Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 15.09.2010, 14:15:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Mai cred ca o preocupare prea asidua cu ceea ce mancam poate fi daunatoare duhovniceste, chiar daca este facuta doar cu intentia de a manca sanatos.
Ca peste tot, cred ca este bine sa pastram masura. Sa ne preocupe sa mancam sanatos dar nici sa credem in orice zvon si sa scanam internetul pentru informatii catastrofiste despre apocalipsitatea mancarii
Fani,

Din moment ce suntem construiti pentru a fi temple ale Duhului Sfant, trebuie sa ne ingrijim de trupul nostru. E de datoria noastra sa metinem curatenia in Sfanta Biserica, deci trebuie sa ne ingrijim cat putem de bine si de sanatatea noastra. De ce crezi ca au fost introduse posturile de peste an? Exact de asta: ca sa mai eliminam din toxine, sa ajutam mintea sa fie mai clara in rugaciune mancand mai putin si numai vegetale. Si pește uneori, care este recomandat pentru sanatate.

Trebuie sa pastram masura cand facem curatenie in locasul de cult? Adica sa mai lasam pe ici pe colo cate un paianjen agatat, cate un fir de praf, ca altfel cadem in extreme... :P
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 15.09.2010, 14:20:55
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Exista o carte care se numeste Biblia alimentara , care e un dictionar al tuturor Eurilor din alimente. Costa atat de putin: 10 lei. Nu puteti face ceva mai bun cu 10 lei. Traiasca Mencinicopschi! :)
Multumesc de recomandare. Cu siguranta o sa o cumpar si eu. Am mai gasit pe net articole similare, dar e mult mai util cand ai o carte care sa o cari peste tot. De-acu o sa dureze vreo 3 ore cumparaturile pana verific fiecare aditiv alimentar in parte :)
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #23  
Vechi 15.09.2010, 14:24:49
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costache marilena Vezi mesajul
Poate cei de la tara cu gradini si curti mai au vreo sansa... Dar orasenii, de la bloc? sa fie, oare condamnati?
Traim intr-o lume in care raul este amestecat cu binele. Poate ca raul predomina astazi, se pare ca da... Insa datoria noastra este sa minimizam raul cat putem, daca nu reusim sa-l indepartam complet.

De ce adica sa nu stam un minut si sa citim ce ingredinete contine conserva pe care vrem s-o cumparam? De ce sa nu platim 10-20% mai mult pentru o conserva care nu contine acid citric, conservanti si coloranti? De ce sa nu o cumperam pe cea in care legumele arata mai putin estetic, dar nu contine chimicale, in loc sa dam banii pe cea care include si toxine?

De aia, pentru ca nu ne pasa, pentru ca si-asa toate-s cu Euri, nu? Si ignoranta se plateste mai devreme sau mai tarziu. La doctor, la farmacie, pentru a consuma si mai multe chimicale 100% daunatoare organismului, adica pastile, injectii samd.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 15.09.2010, 14:28:30
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Multumesc de recomandare. Cu siguranta o sa o cumpar si eu. Am mai gasit pe net articole similare, dar e mult mai util cand ai o carte care sa o cari peste tot. De-acu o sa dureze vreo 3 ore cumparaturile pana verific fiecare aditiv alimentar in parte :)
Regula de baza e ca produsul sa contina cat mai putine chestii cu denumiri pe care nu o intelegi. De preferat sa nu le contina deloc.

Ma uitam pe o cutie de condimente pe care erau trecute multe, multe plante; abia la sfarsit era scris asa: arome. :))
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 15.09.2010, 14:31:40
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
De ce adica sa nu stam un minut si sa citim ce ingredinete contine conserva pe care vrem s-o cumparam? De ce sa nu platim 10-20% mai mult pentru o conserva care nu contine acid citric, conservanti si coloranti?
Eu nu stiu ce sa mai cred despre acidul citric. Eu stiam ca este cancerigen iar acum din mai multe surse am aflat ca era doar o confuzie.

In trecut, E330 a fost considerat o cauza majora a cancerului. Aceasta confuzie a aparut si in urma confundarii cuvantului “Krebs” – cancer, ger – cu cel care a descoperit ciclul Krebs – Sir Hans Adolf Krebs. Acidul citric nu mai este considerat daunator corpului, daca este consumat singur.

