Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Preotia (Hirotonia)
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 29.04.2010, 10:47:58
mishi55's Avatar
mishi55 mishi55 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 218
Implicit Nimic nou sub soare!

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ce usor se declara in ziua de astazi faptul ca cineva e sfant. Probabil ca aceasta lejeritate in declaratie vine din faptul ca nu se mai cunoaste ce inseamna sa fii sfant. Si cazul parintelui Lacatusu, un caz mediatizat foarte mult, nu a durat decat putin timp. Oameni care in loc sa alerge la Biserica sa primeasca vindecare, alegeau sa mearga intr-un cimitir, sa se atinga de un cadavru, socotit moaste, si sa plece usurati ca s-au vindecat.

Pentru cei care nu stiu: "Pe la inceputul anului 2000, o descoperire a bulversat linistea cimitirului Giulesti-Sarbi, de la capatul tramvaiului 44. Familia Lacatusu s-a gandit sa-l deshumeze pe parintele Ilie, fost preot, decedat in anul 1983. Mare minune, fostul preot se mumificase. Sperand intr-o viata usor imbunatatita, rubedeniile l-au proclamat sfant..." (Jurnalul National)
http://www.9am.ro/stiri-revista-pres...imentului.html

Pentru mai multa luminare, nu orice trup neputrezit e semn de sfintenie. Mie personal, nu-mi pare a fi ceva adevarat in acest caz. Totul e bazat pe zvon si cum pentru omul de astazi acest lucru e foarte important, mai important decat ce sustine Biserica, face un schimb radical: nu mai merge in Biserica sa primeasca vindecare, merge la niste asa zise moaste, care nu cer efort, dar care dau vindecare la orice problema. Imi pare a fi o mare ratacire. Pana una alta, oameni merg in Biserica, semn ca e ceva adevarat aici, pe cand la locul unde e inmormantat parintele Lacatusu, a ajuns sa nu mai fie prezenta decat familia. Deci, minuni de cateva zile. Asteptam sa mai vina presa, televiziunea, sa faca mai "lucrator" trupul parintelui. E de ajuns un reportaj, ca s-ar relua cozile de alta data de la cimitir. Of, ce saraci am ajuns, credem mai usor minciuna decat adevarul.
Pai daca Biblia ta e Jurnalul national, e destul de clar care ti-e si adevarul.
Nu te mai hazarda sa emiti pareri in privinta sfintilor. Ramai la jurnale, daca din ele ti se trage seva intelepciunii.

"Tie personal nu-ti pare" - Ca sa vezi! Oare cum o fi omis pr Iustin Parvu sa-ti ceara parerea?! mai, mai... mare scapare...

Diavolul a fost intotdeauna gelos pe Dumnezeu si pe sfintii Sai. De ce sa nu-si bata el joc? - ca numai atata poate. Toti sfintii lui Dumnezeu au avut denigratori. Parca ce, de pr Arsenie Boca nu zic unii chiar ca ar fi fost eretic? Ai citit viata sfantului Nectarie? Ai vazut cati neica nimeni s-au gasit sa-i aduca impotriviri, sa-l calomnieze, sa spuna toate relele si minciunile despre el? Asa ca, vezi! Cei care L-au urmat pe Domnul au ales calea asta, a prigoanei, a purtarii crucii, au iesit din lume - iar lumea nu i-a iubit.

Iar parerile personale ar fi indicat sa le pastrezi pentru alte domenii. Nu te temi sa vorbesti de rau pe cineva - ca e sfant sau nu, asta Dumnezeu arata, atunci cand e voia Sa. Vrem sa primim, bine; nu vrem, El nu ne sileste, asa cum nu ne-a silit la nimic. Alegerea ne apartine. Dar tu nu te temi sa vorbesti de rau pe cineva, numai pentru simplul motiv ca tie personal nu-ti pare ca... ?
Ortodoxia nu e un loc al parerilor personale. Sa ne temem de pareri.
__________________
"Doamne, întoarce la bunătate și la rugăciune pe toți vrăjmașii mei! Amin!"
(rugăciunea Părintelui Stareț de la Bușteni, Gherontie Puiu)
Reply With Quote
  #32  
Vechi 11.01.2011, 12:16:59
cristian67
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit parintele ILIE LACATUSU

