Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.04.2008, 10:05:09
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

SFANTUL IGNATIE BRIANCIANINOV -
[color=red]"Nu vorbi despre crestinism cu oamenii molipsiti de invataturi mincinoase. Nu citi carti despre crestinism scrise de dascali mincinosi."[/color] -


“Iarasi iti aduc, fiu credincios al Bisericii de Rasarit, cuvant de sfat nemincinos si bun. Acest cuvant nu e al meu: este cuvantul Sfintilor Parinti. De la ei vin toate sfaturile mele. Pazeste-ti mintea si inima de invatatura mincinoasa. Nu vorbi despre crestinism cu oameni molipsiti de invataturi mincinoase; nu citi carti despre crestinism scrise de dascali mincinosi. Adevarul se afla in tovarasia Duhului Sfant: El este Duhul Adevarului. Minciuna o insoteste si o ajuta duhul diavolului, care este minciuna si parintele minciunii. Cel ce citeste cartile dascalilor mincinosi intra negresit in partasie cu duhul viclean si intunecat al minciunii. Lucrul acesta sa nu ti se para ciudat si de necrezut: asa spun raspicat luminatorii Bisericii, Sfintii Parinti. Daca in mintea si sufletul tau nu este scris nimic, Adevarul si Duhul sa scrie in ele poruncile lui Dumnezeu si invatatura Lui duhovniceasca. De ti-ai ingaduit a-ti mazgali de tot tablele sufletului cu felurite cugete si intipariri neduhovnicesti, fara a lua aminte cu intelepciune si fereala: “Cine e scriitorul, ce scrie el?“, curata cele scrise de scriitori straini, curata prin pocainta si lepadarea a tot ce este impotrivitor de Dumnezeu. Sa scrie pe tablele tale doar degetul lui Dumnezeu. Pregateste pentru acest scriitor minte si inima curata, vietuind cu evlavie si intreaga intelepciune: atunci, rugandu-te tu si citind sfintele carti, pe nebagate de seama si in chip tainic se va scrie pe tablele sufletului tau legea Duhului.

Nu-ti este ingaduit sa citesti alte carti despre religie decat cele scrise de catre Sfintii Parinti ai Bisericii Sobornicesti a Rasaritului. Acest lucru il cere Biserica de Rasarit de la fiii sai. Iar daca gandesti altfel si socoti porunca Bisericii mai putin intemeiata decat socotinta ta si a celorlalti de un cuget cu tine, atunci nu mai esti fiu al Bisericii, ci judecator al ei. Ma numesti marginit, neluminat indeajuns, rigorist? Lasa-ma in marginirea si in celelalte neajunsuri ale mele: voiesc mai bine a ramane cu toate aceste neajunsuri, fiu al Bisericii de Rasarit decat ca, avand toate parutele calitati, sa ma fac mai destept decat ea si, ca atare, sa-mi ingadui a nu-i da ascultare si a ma desparti de ea. Adevaratilor fii ai Bisericii de Rasarit le va face placere glasul meu. Acestia stiu ca cel care voieste a primi intelepciunea cereasca trebuie sa lepede intelepciunea sa pamanteasca, oricat de mare ar fi ea, sa o lase deoparte, sa o taie, s-o recunoasca drept nebunie, asa cum este ea de fapt (I Corinteni 3, 19).

Intelepciunea pamanteasca este vrajmasie impotriva lui Dumnezeu: ea, legii lui Dumnezeu nu se supune si nici nu poate (Romani 8, 7). Dintru inceput aceasta este firea ei; asa va si ramane pana ce va lua sfarsit, cand pamantul si lucrurile de pe dansul, iar dimpreuna cu ele si intelepciunea pamanteasca, vor arde (II Petru 3, 10).

Sfanta Biserica ingaduie citirea cartilor eretice numai acelor madulare ale sale care au mintea si simtirile inimii vindecate si luminate de Sfantul Duh, care pot deosebi intotdeauna intre adevaratul bine si raul ce se preface a fi bine si se ascunde sub chipul adevarului. Marii bineplacuti ai lui Dumnezeu, care au cunoscut neputinta cea de obste a tuturor oamenilor, s-au infricosat de otrava eresului si a minciunii. Ca atare, ei au fugit cu toata ravna de impreuna-vorbirile cu oamenii molipsiti de invataturile cele mincinoase si de citirea cartilor eretice. Avand inaintea ochilor caderea preainvatatului Origen, a lui Arie cel iscusit in certuri, a lui Nestorie cel bun de gura si a altor bogati in intelepciunea acestei lumi, ce au pierit din pricina nadajduirii in sine si a parerii de sine, ei (bineplacutii) au cautat mantuirea si au aflat-o in fuga de invataturile mincinoase, in ascultarea fata de Biserica pana in amanuntele cele mai subtiri. Pastorii si dascalii cei purtatori de Duh si sfinti ai Bisericii nu citeau scrierile ereticilor celor hulitori de Dumnezeu decat siliti de nevoia de neinlaturat a intregii obsti crestine. Prin cuvantul lor plin de putere, cuvant duhovnicesc, ei au infierat ratacirile, au vestit tuturor fiilor Bisericii primejdia ascunsa in scrierile eretice sub numele frumoase ale sfinteniei si evlaviei.