Doza zilnică admisă: nelimitată


Sursa:http://www.ecomagazin.ro/acidul-citr...tiv-alimentar/


ACIDUL CITRIC NU PRODUCE CANCER.
Dacă ar produce, atunci toate celulele noastre ar fi transformate în celule canceroase întrucât acidul citric este prezent în toate celulele, aproape de ADN. Din contră, E330 este unul din cei mai siguri aditivi alimentari. Este complet nepericulos sa manânci dintr-odata 100 grame de acid citric. Singura legătură cu cancerul este că este anti-cancerigen.


Sursa:http://euri.ro/2008/10/e330-acidul-citric/
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."

Last edited by Don_Juan; 15.09.2010 at 14:36:32.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 15.09.2010, 15:52:16
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Hai să vă spun niște toxine:

pofta, iubirea de mărirea de sine, umflarea, înălțarea, înfrumusetarea de sine, bucuria pentru un viitor prilej, mândria, lăudăroșenia, slava de la semeni, grija de ascultare pentru ochii oamenilor, a șefului, negrija pentru ochii dracilor, grija amestecată cu negrija pentru ochii proprii cei dăștepți plini de demnitatea iluzorie și socoteli, acuzarea, iuțimea, avocățeala, judecarea, osândirea, ispitirea, sulimeneala, semeția răutății, ochiul viclean nimfoman, simțurile, simțurile stârnite, credința păcălită, credința necredincioasă, necrednința, și plăsmuirea de sine prin pântece, deci pofte și simțuuri și răzbubunări...

cum se întâmplă:

1. îi spui sau îți spui, îți zici sau așa ceva fărăcuvinte,
2. apoi superstițul, absurdul, dobitocia, distracția smereniei înțelept dobitocești adică te lauzi lăudând pe cineva dându-te dobitoc și el se îngâmfă înțelept și se crede apoi un dobitoc mai ceva ca un dobitoc și gata iată superstițul, se închipuie un dobitoc viclean și jmecher
3. crede... crede ca nebunul căci pofta și voirea și plăcerile compotului dulce devin stăpânul credinței și așa șede în pootoareoare... devenind brusc un aristocrat lăudăros ce se închipuie undeva celebru, se vede și capătă un scenariu iluzoriu de ceva mare jmecher cu o poftă mărită... mestecând năluceli pripite, intelectuale, ce au ca final un adevăr contrazicător, gras, frumos. Are ceva de mărturisit, de spus, o datorie. E defapt gogoașa, vorba goală care din poftă s-a umflat și a ieșit la soare ca o bulă de săpun.

Asta e tot, îi spui deci ceva cu superstiț și crede orice... pentru că vrea el neaparat... defapt e o necredință foarte credulă... e puiul copoi ce se crede cu funcție mai mare... fiindcă vrea ceva... o iubire de sine, o vrere sau o nevrere sau ceva între ele dar categoric fiindcă nu se poate hotărâ să taie.

De exemplu

1. îi spui că dacă dă cu pietre după muște e bine că o să facă mușchi serioși... și gata.
2. îi spui că trebuie să râgâie ca să nu se umfle și crede
3. îi spui că berea face bine și face și mai bine dacă bea doar o halbă și apoi o cafea
4. îi spui că are nasul mare și frumos și crede sau mic și frumos și crede sau potrivit și atunci crede cel mai bine
5. îi spui că vede bine, că poate și gata.
6. îi spui orice și crede fiindcă el crede... și vrea ceva sau nu vrea ceva și... gata e potrivit.
7. îi zici că e jegxy și gata de atunci crede că e liber la adultere și goliciuni și caută mereu să dea gata... deci îi dai o fustă mai scurtă și crede sau niște tricouri sau un ceas sau ceva la modă și gata e jegxy și gata crede... crede și e fericit, speră că mâine îi va apărea pe obraz o bubă roz. Roz bonbon, adică așa ca și cum ai amesteca apă cu fructe... doar că e o bubă... o poftă rea... o simți și nu te poți apăra de ea.

și tot circul e ca să nu mai asculți una mică mică, să lepezi o ascultare mică sau dacă grozăvia ține, e ca să lepezi totul și să începi să judeci, să acuzi, să urăști, să cârtești și să te prefaci... cu înțelepciune firește, să te pitești ca un mare... mare fricos... pierzi prezența căci un om așa de mare, gras și înalt, cu siguranță nu poate fi przent, că dacă ar fi prezent sigur ar omorâ sau ar viola pe cineva... pe un copil firește sau o femeie de servici sau o țărancă... ar face ceva mare și ar fi gROZav... foarte grozav.

Last edited by vsovi; 15.09.2010 at 16:03:39.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 15.09.2010, 16:18:03
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Eu nu stiu ce sa mai cred despre acidul citric. Eu stiam ca este cancerigen iar acum din mai multe surse am aflat ca era doar o confuzie.
Da, am dat un exemplu din viteza. Eurile sunt impartite in:

- periculoase - consumul nu este recomandat nicicum
- neutre (ca sa zic asa) - consumul frecvent nu este recomandat
- inofensive
- substante la care nu e posibila inca o evaluare

Citez din Biblia alimentara:

E330 Acid citric

Acidifiant natural sau artificial. Se poate obtine din fructe (citrice) sau prin biosinteza. Component al ciclului acizilor tricarboxilici din cadrul metabolismului enegretic al celulelor umane. Poate cauza actiuni bucale (ex.: accelerarea aparitiei cariilor dentare). Poate contribui la controlul activitatii apei (a indice w). Se gaseste intr-o gama mare de produse alimentare. Poate fi impurificat cu proteine din materia prima care se pot transforma in MSG (E621) cauzand efecte adverse persoanelor sensibile. CONSIDERAT INOFENSIV

De unde ajungem la E621 Glutamat monosodic - MSG, care este neurotoxic, poate declansa maladiile Parkinson, Alzheimer, Hunington, care nu trebuie consumat de femeile insarcinate, copii, hipoglicemici, batrani si cardiaci. CONSUMUL FRECVENT NU E RECOMANDAT
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 15.09.2010, 16:18:35
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Păi sigur că da, firește... eu, tu, meu, averea pochiulhului... ouauaOOOOOoooo...

Poate nu știați dar po vine de la poftă mare sau poftă bună, mult prea bună... pofta de plăceri și păcate deșuchiate, iubirea de sine însuși însușiri alese creștere, mărire, umflare, capacizare, sau cum ar zice cineva e vorba de creiatină!

Last edited by vsovivi; 15.09.2010 at 16:20:59.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 15.09.2010, 16:23:55
Don_Juan's Avatar
Don_Juan Don_Juan is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2010
Locație: Terra, Calea Lactee
Religia: Ortodox
Mesaje: 215
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Da, am dat un exemplu din viteza. Eurile sunt impartite in:

- periculoase - consumul nu este recomandat nicicum
- neutre (ca sa zic asa) - consumul frecvent nu este recomandat
- inofensive
- substante la care nu e posibila inca o evaluare

Citez din Biblia alimentara:

E330 Acid citric

Acidifiant natural sau artificial. Se poate obtine din fructe (citrice) sau prin biosinteza. Component al ciclului acizilor tricarboxilici din cadrul metabolismului enegretic al celulelor umane. Poate cauza actiuni bucale (ex.: accelerarea aparitiei cariilor dentare). Poate contribui la controlul activitatii apei (a indice w). Se gaseste intr-o gama mare de produse alimentare. Poate fi impurificat cu proteine din materia prima care se pot transforma in MSG (E621) cauzand efecte adverse persoanelor sensibile. CONSIDERAT INOFENSIV

De unde ajungem la E621 Glutamat monosodic - MSG, care este neurotoxic, poate declansa maladiile Parkinson, Alzheimer, Hunington, care nu trebuie consumat de femeile insarcinate, copii, hipoglicemici, batrani si cardiaci. CONSUMUL FRECVENT NU E RECOMANDAT
Glutamatul stiam ca e prezent in toate mezelurile. Din cate stiam eu parca amarantul (E 123) e cel mai periculos aditiv.
__________________
"Iată Eu vă trimit pe voi ca pe niște oi în mijlocul lupilor; fiți dar înțelepți ca șerpii și nevinovați ca porumbeii."
Reply With Quote
  #30  
Vechi 15.09.2010, 16:26:05
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Don_Juan Vezi mesajul
Glutamatul stiam ca e prezent in toate mezelurile. Din cate stiam eu parca amarantul (E 123) e cel mai periculos aditiv.
Adica tu mananci mezeluri?! Pocaieste-te!!!
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sa mancam sanatos! Melissa Postul 523 14.07.2019 16:35:08
Cum trebuie sa mancam pentru a fi sanatosi absolutep0wer Generalitati 27 03.04.2015 15:03:44
Mai mancam porc ...sau.. sunsray Spiritualitatea ortodoxa 22 13.12.2011 09:55:36
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 17.08.2011 00:45:58
Otrava din sarea de bucatarie pe masa tuturor romanilor! heaven Generalitati 21 14.11.2010 16:16:41