Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 03.12.2010, 18:55:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Eu de mari duhovnici batausi nu am auzit! :)
Parintele Arsenie Boca , Parintele Cleopa . . . , crezi tu oare ca erau batausi ? Nuuu, dar nici zambitori continuu ! Atentie la nuanta , si nu numai !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #152  
Vechi 03.12.2010, 18:57:12
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Sfantul Nicolae l-a palmuit pe Arie...asta s-a intamplat o singura data in istoria crestinismului.
Sa precizam : Sfantul Nicolae era un mare sfant,iar arie un eretic.

Noi nu putem da palme unuia care face dezordine in Biserica,sau nu se imbraca cuviincios din aceste doua motive:

nu suntem sfinti si nici ei nu sunt eretici.Plus ca repet,acest episod e cam unic in istoria crestinismului.
Reply With Quote
  #153  
Vechi 03.12.2010, 19:04:14
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Parintele Arsenie Boca , Parintele Cleopa . . . , crezi tu oare ca erau batausi ? Nuuu, dar nici zambitori continuu ! Atentie la nuanta , si nu numai !
Incerc sa fiu atent la nuanta.

nu am spus ca trebuie sa fim zambitori cu pacatele altora,dar nici sa-i tragem de maneca nu mi se pare potrivit.

Duhovnicii erau aspri uneori ,dar cu cei care veneau de bunavoie sa primeasca cuvant,nu faceau ordine si disciplina cu oricine se nimerea....
Reply With Quote
  #154  
Vechi 03.12.2010, 19:07:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Smile

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Sfantul Nicolae l-a palmuit pe Arie...asta s-a intamplat o singura data in istoria crestinismului.
Sa precizam : Sfantul Nicolae era un mare sfant,iar arie un eretic.

Noi nu putem da palme unuia care face dezordine in Biserica,sau nu se imbraca cuviincios din aceste doua motive:

nu suntem sfinti si nici ei nu sunt eretici.Plus ca repet,acest episod e cam unic in istoria crestinismului.
Dar , eu nu am spus a palmui , a jicni , ci doar : Sustin in totalitate demersul Simonei si sustin fara ezitare ( de data asta ) cele scrise de Zaharia !Atat , fratioare , si nimic mai mult ( nici bataie , nici vorbe grel , nimic din toate astea si cele ce se aseamana lor )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #155  
Vechi 03.12.2010, 19:10:57
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Ce vorbesti , mai frate Daniel ? Chiar esti sigur de cea ce spui ? Cu regret , dar multi Sfinti au folosit la vremea lor si vorba aspra , si chiar si cate o palma , doua , noua , impotriva ereticilor si a celor hulitori ! Ce sa mai spun de marii Duhovnici ! ! ! Citeste frate , citeste , citeste , si mai ales PRICEPE !
[quote=cristiboss56;309795]Dar , eu nu am spus a palmui , a jicni , ci doar : Sustin in totalitate demersul Simonei si sustin fara ezitare ( de data asta ) cele scrise de Zaharia !Atat , fratioare , si nimic mai mult ( nici bataie , nici vorbe grel , nimic din toate astea si cele ce se aseamana lor )

Aici ai introdus termenul de bataie..Cel putin asa inteleg eu ca se cheama daca dai cuiva o palma...
Reply With Quote
  #156  
Vechi 03.12.2010, 19:19:58
nela_27 nela_27 is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.08.2009
Locație: cluj-napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 55
Implicit

In vremurile pe care le traim azi nu impunand norme de conduita ii vom face pe semenii nostri sa cunoasca biserica lui Hristos. Multi se smintesc numai datorita acestor norme si renunta la a mai veni la biserica. Poate ca voua vi se par esentiale aceste lucruri dar eu ma bucur cand biserica e plina si nu stau sa analizez cum sunt imbracati ceilalti. Daca aleg sa-l cunoasca pe Hristos, singuri vor renunta la tinuta indecenta... Inteleg sa-i ajutam pe ceilalti sa se indrepte dar nu incercand sa le impunem anumite norme ca riscam sa ne trezim cu bisericile goale.
__________________
Tine-ti mintea in iad si nu deznadajdui!
Reply With Quote
  #157  
Vechi 03.12.2010, 20:14:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

" Domne , Dumnezeul nostru , Cel ce ai ridicat BICIUL asupra negustorilor din Casa , Parintelui Tau , vino si acum de elibereaza Biserica inimii noastre de negustorii dusmani , care vor sa ne vanda din toate visteriile iadului lumii acesteia . Amin !+"
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #158  
Vechi 03.12.2010, 20:19:31
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Vad ca Cristi are ce are cu violenta,de la palma trece la bici...:) Frumoasa atitudine....
Reply With Quote
  #159  
Vechi 03.12.2010, 20:25:31
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Ii sugerez lui Cristi si alte metode pasnice: furtunul cu apa,gaze lacrimogene,pistolul cu bile de cauciuc etc
Reply With Quote
  #160  
Vechi 03.12.2010, 20:33:14
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
Vad ca Cristi are ce are cu violenta,de la palma trece la bici...:) Frumoasa atitudine....
Se vede ca nu intelegi rugaciunea citata din unul din cele mai cunoscute si de folos Acatiste ! " Doamne , Dumnezeul nostru , da-ne pricepere ca sa putem scapa de sfatul viclean impletit de cei ce te urasc pe Tine . Amin!+"( tot din Acatistul de unde am citat prima dat si care l-a indignat pe Daniel )
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde

Tags
atitudine, indiferenta



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog haideti sa intindem iar mana mara2008 Umanitare 0 17.12.2010 05:40:54
Să luam atitudine impotriva reclamei Red Bull ce huleste Nasterea Domnului colaps Generalitati 16 10.12.2010 21:17:27
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Secte si culte 443 04.08.2010 14:38:35
Sunt sectele foarte periculoase?Cum sa luam atitudine fata de ele? tigerAvalo9 Generalitati 5 03.05.2010 14:24:13
Haideti sa ne cunoastem reciproc. Bine v-am gasit. Remus-Emilian Stiri, actualitati, anunturi 3 19.01.2007 23:22:02