Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.05.2015, 12:50:14
DreamOn DreamOn is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2013
Mesaje: 10
Implicit intrebare referitoare la prietenii atei

Buna ziua,

Ma confrunt cu un necaz sufletesc in urma unei despartiri de persoana iubita. Din pacate nu mai pot ajunge la sufletul ei oricat as mai incerca. Singurele persoane de care mai pot depinde in clipele acestea sunt doi prieteni care nu sunt credinciosi. Zi de zi ii aud facand cate o gluma impotriva lui Dumnezeu, si se amuza din cele mai prostesti glume care iau in deradere biserica si slujitorii. In esenta nu sunt oameni rai, nu fac rau nimanui insa mi-e foarte greu sa imi petrec timpul cu ei cand ii aud facand glume necrestine. Cum sa procedez, nu am nici loc de munca si nu mai am pe nimeni care sa imi fie alaturi in aceste clipe. Incerc sa ma impac cu prietena dar nu reusesc deloc... ma rog in fiecare zi sa fie totul bine insa nu stiu cum sa mai fac fata singuratatii. Mi-e teama ca nu e voia Lui Dumnezeu sa imi petrec timpul alaturi de prieteni care iau in deradere numele Sau.

Last edited by DreamOn; 22.05.2015 at 15:15:46. Motiv: corectare titlu
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.05.2015, 16:11:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Este posibil sa ai prieteni atei. Marea majoritate a prietenilor mei sunt fie atei, fie cred intr-un "Dumnezeu al filozofilor", iar nu in Dumnezeul cel Viu al lui Abraham, Isaac si Iacob, care S-a intrupat in Isus Cristos. Prietenia lor imi e foarte pretioasa, fiindca de ei ma leaga multe lucruri.
Dar nu as putea sa am un prieten anticrestin sau anticlerical. Prietenii de mai sus, desi sunt atei, imi respecta obiceiul de a nu manca carne vinerea si nu incearca sa imi explice cat este de absurd. Ei imi respecta obiceiul de a ma ruga inainte de masa, indiferent ca sunt eu la ei, ei la mine sau cu totii la carciuma. Niciunuia nu i-ar da prin cap sa ia in ras rugaciunea mea.
Daca, totusi, ar face-o, eu le-as spune ca ma doare sa ia in ras pe tatal meu sau pe mama mea. Dumnezeu este tatal meu, iar Biserica imi este maica si invatatoare. Iubirea pentru acesti parinti ai mei este un lucru fundamental pentru mine, asa cum iubirea fata de parinti este un lucru fundamental pentru oricine, iar iubirea pentru patrie ori pentru o cauza este un lucru fundamental pentru multi. Si, asa cum nimanui nu i-ar conveni ca cineva sa-si bata joc de parintii lui, asa cum unui polonez bunaoara nu i-ar placea sa-i spui ce tara de cacao este Polonia, tot asa eu tin sa nu se ia in ras ceea ce pentru mine e sfant. Mai sfant decat patria mea, mai sfant decat parintii mei.
Daca, si dupa ce le-as spune aceste lucruri, daca si dupa ce le-as spune ca batjocura lor ma raneste, ei ar continua sa ia in ras numele Domnului sau Sfanta Biserica, inseamna ca aceia nu sunt, de fapt, prietenii mei. Sfarsitul unei asemenea prietenii ar fi sfarsitul unei iluzii. Nu le-as face scandal, nici repros. Dar nu le-as mai telefona, iar, daca ei ar face-o, m-as scuza politicos.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 22.05.2015 at 16:13:24. Motiv: stilistica
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.05.2015, 17:33:23
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca niste prieteni adevarati s-ar abtine, cel putin, sa faca glume de fata cu tine, daca stiu ca te deranjeaza.

