Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.03.2018, 14:40:24
Profetul Profetul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2018
Mesaje: 3
Implicit Esti mantuit?

Am o intrebare la care as dori sa imi raspundeti cat mai multi, dar nu numai cu da si nu, dar sa si spuneti de ce.
Sunteti sigur ca sunteti mantuiti? Adica aveti toate pacatele iertate? Daca ati muri acum, sunteti sigur ca mergeti in Rai?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 04.03.2018, 17:16:05
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul Vezi mesajul
Am o intrebare la care as dori sa imi raspundeti cat mai multi, dar nu numai cu da si nu, dar sa si spuneti de ce.
Sunteti sigur ca sunteti mantuiti? Adica aveti toate pacatele iertate? Daca ati muri acum, sunteti sigur ca mergeti in Rai?
Matei 7:13
13. Intrați prin poarta cea strâmtă, că largă este poarta și lată este calea care duce la pieire și mulți sunt cei care o află.
14. Și strâmtă este poarta și îngustă este calea care duce la viață și puțini sunt care o află.

Hristos ne spune ca sunt conditiile manturii:

1. Unirea cu Dumnezeu prin botez: Ioan 3:5
5. Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu.

2. Pastrarea curateniei in intreaga viata prin urmarea poruncilor si prin marturisire:
Iubeste pe Dumnezeu si pe aproapele tau, Fericiti veti fi cand...
„Celor ce le veți ierta păcatele, vor fi iertate ; și celor ce le veți ține, vor fi ținute”. Ioan 20:23

3. Pastrarea omului pe aceasta cale a luminii si a comuniunii cu Dumnezeu intreaga viata:
13. Intrați prin poarta cea strâmtă, că largă este poarta și lată este calea care duce la pieire și mulți sunt cei care o află.
14. Și strâmtă este poarta și îngustă este calea care duce la viață și puțini sunt care o află.

4. Pastrarea omului inafara minciunii si a crestinismului mincinos:
15. Feriți-vă de proorocii mincinoși, care vin la voi în haine de oi, iar pe dinăuntru sunt lupi răpitori.


5. Pastarea cugetului corect, in smerenie si la locul lui, conditie obligatorie care ne desparte de satana care prin inaltarea mintii a incercat sa ajunga la fel ca Dumnezeu si a fost lepadat si aruncat in pedeapsa: multi ignora lucrul asta insa mintea si gandurile sunt judecate ca fiind cele ma firesti sufletului si nu neaparat lucrarea din afara.
Căci, oricine se înalță pe sine se va smeri, iar cel ce se smerește pe sine se
va înălța.


6. Pastrarea in COMUNIUNE si comunitatea Bisericii, pentru a beneficia de rugaciunile Bisericii.

7. Asteptarea cu smerenie a Judecatii lui Dumnezeu.
Nimeni nu s-a mantuit de unul singur prin mintea lui.
Este o mare inselare sa crezi ca "te-ai mantuit"; insasi formularea asta este de o hula si erezie maxima; adica tu om singur, ai sarit peste judecata Creatorului si efectiv intri murdar cum esti de hula si fara haina de lumina in casa lui.
Adevarat iti spun tie vei fi aruncat afara de acolo pentru OBRAZNICIE, tupeu, nesmerenie si miros urat.


Pentru a intra in casa lui Dumnezeu ne trebuie haina de lumina a harului primita NUMAI in Biserica Ortodoxa, ne trebuie faptele bune asezate pe haina si nu trebuie sa avem pete pe aceasta haina, care daca sunt trebuiesc curatite si spalate.

Iar daca ajungem la usa Imparatiei sa ne rugam sa fim invitati si sa nu ne socotim cu obraznicie asezati la masa si in capul mesei, cum a facut satana, ci sa asteptam sa ne invite Hristos inauntru si nu dupa invatatura sectara care ii aseaza pe toti la masa, si poate si pe scaunul lui Hristos.

Zice Hristos frumos: fiti cu atenti, fiti trezi; adica indiferent ce e acolo trebuie atentie, de cazut oricine poate cadea.

@Profetul - acum tu ce vrei de la noi, sa iti spunem care este locul tau din cer, cat de aproape vei sta langa Hristos???

