Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.06.2017, 00:38:30
ovidiu 43 ovidiu 43 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2011
Mesaje: 2
Implicit Sfintirea casei in care s-au sinucis oameni

Am gasit de curand o case de vanzare si am acceptat pretul cerut am facut toate actele. Sunt un om cu frica de Dumnezeu si am aflat ca in casa pe propeietatea repectiva s-au spanzurat 2 femei . Ce trebuie facut in afara de sfintire casei? Acum nu pot sa mai dau innapoi.Casa trebuie renovata si nu va fi locuita decat in vacante deocamdata . Cand e mai bine sa fie sfintita? Acuma sau dupa ce va fi renovata? Am discutat cu cativa preoti si parerile sunt oarevum diferite. Unii recomanda sfintire alti si Sf.Maslu. Orice sfat bun e binevenit mai ales ca imi doresc aceasta proprietate
.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.06.2017, 02:21:25
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu 43 Vezi mesajul
Cand e mai bine sa fie sfintita? Acuma sau dupa ce va fi renovata?
Cel mai bine este sa fie sfintita dupa renovare.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.06.2017, 03:33:37
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Sper ca sa existe confirmare la cele intamplate nu doar zvonul "satului"
Oricum ar fi ,este de dorit ca orice crestin cu frica de Dumnezeu sa faca sfintirea casei cand se muta intr-un loc nou.
Casa se renoveaza/reinoieste fizic insa este nevoie si de reinoirea energetica prin sfintire de preot!
Mai ales in cazuri de morti,ei trebuie sa-si gaseasca pacea iar noi cei vii, trebuie sa ne vedem de ale noastre,netulburati.
Mortii cu mortii,vii cu vii :)

Faceti si sfintire si maslu dupa renovare si duceti o viata cat mai crestina cu putinta.
Sa o stapaniti sanatos!

Ps-intrebati si preotul de parohie ca dansul stie mai multe decat noi :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.06.2017, 07:44:32
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Maslu? Ok, pentru oameni, dar de ce pentru casă?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.06.2017, 11:20:49
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Maslu? Ok, pentru oameni, dar de ce pentru casă?
Cred ca ideea este de a ii opri pe baietii care miros a sulf sa se mai plimbe pe acolo sub masca decedatelor (sau a oricui si a orice altcineva/altceva).
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.06.2017, 14:54:50
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Atunci sfeștania pentru ce mai e?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #7  
Vechi 04.06.2017, 22:46:47
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Maslu? Ok, pentru oameni, dar de ce pentru casă?
... :)) O casă bolnavă (care necesită reparații) are și ea nevoie de maslu.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.06.2017, 06:51:40
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mda.
Facem de toate, poate-poate...
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.06.2017, 19:36:04
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Sf.Maslu nu se administreaza numai bolnavilor trupesti cum poate gresit se crede, ci se adreseaza si bolilor sufletesti (mai ales ca pt boli trupesti avem si doctori si spitale). Un om normal nu-si ia viata,insa unul bolnav sufleteste o va face.
Sf.Maslu deci se adreseaza si acestei laturi.



"Ca să se vindece de bolile trupești, orice om merge la medic. Dar pentru suflet unde căutăm leac? Suferințele sufletului sunt tratate prin credința in Dumnezeu.


"VINDECARE. Sfăntul Maslu se poate face in biserică sau in casa creștinului. Harul Sfăntului Maslu ajută la vindecarea parțială sau integrală a suferințelor trupești, precum și la iertarea păcatelor: "Rugăciunea credinței va măntui pe cel bolnav și Domnul il va ridica și, de va fi făcut păcate, se vor ierta lui" (Iacob 5, 15). Astfel, Taina Sfăntului Maslu intărește credința in Dumnezeu și nădejdea măntuirii, aduce pace și smerenie in inimă, pregătește sufletul pentru marea călătorie spre cer și primirea Sfintei Impărtășanii, alungă frica de moarte, ii unește și-i impacă pe credincioși prin Harul Duhului Sfănt. De aceea, Sfăntul Maslu se ține săptămănal pentru cei bolnavi in zilele de post. In cazul unor grele suferințe, cănd există primejdie de moarte, Sfăntul Maslu se poate savărși in orice zi, ori de căte ori este nevoie, in casele celor bolnavi. "

http://jurnalul.ro/special-jurnalul/...ui-108837.html
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.06.2017, 19:46:59
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
... :)) O casă bolnavă (care necesită reparații) are și ea nevoie de maslu.
Nu neaparat pt casa materiala ,pt ca ea casa nu are aceste nevoi spirituale...ci pt igiena spatiului locuibil ,unde s-au adunat multe mizerii,vazute ca energii.

Deseori pe la sate,mai auzeai ca intr-o casa s-au sinucis mai multi,pe rand. Oamenii erau inruditi sau nu, erau doar noii proprietari.
O predispozitie a locului?Se prea poate,de ce nu? Daca persoanele respective nu erau credincioase si nu au sfintit casa.Daca il tii departe pe Dumnezeu ghici cine vine la cina?(Doamne fereste!)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare