Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.09.2012, 21:20:30
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Un nou apel umanitar

Bună seara,

Vă scriu despre o mămică și fetița ei, fetiță botezată de mine în luna mai: Alexandra (25/ 26 de ani), respectiv Erika Ecaterina (5 luni și jumătate).
Alexandra și Tiberiu, tatăl fetiței s-au certat, de nenumărate ori, iar acum ea este nevoită să își găsească o locuință și surse de trai pentru ea și Erika. Ea speră să fie primită într-un centru maternal sau ceva de genul acesta, unde am înțeles că mămicile tinere fără modalități de trai ar fi ajutate să își crească copilul o perioadă de vreun an, precum să își găsească și un loc de muncă pentru a se descurca în viitor.

Eu l-am cunoscut inițial pe Tiberiu, care are vreo 31 de ani și a fost crescut într-un orfelinat, necunoscându-și părinții. L-am cunoscut la biserica unde merg, fiind recomandat cumva și de o prietenă de acolo ca fiind un tătic erou și serios pentru că a ales să-și crească, singur, băiețelul pe care îl are cu o altă tânără, care l-a lăsat de izbeliște. Pe băiețel îl cheamă Sebastian și are 3 sau 4 ani, nu mai știu exact. L-am ajutat de mai multe ori cu bani, nu a exagerat niciodată cu cererile, iar în această primăvară m-a rugat să le botez fetița lui și a Alexandrei (sau să îi găsesc o altă nașă). Dacă vă aduceți aminte, am mai scris despre asta.

Alexandra provine dintr-o familie dezbinată, se pare că părinții ei sunt plecați din țară și nu poate apela la ajutorul lor, mai ales că ei o acuză pentru faptul că a plecat de acasă. Prin urmare atât Alexandra cât și Tiberiu nu au cine știe ce educație, se pare că nici repere morale sau sociale, ca să nu mai vorbesc de condiții de trai. Niște oameni cu probleme, pe care nu pot să-i ignor, mai ales că Alexandra mă sună în ultimul timp destul de des, cerându-mi să o ajut cu bani și lucruri. Tiberiu lucrează, Alexandra se pare că nu a avut vreun serviciu. Acum oricum trebuie să stea cu copilul. Nu au fost căsătoriți.

Vă scriu pentru a vă ruga să mă ajutați, în primul rând cu sfaturi privind un mod de integrare a Alexandrei într-un sistem acceptabil de trai. Ieri am fost pe la ei și am mai vorbit și cu gazda la care stau, undeva prin Bucureștii Noi, la o casă. Am aflat și am și văzut că se ceartă ca la ușa cortului, el nu o mai primește în casă și e e cu fetița "în pom". Momentan se îndură gazdele de ea și au primit-o într-o cameră de-a lor, îi dau acces la aragaz, le-am dat și eu niște bani, i-am dus de mâncare... Speranța ei este că pe data de 1 oct va fi primită la centrul fundației "Semn de viață" unde a fost și a vorbit, elementul decisiv fiind rezultatul unor analize de sânge și ginecolgice pe care a trebuit să le facă și ale căror rezultate vor fi gata abia la sfârșitul lunii septembrie.
Să dea Domnul să fie așa cum zice ea și să-și găsească un loc acolo, dar nu știu ce să cred...

Vă rog să-mi spuneți ce s-ar putea face pentru a-i găsi un loc unde să stea. Eu una nu mă pot angaja să le întrețin și nici nu știu unde să o trimit. Iar faptul că îi mai dau bani (de fapt ori de câte ori mi-a cerut), scutece, mâncare, hăinuțe etc. nu mi se pare suficient, mai ales că vine iarna.
Partea cea mai proastă este că nici nu am încredere în caracterul ei, nu aș putea să îi găsesc un loc de muncă sau să o recomand, plus că trebuie să o crească pe Erika.

Sper că nu v-am plictisit și aștept păreri la obiect de la dvs.