Invatatura Ortodoxa este simpla: implinim tot ce ni s-a poruncit, ne rugam pentru iertarea greselilor, ne tinem mintea in banca noastra si nadajduim in mila lui Dumnezeu pentru iertare si primire in Imparatia Lui. Nu ne apucam si ne calculam locul la masa din Imparatia Lui pentru ca ar fi o nebunie.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.03.2018, 22:15:01
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul Vezi mesajul
Am o intrebare la care as dori sa imi raspundeti cat mai multi, dar nu numai cu da si nu, dar sa si spuneti de ce.
Sunteti sigur ca sunteti mantuiti? Adica aveti toate pacatele iertate? Daca ati muri acum, sunteti sigur ca mergeti in Rai?
Ce fel de intrebare mai este si aceasta?
Numai un zanatec si un nebun ar raspunde ca sunt mantuiti, insa Dumnezeu nu s-ar supara pt ca acestia nu sunt in deplinatatea facultatilor mintale.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.03.2018, 23:24:50
Profetul Profetul is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.03.2018
Mesaje: 3
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Matei 7:13
7. Asteptarea cu smerenie a Judecatii lui Dumnezeu.
Nimeni nu s-a mantuit de unul singur prin mintea lui.
Este o mare inselare sa crezi ca "te-ai mantuit"; insasi formularea asta este de o hula si erezie maxima; adica tu om singur, ai sarit peste judecata Creatorului si efectiv intri murdar cum esti de hula si fara haina de lumina in casa lui.
Adevarat iti spun tie vei fi aruncat afara de acolo pentru OBRAZNICIE, tupeu, nesmerenie si miros urat.
Sunt de acord cu toate punctele de la 2 la 5 si asta pentru ca sunt asociate cu versete din Cuvantul lui Dumnezeu care le sustin.

Si punctul 6 chiar daca nu a fost argumentat, in 1 Ioan 2:19 scrie: Dintre noi au ieșit, dar nu erau de-ai noștri, căci de-ar fi fost de-ai noștri, ar fi rămas cu noi; ci ca să se arate că nu sunt toți de-ai noștri, de aceea au ieșit. Confirmand ce ati spus dumneavoastra.

In legatura cu primul punct, acolo zice din apa si din Duh. Si in versetul 3 zice:De nu se va naște cineva de sus, iar in versetul 6: Ce este născut din trup, trup este; și ce este născut din Duh, duh este.

Ce inteleg de aici este ca nu este vorba de ceva ce se intampla cu trupul, ci un botez in duhul omului care este facut prin Cuvantul lui Dumnezeu:
Fiind născuți din nou nu din sămânță stricăcioasă, ci din nestricăcioasă, prin cuvântul lui Dumnezeu cel viu și care rămâne în veac. (1 Petru 1:23)

Zic asta ca sa nu inteleaga cineva ca este vorba de botezul cu care am fost botezati cand eram mici. Este vorba despre botezul Duhului Sfant prin care regenereaza pe omul pierdut si il face un copil al lui Dumnezeu prin credinta in El:
Și celor câți L-au primit, care cred în numele Lui, le-a dat putere ca să se facă fii ai lui Dumnezeu, Care nu din sânge, nici din poftă trupească, nici din poftă bărbătească, ci de la Dumnezeu s-au născut. (Ioan 1:12,13)
Deci, dacă este cineva în Hristos, este făptură nouă; cele vechi au trecut, iată toate s-au făcut noi. (2 Corinteni 5:17)

Si despre punctul 7: "Asteptarea cu smerenie a Judecatii lui Dumnezeu." cand citesc ce ati zis mi se pare ca vorbiti ca si cum la judecata vom vedea daca am fost mantuiti sau nu cand Domnul Iisus ne spune:
Ca tot cel ce crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică. Căci Dumnezeu așa a iubit lumea, încât pe Fiul Său Cel Unul-Născut L-a dat ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viață veșnică. Căci n-a trimis Dumnezeu pe Fiul Său în lume ca să judece lumea, ci ca să se mântuiască, prin El, lumea. Cel ce crede în El nu este judecat, iar cel ce nu crede a și fost judecat, fiindcă nu a crezut în numele Celui Unuia-Născut, Fiul lui Dumnezeu. (Ioan 3:15-18)
Adevărat, adevărat zic vouă: Cel ce ascultă cuvântul Meu și crede în Cel ce M-a trimis are viață veșnică și la judecată nu va veni, ci s-a mutat de la moarte la viață.(Ioan 5:24)

Judecata la care vor participa cei credinciosi nu este cea care decide daca un om va merge in Rai sau in Iad, ci este una de rasplatire a credinciosiei celor care L-au primit pe Domnul Iisus in inimile lor ca Domn si Mantuitor al lor. Ei isi vor lua rasplata dupa felul in care am administrat darurile Lui duhovnicesti:
Zis-a lui stăpânul: Bine, slugă bună și credincioasă, peste puține ai fost credincioasă, peste multe te voi pune; intră întru bucuria domnului tău. (Matei 25:23)

Intradevar blasfemiatoare afirmatia ca cineva "s-a mantuit". E ca si cum omul ar putea sa faca ceva ca sa fie placut inaintea lui Dumnezeu. O alta hula este a celor care cred ca in functie de cat de bune vor fi faptele lor, si cat de multe vor fi acestea vor intra in Imparatia lui Dumnezeu.

