Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Noul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.02.2012, 17:54:47
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Cu multă înțelepciune, Biserica răsăriteană a așezat "Duminica Înfricoșătoarei Judecăți" înaintea Postului Paștelui. Ca din întâmplare, ea vine imediat după Sâmbăta Morților. Există întotdeauna un "schepsis" în felul în care sunt dispuse atât zilele liturgice, cât și pericopele.
În acest caz, părerea mea este că s-a așezat astfel Duminica aceasta, pentru ca noi, păcătoșii, să petrecem cu mai mult folos timpul penitențial al Sfântului și Marelui Post. Să ne amintim de cuvintele Sfintei Scripturi și de dezvăluirile bineplăcuților lui Dumnezeu sfinți despre cât de puțini se vor mântui și despre cât de mulți se vor pierde. Să ne amintim că avem un singur mod prin care putem petrece o veșnicie întreagă alături de Domnul nostru, iar acest mod este de a fi în uniune cu El prin iubire. Iar a-L iubi pe Domnul nu înseamnă altceva decât a-i respecta dumnezeieștile porunci.

"Nu cel ce spune "Doamne, Doamne!" va intra în Împărăția Cerului, ci acela ce face voia Tatălui".
Verbis Domini.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.02.2012, 22:13:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul

"Nu cel ce spune "Doamne, Doamne!" va intra în Împărăția Cerului, ci acela ce face voia Tatălui".
Verbis Domini.
Bene diagnonoscitur , bene curatur !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.02.2012, 23:56:26
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Cu multă înțelepciune, Biserica răsăriteană a așezat "Duminica Înfricoșătoarei Judecăți" înaintea Postului Paștelui. Ca din întâmplare, ea vine imediat după Sâmbăta Morților. Există întotdeauna un "schepsis" în felul în care sunt dispuse atât zilele liturgice, cât și pericopele.
În acest caz, părerea mea este că s-a așezat astfel Duminica aceasta, pentru ca noi, păcătoșii, să petrecem cu mai mult folos timpul penitențial al Sfântului și Marelui Post.

In Sinaxarul din sambata lasatului sec de carne se spune cum au hotarat Sfintii Parinti aceasta asezare: Biserica ne arata ca trebuie sa ne rugam pentru cei adormiti si ca starea lor se poate schimba, pana la Judecata de apoi, pana la cea de-a doua venire a Domnului. In duminica aceasta se pune capat tuturor faptelor savarsite de Dumnezeu pentru mantuirea noastra, o data cu infricosatoarea judecata. Apoi ciclul se reia, deoarece duminica viitoare praznuim izgonirea lui Adam din rai si urcam, tot urcam, pana la Invierea Domnului.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.03.2012, 21:00:23
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Ascultam ieri Evanghelia care s-a citit la Sfanta Liturghie in care ne-au fost puse inainte criteriile Judecatii de Apoi: "flamand am fost si (nu) Mi-ati dat sa mananc; insetat am fost si (nu) Mi-ati dat sa beau; strain am fost si (nu) M-ati primit; gol am fost si (nu) M-ati imbracat; bolnav am fost si (nu) M-ati cercetat; in temnita am fost si (nu) ati venit la Mine".
Parintele Coman spunea ca prin aceste cereri de la noi - sa hranim pe cel flamand, sa cercetem pe cel in temnita ... se arata cat de putin ne cere Dumnezeu ca sa ne mantuim. Si spune in continuare ca atunci cand vom vedea ca am fi putut sa castigam raiul cu foarte putin efort, judecata devine infricosatoare. Si e adevarat ca este infricosator sa vezi ca ai pierdut raiul pentru ca nu ai dat o paine celui flamand, un pahar cu apa celui insetat sau o haina celui lipsit.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.04.2012, 15:55:21
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Pacatul si libertatea omului sunt cele care fac ca Judecata de Apoi sa fie infricosatoare, nu Dumnezeu. Dumnezeu nu este un fel de "Bau-Bau" care sperie copiii, ci este Parinte.

Ba, mai mult, indraznesc sa spun ca si pentru Dumnezeu Judecata Universala este un moment infricosator. Este un moment ce Ii vadeste inaintea tuturor neputinta de a incalca libertatea niciunui om, neputand sa mantuiasca pe nimeni cu forta. Este un moment infricosator pentru ca vor fi fii ai Sai care vor fi lasati prada suferintei vesnice.

Cu atat mai mult, aceste lucruri fac si mai infricosator momentul judecatii in ceea ce ne priveste.

