Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.05.2007, 19:51:02
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Cred ca tema este buna. Dar abordarea nu cred ca e buna.
Adica cei care au nelamuriri din Biblie ar trebui invitati sa`si spuna nelamurirea si cu ajutorul harului fiecaruia sa putem dezbate acest lucru.

Asa cum a inceput pare mai departe un fel de cateheza la distanta si nu o invitatie la studiu pe o nedumerire concreta.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.05.2007, 19:52:44
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Si pentru a preveni derapajele cei care cunosc raspunsuri la intrebari pot face trimiteri la Sfintii Parinti sau la teologi care au dezbatut problemele puse. Si daca mai ramane ceva de zis sigur cine cauta va si gasi.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 28.05.2007, 14:32:31
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Bravo! Ati reusit sa "omorati" din fasa un topic, pe care multi il asteapta de mult. Daca nu v-a convenit topicul, ati avut indoieli in privinta capacitatii initiatorului acestui topic sau aveati alte propuneri, puteati ori sa evitati topicul, ori sa contribuiti constructiv, ori sa initiati alt topic.

Am constatat de nenumarate ori, ca sunt unele persoane, care nu contribuie cu nimic sau mai nimic, in schimb sunt mesteri in a pune bete in roate acolo unde sunt semne ca cineva are de spus, pentru a iesi ei insisi in evidenta. Mandrie , de care suferim cu totii.

Am aici un cuvant de spus si lui danyel, care s-a lasat prea repede pagubas. Cam cum crezi ca va fi de acum inainte cu marturisirea lui Hristos, mai usor? Nu, chiar dimpotriva; sa vorbim despre Hristos cat mai avem timp, caci vor veni vremuri, cand nimeni nu va mai vrea sa asculte. Nu e cazul, deci sa te lasi atat de usor dat la o parte. Te rog du-ti la bun sfarsit ceea ce ai inceput si sunt convinsa ca vei avea sprijinul celor interesati.

Si am un cuvant si catre cei care au citit acest topic si nu au intervenit, printre care si subsemnata. Cand vedem asa o initiativa frumoasa, e bine sa o sprijinim si sa contribuim pe cat ne e posibil, caci nu e usor a face un studiu biblic, de care avem cu multi dintre noi nevoie si care ne face o reala bucurie.
Doamne ajuta!

Sa punem umarul si sa ajutam, nu sa stricam.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.05.2007, 15:34:36
Mirean Mirean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.03.2007
Mesaje: 1.660
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
Bravo! Ati reusit sa "omorati" din fasa un topic, pe care multi il asteapta de mult. Daca nu v-a convenit topicul, ati avut indoieli in privinta capacitatii initiatorului acestui topic sau aveati alte propuneri, puteati ori sa evitati topicul, ori sa contribuiti constructiv, ori sa initiati alt topic.

Am constatat de nenumarate ori, ca sunt unele persoane, care nu contribuie cu nimic sau mai nimic, in schimb sunt mesteri in a pune bete in roate acolo unde sunt semne ca cineva are de spus, pentru a iesi ei insisi in evidenta. Mandrie , de care suferim cu totii.

Am aici un cuvant de spus si lui danyel, care s-a lasat prea repede pagubas. Cam cum crezi ca va fi de acum inainte cu marturisirea lui Hristos, mai usor? Nu, chiar dimpotriva; sa vorbim despre Hristos cat mai avem timp, caci vor veni vremuri, cand nimeni nu va mai vrea sa asculte. Nu e cazul, deci sa te lasi atat de usor dat la o parte. Te rog du-ti la bun sfarsit ceea ce ai inceput si sunt convinsa ca vei avea sprijinul celor interesati.

Si am un cuvant si catre cei care au citit acest topic si nu au intervenit, printre care si subsemnata. Cand vedem asa o initiativa frumoasa, e bine sa o sprijinim si sa contribuim pe cat ne e posibil, caci nu e usor a face un studiu biblic, de care avem cu multi dintre noi nevoie si care ne face o reala bucurie.
Doamne ajuta!

Sa punem umarul si sa ajutam, nu sa stricam.
Dar ce te opreste sa raspunzi postarii initiale a lui Danyel?
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.05.2007, 16:28:41
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mie imi place sa postez cand am ceva de spus, nu doar sa ma aflu in treaba. Toate deci la timpul lor.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.05.2007, 23:02:26
krabu krabu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 336
Implicit

Mai oameni buni!

