Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 16.06.2011, 21:23:38
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Raspunsul pr Arsenie Papacioc:
http://www.youtube.com/watch?v=JjjjjiYeuMw
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #22  
Vechi 16.06.2011, 22:17:11
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana-Andreea Vezi mesajul
Raspunsul pr Arsenie Papacioc:
http://www.youtube.com/watch?v=JjjjjiYeuMw
Acesta este un raspuns mai vechi de pe vremea cand la noi nimeni nu vorbea despre asa ceva. Si parintele Cleopa spunea cam la fel, adica ocolea raspunsul.

In Aocalipsa, capitolele 13, 14 si 15 se vorbeste despre un semn, despre o pecete care se poate aplica pe mana dreapta sau pe frunte:

,,Si ea (fiara) ii sileste pe toti, pe cei mici si pe cei mari, si pe cei bogati si pe cei saraci, si pe cei slobozi si pe cei robi, ca sa-si puna semn pe mana lor cea dreapta sau pe frunte. Incat nimeni sa nu poata cumpara sau vinde, decat numai cel ce are semnul, adica numele fiarei, sau numarul numelui fiarei. Cine are pricepere sa socoteasca numarul fiarei; caci este numar de om. Si numarul ei este sase sute saizeci si sase" (Biblia,Apocalipsa, 13:16-17)



,,Cine se inchina fiarei si chipului ei si primeste semnul ei pe fruntea lui, sau pe mana lui, va bea din vinul aprinderii lui Dumnezeu, turnat neamestecat,in potirul maniei sale, si se va chinui in foc si in pucioasa, inaintea sfintilor ingeri si inaintea Mielului. Si fumul chinului lor se suie in vecii vecilor. Si nu au odihna nici ziua nici noaptea cei ce se inchina fiarei si chipului ei si oricine primeste semnul numelui ei.’’ Biblia; Apocalipsa, cap. 14, versetele 9-11.



,,Si am vazut ca o mare de cristal, amestecata cu foc, si pe biruitorii fiarei si ai chipului ei si ai numarului numelui ei, stand in picioare pe marea de cristal si avand alautele lui Dumnezeu. Si ei cantau cantarea lui Moise, robul lui Dumnezeu, si cantarea Mielului, zicand: Mari si minunate sunt lucrurile tale, Doamne Dumnezeule, Atottiitorule! Drepte si adevarate sunt caile Tale, Imparate al neamurilor! Cine nu se va teme de Tine, Doamne, si nu va slavi numele Tau? Ca Tu singur esti sfant si toate neamurile vor veni si se vor inchina inaintea Ta, pentru ca judecatile Tale s-au facut cunosccute.” ’’ Biblia; Apocalipsa, cap. 15, versetele 2-4.


Sa ne rugam lui Dumnezeu sa ne descopere sensul acestor citate din Apocalipsa pentru a nu cadea in cursele celui viclean.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 12.03.2016, 13:28:14
sergiuran's Avatar
sergiuran sergiuran is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ana ana Vezi mesajul
eu cam citit diverse interpretari ale acestui numar...666...

Si oare "pecetea"(despre care se vorbeste in Apocalipsa) va fi acel "cip" despre care se vehiculeaza tot felul de speculatii precum ca ar fi semnul al fiarei fara de care nimei nu va putea cumpara sau vinde?

unii zic ca va iesi din senin pe mana...altii zic ca este tocmai controversatul cip...

