Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 15.09.2010, 09:21:36
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de colaps Vezi mesajul
Nu se deschide linkul însă nu prea cred că ciocolățile din comerț au vreun lucru bun în ele. Sunt pline de chimicale și porcării sintetizate ca mai toate dulciurile. Mult mai bună e cea de casă în care știi că pui doar ingrediente naturale.
Asa este. Majoritatea contin margarina, care e un produs ce trebuie evitat. Plus zaharul, care trebuie consumat in cantitati mici si care in mod ideal ar fi cel mai bine sa-l luam direct din fructe. Ovidiu Bojor spune ca un copil care bea zilnic un pahar de suc are toate sansele sa faca diabet pana la 20 de ani. Zic "suc" intre ghilimele, pentru ca orice se vinde in comert ca suc inseamna de fapt chimicale, zahar si apa.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 15.09.2010, 09:57:52
IOLANDA IOLANDA is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.03.2010
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 368
Post

Foarte interesante discutiile privind "otravurile "pe care le consumam zilnic.Sotul meu este diabetic si consuma la ceai si cafea,indulcitori cu aspartam.In urma a ceia ce ati postat pe acest forum,cred ca il voi convinge sa renunte la indulcitorii respectivi.Multumim ptr.informatiile pretioase pe care le postati aici.Dumnezeu sa va de-a sanatate ptr.binele pe care il face-ti altora.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 15.09.2010, 10:11:52
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
La inceputul lunii septembrie m-am simtit rau (fizic). Ameteli, dureri de cap, greata.. mai ales dimineata.
Pana intr-o zi cand am citit un studiu despre efectele nocive ale bauturilor "diet" asupra gravidelor si mi-a cazut ideea: GUMA DE MESTECAT!
Inteleg eu gresit, sau esti insarcinata? felicitari!!!
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 15.09.2010, 10:17:13
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit

Cumparati alimente de la tarani si faceti-va singuri mancare..Ce faceti cu mana voastra este bine facut..In magazine numai chimicale. Faina este amestecata cu chimicale, malaiul la fel, ...Astea sunt alimente de baza si nu le mai putem consuma..Chimicale sa creasca, chimicale sa reziste pe raft,..
Eu imi iau faina de la tara si imi fac painea in casa.. Malaiul la fel..
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.09.2010, 10:29:42
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Vad ca a inceput si la romani furoarea bio.
;-)
Nu rad de voi, sigur ca este adevar in ceea ce se spune, dar cred ca este pur si simplu un simptom al civilizatiei in care ne aflam calitatea mancarii, si personal nu cred ca be mai putem feri foarte mult chiar mancand ceea ce credem ca este suta la suta natural (in cazul ca ne putem permite financiar).
Mai cred ca o preocupare prea asidua cu ceea ce mancam poate fi daunatoare duhovniceste, chiar daca este facuta doar cu intentia de a manca sanatos.
Ca peste tot, cred ca este bine sa pastram masura. Sa ne preocupe sa mancam sanatos dar nici sa credem in orice zvon si sa scanam internetul pentru informatii catastrofiste despre apocalipsitatea mancarii :-) (in genul: EI vor sa ne omoare, fratilor, strangeti randurile!)
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #16  
Vechi 15.09.2010, 10:41:51
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Vad ca a inceput si la romani furoarea bio.
;-)
Nu rad de voi, sigur ca este adevar in ceea ce se spune, dar cred ca este pur si simplu un simptom al civilizatiei in care ne aflam calitatea mancarii, si personal nu cred ca be mai putem feri foarte mult chiar mancand ceea ce credem ca este suta la suta natural (in cazul ca ne putem permite financiar).
Mai cred ca o preocupare prea asidua cu ceea ce mancam poate fi daunatoare duhovniceste, chiar daca este facuta doar cu intentia de a manca sanatos.
Ca peste tot, cred ca este bine sa pastram masura. Sa ne preocupe sa mancam sanatos dar nici sa credem in orice zvon si sa scanam internetul pentru informatii catastrofiste despre apocalipsitatea mancarii :-) (in genul: EI vor sa ne omoare, fratilor, strangeti randurile!)
Bine spus, Fani. Chiar zilele trecute am citit pe site un articol pe aceasta tema, care impartaseste acelasi punct de vedere: http://www.crestinortodox.ro/diverse...ca-119447.html
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.09.2010, 10:45:11
costache marilena
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Era o vreme in care cautam cu infrigurare sa stiu tot ce contine un aliment cumparat din comert. Citeam tot felul de studii ref. la substantele din preparatele alimentate sau de uz alimentar de prin magazine. Incercam sa evit tot ce era nociv. Dar asta insemna sa nu mai cumpar nimic, sa nu mai consum nimic din comert. Chiar si de la tarani, din piata poti cumpara produse toxice. La stiri aud destul de des cu ce-si stropesc taranii rosiile si celelalte legume cultivate si nu este deloc linistitor. Pomii fructiferi sunt stropiti cu substante chimice impotriva daunatorilor si a bolilor, substante ce se regasesc chiar si in semintele fructelor culese. Ce vreau sa spun, este ca totul pare sa fie o conspiratie impotriva noastra a consumatorilor. Toate aceste informatii binevoitoare nu fac decat sa ne infricoseze. Nu zic ca sunt miciuni, nu. Cred ca totul este asa cum se spune. Dar care este solutia? ce sa face? Bun, nu mai bem sucuri (cola, fanta, etc.), nu mai mancam dulciuri - nu-i nici o greutate. Nu mai bem cafea-ok! Dar restul, restul celor ingurgitate de noi? Nu ne otravim cu cola ci cu suc de portocale stoarse ne noi acasa, din portocale imbibate de consevanti si alte chimicale. Mancam mere. dar ce mere? Se spune ca li se aplica niste minuni de tratamente de tin vesnic, nu se mai strica, oricat le-ai pastra (eu chiar am cateva in fructiera de vreo luna sau doua, impecabile...).
Poate cei de la tara cu gradini si curti mai au vreo sansa... Dar orasenii, de la bloc? sa fie, oare condamnati? Nu cred ca Bunul Dumnezeu ne lasa! Bine ar fi sa ignoram sau sa trecem prin filtrul ratiuni toate aceste mesaje si studii doveditoare care oricum, nu rezolva problema ci o incalcesc. Si sa avem masura in tot ce consumam, dreapta socoteala in tot ce facem si ceea ce-i mai de pret ca toate: NADEJDE, CREDINTA SI IUBIRE. Si ce-o vrea Dumnezeu, faca-se voia Lui!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.09.2010, 12:25:30
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
La inceputul lunii septembrie m-am simtit rau (fizic). Ameteli, dureri de cap, greata.. mai ales dimineata.
Pana intr-o zi cand am citit un studiu despre efectele nocive ale bauturilor "diet" asupra gravidelor si mi-a cazut ideea: GUMA DE MESTECAT! Singurul lucru introdus in dieta mea in luna sept a fost guma de mestecat! (guma de mestecat si produsele diet au in comun aspartamul.. indulcitor sintetic toxic)
Si Acesulfam K e un indulcitor nociv foarte raspandit. Guma Orbit de exemplu are si aspartam si acesulfam k. Deci nu e recomandabil de consumat asa ceva. Dar E-urile astea mai apar si sub altfel de denumiri si poti fi pacalit.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.09.2010, 12:53:29
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Am folosit si eu cativa ani, dar nu gasesc ca este grozava.. inca mai caut..
Este adevarat ca nu e placuta la gust ca si celelalte, insa noi nu cautam placerea, ci sanatatea. Nu va otraviti in mod constant si inconstient cu fluorurile (fluoride) care se gasesc in mai toate pastele de dinti, dar si in apa de la chiuveta:

http://ro.wikipedia.org/wiki/Fluorur%C4%83_de_sodiu
http://en.wikipedia.org/wiki/Fluoride_poisoning
http://www.fluoridealert.org/
http://www.google.ro/ - pentru mai multe rezultate
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.09.2010, 13:07:03
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Si Acesulfam K e un indulcitor nociv foarte raspandit. Guma Orbit de exemplu are si aspartam si acesulfam k. Deci nu e recomandabil de consumat asa ceva. Dar E-urile astea mai apar si sub altfel de denumiri si poti fi pacalit.
Exista o carte care se numeste Biblia alimentara , care e un dictionar al tuturor Eurilor din alimente. Costa atat de putin: 10 lei. Nu puteti face ceva mai bun cu 10 lei. Traiasca Mencinicopschi! :)
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa mancam sanatos! Melissa Postul 523 14.07.2019 15:35:08
Cum trebuie sa mancam pentru a fi sanatosi absolutep0wer Generalitati 27 03.04.2015 14:03:44
Mai mancam porc ...sau.. sunsray Spiritualitatea ortodoxa 22 13.12.2011 08:55:36
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
Otrava din sarea de bucatarie pe masa tuturor romanilor! heaven Generalitati 21 14.11.2010 15:16:41