Eu si cu tine insa trebuie sa ne pazim neaparat de citirea cartilor alcatuite de dascali mincinosi. Orisicine a scris despre Hristos, despre credinta si duhovnicia crestina fara sa fie madular al Bisericii de Rasarit, singura sfanta, poarta numele de dascal mincinos. Spune-mi, cum este cu putinta sa-ti ingadui a citi orisice carte, cand fiecare carte pe care o citesti te poarta incotro voieste, te indupleca sa crezi in tot lucrul pentru care ii face trebuinta incuviintarea ta, sa te lepezi de tot ce are ea nevoie sa lepezi?

Experienta arata cat de pierzatoare sunt urmarile citirii fara dreapta-socotinta. Printre fiii Bisericii de Rasarit cate idei despre crestinism nu putem intalni din cele mai tulburi, mai gresite, mai potrivnice invataturii Bisericii, mai defaimatoare ale acestei sfinte invataturi, idei insusite prin citirea cartilor eretice!

Nu te mahni, prietene, pentru preantampinarile mele, care sunt insuflate de faptul ca iti doresc binele cel adevarat. Tatal, mama, dascalul bun nu se infricoseaza, oare, pentru pruncul nevinovat si fara experienta, atunci cand el vrea sa intre intr-o camera unde printre lucrurile bune de mancat se afla otrava multa? Moartea sufletului e mai de plans decat moartea trupeasca: trupul mort are sa invieze si adeseori moartea trupului se face pricina de viata sufletului; dimpotriva, sufletul omorat de rau este jertfa a mortii vesnice, iar el poate fi omorat de orice gand care cuprinde vreun fel de hula impotriva lui Dumnezeu, pe care cei nestiutori nu-l baga nicidecum de seama. “Va fi o vreme, a proorocit Apostolul Pavel, cand invatatura cea sanatoasa nu o vor primi, ci dupa poftele lor isi vor alege lorusi invatatori sa le rasfete auzul, si de la adevar isi vor intoarce auzul, iar catre basme se vor pleca” (II Timotei 4, 3-4).

Nu te lasa inselat de titlurile rasunatoare ale cartilor care fagaduiesc sa-i invete desavarsirea crestina pe cei ce inca au nevoie de hrana pruncilor; nu te lasa inselat nici de podoaba cea din afara a cartii, de vioiciunea, puterea, frumusetea stilului, nici de faptul ca autorul ar fi, pasamite, sfant, care si-a dovedit sfintenia prin numeroase minuni (aluzie, probabil, la “sfintii” apuseni ca Francisc de Assisi - n.tr.). Invatatura mincinoasa nu se da inapoi de la nici o nascocire, de la nici o inselaciune ca sa dea basmelor sale infatisarea adevarului si astfel sa otraveasca mai lesne sufletul cu ele. Invatatura mincinoasa este deja, in sine, inselare. Ea amageste, inainte de cititor, pe scriitor (II Timotei 3, 13). Semnul dupa care recunoastem ca o carte e cu adevarat folositoare de suflet este ca a fost scrisa de un sfant scriitor, madular al Bisericii de Rasarit, incuviintat si recunoscut de sfanta Biserica. Amin.”



Va rog, exprimati-va parerile vizavi de ceea ce spune Sfantul Ignatie Briancianinov despre heterodocsi, dascalii lor si cartile lor.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.04.2008, 15:57:18
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

EXEMPLU DE CARTE SCRISA DE DASCALI MINCINOSI: revista "ROMANIA SPIRITUALA"

Un astfel de exemplu de carte despre crestinism, scrisa de dascalii minciunii, ce trebuie evitata, dupa cum afirma Sfantul Ierarh Ignatie Briancianinov, este si revista "Romania Spirituala", revista de informare si cultura religioasa, conform propriei caracterizari. Grafica revistei e ingrijita, atragatoare si arata ca realizatorii ei sunt adevarati profesionisti. Surprinde in schimb, atunci cand deschidem revista, talmes-balmesul religios ce transpare din paginile sale, aceasta oferind cititorilor, de-a valma, informatii despre Ortodoxie si catolicism, budism, taoism, iudaism. In mod sigur, teologia de genul "toate religiile sunt bune, toate cinstesc pe Dumnezeu", promovata de revista, induce in sufletul cititorului nedumerire, revolta si dezgust.

Alaturi de mari personalitati bisericesti ale Ortodoxiei Romanesti (Pf Teoctist, Pr Arsenie Papacioc, Pr Gheorghe Calciu-Dumitreasa), in paginile revistei sunt intalniti si lideri ai cultelor eterodoxe, precum diversi papi, cardinali si intemeietori de religii necrestine, dar si actori, cantareti, compozitori, sportivi, repere ale modei acestui timp stricat, ce nu pot fi urmate ca modele de viata intru Hristos.

Invataturile Sfintilor Parinti ne spun si ne atrag la modul cel mai serios atentia ca crestinii nu se pot identifica cu necrestinii cat si cu spurcatele lor invataturi pierzatoare de suflete. Sfantul Maxim Grecul ne indeamna sa cercetam sa vedem cartile pe care le citim, scrise de diversi oameni, daca ele sunt intr-adevar de la Dumnezeu, daca duhul lor (caci fiecare lucru are un anumit duh...) se potriveste sub toate aspectele cu Sfanta Scriptura cea Adevarata (Ortodoxa) si cu dogmele teologice cele adevarate ale Sfintilor Parinti ai Bisericii. Iar daca un singur aspect al acestor carti contravine Sfintei Scripturi Ortodoxe sau dogmelor teologice celor adevarate ale Sfintilor Parinti, e mai bine sa le lepadam si sa nu le cercetam.

Altfel spus, intre cartile hulitoare, care ne despart de Duhul lui Dumnezeu, se numara si aceasta revista, "Romania Spirituala", care doreste sa introduca duhul diavolesc al politeismului ecumenist in randurile poporului roman si astfel, treptat, sa-l indeparteze de la adevarat credinta a sa, cea stramoseasca, ortodoxa drept-slavitoare de Dumnezeu si sa-l aduca in ghearele nemilostivului stapanitor al intunericului si Tata al minciunii, diavolul. Printre cei care au contribuit la editarea acestei adevarate otravi la adresa spiritului adevaratei Ortodoxii, se numara din nefericire si unii prestigiosi ierarhi, preoti si teologi autohtoni. Citind o astfel de revista, nici nu mai tii bine minte cand iti vin pentru prima data ganduri de hula impotriva lui Hristos si a Bisericii Sale Dreptmaritoare Ortodoxe. Cu privire la timpurile din urma si la cartile hulitoare de Hristos ce vor aparea atunci, Sfantul Ierarh Ignatie Briancianinov ii avertizeaza pe dreptcredinciosi: "S-au inmultit fara seaman cartile ce contin mincinoase cunostinte, s-au imputinat cu totul ucenicii sfantului adevar.[...] Sa nu-i ingaduim mintii o alta lectura privitor la cele duhovnicesti decat din cartile scrise de scriitorii duhovnicesti ai adevaratei Biserici Ortodoxe, despre care insasi Biserica a adeverit ca ei sunt unelte ale Sfantului Duh".
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.04.2008, 16:04:38
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Frati intru Hristos,

Veniti si voi cu exemple atat de carti care reflecta adevaratul spirit al Ortodoxiei, cat si din cele hulitoare, scrise intru propagarea duhului diavolesc al minciunii politeismului ecumenist


Cer iertare, eu, cel nemilostiv si mai mic intre fratii crestini!

Doamne ajuta.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mantuieste, Doamne, poporul Tau si binecuvinteaza mostenirea Ta.
Biruinta binecredinciosilor crestini asupra celui potrivnic daruieste!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.04.2008, 16:27:13
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Razvan, imi este mai la indemana si simt ca si potrivit firii sa spun:"Bogat fiind in patimi, m-am imbracat cu vesmantul cel inselator al fatarniciei, veselindu-ma in rautatile neinfranarii, si arat nemilostivire nemasurata, neuitandu-ma la mintea mea cea lepadata inaintea usilor pocaintei, flamanda de tot binele si bolnava de nepurtarea de grija. Dar Tu, Doamne, fa-ma Lazar sarac de pacate, ca nu cumva rugandu-ma, sa nu aflu deget sa-mi racoreasca limba ce jeleste in vapaia cea nestinsa; ci ma salasluieste in sanurile patriarhului Avraam, ca un Iubitor de oameni!", decat sa aduc diverse citate impotriva ecumenismului. Nu sunt adept al ecumenismului, dar nu sunt nici cel mai avizat sa dau cuvinte in acest sens. Eu cand intorc privirea spre mine, nu-i vad pe cei care sunt dornici de ecumenism, ci-mi vad pacatele. De aceea caut mai intai sa ma vindec, ca sa am putere sa vindec.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.04.2008, 17:56:48
C-tin C-tin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.07.2007
Mesaje: 640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m
Cer iertare, eu, cel nemilostiv si mai mic intre fratii crestini!
Vezi frate ca ti se vede goliciunea prin gaurile saracacioase ale sutanei...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.04.2008, 19:26:27
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citand C-tin
Citat:
Citand razvan_m
Citat:
Cer iertare, eu, cel nemilostiv si mai mic intre fratii crestini!
Vezi frate ca ti se vede goliciunea prin gaurile saracacioase ale sutanei...
Fiind atat de neinsemnat, fiind adica un nimeni in aceasta viata trecatoare si stricacioasa, nu cred ca se cuvine sa judec pe nimeni dupa relele sau bunele lui.
Numai Domnul se pricepe sa judece cu judecata dreapta, nu noi, neputinciosii!
Daca ti-am gresit cu ceva, frate Constantin, te rog sa ma ierti pe mine cel nemilostiv.

Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi pacatosii!
---------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mantuieste, Doamne, poporul tau si binecuvinteaza mostenirea Ta.
Biruinta binecredinciosilor crestini asupra celui potrivnic daruieste!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.04.2008, 22:50:25
konstantinos konstantinos is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.12.2006
Mesaje: 88
Implicit

Citat:
În prealabil postat de razvan_m
Frati intru Hristos,

Veniti si voi cu exemple atat de carti care reflecta adevaratul spirit al Ortodoxiei, cat si din cele hulitoare, scrise intru propagarea duhului diavolesc al minciunii politeismului ecumenist


Cer iertare, eu, cel nemilostiv si mai mic intre fratii crestini!

Doamne ajuta.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Mantuieste, Doamne, poporul Tau si binecuvinteaza mostenirea Ta.
Biruinta binecredinciosilor crestini asupra celui potrivnic daruieste!
Razvan_m

Recomand cartea "Despre Inselare" scrisa tot de Sf. Ignatie Briancianinov. In care zice sa nu cazi in mandrie aratand ca te smeresti. Poate la asta s-o fi referit C-tin. Cine stie?

Costel
Daca sti ca ecumenismul e erezie spune si altora si o sa ti se ierte pacatele.Cine stie cate suflete poti salva. Cum poti sa crezi ca e pace in vreme de razboi? Astepti ca opinia publica sa fie pro-ecumenism si atunci iesi si tu la razboi?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.04.2008, 13:33:49
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, frate Konstantinos,

Este foarte probabil ca eu, pacatosul, sa fi ales o cale gresita, aceea de a-mi manifesta smerenia in vazul tuturor.
In cazul in care gasesc cartea Sfantului Ignatie Briancianinov "Despre Inselare" pe net, o voi citi, ca sa-mi dau seama si eu, nestiutorul care este diferenta intre adevarata si falsa smerenie.


Doamne ajuta, frate Konstantinos.
------------------------------------------------------------------------------------------------ ------
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ne pe noi, pacatosii!
------------------------------------------------------------------------------------------------ ------
Mantuieste, Doamne, poporul Tau si binecuvinteaza mostenirea Ta.
Biruinta binecredinciosilor crestini asupra celui potrivnic daruieste!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.04.2008, 20:43:19
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Konstantinos, am ajuns sa vorbim mai mult de lupta impotriva altora si mai putin de trairea in Hristos. Ortodoxiei nu-i lipseste nimic, fara numai de a fi traita.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 09.04.2008, 22:21:47
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Foarte,foarte bine spus Costel!!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Ignatie Briancianinov ! Nu se mai poate fara el ! ionion Mari Duhovnici si predicile lor 18 05.01.2014 02:52:55
Sfantul Ignatie Briancianinov, Rugaciune la necazuri si suparari George.m Rugaciuni 1 23.01.2011 16:04:25
Sfantul Ignatie Briancianinov eusiatat Despre Biserica Ortodoxa in general 0 02.05.2007 00:12:41
Sfantul Ignatie Briancianinov antiecumenism Despre Biserica Ortodoxa in general 11 24.12.2006 22:41:00