Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.04.2013, 13:16:07
Kanedel Kanedel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Mesaje: 27
Implicit Sfintenia cununiei religioase

Am si eu o intrebare: Barbatul(sau femeia) nu este sigur/a daca omul ales este inr-adevar cel potrivit pentru comuniunea in doi,insa isi da seama la ceva timp dupa ce au facut cununia religioasa...ce este de facut in cazul acesta?...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.04.2013, 13:56:32
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

sa-si plece genunchii si sa se roage.
Acum incepe sa inteleaga de ce li s-a cantat"sfintilor mucenici". Daca nu e caz de adulter, atunci sa faca rabdare.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 16.04.2013, 14:18:18
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kanedel Vezi mesajul
Am si eu o intrebare: Barbatul(sau femeia) nu este sigur/a daca omul ales este inr-adevar cel potrivit pentru comuniunea in doi,insa isi da seama la ceva timp dupa ce au facut cununia religioasa...ce este de facut in cazul acesta?...
Cine este de vina ca barbatul (femeia) a facut acest pas important fara sa fie convins(a) de decizia pe care a luat-o? In bratele cui sa aruncam vina? Cine a pacalit si cine s-a pacalit prin grabita hotarare? Biserica ingaduie divortul pentru motive serioase, cum ar fi incalcarea fidelitatii. Poate mai sunt si alte situatii (eu personal nu cunosc altele), dar oricum trebuie sa fie ceva extrem de serios. Comuniunea in doi se si invata, depinde acum de gravitatea problemelor aparute in timp si daca ele pot fi rezolvate cu stradania sotilor.

Last edited by Ekaterina; 16.04.2013 at 14:24:19.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.04.2013, 14:44:30
Kanedel Kanedel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
sa-si plece genunchii si sa se roage.
Acum incepe sa inteleaga de ce li s-a cantat"sfintilor mucenici". Daca nu e caz de adulter, atunci sa faca rabdare.
multumesc pentru raspuns,insa nu am inteles cu "sfintii mucenici",poti sa ma lamuresti?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.04.2013, 14:55:17
Kanedel Kanedel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2009
Mesaje: 27
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ekaterina Vezi mesajul
cine este de vina ca barbatul (femeia) a facut acest pas important fara sa fie convins(a) de decizia pe care a luat-o? In bratele cui sa aruncam vina? Cine a pacalit si cine s-a pacalit prin grabita hotarare? Biserica ingaduie divortul pentru motive serioase, cum ar fi incalcarea fidelitatii. Poate mai sunt si alte situatii (eu personal nu cunosc altele), dar oricum trebuie sa fie ceva extrem de serios. Comuniunea in doi se si invata, depinde acum de gravitatea problemelor aparute in timp si daca ele pot fi rezolvate cu stradania sotilor.
in primul rand, multumesc pentru raspuns!
Parerea mea:nu cred ca este om in viata care sa nu greseasca chiar daca este vorba despre o decizie importanta...se intampla(a fost convins,insa constata ca s-a inselat)...nu este vorba de pacaleala...pur si simplu a crezut ca omul este alesul.insa isi da seama ca s-a inselat...nu se simte implinit alaturi de omul ales...sunt intr-adevar situatii mult mai grave pentru a fi ingaduit divortul...,insa ce este de facut totusi: Viata trebuie traita in doi si constati ca alaturi de alta persoana de simti implinit.nu de cea cu care ai facut o cununie religioasa....ce faci?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.04.2013, 15:15:35
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

În primul rând trebuie să înțelegi că te poți înșela a doua oară. S-ar putea ca și de data asta să constați, după o vreme, că nu te simți împlinit.

Problema este tocmai căutarea împlinirii. Și greșeala este să crezi că împlinirea ți-o va aduce soțul/soția. Singurul care ne poate aduce împlinirea - în iubire, în viață - este Hristos. Căsătoria este și ea împlinită tot atunci când se face cu credință în El și când unirea între miri este totodată și o unire cu El, o urmare a Lui și o renunțare la sine.

Felul în care putem fi fericiți ni-l arată Domnul, iar dacă nu-L credem și căutăm să fim fericiți așa cum gândim/ simțim noi, vom merge din ratare în ratare, dintr-o iluzie în alta.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.04.2013, 23:13:10
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Kanedel Vezi mesajul
Viata trebuie traita in doi si constati ca alaturi de alta persoana de simti implinit.nu de cea cu care ai facut o cununie religioasa....ce faci?
Cine a spus că viața trebuie trăită în doi?.... Unii o trăiesc în mai mulți, de pildă în familie numeroasă ori în obște monahală. Iar alții o trăiesc singuri, în zăvorâre. (Deși nu sunt singuri...)

Și cum ai ajuns să constați că te simți împlinit alături de altă persoană? Cum ai ajuns acolo, "alături"? Și cum se numește asta???....

Hîm... Îmi pare că știm să ne justificăm foarte frumos păcălelile, înșelîndu-ne cu nonșalanță conștiința... Cred că nu legea duhului conduce astfel de socoteli, ci legea trupului.

Pe Cine ne imaginăm, oare, că păcălim de fapt?...

Last edited by cezar_ioan; 16.04.2013 at 23:18:47.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 16.04.2013, 23:17:06
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Problema este tocmai căutarea împlinirii. Și greșeala este să crezi că împlinirea ți-o va aduce soțul/soția. Singurul care ne poate aduce împlinirea - în iubire, în viață - este Hristos. Căsătoria este și ea împlinită tot atunci când se face cu credință în El și când unirea între miri este totodată și o unire cu El, o urmare a Lui și o renunțare la sine.

Felul în care putem fi fericiți ni-l arată Domnul, iar dacă nu-L credem și căutăm să fim fericiți așa cum gândim/ simțim noi, vom merge din ratare în ratare, dintr-o iluzie în alta.
Iluzie pe care avem grijă să o îndulcim cu iluzii și mai mari, în cercuri tot mai amețitoare, până dăm cu capul de stâlpul deziluziei. Care se află deseori aici și întotdeauna dincolo...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 16.04.2013, 23:18:19
MihaiG MihaiG is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.04.2012
Locație: Timișoara
Religia: Catolic
Mesaje: 1.242
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul

Și cum ai ajuns să constați că te simți împlinit
Eu aș spune așa: cum ai ajuns să constați că ceea ce este important, esențial, este să te "simți" ?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 16.04.2013, 23:19:30
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiG Vezi mesajul
Eu aș spune așa: cum ai ajuns să constați că ceea ce este important, esențial, este să te "simți" ?
Bașca!...:)
Reply With Quote
Răspunde