Last edited by Marius22; 26.04.2012 at 16:19:45.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.03.2013, 17:56:38
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Pentru ca nu este important sa stim cand va fi judecata de apoi, Biserica nu ne raspunde la intrebare cand, ci numai la intrebarea cum - criteriile dupa care vom fi judecati. Criteriul dupa care se va face separarea intre buni si rai il va constitui modul in care s-a comportat fiecare cu cei flamanzi, insetati, straini, goi, bolnavi sau in temnita. "Faptul ca Hristos nu spune: lor (nu) le-ati facut..., ci Mie (nu) mi-ati facut faptele de milostenie respective! Cu alte cuvinte se identifica cu tot omul care a fost flamand, insetat, strain, gol, bolnav sau in temnita. Cutremurator lucru este sa stii ca-L intalnesti in aceasta viata pe Cel pe Care te astepti sa-L intalnesti doar dupa moarte!"
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.03.2013, 01:38:56
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Parintele Coman spunea ca prin aceste cereri de la noi - sa hranim pe cel flamand, sa cercetem pe cel in temnita ... se arata cat de putin ne cere Dumnezeu ca sa ne mantuim. Si spune in continuare ca atunci cand vom vedea ca am fi putut sa castigam raiul cu foarte putin efort, judecata devine infricosatoare. Si e adevarat ca este infricosator sa vezi ca ai pierdut raiul pentru ca nu ai dat o paine celui flamand, un pahar cu apa celui insetat sau o haina celui lipsit.
Ieșeam odată de la un curs cu Părintele Coman. Țin minte că, dezvoltînd tema Împărăției lui Dumnezeu, a ajuns purtat de varii asocieri la tema rugăciunii. E cunoscut faptul că P. Coman îndrăgește rugăciunea inimii, că are mare admirație pentru călugării isihaști, că a stăruit toată viața cu îndemnul către studenți să deprindă trainic lucrarea rugăciunii.
Și astfel, purtați de nesațul discuției despre rugăciune, ne-am trezit printre mașini, câțiva studenți, cu Părintele ascultînd, răspunzînd la întrebări, învățînd... O, Doamne, cât era de frumos timpul petrecut atunci...
Deodată, așa cum se întâmplă frecvent împrejurul Facultății, câțiva cerșetori au năvălit peste noi. Au intrat de-a dreptul între noi și Părintele, sfârtecînd discuția, stopînd parcă tot rodul care se adunase în dezbaterea noastră înfocată și îndrăgostită...
L-am văzut pe Părintele oprindu-se brusc și, parcă, o clipă, mi-a părut că îi văd pe chip un nor mare... O sclipire de mânie în privire... A ezitat o clipă, apoi, uitîndu-se adînc în ochii cerșetorilor, i-a muștruluit zdravăn. Pentru repezeală, pentru lipsa de bun simț, pentru datul buzna ....
Eu eram tare contrariat, sfâșiat între discuția care îmi era tare dragă și de care aveam mare nevoie, și intervenția brutală a sărmanilor oameni (îmi amintesc îndeosebi de o mamă cu 3 copii mici), care, însă, se cerea întâmpinată cumva, fiind un apel la milostenie...
Apoi Părintele a tăcut, parcă tras de un duh statornic și puternic, a părut pur și simplu că nu mai e printre noi și, cu mișcări lente, moi, cu chipul frumos luminat, a deșertat tot ce avea prin buzunare.... Tot, fiecaer buzunar a fost scutrat, întors pe dos, hârtie cu hârtie, până la ultimul bănuț.
Cu umilință și cu bucurie le-a dat tot și apoi i-a dojenit blând, povățuindu-i să nu se mai repeadă așa, să aibă puțină răbdare și încredere, iar nu disperare. I-a binecuvântat și a plecat.

Îmi amintesc și azi cu multă emoție acea întâmplare din stradă, unde gândul la rugăciune a fost spălat de fapta bucuriei milosteniei.

Dumnezeu să îl ocrotească și să îl întărească pe Părintele Profesor Coman!

Last edited by cezar_ioan; 09.03.2013 at 01:45:01.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
judecata lore86 Generalitati 20 08.05.2013 18:49:23
BARFA SI JUDECATA iosif Pocainta 74 03.04.2013 15:50:25
Judecata patinina34 Din Noul Testament 6 04.01.2009 09:01:09
Infricosatoarea Judecata ortodox4life Generalitati 2 14.11.2008 22:02:21
Judecata Milostiva Laurentiu Generalitati 1 04.02.2007 19:29:03