Am mai citit odata topicul si ce s`a postat de la inceput. Am inteles. Dar nu am inteles ce trebuie sa fac!!! Cum sa contribui?

Zice studiu biblic. Se citeaza din Sf Scriptura 17 versete si prin cuvinte putine (parerea mea) se spune o opinie generala, cunoscuta.

Eu o citesc si merg la alt topic. M`am gandit atunci ca probabil cel ce a initiat topicul a vrut altceva. Si am incercat mai mult decat era cazul sa`mi dau cu parearea la aceasta initiativa.

In fine. Nu cred ca cineva s`a suparat pe altcineva.


Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.05.2007, 19:26:27
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ca sa reluam firul de unde s-a intrerupt, va intreb, cum se talcuieste parabola despre iconomul necredincios (Luca 16, 1-13).
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.06.2007, 16:58:29
silvimiha silvimiha is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.04.2007
Mesaje: 33
Implicit

Danyel,sunt de acord cu topicul propus de tine,si mi-ar placea sa particip! Daca imi permiti sa fac o "recomandare" : cred ca ar fi bine sa incepi cu o anume tema(care doresti tu,sau sa ceri membrilor forumului sa intervina asupra stabilirii temei).O alta varianta ar fi studierea Bibliei pe Carti,pe Evanghelii! Si bine ar fi ca (dupa ce stabilesti cum incepem studiul),fiecare dintre cei interesati sa citeasca inaite despre teme/cartea respectiva! Consider ca asa am reusi sa si citim Sf.Evanghelie si in acelasi timp sa incercam sa ne lamurim asupra a cea ce nu intelegem!

Eu de multe ori am inceput sa citesc Biblia,dar ,spre rusinea mea,n-am dus-o la final,pt.ca nu intelegeam anumite lucruri si renuntam! Mi-ar placea sa incepem impreuna(toti cei care doresc),astfel am fi mai motivati! E la fel ca la scoala,sa ne facem teme zilnic,citind din Sf.Scriptura!

Domnul sa ne lumineze si iertare daca mesajul meu nu e de folos!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.06.2007, 14:07:28
misionarul misionarul is offline
Member
 
Data înregistrării: 18.05.2007
Mesaje: 46
Implicit

DOAMNE AJUTA dahyel in tot ceea ce faci pt HRISTOS.
Tu ar trebui sa continui studiul biblic si sa nu-i bagi in seama pe cei care vorbesc fara a avea ceva a spune.Sunt multi utilizatori care sunt interesati de acest topic sa stii.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 18.10.2007, 03:31:29
ancaemanuel ancaemanuel is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.09.2007
Mesaje: 52
Implicit

am citit un pic, asa fugitiv, ce a-ti scris.
Biblia e o carte grea. De ce ? Pentru ca majoritatea dintre noi, am fost departati de pina si limbajul folosit acolo, educat in alt spirit, de fapt idoli desarti care azi sunt miine nu.
Ceea ce este cert, e ceea ce au reusit sa distruga: sa pricepi Cuvintul Lui Dumnezeu.
Aceasta scriere e atit de departe de intelegera fireasca, incit eu am citit si rascitit mai mult de 15 (cincisprezece) ANI. Da, 15 ani. Si poate mai mult de atit.
De ce am vrut sa citesc si sa pricep ? Pentru ca in mine simt ca Dumnezeu ma iubeste.
Ei acum sa nu credeti ca am citit non stop, au fost pauze mari, si de fiecare pauza, cind recitesc inteleg mai mult.

Sa va dau un exemplu: in apocalipsa se zice unui inger al bisericii, sa-si aminteasca de dragostea dintii. Se refera la cei din Efes. Ce au facut aceeia ? In faptele apostolilor gasesc ca unii venerau pe zeita diana, idol desart; intelege-ti nu ?

ii sfatuiesc pe cei care vor sa citeasca: am fost avertizat: daca citesti vei inebuni.
sa nu se creada cineva intelept, ca nu intelepciunea omului descopera pe Dumnezeu, ci de cine se indura Domnul.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Manual biblic Mihaeluta27 Generalitati 3 09.09.2011 15:50:15
Crearea lumii vazute - o interpretare contemporana a referatului biblic alex79 Intrebari utilizatori 0 10.01.2011 21:01:48
Adulterul - motiv cu temei biblic si canonic pentru divort NTatiana Intrebari utilizatori 35 23.04.2010 14:11:30
Studiu Biblic iordan Generalitati 7 15.06.2009 22:39:58