Dumnezeu mai stie....
Cipul pe mana se pare ca nu va fi doar un cip electronic. Va fi un dispozitiv mai complex care va analiza, modifica si pastra ADN-ul tau. Observa ca al doilea cuvant este 'modifica'. Aici este cheia si acesta se pare ca este scopul venirii anitihristului. Despre asta se pare ca e toata Biblia de la inceput. Biblia insusi este printre altele si o alta reprezentare (atat cod cat si simbol) pentru ADN. "Dupa chipul si asemanarea noastra" s-ar putea sa insemne ca ni s-a imprumutat ADN. Adica ni s-a dat ADN-ul lui Dumnezeu insusi. Cel putin asta pare a fi situatia din ce am studiat.
Imi cer iertare daca cumva gresesc.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 12.03.2016, 14:52:42
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiuran Vezi mesajul
Cipul pe mana se pare ca nu va fi doar un cip electronic. Va fi un dispozitiv mai complex care va analiza, modifica si pastra ADN-ul tau. Observa ca al doilea cuvant este 'modifica'. Aici este cheia si acesta se pare ca este scopul venirii anitihristului. Despre asta se pare ca e toata Biblia de la inceput. Biblia insusi este printre altele si o alta reprezentare (atat cod cat si simbol) pentru ADN. "Dupa chipul si asemanarea noastra" s-ar putea sa insemne ca ni s-a imprumutat ADN. Adica ni s-a dat ADN-ul lui Dumnezeu insusi. Cel putin asta pare a fi situatia din ce am studiat.
Imi cer iertare daca cumva gresesc.
Ceea ce ne desparte cu adevarat de Dumnezeu este pacatul. In zilele noastre, pacatul tinde sa fie inaltat la rang de virtute. Este o directie bine controlată prin moda, prin filme, iar mai nou chiar prin legi. Daca iti educi ortodox copilul, si-l inveti ca homosexualitatea e un pacat, iar ortodoxia este singura credinta mântuitoare, risti sa deranjezi pe cineva..

Cipul implantat permite controlul total. Cine se stie controlat 24 de ore din 24 are grija sa fie corect politic si sa nu incalce legile, chiar daca acestea se bat cap in cap cu ideile lui. Acceptand corectitudinea politica monitorizată prin cip, nu mai putem dobandi Duh Sfant. Iar fara Duh Sfant nu ne putem mantui. Scopul viețuirii crestine este dobândirea Duhului Sfant, spunea Sfantul Serafim de Sarov.

Prin acceptarea cipului, ii cedam Sistemului si lui Antihrist controlul total asupra noastra, silindu-L pe Dumnezeu sa se retraga de la noi. Crestinii adevarati sunt convinsi de atotputernicia lui Dumnezeu, nu a vreunui sistem politic. Ei isi încredințează viata lui Dumnezeu si ii respecta poruncile convinsi fiind ca El este la carma vietii lor. Daca acceptam sa ne subordonam altui stapan, Dumnezeu ne respecta alegerea! Cipul de pe mana dreapta reprezinta un semn de supunere fata de antihrist.

Se pare ca se doreste si influențarea comportamentului uman... Retragerea lui Dumnezeu influenteaza suficient de mult. In locul oamenilor calzi, iubitori de Dumnezeu si de aproapele, vom gasi oameni reci, egoisti, potrivnici lui Dumnezeu si aproapelui lor, calcand pe cadavre pentru a obtine placeri, bani sau pozitii sociale mai inalte. Iar daca vom ajunge asa, vom mai putea spera sa ne mantuim? Se pare ca nu.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 12.03.2016, 17:33:58
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiuran Vezi mesajul
"Dupa chipul si asemanarea noastra" s-ar putea sa insemne ca ni s-a imprumutat ADN. Adica ni s-a dat ADN-ul lui Dumnezeu insusi.
Uluitoare "descoperire"!

Aflu ca:
Dumnezeu este programat genetic (acesta fiind ADN-ul si rolul lui pentru organismele vii).
Condus biochimic de niste codoni.
Adica alde uracil si citozina dirijeaza "biochimia" din "organismul" Domnului.
Adica Domnul nu e Duh.
Si inca, Domnul este creatura. Atarna de programul unui alt facator.

Ce pot sa mai zic...
Doamne miluieste!
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.03.2016, 18:13:23
sergiuran's Avatar
sergiuran sergiuran is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Uluitoare "descoperire"!
Doamne miluieste!
Asa zic si eu: sa ne pazeasca Dumnezeu! Amin!

Voi explica cat mai taraneste posibil ce inteleg eu.

Daca ar fi sa privim/studiem un pic realitatea imediata vom constata ca lumea in general este compusa din materie moarta si materie vie.
Comun pentru ambele e ca au la baza elemente chimice (tabelul lui Mendeleev). Totusi orice este viu pe pamant mai are ceva in plus: ADN. ADN-eul plantelor difera de cel al animalelor de exemplu. Deloc surprinzator, omul are ADN in toate celulele sale vii si se hraneste doar cu ADN. E adevarat, consuma si substante fara ADN cum ar fi apa, dar nu poate trai doar din aceasta.

In VT la templu se aduceau jertfe doar ceva ce contie ADN. De ce nu se aduceau in jertfa aur si diamante? Nu este aurul mai scump si mai frumos decat o halca de carne sangeranda? Sau decat o tolba cu faina? Sau decat o ulcica cu miere? De ce trebuia sa fie jertfa doar din ceva viu?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.03.2016, 18:17:40
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.179
Implicit

Dacă momentul facerii omului la începuturile lumii nu poate fi interpretat în cheie antropomorfică fără riscul împotmolirii în teologie cosmistă , re-facerea omului în Hristos deschide spațiu de discuție în jurul primenirii inclusiv genetice. Însă fără atașament exagerat față de asemenea intuții, fiindcă printre rătăcirile gândirii religioase postmoderne se numără și "gnoza scientistă" cu numeroasele sale avataruri SRF (science&religious fiction).
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.03.2016, 23:35:50
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiuran Vezi mesajul
Asa zic si eu: sa ne pazeasca Dumnezeu! Amin!

Voi explica cat mai taraneste posibil ce inteleg eu.

Daca ar fi sa privim/studiem un pic realitatea imediata vom constata ca lumea in general este compusa din materie moarta si materie vie.
Comun pentru ambele e ca au la baza elemente chimice (tabelul lui Mendeleev). Totusi orice este viu pe pamant mai are ceva in plus: ADN. ADN-eul plantelor difera de cel al animalelor de exemplu. Deloc surprinzator, omul are ADN in toate celulele sale vii si se hraneste doar cu ADN. E adevarat, consuma si substante fara ADN cum ar fi apa, dar nu poate trai doar din aceasta.

In VT la templu se aduceau jertfe doar ceva ce contie ADN. De ce nu se aduceau in jertfa aur si diamante? Nu este aurul mai scump si mai frumos decat o halca de carne sangeranda? Sau decat o tolba cu faina? Sau decat o ulcica cu miere? De ce trebuia sa fie jertfa doar din ceva viu?
ADN este o componenta biochimica a oricarui organism. Cand organismul moare, ADN nu se evapora. Nici nu se desprinde de trup, precum sufletul. ADN ramane acolo, in nucleul fiecarei celule din alcatuirea corpului respectiv.
Daca azi ai mancat ceva (paine, carne etc.) afla ca ai mancat si ADN-ul lor: al graului, al animalului mort etc.
Sa-ti fie de bine!...:)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.03.2016, 23:53:39
sergiuran's Avatar
sergiuran sergiuran is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.03.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 59
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
ADN este o componenta biochimica a oricarui organism. Cand organismul moare, ADN nu se evapora. Nici nu se desprinde de trup, precum sufletul. ADN ramane acolo, in nucleul fiecarei celule din alcatuirea corpului respectiv.
Daca azi ai mancat ceva (paine, carne etc.) afla ca ai mancat si ADN-ul lor: al graului, al animalului mort etc.
Sa-ti fie de bine!...:)
Presupun ca fiind sambata esti baut si nu te poti concentra. Altfel nu-mi imaginez cum de nu poti citi mesajul la care raspunzi.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 13.03.2016, 17:10:23
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sergiuran Vezi mesajul
Presupun ca fiind sambata esti baut si nu te poti concentra. Altfel nu-mi imaginez cum de nu poti citi mesajul la care raspunzi.
Am citit tot mesajul si am remarcat ca in prima parte ai spus asta:
Totusi orice este viu pe pamant mai are ceva in plus: ADN.
Vazind afirmatia asta a ta, ti-am reamintit ca nu doar ce e viu are ADN, ci si ceea ce e mort. De ce te-ai suparat si ai rtecut la "represalii"?
Am comentat, deci, punctual, afirmatia ta. Nimic mai mult.

P.S. Eu sambata nu beau. Sunt evreu. Sau adventist, ma rog, nu mai stiu bine acum... Ca am baut...:)))
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Numarul fiarei : 666 petrut-angel Secte si culte 126 15.02.2012 08:21:01
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42