Sunt constient ca mantuirea este doar prin harul lui Dumnezeu si se obtine doar prin credinta in El. Credinta, care este tot un dar al lui Dumnezeu.
Căci în har sunteți mântuiți, prin credință, și aceasta nu e de la voi: este darul lui Dumnezeu; Nu din fapte, ca să nu se laude nimeni.

Si tocmai asta a fost motivatia pentru care am pus aceasta intrebare pentru ca sunt unii care cred ca pot ajunge in Rai in functie de cat de buni sau rai au fost aici pe pamant in timp ce Domnul Iisus zice ca a murit pentru ca noi sa fim iertati de pacatele noastre prin pocainta si credinta in El.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Ce fel de intrebare mai este si aceasta?
Numai un zanatec si un nebun ar raspunde ca sunt mantuiti, insa Dumnezeu nu s-ar supara pt ca acestia nu sunt in deplinatatea facultatilor mintale.
Nu sunt zanatec si nici un nebun, ci spun lucruri potrivite cu adevarul. Nu stiu cum as putea sa am pace daca as stii ca pot ajunge in iad si sa ard acolo pentru totdeauna daca faptele mele bune nu ar fi suficiente, sau daca nu as fi "suficient de bun" sa intru in Rai.

Si daca dumneavoastra nu aveti aceasta siguranta ca ati trecut de la viata la moarte, si ca nu mai mergeti la judecata, cum puteti sa dormiti noaptea?
Stiind ca va puteti trezi in locul unde este plansul si scrasnirea dintilor asa cum a zis Mantuitorul, cum puteti da atipire ochilor domneavoastra fara sa nu aveti siguranta ca aveti viata vesnica. Cat despre aceasta asigurare pe care o da Scriptura marturiseste si Apostolul Ioan:
Acestea am scris vouă, care credeți în numele Fiului lui Dumnezeu, ca să știți că aveți viață veșnică. (1 Ioan 5:13)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.03.2018, 22:19:14
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

https://www.youtube.com/watch?v=WosgwLekgn8
Citat:
În prealabil postat de Profetul Vezi mesajul
Judecata la care vor participa cei credinciosi nu este cea care decide daca un om va merge in Rai sau in Iad, ci este una de rasplatire a credinciosiei celor care L-au primit pe Domnul Iisus in inimile lor ca Domn si Mantuitor al lor.
Hmm, Domn si Mantuitor...
Ma intreb de unde aceasta expresie oarecum stangace.
Ah, stai, e de aici:
https://en.wikipedia.org/wiki/Lordsh...rsy#Background
Deci o controversa in tabara voastra care tine de acum 40 de ani, in care fix baietii care striga tare de la amvon despre siguranta mantuirii, se cearta ca chiorii ca nu pot sa daca de acord cand cineva e mantuit.
De nu ar fii trist, ar fii o ironie atat de delicioasa.

Citat:
În prealabil postat de Profetul Vezi mesajul
Intradevar blasfemiatoare afirmatia ca cineva "s-a mantuit". E ca si cum omul ar putea sa faca ceva ca sa fie placut inaintea lui Dumnezeu. O alta hula este a celor care cred ca in functie de cat de bune vor fi faptele lor, si cat de multe vor fi acestea vor intra in Imparatia lui Dumnezeu.
Ah, o mare erezie.
Se cheama pelagianism.
A fost condamnat de Biserica prin 418, la Sinodul de la Cartagina(apropo, la aceeasi Cartagina s-a stabilit definitiv canonul biblic, in 397, pentru toti cei care cred ca ne-a picat fizic forma moderna a Bibliei din cer, la Rusalii).
Hai faceti-va un update, si nu mai distorsionati invatatura Bisericilor antice in omul de paie al pelagianismului.

Citat:
În prealabil postat de Profetul Vezi mesajul
Sunt constient ca mantuirea este doar prin harul lui Dumnezeu si se obtine doar prin credinta in El. Credinta, care este tot un dar al lui Dumnezeu.
Căci în har sunteți mântuiți, prin credință, și aceasta nu e de la voi: este darul lui Dumnezeu; Nu din fapte, ca să nu se laude nimeni.
Doarul ala e o prostie pe care a adaugat-o Luther.
Pe taramurile noastre antice noi credem in synergia.
https://en.wikipedia.org/wiki/Synerg...hodox_theology

Citat:
În prealabil postat de Profetul Vezi mesajul
Si tocmai asta a fost motivatia pentru care am pus aceasta intrebare pentru ca sunt unii care cred ca pot ajunge in Rai in functie de cat de buni sau rai au fost aici pe pamant in timp ce Domnul Iisus zice ca a murit pentru ca noi sa fim iertati de pacatele noastre prin pocainta si credinta in El.
Da, nenorocitii astia de pelagianisti.
Nu mai scapa Africa de Nord de ei.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.

Last edited by Patrie si Credinta; 06.03.2018 at 22:22:11.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare