Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 23.01.2019, 00:16:19
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Lightbulb Mulțumiri tuturor!

Bucurie la toată lumea! N-am mai postat pe acest forum de ani buni. Pot spune că aici mi-am început „cariera” în Biserică. Nu știu dacă unii își mai amintesc de postările mele destul de supărătoare și iritante uneori, controversate și de multe ori neortodoxe, scrise pe baza întrebărilor filosofico-religioase și curiozităților existențiale pe care le aveam în perioada adolescenței. Mă și amuz când le recitesc...Postam despre tot și despre toate. De la tema existenței extratereștrilor, anacronisme vetero-testamentare, muzică rock, icoane, divinități și zei, controverse științifice, problema Adevărului în marile religii etc etc etc.

Am deschis acest topic pentru că mi-am amintit că pe acest forum am dezbătut împreună cu voi multe dintre curiozitățile mele care s-au ivit atunci când am pus mâna pe Sfânta Scriptură, adică în clasa a9a. Singura oră de religie pe săptămână din liceu nu-mi stingea setea. Voiam mai mult.

Vreau să vă împărtășesc faptul că sunt absolvent al Facultății de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași. Acum urmez cursurile unui master în cadrul aceleiași facultăți. În viitor îmi doresc să predau Teologia și să slujesc lui Hristos ca preot de mir.


Mulțumesc tututor celor ce m-au ajutat prin răspunsurile lor să înțeleg pe ici pe colo câte un aspect din tot ce înseamnă creștinismul ortodox. Realizez că întrebările pe care le formulam în urmă cu 7, 8 ani pe acest forum, împreună cu răspunsurile primite, (uneori foarte usturătoare dar și amuzante, încurajatoare sau mai puțin încurajatoare, binevoitoare sau mai puțin înțelegătoare) toate m-au ajutat să reflectez și mai mult asupra adevărurilor teologice și astfel să mă îndrept spre Teologie cu seriozitate și entuziasm.

Ce vă pot spune este că data viitoare când întâlniți un tânăr, atât în viața reală cât și prin postările acestui forum, ce la prima vedere nu se încadrează în standardele dumneavoastră și care vă șochează cu întrebări neortodoxe, uneori hilare, copilărești și bizare despre extratereștri, Iisus Hristos, Dumnezeu, univers și viață, îngăduiți-l, rogu-vă, pentru că acel tânăr poate are căutări sincere. Iar voi, prin sfaturile și răspunsurile voastre înțelegătoare îl puteți apropia de Hristos și de Biserică sau din contră, prin atitudinea și răspunsurile pripite îl puteți îndepărta și sminti...Hristos Își cheamă slujitorii dintre cei la care lumea se așteaptă cel mai puțin. Poate așa a fost și cazul meu.

Nu uitați, primiți cu dragoste frățească pe tinerii curioși de Dumnezeu, chiar dacă nu merg la Biserică, chiar dacă au curiozități „eretice”, chiar dacă inițial habar nu au ce-i aia Sfânta Euharistie, chiar dacă tot ce știu din Sfânta Scriptură e Corinteni 13, chiar dacă sunt îmbrăcați ca membrii trupei Metallica și par „sataniști”, chiar dacă nu au părinți religioși, chiar dacă uneori atacă Biserica din cauza căderilor slujitorilor ei, chiar dacă vă asaltează cu întrebări iscoditoare și ilogice din punct de vedere teologic. Îndrumați-i, călăuziți-i, ajutați-i prin bunăvoință și înțelegere să ajungă la Hristos.

Nu uitați, un astfel de tânăr peste ani poate deveni preotul prin care Hristos vă dezleagă păcatele. Bucurie și pace tuturor în Hristos!
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
 

Tags
„absolvent de teologie, nostalgii, postări copilărești