O VIATA DE MARTIR

Parintele Ilie s-a nascut pe 6 Decembrie 1909 in satul Crapaturile, judetul Valcea, din parinti binecredinciosi. Isi doreste de mic copil sa-i slujeasca lui Dumnezeu si astfel, in 1934, termina Facultatea de Teologie din Bucuresti, si la putin timp dupa aceea este hirotonit.

Slujirea preoteasca i-a adus multe satisfactii duhovnicesti. Pentru marturisirea lui Hristos, a fost ca un ghimpe pentru regimul ateu al veacului trecut si, din acest motiv, a avut mult de suferit. Aceasta nu l-a impiedicat deloc in propovaduirea Cuvantului Adevarului, caci el mai mult se temea de Dumnezeu decat de oameni.

A suferit pentru biserica si neamul sau, pe care l-a iubit, ducandu-si crucea grea prin inchisori, asemenea parintelui Dumitru Staniloaie, a ieroschimonahului Daniil (Sandu) Tudor mort la inchisoarea Aiud, a preotului Dimitrie Bejan, a protosingherilor Nicodim Mandita, Arsenie Boca, Benedict Ghius, tanarului Constantin Oprisan mort la inchisoarea Pitesti,

Valeriu Gafencu si a multor altora. A fost arestat in anul 1952 pentru apartenenta la Miscarea Legionara si dus in judetul Constanta, la coloniile Gales si Peninsula. In 1954 este eliberat, iar din 1959 pana in 1964,este arestat si condamnat la munca silnica in Delta, la Periprava, unde-l intalneste pe parintele Iustin Parvu. Acolo s-au petrecut fapte demne de vietile sfintilor.

Dupa ce a fost eliberat, se stabileste fortat la Bolintin, unde lucreaza ca zidar. Intre anii 1965-1970, parintele Ilie a slujit intr-o parohie din judetul Teleorman, iar in 1970, este transferat in judetul Ilfov la Cucuruz, unde, in Ianuarie 1978, este pensionat.

Suferintele din timpul vietii I-au afectat foarte mult sanatatea si din acest motiv isi petrece sfarsitul vietii in spital, unde a spus ca, daca nu va muri pana la 22 Iulie, va mai trai inca 2 ani.

Dupa cum a spus, parintele Ilie trece la cele vesnice exact la 22 Iulie, acelasi an (1983).Tot atunci, a mai spus ca, daca sotia sa va inceta din viata peste 15 ani, sa fie ingropata langa el, ceea ce s-a implinit.




Pe 22 Septembrie 1998, la inmormantarea sotiei parintelui Ilie, cei prezenti s-au aflat in fata unui fapt neasteptat: trupul parintelui era neputrezit, uscat si placut mirositor.

La aflarea sfintelor moaste, fiica parintelui Ilie, Maria Sabina Spirache, singurul urmas inca in viata, sesizeaza descoperirea Arhiepiscopiei Bucurestilor, care primeste cu bucurie aceasta veste.

Cateva luni mai tarziu, pe postul national de televiziune, se difuzeaza filmul documentar Semne, realizat de regizorul Cornel Ciomazga, in care este prezentata descoperirea.

DOVADA DE DINCOLO DE MORMANT

Moastele parintelui Ilie Lacatusu au fost descoperite in data de 29 Septembrie 1998.

Trupul neputred al sfantului, in greutate de 7-8 kg, a fost gasit la 15 ani dupa moartea sa, in conditiile corespunzatoare sfintelor moaste: nestricacios, frumos mirositor, uscat si usor, pielea de culoarea alunului, pastrandu-si dimensiunile si aspectul, pe care privind-ul nu provoaca spaima, ci bucurie duhovniceasca, dand impresia unui om care doarme.

O alta minune de acest fel este descoperirea, in aceleasi conditii, in anul 1980, a moastelor Sfantului Ioan Iacob de la Neamt, care a vietuit in pustia Hozevei, din Tara Sfanta, si care a fost canonizat in anul 1992.

Asemenea moastelor Sfantului Ilie Lacatusu, in Romania mai sunt moastele: Sfintei Cuvioase Parascheva de la Iasi, Sfantului Ioan cel Nou de la Suceava, Sfantului Dimitrie Basarabov din Bucuresti, Sfintei Filofteia de la Curtea de Arges, Sfantului Iosif de la Partos.




INCHIS, DAR LIBER

Parintele Ilie era un om al rugaciunii. Indiferent de ce se intampla in jurul sau, era mereu cu mintea la Dumnezeu. Rugaciunea lui era profunda si neincetata, ceea ce-l facea sa vada lucrurile mai clare, in profunzimea lor, mai aproape de Adevar.

Era un bun sfatuitor si nu se implica decat in probleme de ordin duhovnicesc. Statea mereu retras si medita, iar de cate ori aparea cate o problema in cadrul inchisorii, mereu gasea solutia duhovniceasca spre salvarea colegilor de suferinta.

Multi dintre detinuti nu rezistau presiunilor psihice si fizice la care erau supusi, de aceea unii incercau sa evadeze, altii intentionau sa se sinucida, iar altii sa se lepede de Hristos, pentru a scapa de chinuri. Foamea si suferinta atinsesera culmi maxime.

In aceste imprejurari, parintele Lacatusu pe multi ii imbarbata, altora le era alinare, facand ca sfaturile sale sa fie un bun leac pentru cei inchisi impreuna cu el.

Cu toate presiunile ce se faceau asupra lor, rugaciunea si rabdarea, iubirea, nadejdea sau mai ales credinta, il ajutau pe parintele Ilie sa-si mentina pacea interioara, ramanand astfel neclintit in fata urii si a rautatii, a violentei si a tuturor lucrarilor cu adevarat demonice ce se exercitau asupra

celor intemnitati. Mereu gasea solutii pacificatoare, iar impotriva ighemonii inchisorii nu avea nimic de obiectat. Singura lui vina era ca nu putea fi reeducat.

CULTUL SFANTULUI MARTURISITOR

Cazul parintelui Lacatusu a starnit o vie si fireasca senzatie in mass-media, dar mai ales in randul credinciosilor.

Mai multe asociatii non-guvernamentale au cerut Sfantului Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane deschiderea unui dosar de canonizare, ceea ce inseamna trecerea parintelui Ilie in randul sfintilor Bisericii Ortodoxe Romane, in calendar si la sfintele Slujbe.

Vestea aflarii moastelor parintelui Ilie Lacatusu s-a raspandit in toate colturile tarii. Credinciosi, calugari si preoti il cinstesc pe parintele Ilie ca pe un sfant si se roaga pentru grabnica canonizare.

Astfel, prima icoana a Sfantului Ilie Marturisitorul a fost pictata pe peretele exterior al bisericii Manastirii Petru Voda. Staretul manastirii, protos. Iustin Parvu, este unul dintre aceia care a petrecut ani grei de inchisoare (17 ani) si, cunoscandu-l pe parintele Ilie, a ramas profund impresionat de viata sa duhovniceasca.

In prezent moastele parintelui Ilie se afla in cripta de la cimitirul Adormirea Maicii Domnului din cartierul Giulesti (Bucuresti), unde a fost inmormantat, intr-un sicriu nou, din sticla, pentru a putea fi vazut de oricine.

Multi credinciosi, preoti, calugari si chiar unii arhierei au fost si merg in continuare sa se inchine si sa-i ceara ajutorul sfantului marturisitor.

Este foarte important de inteles ce inseamna parintele Ilie pentru fiecare dintre noi, un exemplu de traire crestina a acestor vremuri, in care ni se arata ca inca se mai poate dobandi Harul Duhului Sfant.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 14.01.2011, 22:33:12
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu lucreaza prin cine voieste. Daca multi credinciosi considera ca parintele Ilie Lacatusu este un lucrator vrednic al lui Hristos, e bine sa-i luam in considerare. Daca a devenit un rugator pentru noi toti, acesta ar trebui sa fie un motiv de bucurie.

Daca o fi gresit ceva, s-a putut spovedi, s-a putut cai, a putut atrage apoi Duhul Sfant ca orice alt pacatos pocait. A continua sa-l consideram pacatos este un risc prea mare. Daca Dumnezeu l-a sfintit pe Varvar Talharul, oare n-ar fi putut sa-l sfinteasca si pe acest preot care si-a dedicat viata lui Hristos?

Bucurestiul are o multime de sfinte moaste. De aceea, nu prea merg pe acolo. Ma simt bine atunci cand merg. In plus, aud multe persoane ca au fost ajutate prin mijlocirea acestui parinte. Am si eu evlavie la acest parinte. Simt ca mijloceste pentru noi. Fotografia cu moastele sale o tin in rand cu icoanele.

Bine e sa i se faca slujbe de pomenire inainte de a-i adresa cereri. Nu de elementul spectaculos are nevoie. Spre deosebie de romani, rusii stiu sa-si pretuiasca sfintii. Romanii sunt cam prea egoisti si mandri, se cam cred buricul pamantului. Daca nu stim sa-l cinstim cum se cuvine, Dumnezeu ne smereste. Ma refer la exagerari de orice tip.

Bine e sa tindem spre sfintenie, bine e sa aparam credinta ortodoxa si sa-i pretuim pe cei pe care Dumnezeu i-a cinstit mai intai. Daca Dumnezeu i-a daruit ceva anume parintelui Ilie Lacatusu, apoi nu cred ca trebuie sa-I contestam acest drept sau sa cartim.

Pentru rugaciunile parintelui Ilie Lacatusu, Doamne Iisuse Hristoase, miluieste-ne pe noi!
Reply With Quote
  #34  
Vechi 08.10.2012, 00:14:06
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu sper ca, intre timp, Costel a fost sa vada cu ochii sai si a citit despre viata parintelui. Altfel, e foarte usor sa ne dam cu parerea din fata calculatorului.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 13.10.2012, 18:20:58
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Marturia Parintelui Iustin Parvu despre Parintele Ilie Lacatusu

"Cu Parintele Ilie Lacatusu am stat 4 ani la Periprava, in Delta. El s-a remarcat, in general, prin interiorizarea lui puternica si prin tacere; rar il auzeai vorbind ceva, si atunci cand o facea, era foarte important ceea ce spunea, de cele mai multe ori ne indemna sa ne rugam atunci cand eram in vreo primejdie. Despre acest om pot sa spun ca avea cu adevarat darul smereniei. Cauta tot timpul sa nu iasa in evidenta cu ceva, se purta ca cel mai neinsemnat om…

Vreau sa povestesc ce s-a intamplat in 30 ianuarie 1962, ziua Sfintilor Trei Ierarhi, Vasile, Grigorie si Ioan. O dimineata cetoasa si rece – o ceata si o umiditate care patrundea in tot corpul. Eram imbracati in uniforma vargata specifica detinutilor, adica numai o haina, o camasa rupta pe care o purtam fie ca era o caldura de 40 de grade, fie ca era frig de -30 de grade.

Era mijlocul iernii, ger cumplit. Autoritatile erau foarte amenintatoare in acea dimineata cand am iesit in coloana catre locul de munca. Niciodata nu i-am vazut calare, dar atunci toti gardienii erau inarmati cu pistoale si pe cai.

Spre surprinderea noastra, cu mai putin de 200 de metri inainte de a ajunge unde taiam de obicei stuf pentru Germania, ei ne-au orientat intr-o alta directie. Acolo se forma un lac de aproximativ 4-5 hectare si in centrul acestui lac crestea un manunchi de stuf, un manunchi frumos, dens si numeros. Si, dragii mei, cum am ajuns acolo, fiecaruia dintre noi i s-a ordonat sa intre in lac si sa aduca doua manunchiuri de stuf. Imi amintesc ca am intrebat: Domnule, cum putem sa intram direct in apa?! Nu suntem capabili sa taiem stuful acolo! Noi de obicei mergeam pe gheata si taiam – acesta era modul in care muncisem pana atunci. Daca vreunul dintre voi sta la discutii si nu intrati toti in apa, va impuscam pe loc! Dar Parintele Ilie a avut un cuvant foarte ferm si ne-a imbarbatat pe toti: Mai, intram pentru ca astia is pusi pe gand rau; astia trag in noi. Sa intram in apa, ca Maica Domnului si Sfintii Trei Ierarhi ne vor scoate nevatamati. Si am intrat si asa am salvat situatia, caci pericolul era mare.

Intai am intrat pana la glezne, apoi pana la genunchi, apoi pana la talie si asa am ajuns la locul unde trebuia sa taiem. Frigul a patruns in corpuri. Toti ne-am gandit la cei patruzeci de mucenici din lacul Sevastiei. E bine, ne gandeam, vom fi victoriosi!

Fiecare din noi si-a facut balotul si s-a intors. Dar n-a fost de ajuns, ei voiau altul. Si au inceput sa apese pe tragaci, ca sa ne intimideze. Ne-am dus, am facut alt balot si apoi altul. Era aproximativ 12.30 cand am terminat al treilea balot. Lucrul important este ca atunci cand ne-am intors cu al treilea manunchi, soarele a iesit, a luminat si a incalzit la peste 25 de grade. A fost o minune care ne-a adus cea mai mare bucurie. Si atunci am spus ca Parintele Lacatusu este un om deosebit. Si va spun ca nu s-a intamplat sa fie nici un bolnav, nici un internat, n-a fost nimic. Si aceasta datorita rugaciunilor Parintelui Ilie, ca altfel cred ca eram cu totii morti…

Gardienii erau amarati, ne-au lasat acolo. Caldura devenea din ce in ce mai puternica. Ne-am stors hainele, ne-am spalat si ne-am uscat pe drumul de intoarcere in lagar.

Am plecat de acolo cu emotia ca Dumnezeu, pentru neputinta noastra de a mai indura, savarsise o minune.

Credeti ca acesti ticalosi au spus ceva? Cand au vazut ca dupa doua-trei zile nici unul dintre noi nu se imbolnaveste, au gandit cu siguranta, uluiti fiind, ca acesti banditi sunt intr-adevar ticalosi: chiar si Dumnezeu este cu ei!…”
Reply With Quote
  #36  
Vechi 25.07.2013, 00:31:57
adrian7 adrian7 is offline
Member
 
Data înregistrării: 04.06.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 82
Implicit

Am fost de 2 ori la cimitirul din Giulesti unde sunt Sfintele Moaste ale Parintelui Ilie Lacatusu, si dupa ce m-am inchinat si m-am rugat, cand am plecat am simtit o intarire a trupului, luminare a mintii in problema de sanatate pe care o aveam, si mai multa credinta.
Doamne miluieste!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 27.12.2013, 11:24:39
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Dumnezeu lucreaza prin cine voieste. Daca multi credinciosi considera ca parintele Ilie Lacatusu este un lucrator vrednic al lui Hristos, e bine sa-i luam in considerare. Daca a devenit un rugator pentru noi toti, acesta ar trebui sa fie un motiv de bucurie.

Daca o fi gresit ceva, s-a putut spovedi, s-a putut cai, a putut atrage apoi Duhul Sfant ca orice alt pacatos pocait. A continua sa-l consideram pacatos este un risc prea mare. Daca Dumnezeu l-a sfintit pe Varvar Talharul, oare n-ar fi putut sa-l sfinteasca si pe acest preot care si-a dedicat viata lui Hristos?

Bucurestiul are o multime de sfinte moaste. De aceea, nu prea merg pe acolo. Ma simt bine atunci cand merg. In plus, aud multe persoane ca au fost ajutate prin mijlocirea acestui parinte. Am si eu evlavie la acest parinte. Simt ca mijloceste pentru noi. Fotografia cu moastele sale o tin in rand cu icoanele.

Bine e sa i se faca slujbe de pomenire inainte de a-i adresa cereri. Nu de elementul spectaculos are nevoie. Spre deosebie de romani, rusii stiu sa-si pretuiasca sfintii. Romanii sunt cam prea egoisti si mandri, se cam cred buricul pamantului. Daca nu stim sa-l cinstim cum se cuvine, Dumnezeu ne smereste. Ma refer la exagerari de orice tip.

Bine e sa tindem spre sfintenie, bine e sa aparam credinta ortodoxa si sa-i pretuim pe cei pe care Dumnezeu i-a cinstit mai intai. Daca Dumnezeu i-a daruit ceva anume parintelui Ilie Lacatusu, apoi nu cred ca trebuie sa-I contestam acest drept sau sa cartim.

Pentru rugaciunile parintelui Ilie Lacatusu, Doamne Iisuse Hristoase, miluieste-ne pe noi!
Gresesti putin aici pentru urmatoarele motive.

1. Sfintenia Parintelui este inconstebila in mo mentul asta.
2. Daca Dumnezeu l-a randuit sa ne ajute nu prea e frumos sa dai cu piciorul ajutorului unui Sfant.
Necinstind un sfant il necinstim pe Dumnezeu.

3. Parintele Ilie este AICI. Adica langa noi. Si poate sa ne ajute si mai mult fiind in permanenta langa noi.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 27.12.2013, 14:09:21
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Gresesti putin aici pentru urmatoarele motive.

1. Sfintenia Parintelui este inconstebila in mo mentul asta.
2. Daca Dumnezeu l-a randuit sa ne ajute nu prea e frumos sa dai cu piciorul ajutorului unui Sfant.
Necinstind un sfant il necinstim pe Dumnezeu.

3. Parintele Ilie este AICI. Adica langa noi. Si poate sa ne ajute si mai mult fiind in permanenta langa noi.
Iti multumesc pentru atentionare. As putea avea evlavie mai mare fata de acest sfant. Ultima data am mers in anul acesta de Sfantul Ilie. Era foarte multa lume, era foarte cald...

Imagini cu moastele Sfantului Ilie Lacatusu:

https://www.google.ro/search?q=acati...iw=956&bih=507

Acatistul Sfantului Ilie Lacatusu:
http://www.apologeticum.ro/2011/10/a...0%A0-22-iulie/

Last edited by antoniap; 27.12.2013 at 14:11:24.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 14.05.2014, 00:23:54
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Părinte Justin Pârvu despre Părintele Ilie Lăcătușu

„Părintele Ilie Lăcătușu trebuie cinstit ca un sfânt, pentru că este un argument puternic împotriva materialismului și a rătăcirii idolatre. I se pot înălța rugăciuni oricând, pentru că sfinții sunt adevăratele mărturii ale vieții noastre ortodoxe, chiar în vremurile în care trăim. I se pot picta icoane, i se poate face o raclă cum este la Sfântul Ioan de la Suceava, la Sfânta Paraschiva.

Pentru noi și pentru toată creștinătatea trebuie să îi sărbătorim ziua de adormire. Suntem într-o aleasă mândrie în fața popoarelor, a protestanților, a catolicilor pentru aceste descoperiri: a Sfântului Ioan Iacob Hozevitul și a Sfântului părinte Ilie Lăcătușu”.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
minunile Sfantului Parinte ILIE LACATUSU teostancu Intamplari adevarate 9 15.06.2015 00:18:15
Acatistul Parintelui Ilie Lacatusu George.m Rugaciuni 5 04.11.2011 02:10:45
Parintele Arsenie Papacioc despre parintele Justin: “ARE DREPTATE!” tot-Laurentiu Stiri, actualitati, anunturi 3 20.01.2009 05:57:26
Parintele Ilie Cleopa catre Parintele Arsenie Boca Laurentiu Mari Duhovnici si predicile lor 0 04.02.2007 16:57:47