Vă mulțumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.09.2012, 00:26:14
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Nu ne-ai plictisit deloc, sa nu iti faci astfel de ganduri. Si eu m-am implicat intr-un caz asemanator, insa spre deosebire de Alexandra, Manuela, mamica unui baietel de 3 ani si jumatate a dorit foarte mult sa munceasca si este o persoana cooperanta. Din cate stiu, pana face copilul doi ani poate sa fie primita intr-un centru "Mama si copilul". Poate sa apeleze si la Primarie (trebuie insa sa aiba buletin de Bucuresti sau sa fie luata in spatiu de cineva) sa o trimita ei intr-un astfel de Centru. De angajat cred ca nu se poate inca, nu va avea cu cine sa lase copilul, dar Centrul ii ofera si mancare, ceea ce este bine. Manuela sta in momentul asta la "Casa Ioana", am inteles ca aici plateste cam 110 pe luna si cumpara singura mancare. Este foarte bine ca ai scris pe forum, poate cineva care lucreaza in domeniul Asistentei Sociale iti da un sfat mai concret. Ne interesam si speram din suflet sa se rezolve situatia ei.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.09.2012, 00:52:00
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Asta este tot ce am gasit si mai sunt Centre "Mama si Copilul" in cadrul sectoarelor (nu stiu daca in toate) din Bucuresti. Dar ca sa apeleze la Primarie trebuie sa fie luata in spatiu. Manuela a reusit cu greu acest lucru, nu a vrut nimeni sa faca asta si pana la urma a gasit o doamna care a luat-o in spatiu in schimbul unei sume de bani. Cam asta ar fi primul pas, daca are buletin se rezolva mai usor. Suntem alaturi de tine Annyta si de finuta ta micuta. Ii va ajuta Dumnezeu sa nu ramana in strada.

Centrul maternal Casa Agar care ofera tinerelor mame o alternativa la abandonul copiilor si sansa de a avea un viitor mai bun impreuna cu copii lor.
http://www.imparte.ro/Fundatii/Bucur...Romania-ATR-20

Misiunea ACSIS este mentinerea copiilor in familii prin oferirea de servicii psiho-sociale parintilor si viitorilor parinti aflati in dificultate.
http://www.imparte.ro/Fundatii/Bucur...ciala-ACSIS-14
Reply With Quote
  #4  
Vechi 17.09.2012, 10:28:47
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Alexandra si Erika

Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.09.2012, 10:47:20
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Îți mulțumesc, Ekaterina, pentru răspunsuri! Voi studia link-urile postate de tine.
Ref la Alexandra și munca, aș vrea să specific faptul că nu am auzit-o vreodată că nu vrea să muncească, ci faptul că nu își găsește... Vom vedea...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.09.2012, 17:49:34
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Ai o finuta tare draguta, sa fie sanatoasa, sa-i ajute Dumnezeu sa traiasca aceasta viata pentru El! Nu am crezut pana acum ca este atat de greu sa-ti gasesti un loc de munca, mai ales daca nu ai pretentii, dar am vazut ca realitatea este extrem de dura. Manuela a cautat foarte mult si fara rezultat, isi dorea sa gaseasca o scara sa mature sau sa se angajeze ca femeie de serviciu. Faptul ca a reusit sa gaseasca de lucru la o croitorie (calca rufe) o considera o mare minune.

Nu o judec pe Alexandra, sunt convinsa ca ii este imposibil sa-si gaseasca acum de munca cu bebita mica (din punctul meu de vedere fetita are mare nevoie de ea). Daca este atat de mica si o alapteaza ideal ar fi sa reuseasca la un Centru si sa stea acolo pana depaseste aceasta perioada de criza. Fetita o sa creasca, o va putea duce la o cresa sau la gradinita iar apoi se va putea angaja. Imi este tare mila de mamicile cu copilasi mici, le inteleg perfect, esti legata de maini si de picioare, nu poti sa faci nimic, mai ales sa te angajezi. Poate reuseste la un Centru "Mama si Copilul". Are buletin de Bucuresti? Daca da, sa incerce si la sectorul de care apartine.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 10.12.2012, 14:18:44
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Urgent

Bună ziua,

nu știu în ce măsură mă puteți ajuta, aștept însă părerile dvs. asupra următoarelor aspecte:

După ce s-au certat și s-au împăcat de câteva ori în ultimele luni, Alexandra și Erika fiind o perioadă la un centru de ajutor din sectorul 1, "familia" s-a reunit pentru câteva săptămâni, după care Tiberiu a plecat de acasă, lăsând-o pe Alexandra cu cei doi copii și fără bani.
El nu o mai lăsa pe Alexandra să vorbească cu mine, fiind supărat ca într-o perioadă nu le-am mai răspuns la apeluri.

Explicația pentru plecarea lui Tiberiu a fost că se duce "la muncă" în Franța, cu niște prieteni. Se pare că s-a săturat să nu aibă bani (deși muncea, dar pe bani puțini) și are planuri dubioase. Am înțeles că a pecat din București la niște prieteni la Suceava, urmând ca de acolo să plece în Franța.

Eu am fost pe la Alexandra și pe la copii în ultimele două săptămâni, i-am mai ajutat cu ce aveau nevoie.

Ieri am aflat că proprietarul locuinței unde stau îi dă afară, iar Alexandra vrea să plece cu copiii la țară, în județul Suceava, unde zice că ar avea rude din partea tatălui. Plecarea este programată pentru miercuri.

Acum nu prea știu ce să cred. Am aterizat și eu în mijlocul evenimentelor și nu știu ce să cred și ce să fac. Cea mai simplă alternativă ar fi să nu fac nimic. Dar vorbind cu o colegă, mi-a trecut prin cap ideea că Alexandra mă minte și nu are rude la Suceava, ci merge să se reunească cu Tiberiu. Poate sunt paranoică, dar mi se pare prea mare coincidența asta cu Suceava. Scenariul cel mai prost ar fi ca Alexandra sau copiii să fie abuzați... Nu am nicio dovadă, în afara faptului că Tiberiu i-a lăsat singuri și fără bani. El și-a crescut totuși băiețelul până acum.

Sper să nu fi fost total incoerentă, povestea are un înțeles dacă citiți și postările anterioare.

Întrebarea ar fi dacă vi se pare oportun să sesizez vreo autoritate sau le fac mai mult rău. Voi încerca în seara asta să vorbesc cu Alexandra, să îi cer mai multe detalii.

Aștept părerile dvs.

Mulțumesc

Last edited by Annyta; 10.12.2012 at 14:28:49.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 10.12.2012, 17:49:59
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Știu că sună a telenovelă, dar îmi fac griji. Vi se par întemeiate?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.12.2012, 18:53:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

N-ai ce sa faci.

"autoritatile" nu isi fac atatea griji cate iti faci tu.

Fara sa existe o infractiune evidenta, nu vor misca un deget.

Tine legatura cu ei..vezi ce o sa se mai intample, adica de fapt ce sunt dispusi sa-ti zica.

Oricum, este problematic..daca te implici prea mult, s-ar putea la un moment dat sa-ti ceara bani sub diferite pretexte pe care tu nu le mai poti verifica, fiind in alt oras, bani care s-ar putea sa serveasca de fapt altor scopuri.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.12.2012, 19:59:59
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Oricum, este problematic..daca te implici prea mult, s-ar putea la un moment dat sa-ti ceara bani sub diferite pretexte pe care tu nu le mai poti verifica, fiind in alt oras, bani care s-ar putea sa serveasca de fapt altor scopuri.
M-am implicat in chestii de binefacere... si chiar se intampla asa cum spui tu in peste 50% din cazuri (procentele le dau cu indulgenta... s-ar putea sa fie in peste 80%)!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Apel umanitar Joulie Umanitare 3 05.09.2012 20:26:17
Apel umanitar petre uta Umanitare 0 29.04.2010 14:32:46
apel umanitar monicalivia81 Umanitare 0 21.11.2009 13:19:14
apel umanitar fratica Umanitare 0 14.04.2008 20:55:41