Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 18.10.2007, 09:23:11
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Nu ne este dat noua mirenilor sa interpretam Biblia deoarece putem cadea in ratacire.
De aceea este bine sa mergem la Liturghie si sa ascultam cuvantul lui Dumnezeu interpretat corect de preot la predica.
Fiecare fraza din Evanghelie are un inteles profund pe care noi cu intelegerea noastra nu il putem deslusi.
Imi spunea cineva care a fost la Iasi la catedrala la Sf.Liturghie de simbata ca episcopul Cassian al Dunarii a oficiat slujba.
Tema la predica a fost cuvintele Mantuitorului spuse sfantului apostol Andrei "Vino si vezi"
Toti suntem chemati la mantuire ,in fiecare botezat ortodox sa vedem un posibil mantuit ,sa nu dispretuim pe nimeni ,chiar pe cei pacatosi .Deci Mantuitorul ne cheama sa venim ,apoi sa vedem .Mi se par foarte profunde aceste vorbe ,eu cu intelegerea mea f.usor am trecut peste ele cand am citit Sf.Evanghelie.
Poate altii se pricep mai mult ,eu raman la parerea ca trebuie sa citim predici scrise de sfintii parintii si sa mergem la Liturghie.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 18.10.2007, 10:45:01
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Corect. Daca Sfanta Scriptura s-a scris sub insuflarea Duhului Sfant, atunci interpretarea ei se face tot prin Duhul Sfant. Si daca avem in vedere ca Sfanta Scriptura a fost scrisa de catre barbatii sfinti printr-o viata aleasa (duhovniceasca)atunci si interpretarea ei cere o viata aleasa- duhovnieasca, de aceea in teologia ortodoxa auzim mereu ,in predicile preotilor, citate ale sfintilor parinti, pentru ca acestia au avut in vedere cuvintele Sfantului Apostol Pavel"litera ucide, Duhul este cel care da viata". Sfintii Parinti au citit si interpretat Scriptura cu ochii duhovnicesti ai mintii scaldati in lumina dumnezeiasaca, iar ratiunea lor nu a fost una autonoma,ci luminata de har.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 21.10.2007, 14:08:48
getaballa getaballa is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.08.2007
Mesaje: 49
Implicit

Asa ca si tie Anita mi-au trebuit multi ani sa citesc din Sf Scriptura si de inteles am inteles, asa cum spune si georgeval, numai din predicile sfintitilor parinti participind la Sf. liturghie, ce vrea sa spuna Domnul.
Cu noi este Dumnezeu !
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.10.2007, 12:40:41
sorin_nick_23 sorin_nick_23 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.11.2006
Mesaje: 1
Implicit

Salve tuturor! Nu de mult am primit atasat la Newsletter-ul acestui site franturi din dicutiile purtate de voi pe acest forum si anume ceea ce frumos a exprimat georgeval cu privire la interpretarea Sfintei Scripturi. In masura in care timpul imi va permite, as dori sa particip si eu constructiv la discutiile de pe acest topic si nu pot sa incep decat prin a va transmite mai departe sfatul pe care l-am primit si eu in seminar si anume sa incercam sa gasim timp in fiecare zi pentru a citi cate un capitol din Vechiul si Noul Testament. Acesta consider eu ca este inceputul, iar pentru interpretari subiective banuiesc ca vom avea curaj dupa ce vom citi mai intai colectia Parintilor si Scriitorilor Bisericesti. Nu as vrea sa dau de inteles ca interpretarile subiective sunt neaparat eronate, Doamne fereste, consider insa ca citind interpretarile Parintilor luminati de Duhul Sfant,le vom trece prin filtrul ratiunii si al simtirii noastre aprobandu-le, negandu-le sau actualizandu-le. Teolog fiind, mi se pare greu sa ma las condus doar de puterile mintii mele, prinsa uneori atat de mult de grijile zilnice si nu as dori nicidecum sa ajung in ghearele ratacirii protestante. Fiecare il simte pe Dumnezeu in felul sau si experienta lui Dumnezeu este unica pt fiecare, insa Cuvantul Sau este Unul si acelasi pt toti.
In al doilea rand as indemna la rugaciune pentru luminarea mintii spre intelegerea corecta a tainelor Sfintei Scripturi.
Mai concret, mi-as dori ca pe acest topic sa postam pericope biblice si fragmente din interpretarile facute acestora de catre Sfintii Parinti, interpretari care ni se par foarte limpezi, importante, frumos exprimate si pe care poate nu le-am mai auzit pana acum, la care sa adaugam eventual impresiile si comentariile noastre asupra lor. Personal pot spune ca de mult incerc sa citesc PSB 23 ce cuprinde Omiliile Sf.Ioan Gura de Aur la Evanghelia dupa Matei. Consider ca acest lucru mi-ar fi de real folos si pe masura ce o sa gasesc printre randurile acestei carti cuvinte de suflet ce ma impresioneaza, am sa vi le impartasesc cu placere si voua, celor preocupati de acesta tema. Astept bucurie comentariile si sugestiile voastre. Doamne ajuta tuturor!
Reply With Quote
  #25  
Vechi 22.11.2007, 00:09:26
Alexandra-Ioana Alexandra-Ioana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.11.2007
Mesaje: 91
Implicit

Mi se pare foarte frumoasa initiativa lui Daniel. Cred ca o persoana nu se poate numi "crestina" in adevaratul sens al cuvantului, atat timp cat nu a citit Scriptura macar o data in viata. :) Insusi Mantuitorul spune celor care traiau pe atunci: "Cercetati Scripturile, ca socotiti ca in ele aveti viata vesnica. Si acelea sunt care marturisesc despre Mine." Ioan V:39
Ma gandeam ca poate ar fi frumos sa ne indemnam unii pe altii sa citim in fiecare saptamana pasaje si sa meditam asupra lor... poate chiar sa postam unele dintre meditatiile noastre aici la topicul acesta. :) Ca sa nu fiu gresit inteleasa nu inteleg prin meditatie interpretare. Meditatia pentru mine reprezinta reflectia asupra celor citite, insotita de dorinta de a aplica practic lucrurile citite in viata mea.:)
Am citit ieri un verset, care in mod particular mi-a atras atentia asupra unor calitati ce ar trebui sa caracterizeze viata noastra. Vi-l redau aici.
Asa vorbeste DOMNUL:" Luati jugul Meu asupra voastra si invatati-va de la Mine, ca sunt bland si smerit cu inima si veti gasi odihna sufletelor voastre." Matei XI:29
Multa pace va doresc si binecuvantarea Mantuitorului nostru! :)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 01.01.2008, 21:18:40
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Spunand ca Biserica este interpreta Scripturii, intelegem ca intreaga Biserica, cler si credinciosi, in comuniune cu Hristos, Adevarul si Capul ei (cf. Matei, 28, 20; Ioan, 14, 16; Efeseni, 4, 15-16), in Duhul Sfant, participa la aceasta lucrare de intelegere autentica si integrala a Scripturii. Aceasta eclesialitate a inter*pretarii revelatiei este evidenta in faptul ca nici un sinod ecu*menic nu a fost recunoscut ca atare decat prin consensul intregii Biserici. Celebra enciclica a patriarhilor rasariteni din anul 1848, care il viza pe papa Pius al IX-lea, afirma ca numai poporul lui Dumnezeu e garant al adevarului. Numai Biserica, in ansamblul ei theandric dispune de harisma infailibilitatii, ca prelungire in Duhul Sfant a lui Hristos - Adevarul intrupat si preaslavit.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 06.01.2008, 20:02:11
euflorin euflorin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2007
Mesaje: 11
Implicit

Imi explica si mie cineva de ce Iisus dupa ce a postit 40 de zile a blestemat acel smochin??
Marcu, 11:14 "Atunci a luat cuvantul, si a zis smochinului: "In veac sa nu mai manance nimeni rod din tine!" Si ucenicii au auzit aceste vorbe."
Reply With Quote
  #28  
Vechi 05.03.2008, 13:49:51
vam vam is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 7
Implicit

Eu am inceput sa citesc Biblia acum 13 ani. De atunci nu ma satur sa o citesc. Dar lucrul acesta s-a intamplat dupa ce m-am intors cu fata catre Dumnezeu si l-am rugat sa ma jute sa scap de naucirile care imi inrobisera mintea. Citeam multa parapsihologie si OZN-istica si aproape ca nu-mi mai puteam stapani gandurile. Printre aceste carti erau si interpretari ale Bibliei din perspectiva celor ce cred in extraterestrii. Asa am deschis eu prima oara Biblia. Am vrut sa verific daca ce spun ei este adevarat, numai ca nu am inteles nimic atunci din ceea ce citeam in Biblie. Si am renuntat. Apoi, intr-un gest de disperare, l-am rugat pe Dumnezeu sa ma scape de gandurile inrobitoare care pusesera stapanire pe mine. Si a facut-o: de a doua zi nu am mai simtit nevoia de a citi acele carti pacatoase. Apoi, am inceput sa citesc din nou Biblia. De atunci simt viata din ea, ptr ca pot citi un pasaj de mai multe ori si de fiecare data sa gasesc in el ceva nou, datator de viata si speranta si care de multe ori imi ofera raspuns la intrebarile sau problemele curente.
Biblia este Cuvantul lui Dumnezeu. Si El a fost scris ptr noi, ptr fiecare din noi. Daca nu o putem intelege, de ce sa o citim, si daca nu trebuie sa o citim, atunci de ce o gasim in toate bisericile spre vanzare.
Parerea mea este ca Biblia se poate citi si fiecare intelege in functie de harul pe care Dumnezeu i l-a dat, de gradul de credinta. Toata viata crestem in credinta si vom deslusi din ea din ce in ce mai mult. Biblia este un cuvant viu ptr ca ea poata sa ne vorbeasca personal fiecaruia dintre noi. Duhul Sfant ne ajuta sa o citim ptr ca altfel nu o putem intelege prin firea noastra pamanteasca. Si Duhul Sfant a fost trimis de Tatal si Fiul ca sa fie cu noi, asa cum Iisus a fost. Adica El va vorbi direct tuturor celor ce vor sa auda.
Concluzia mea este ca putem sa dezbatem aici ceea ce ne framanta sau nu intelegem din Scriptura.
Eu daca am nelamuriri am sa le postez.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 05.03.2008, 15:32:43
vam vam is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 7
Implicit

Va fac o propunere de studiu: Facerea 1:1-5, 15-18. Dumnezeu a creat mai întâi pământul, apoi lumina și mai târziu, după ce a creat vegetația, a creat și soarele. Mie imi place mult acest pasaj pentru ca ne arata atotputernicia lui Dumnezeu. Eu cred ca Dummnezeu a creat soarele în ziua a 4-a, dupa ce a creat vegetatia ca sa arate celor ce vor veni dupa (vezi evolutionistii) ca El este Creatorul si toate acestea nu au aparut de la sine. De asemenea, observati ca lumina a aparut din prima zi, inaintea soarelui (ziua a 4-a) ca sa ne arate ca, de fapt, lumina vine de la Dumnezeu, si nu de la soare, asa cum este interperetat stiintific.
Ce spuneti despre asta?
Reply With Quote
  #30  
Vechi 05.03.2008, 16:35:08
Dacian Dacian is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2008
Mesaje: 23
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel
Marea problema a societatii noastre este slaba lectura biblica
Referitor la citirea Bibliei! Mie personal mi-a placut sfatul dat de Valeriu Gafencu - Sfantul inchisorilor, intr-o scrisoare adresata surioarelor sale: Sa citeasca pe langa rugaciunile de dimineata si seara si; cativa psalmi, un capitol de la Apostoli si unul din Evanghelie.
Si daca ai tine-o tot asa in fiecare zi...la sfarsitul anului sigur vei constata ca nu mai esti acelasi:)
Foarte practic...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Manual biblic Mihaeluta27 Generalitati 3 09.09.2011 14:50:15
Crearea lumii vazute - o interpretare contemporana a referatului biblic alex79 Intrebari utilizatori 0 10.01.2011 20:01:48
Adulterul - motiv cu temei biblic si canonic pentru divort NTatiana Intrebari utilizatori 35 23.04.2010 13:11:30
Studiu Biblic iordan Generalitati 7 15.06.2009 21:39:58