Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.04.2010, 00:22:35
VNicolae VNicolae is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Mesaje: 1
Implicit Razboiul lui Satan

Buna sa va fie inima la toti !
Sunt pentru prima data pe acest forum si constat ca exista o lupta puternica intre oameni de diferite "culte" si "secte", dar care in fapt au toti acelasi unic si adevarat Dumnezeu.
Intr-adevar felul lor de a se manifesta difera, dar asta este ceva ce se poate regla pe cale amiabila. Am observat cazul acelei doamne avocata din Anglia care are probleme cu sotul ei care a aderat la "grupare religioasa" (sa tinem cont ca unora nu le place sa fie numiti sectari) care se manifesta diferit si "deranjeaza". Sper ca problema lor s-a rezolvat si familia lor nu s-a destramat asa cum s-a destramat a mea. Intoleranta si lipsa de comunicare sant doua mari rele. Ce a-ti spune sa ne unim si sa ne iubim, lasand orgoliile si prostia deoparte.
Sa nu ma acuzati de idealism sau de visator inainte de a-mi da sansa de a ma explica si a dezvolta ceea ce cred ca fiecare doreste in inima lui. Dar inainte de a continua vreau sa sesizez daca subiectul prezinta suficient interes pe acest forum in care ar fi de presupus ca activeaza oameni cu bune intentii si dragoste de Dumnezeu. Va ivit sa participati cu entuziasmul la care ma astept.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.04.2010, 01:04:25
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Question

Explica-te putin cu acest topic... Ce vrea sa insemne razboiul din titlu?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.04.2010, 21:03:05
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Eu cred ca se refera la lupta diavolului cu cel care pastreaza credinta adevarata si lupta pentru pastrarea familiei... Si mai cred ca doreste o unire a fortelor impotriva lui satan, si totusi nu vad cum sa se uneasca fortele, adica cum lumina sa salasluiasca cu intunericul?! Cel mult putem sa ne rugam in situatiile astea pentru revenirea celui care s-a instrainat de credinta!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 23.04.2010, 19:48:51
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Eu cred ca se refera la lupta diavolului cu cel care pastreaza credinta adevarata si lupta pentru pastrarea familiei...
Vezi ca de foarte multe ori nu pot fi pastrate amandoua, de multe ori ai de ales, credinta ori familia.
Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Si mai cred ca doreste o unire a fortelor impotriva lui satan, si totusi nu vad cum sa se uneasca fortele
Fortele cui, tu nu stii ca individul a fost spulberat deja de Cineva?
Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Cel mult putem sa ne rugam in situatiile astea pentru revenirea celui care s-a instrainat de credinta!
Ader si eu la acest gand
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.04.2010, 01:43:05
lacrimi's Avatar
lacrimi lacrimi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.02.2009
Locație: LONDON
Religia: Ortodox
Mesaje: 624
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VNicolae Vezi mesajul
Buna sa va fie inima la toti !
Sunt pentru prima data pe acest forum si constat ca exista o lupta puternica intre oameni de diferite "culte" si "secte", dar care in fapt au toti acelasi unic si adevarat Dumnezeu.
Intr-adevar felul lor de a se manifesta difera, dar asta este ceva ce se poate regla pe cale amiabila. Am observat cazul acelei doamne avocata din Anglia care are probleme cu sotul ei care a aderat la "grupare religioasa" (sa tinem cont ca unora nu le place sa fie numiti sectari) care se manifesta diferit si "deranjeaza". Sper ca problema lor s-a rezolvat si familia lor nu s-a destramat asa cum s-a destramat a mea. Intoleranta si lipsa de comunicare sant doua mari rele. Ce a-ti spune sa ne unim si sa ne iubim, lasand orgoliile si prostia deoparte.
Sa nu ma acuzati de idealism sau de visator inainte de a-mi da sansa de a ma explica si a dezvolta ceea ce cred ca fiecare doreste in inima lui. Dar inainte de a continua vreau sa sesizez daca subiectul prezinta suficient interes pe acest forum in care ar fi de presupus ca activeaza oameni cu bune intentii si dragoste de Dumnezeu. Va ivit sa participati cu entuziasmul la care ma astept.


Iti multumesc pentru interesul tau in ceea ce priveste Crucea vietii mele... Nu, familia nu s-a destramat. Si stii de ce? Tocmai pentru ca am hotarat (atat cat se poate abtine el) sa nu mai discutam probleme religioase in casa, ca fiecare sa-si vada de Biserica/adunarea lui si in rest sa fim ca inainte.
Dar e greu, e foarte greu cand amandoi Il iubim pe Dumnezeu, insa avem credinte diferite... Nu stiu din ce "grupare"/"cult" faceti parte si nu stiu ce probleme aveti avut tu, poate ne poti lamuri mai mult...
Doamne ajuta
__________________
"Inima infranta si smerita, Dumnezeu nu o va urgisi..."
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
razboiul mithrandir Generalitati 6 10.08.2009 16:58:28
Razboiul din Georgia mirelat Stiri, actualitati, anunturi 14 14.08.2008 08:08:00