Ei stiu ca esti credincios si ca te deranjeaza?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.05.2015, 21:23:10
DreamOn DreamOn is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 11.10.2013
Mesaje: 10
Implicit

Multumesc pentru raspunsuri. Ei nu stiu ca sunt credincios insa le-am spus ca am mers la un duhovnic si incerc sa mai strecor cate o informatie cu privire la rugaciuni ajutatoare sau oameni care au beneficiat de pe urma credintei. Am sa le spun direct totusi.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.05.2015, 22:14:21
adelina02 adelina02 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 156
Trimite un mesaj prin MSN pentru adelina02
Implicit

Draga DreamOn, singur nu vei fi niciodata. Ai zis ca ai mers la un duhovnic, deci il ai pe el aproape. Si mai presus de asta, Il ai pe Dumnezeu. Prieteniile cu oamenii sunt trecatoare, oricand ii poti pierde.
Credinta este ceva intim, nu trebuie sa te lauzi prietenilor cu credinta ta, tine pt tine, iar cand vor aduce vorba de lucruri ca cele mentionate de tine, schimba subiectul, sunt sigura ca aveti multe alte lucruri despre care sa vorbiti.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 26.05.2015, 21:43:32
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Cred ca niste prieteni adevarati s-ar abtine, cel putin, sa faca glume de fata cu tine, daca stiu ca te deranjeaza.

Ei stiu ca esti credincios si ca te deranjeaza?
Prietenia nu are treaba cu ateismul .Ateu este cel ce nu stie sa fie prieten nu cel ce nu crede .
Poti avea convingeri ate,dar ,din bun simt , stii cum sa te porti fata de un om care crede
Aceasta e de fapt credinta ,sa stii sa te porti cu prietenii
Nu cine afirma ca e credincios este,ci acela care stie cum sa arate frumusetea omenitatii in viata sa
Credinta fara prietenie nu exista
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.05.2015, 08:37:28
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Credinta fara prietenie nu exista
Am prieteni atei care sunt chiar prietenosi cu toata lumea, fara sa bage religiositatea individuala in seama.

Nu e bine sa generalizezi, iustin. Nu-ti face bine. Fraza "Toti "X" sunt "Y" " este de cele mai multe ori neadevarata.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 27.05.2015, 10:25:38
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Dream On, spune-le prietenilor tai pur s simplu ca tu esti credincios si ca te deranjeaza glumele. Daca ei nu stiu concret lucrurile astea, nu ai de unde sa stie ca te deranjeaza.
Fi sincer si deschis cu ei. Nu e capat de lume. Prietenia poate ramana la fel, dar misttourile si glumele lor care te deranjeaza pot disparea.

Ce iti sugerezi sa nu faci, este sa ii indrumi spre credinta, daca oamenii nu dau semne ca ar vrea asta.
Cat timp va respectati credinta/lipsa de credinta unii altora, cu siguranta nu se pot isca probleme din pricina asta.

Eu am prieteni de toate felurile, si atata timp cat ne respectam unii altora credintele, totul e in regula.
__________________
Zambeste, maine poate fi mai rau.
Iarta, maine poate ai tu nevoie de iertare.
Iubeste si nu astepta nimic in schimb.
Daruieste si vei primi la randul tau.
Traieste ca si cum ar fi ultima ta zi de viata.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 27.05.2015, 13:33:41
iliesorinniculae iliesorinniculae is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2014
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DreamOn Vezi mesajul
Buna ziua,

Ma confrunt cu un necaz sufletesc in urma unei despartiri de persoana iubita. Din pacate nu mai pot ajunge la sufletul ei oricat as mai incerca. Singurele persoane de care mai pot depinde in clipele acestea sunt doi prieteni care nu sunt credinciosi. Zi de zi ii aud facand cate o gluma impotriva lui Dumnezeu, si se amuza din cele mai prostesti glume care iau in deradere biserica si slujitorii. In esenta nu sunt oameni rai, nu fac rau nimanui insa mi-e foarte greu sa imi petrec timpul cu ei cand ii aud facand glume necrestine. Cum sa procedez, nu am nici loc de munca si nu mai am pe nimeni care sa imi fie alaturi in aceste clipe. Incerc sa ma impac cu prietena dar nu reusesc deloc... ma rog in fiecare zi sa fie totul bine insa nu stiu cum sa mai fac fata singuratatii. Mi-e teama ca nu e voia Lui Dumnezeu sa imi petrec timpul alaturi de prieteni care iau in deradere numele Sau.
In primul rand nu esti singur, il ai pe Domnul Isus cu tine. In al doilea rand ai un motiv sa fi vesel, zic eu, si anuma Domnul Isus ti i-a trimis pe cei doi prieteni sa ii ajuti sa se indrepte adica ti-a trasat o sarcina. Deci capu sus si apucate de treaba
Reply With Quote
  #10  
Vechi 27.05.2015, 13:34:50
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Lasa-i. Schimba subiectul.
De obicei se indreapta cu varsta.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote
Răspunde