Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.08.2019, 06:14:09
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Se vorbește în creștinăte despre credință și despre fapte(lucrare) DAR NU SE vorbește despre grație(îndurare divină). Veți auzi pe unii care vor spune doar credința contează, sau altii doar faptele contează (adică muncă noastră), sau combinat si fapte si credință, iar eu va spun ca mai important decât orice este grația divină...
Asa vorbesti de gratia divina de parca ar fi un produs pe taraba din piata.
Gratia divina nu e subiectiva, insa e abundenta, adica nimic nu depinde de gratia divina, ci de indeplinirea conditiilor de a beneficia de gratia divina.
Din punctul acesta de vedere, Dumnezeu nu e "dictator" fiindca nu poate sa nu ofere gratia Sa divina.
Parca ai vorbi ca de oxigen depinde ca un om sa traiasca, ca daca "nu vrea" oxigenul atunci nimeni nu poate trai.

Mantuirea omului e oferita de Dumnezeu dar nu depinde de Dumnezeu, ci de ceea ce reuseste omul; Dumnezeu n-o poate refuza nimanui care practica iubirea divina. El nu poate sa nu sprijine pe om.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 06.08.2019 at 21:03:02.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.08.2019, 13:54:29
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Mantuirea omului e oferita de Dumnezeu dar nu depinde de Dumnezeu, ci de ceea ce reuseste omul; Dumnezeu n-o poate refuza nimanui care practica iubirea divina. El nu poate sa nu sprijine pe om.
Biblia. Efeseni 2:8-10
[8]Căci prin har ați fost mântuiți, prin credință. Și aceasta nu vine de la voi, ci este darul lui Dumnezeu.
[9]Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.
[10]Căci noi suntem lucrarea Lui și am fost zidiți în Hristos Isus pentru faptele bune pe care le-a gătit Dumnezeu mai dinainte ca să umblăm în ele.

Este darul lui Dumnezeu pe care l a gătit mai înainte. Darul Lui este să îl cunoaștem pe El în Duh si Adevăr astfel credința este vie iar faptele sunt după buna plăcere a Lui. Dar dacă nu L cunoști și doar crezi ca exista asa cum face 99,99% din populație adică lumea. Mai e acelasi lucru? Sunt mulți creștini în lume care fac fapte bune, care merg la Biserică, care cred că Dumnezeu există dar nu L cunosc în Duh si Adevăr. Pentru ei Domnul vine ca un hoț în noapte, asta pentru că nu au o relație intimă în Duh cu El. Ziua Domnului îi ia prin surprindere pe cand cei aleși se vor arăta împreună cu El. Cei aleși trec de la moarte la viața pe cand pe restul îi așteaptă judecata. Asta e diferența între grația Domnului pe de-o parte și faptele în credință ale omului pe de altă parte.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.08.2019, 20:15:12
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Biblia. Efeseni 2:8-10
[8]Căci prin har ați fost mântuiți, prin credință. Și aceasta nu vine de la voi, ci este darul lui Dumnezeu.
[9]Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.
[10]Căci noi suntem lucrarea Lui și am fost zidiți în Hristos Isus pentru faptele bune pe care le-a gătit Dumnezeu mai dinainte ca să umblăm în ele.

Este darul lui Dumnezeu pe care l a gătit mai înainte. Darul Lui este să îl cunoaștem pe El în Duh si Adevăr astfel credința este vie iar faptele sunt după buna plăcere a Lui. Dar dacă nu L cunoști și doar crezi ca exista asa cum face 99,99% din populație adică lumea. Mai e acelasi lucru? Sunt mulți creștini în lume care fac fapte bune, care merg la Biserică, care cred că Dumnezeu există dar nu L cunosc în Duh si Adevăr. Pentru ei Domnul vine ca un hoț în noapte, asta pentru că nu au o relație intimă în Duh cu El. Ziua Domnului îi ia prin surprindere pe cand cei aleși se vor arăta împreună cu El. Cei aleși trec de la moarte la viața pe cand pe restul îi așteaptă judecata. Asta e diferența între grația Domnului pe de-o parte și faptele în credință ale omului pe de altă parte.
Multumesc! N-am constientizat pana acum sensurile care pot deriva din aceste versete si voi avea de meditat pe ele; ele demonstraeza fara dubiu predestinarea, dar nici nu-l absolva pe om de responsabilitate(libertate).

Ca prim raspuns vreau sa subliniez ca termenul gratie mie imi pare ca sugereaza o latura prea subiectiva pentru... Dumnezeu.
https://www.dex.ro/gra%C8%9Bie

Voi mai reveni.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 05.08.2019 at 23:29:07.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 06.08.2019, 13:53:24
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Vezi că Biserica Ortodoxă nu accepta predestinarea si nici ideea de aleși. Doar ei sunt urmași pe linie apostolica etc știi povestea ... acum eu vorbesc aici pentru că sunt sub protecția anonimatului pentru că în viața reală nu discut despre deoarece omul este un șarpe plin de invidie. Si asta îți sugerez si tie, dacă ai în țeles ceva, meditează dar ține pentru tine nu vorbi pentru că nu vrei sa vezi cum creste tensiunea li se ridică sângele la cap si ești acuzat de inselare si erezie.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 07.08.2019, 16:48:21
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel.*
Capitolul 9

13.Precum este scris: "Pe Iacov l-am iubit, iar pe Isav l-am urât".
14.Ce vom zice dar? Nu cumva la Dumnezeu este nedreptate? Nicidecum!
15.Căci grăiește către Moise: "Voi milui pe cine vreau să-l miluiesc și Mă voi îndura de cine vreau să Mă îndur".
16.Deci, dar, nu este nici de la cel care voiește, nici de la cel ce aleargă, ci de la Dumnezeu care miluiește.
17.Căci Scriptura zice lui Faraon: "Pentru aceasta chiar te-am ridicat, ca să arăt în tine puterea Mea și ca numele Meu să se vestească în tot pământul".
18.Deci, dar, Dumnezeu pe cine voiește îl miluiește, iar pe cine voiește îl împietrește.
19.Îmi vei zice deci: De ce mai dojenește? Căci voinței Lui cine i-a stat împotrivă?
20.Dar, omule, tu cine ești care răspunzi împotriva lui Dumnezeu? Oare făptura va zice Celui ce a făcut-o: De ce m-ai făcut așa?
21.Sau nu are olarul putere peste lutul lui, ca din aceeași frământătură să facă un vas de cinste, iar altul de necinste?
22.Și ce este dacă Dumnezeu, voind să-Și arate mânia și să facă cunoscută puterea Sa, a suferit cu multă răbdare vasele mâniei Sale, gătite spre pierire,
23.Și ca să facă cunoscută bogăția slavei Sale către vasele milei, pe care mai dinainte le-a gătit spre slavă?
24.Adică pe noi, pe care ne-a și chemat, nu numai dintre iudei, ci și dintre păgâni,
25.Precum zice El și la Osea: "Chema-voi poporul Meu pe cel ce nu este poporul Meu, și iubită pe cea care nu era iubită;
26.Și va fi în locul unde li s-a zis lor: Nu voi sunteți poporul Meu - acolo se vor chema fii ai Dumnezeului Celui viu".

De meditat.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 08.08.2019, 05:47:18
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel.*
Capitolul 9

13.Precum este scris: "Pe Iacov l-am iubit, iar pe Isav l-am urât".
14.Ce vom zice dar? Nu cumva la Dumnezeu este nedreptate? Nicidecum!
15.Căci grăiește către Moise: "Voi milui pe cine vreau să-l miluiesc și Mă voi îndura de cine vreau să Mă îndur".
16.Deci, dar, nu este nici de la cel care voiește, nici de la cel ce aleargă, ci de la Dumnezeu care miluiește.
17.Căci Scriptura zice lui Faraon: "Pentru aceasta chiar te-am ridicat, ca să arăt în tine puterea Mea și ca numele Meu să se vestească în tot pământul".
18.Deci, dar, Dumnezeu pe cine voiește îl miluiește, iar pe cine voiește îl împietrește.
19.Îmi vei zice deci: De ce mai dojenește? Căci voinței Lui cine i-a stat împotrivă?
20.Dar, omule, tu cine ești care răspunzi împotriva lui Dumnezeu? Oare făptura va zice Celui ce a făcut-o: De ce m-ai făcut așa?
21.Sau nu are olarul putere peste lutul lui, ca din aceeași frământătură să facă un vas de cinste, iar altul de necinste?
22.Și ce este dacă Dumnezeu, voind să-Și arate mânia și să facă cunoscută puterea Sa, a suferit cu multă răbdare vasele mâniei Sale, gătite spre pierire,
23.Și ca să facă cunoscută bogăția slavei Sale către vasele milei, pe care mai dinainte le-a gătit spre slavă?
24.Adică pe noi, pe care ne-a și chemat, nu numai dintre iudei, ci și dintre păgâni,
25.Precum zice El și la Osea: "Chema-voi poporul Meu pe cel ce nu este poporul Meu, și iubită pe cea care nu era iubită;
26.Și va fi în locul unde li s-a zis lor: Nu voi sunteți poporul Meu - acolo se vor chema fii ai Dumnezeului Celui viu".

De meditat.
Se poate medita pe marginea versetelor daca intelegem corect sensul versetelor, care, dupa transpunerea delicata a sentimentelor duhovnicesti in cuvintele versetelor mai suporta si traducerea din limba originala si ancestrala in limbaj... actual.
Asadar eu inteleg putin diferit ce spun cuvintele pentru ca Dumnezeu nu poate urî in versetul 13 deoarece El este IUBIRE VESNICA; de asemenea nici sentimentul discipolilor de adorare pentru Iisus nu poate genera ură fata de membri propriilor lor familii(Lc14,26).
Meditatia trebuie canalizata pe sensul corect ca altfel nu foloseste nimanui.

Apoi, Voia lui Dumnezeu nu seamana cu voia omeneasca(nici invers) chiar daca omul a fost facut dupa chipul si asemanarea lui Dumnezeu. De aceea ce face olarul cu lutul pe care l-a pregatit nu seamana cu ce face Dumnezeu cu creatia Sa.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 08.08.2019 at 05:55:43.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 08.08.2019, 13:51:51
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Chintesenta Evangheliei se află în aceste două versete.
"22.Și ce este dacă Dumnezeu, voind să-Și arate mânia și să facă cunoscută puterea Sa, a suferit cu multă răbdare vasele mâniei Sale, gătite spre pierire,
23.Și ca să facă cunoscută bogăția slavei Sale către vasele milei, pe care mai dinainte le-a gătit spre slavă?"

Cat a suferit Domnul la mâna vaselor pline de mânie ca să facă cunoscută bogăția slavei Sale către vasele milei. Toată lumea asta a lăsat o la mâna omului egoist si carnal aplecat spre lucrul mâinilor sale care neglijează total spiritul. Ei își poartă singuri de grijă, sunt biruitori prin forța brută si istețime. Ce nevoie au de Domnul? Căile au fost trasate de dinainte. Ei stau pe a lor noi stăm pe a noastră. Iar la sfârșit Domnul pune în balanță.

Biblia. Romani 8:33
33.Cine va ridica pâră împotriva aleșilor lui Dumnezeu? Dumnezeu este Acela care-i socotește neprihăniți!

Biblia. Luca 18:7-8
7.Dar Dumnezeu, oare, nu va face dreptate aleșilor Săi care strigă către El ziua și noaptea și pentru care El rabdă îndelung?
8.Zic vouă că le va face dreptate în curând.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 08.08.2019, 17:06:29
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Chintesenta Evangheliei se află în aceste două versete.
"22.
De la MGTOW4life citire??? Din intelepciunea lui MOGtow?


Nu serios ca ai zis-o de data asta. E din adancul adancului spusa. Foarta profunda.


Si am o rugaminte, citeaza si tu din Scriptura Ortodoxa, din respect si decenta pentru cititorii site-ului, care sunt totusi din alta zona a planetei, sa putem si noi certifica ce ai scris acolo.

Eu stiam ca esenta Evangheliei este ca este Totul si despre Dumnezeu si om si mantuire. Cam asta e esenta Evangheliei.

Last edited by gpalama; 08.08.2019 at 17:09:00.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 08.08.2019, 17:20:20
MGTOW4life
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Acele versete erau citate din Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel.**Capitolul 9 din Biblia Ortodoxă care se regăsesc și în mesajul meu #25.

Ti a crescut tensiunea? Esti bine? Ai grijă cu sângele ca ti se urcă prea tare la cap ...
Reply With Quote
  #30  
Vechi 08.08.2019, 21:50:18
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MGTOW4life Vezi mesajul
Chintesenta Evangheliei se află în aceste două versete.
"22.Și ce este dacă Dumnezeu, voind să-Și arate mânia și să facă cunoscută puterea Sa, a suferit cu multă răbdare vasele mâniei Sale, gătite spre pierire,
23.Și ca să facă cunoscută bogăția slavei Sale către vasele milei, pe care mai dinainte le-a gătit spre slavă?"

Cat a suferit Domnul la mâna vaselor pline de mânie ca să facă cunoscută bogăția slavei Sale către vasele milei. Toată lumea asta a lăsat o la mâna omului egoist si carnal aplecat spre lucrul mâinilor sale care neglijează total spiritul. Ei își poartă singuri de grijă, sunt biruitori prin forța brută si istețime. Ce nevoie au de Domnul? Căile au fost trasate de dinainte. Ei stau pe a lor noi stăm pe a noastră. Iar la sfârșit Domnul pune în balanță.

Biblia. Romani 8:33
33.Cine va ridica pâră împotriva aleșilor lui Dumnezeu? Dumnezeu este Acela care-i socotește neprihăniți!

Biblia. Luca 18:7-8
7.Dar Dumnezeu, oare, nu va face dreptate aleșilor Săi care strigă către El ziua și noaptea și pentru care El rabdă îndelung?
8.Zic vouă că le va face dreptate în curând.
Sa fie clar: Dumnezeu a facut intreaga creatie spre mantuire, nu spre pieire.
Creatia insasi este destinata sa mearga(sa evolueze) de la inferior la superior si toata creatia parcurge acelasi drum, aceleasi "lectii de dreptate dumnezeiasca"(adica IUBIRE) si, desi toate vasele sunt chemate la mantuire, la un moment dat se poate ca unele vase sa fie inainte de pieire, iar altele sa fie la marire, dar Dumnezeu doreste ca si cei ce sunt la pieire sa se intoarca si sa fie vii deoarece El ii iarta pe cei ce aleg sa se inchine Lui.

Iadul are si iesire, nu doar intrare.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare