Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Istoria bisericii
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 16.10.2012, 13:22:17
Diana67's Avatar
Diana67 Diana67 is offline
Member
 
Data înregistrării: 11.01.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 32
Implicit Ortodoxia si francmasoneria

Saptamana trecuta priveam cu stupoare Jurnalul de la Trinitas TV cum Patriarhul Daniel il decoreaza cu crucea patriarhala pe prof. dr. Irinel Popescu, mason declarat de cel mai inalt rang, gradul 33. Daca pana mai ieri mai aveam o indioala ca patriarhul nostru ar avea niscaiva simpatii fata de Francmasonerie, acum nu mai mai am nici un dubiu, m-am convins: Preafericitul Daniel este omul pus la sefia Bisericii Ortodoxe Romane chiar de masoni. Asta explica multe, mai ales DE CE trebuia sa moara patriarhul Teoctist cat mai repede iar el se incapatana sa traiasca in ciuda masonilor care isi pierdusera rabdarea si speranta ca o sa-l vada murind de moarte naturala. Asa ca nu m-ar mira ca peste o bucata de vreme sa il vad pe Preafericitul Daniel - oare chiar o fi asa de fericit ? - decorandu-l cu aceeasi cruce patriarhala si pe prof. dr (Asa)sinescu Ionel pentru ca i-a scapat de Teoctist...
__________________
Nihil sine Deo
Reply With Quote
  #2  
Vechi 16.10.2012, 15:47:53
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Diana,
Patriarhul Daniel NU ESTE MASON.

Irinel Popescu este un medic renumit, nu are nicio legatura cu masoneria.
Pentru activitatea sa a fost decorat si nu pentru altceva, fanteziile tale.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.10.2012, 00:32:32
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit


http://www.romanialibera.ro/exclusiv...ni-159595.html


"Unul dintre cei mai importanti medici, membru al masoneriei, este prof. dr. Irinel Popescu, care are grad 33 si declara pentru numarul 16 al revistei "Masonic Forum" ca a intrat in aceasta organizatie gratie relatiei cu unul dintre pacientii sai"


Crucea patriarhală pentru doi renumiți chirurgi:

http://trinitastv.ro/stiri-video/cru...chirurgi-11103

"In ciuda secretomaniei care insoteste activitatea masonilor,exista
informatii certe ca acestia sunt puternic reprezentati si la varful
sistemului sanitar.Numai in Senatul Universitatii de Medicina ,sunt 12
masoni,iar dintre sefii de spitale,majoritatea fac parte dintr-o loja
sau alta: Eugen Pascal Ciofu,Ovidu Bajenaru,Petru Calistru,Leon
Zagreanu,Eugen Bratucu(director la Caritas),Sorin Simion(director al
Spitalului Colentina), Mihai Coculescu,Laurentiu Mircea Popescu (zis
"don Lorenzo",senator PSD si rector).
In randul medicilor,celebru este
cazul doctorului Irinel Popescu(gradul 33).
Si tot medic mason este si
doctorul Alexandru Ciocilteu."

http://secretele--sistemului.blogspo...asoneriei.html

se pare ca este adevarat,nu e imaginatia nimanui,un mason inmaneaza o decoratie altui mason....

Lista masonilor din Romania
Lista “neactualizata” a masonilor din România – raport SRI
Pozitia 233:dr. IRINEL POPESCU (Gr.33)
http://www.badpolitics.ro/lista-%E2%...ia-raport-sri/

Last edited by antiecumenism; 17.10.2012 at 00:44:32.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.10.2012, 09:04:01
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

Aportul Francmasoneriei la construirea statului national modern roman a fost capital. Nicolae Balcescu a fost cel mai mare patriot roman al tuturor timpurilor (din pacate, persecutat pana la moarte chiar de catre fratii masoni), I.C. Bratianu un mare om politic, alaturi de Mihail Kogalniceanu (oameni deosebit de credinciosi de altfel), in timp ce Carol I a scris pe steagul Romaniei "Nihil sine deo". Din pacate, nu acelasi lucru il pot spune despre masoneria contemporana, in contextul in care elitele romanesti nu au fost in stare sa recreeze natiunea romana tinand cont de realitatile secolului XXI.
__________________
Andreea Stefan, ranita in incendiul de la Clubul Colectiv are nevoie de ajutorul nostru. http://inliniedreapta.net/jurnal/ape...ndreea-stefan/
Reply With Quote
  #5  
Vechi 16.11.2012, 20:17:56
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit Despre ineptiile celor inculti

Citat:
În prealabil postat de andra_v Vezi mesajul
Aportul Francmasoneriei la construirea statului national modern roman a fost capital. Nicolae Balcescu a fost cel mai mare patriot roman al tuturor timpurilor (din pacate, persecutat pana la moarte chiar de catre fratii masoni), I.C. Bratianu un mare om politic, alaturi de Mihail Kogalniceanu (oameni deosebit de credinciosi de altfel), in timp ce Carol I a scris pe steagul Romaniei "Nihil sine deo". Din pacate, nu acelasi lucru il pot spune despre masoneria contemporana, in contextul in care elitele romanesti nu au fost in stare sa recreeze natiunea romana tinand cont de realitatile secolului XXI.
Din teoria conspiratiei:
De fapt, Carol I a scris asta pe steag cu gandul la Marele Arhitect, care nu este tot una cu Dumnezeul celor care au dat anatema Masoneria. Iar faptul ca se spune despre masonerie si catolicism ca se dusmanesc de moarte din cauza persecutiei Templierilor (cei care au inspirat si au sprijinit fratia zidarilor liberi), este tot de fatada, pentru ca masoneria si catolicismul sunt conduse de aceeleasi grupuri de evrei.

Din teoria revelatiei divine:
Rautatea masoneriei a fost descoperita de Biserica Pravoslavnica Romana, in urma unui lung post negru pe care l-au tinut cei din Sfantul Sinod (de altfel toti vazatori cu duhul si purtatori de Hristos), desi fac bine, masonii de fapt fac rau. Ceea ce fac masonii nu e milostenie bine-placuta lui Dumnezeu, pentru ca banii sunt ochiul dracului, iar masonii au foarte multi bani, deci au scos ochii de la multi draci.

Din ritualurile masonice:
Masonii il invoca pe dl. Satan, ca se le trimita cate un dracusor drept jerfa, sa-i scoata ochii, sa-i transforme in bani, iar cu ochii scosi de la mai multi draci sa corupa inimile cuviosilor parinti din sfantul sinod si astfel sa ne spurce noua Sfanta Traditie.

Trebuie precizat ca intre banii Bisericii lui Hristos si banii masoneriei este o mare diferenta. Banii bisericii nu sunt ochii dracului, ci sunt cei doi bani ai vaduvei pe care a laudat-o Hristos ca si-a donat preotilor si arhiereilor toata avutia ei. In schimb, banii masoneriei sunt obtinuti din bisnita, afaceri bancare (deci camata), investitii la bursa, specula, calcule macroeconomice si multe alte dracovenii intelectuale. Si mai trebuie spus despre masoni ca inteligenta si cunoasterea lor provine de la dracul cel spurcat, cu care au facut legamant sa-l invoce pe antihrist atunci cand vor fi ajuns la numarul critic de adepti care sa poate performa ritualul ce va deschide portile Iadului. Deocamdata nu sunt destui satanisti si de asta masonii nu pot sa-l cheme pe antihrist.

p.s. ar trebuie sa se dea teste de inteligenta in randul evlaviosilor crestini si care vor obtine un IQ peste medie sa i se faca Sfantul Maslu si Moliftele Sfantului Vasile ca sa fuga de la ei duhul inteligentei
Reply With Quote
  #6  
Vechi 16.11.2012, 20:32:53
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Va rog sa ma iertati pentru simtul umoruluipe care l-am aratat in raspunsul anterior! Dar nu m-am putut abtine. Din toate aberatiile pe care le-am auzit despre antihrist, cel mai tare m-a socat documentul Sf. Sinod din 1937, in care se spune negru pe alb ca impotriva propagandei masonice trebuie luptat cu : "O CONTRA PROPAGANDA"

Pai bine mai, fratilor crestini! Si cu Sf. Ap. Pavel cum ramane? Il suspectam de ecumenism? Il dam si pe el Anatema?

Efeseni VI:
10. În sfârșit, fraților, întăriți-vă în Domnul și întru puterea tăriei Lui.
11. Îmbrăcați-vă cu toate armele lui Dumnezeu, ca să puteți sta împotriva uneltirilor diavolului.
12. Căci lupta noastră nu este împotriva trupului și a sângelui, ci împotriva începătoriilor, împotriva stăpâniilor, împotriva stăpânitorilor întunericului acestui veac, împotriva duhurilor răutății, care sunt în văzduh.
13. Pentru aceea, luați toate armele lui Dumnezeu, ca să puteți sta împotrivă în ziua cea rea, și, toate biruindu-le, să rămâneți în picioare.
...
18. Faceți în toată vremea, în Duhul, tot felul de rugăciuni și de cereri, și întru aceasta priveghind cu toată stăruința și rugăciunea pentru toți sfinții.
19. Rugați-vă și pentru mine,


Am citit textul asta de mai multe ori (si inainte, dar si acum cand l-am postat), in speranta ca voi gasi METAPROPAGANDA printre armele lui Dumnezeu.
Imi poate da cineva pasajul cu indemnul la propaganda facut de sintii parinti?

p.s. In ce hal am ajuns, ca sa rada dracii de noi!... Doamne, nu ne judeca pe noi ca pe niste adulti, ci ca pe niste copii la minte, ce suntem.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 16.11.2012, 20:44:39
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

O scurta obbservatie despre practicile masonilor, in cadrul masoneriei.

In ideea de a nu-i judeca pe cei ce pacatuiesc au decis ca ar fi bine sa promoveze viciul si destrabalarea.

Treaba cu manipularea este ca aceasta tehnica draceasca nu te bruscheaza prin indemnul la pacat, ci intai te familizarizeaza cu pacatul prin bancuri, "apropo-uri" si alte subtilitati. Daca nu ai studii superioare in ramura asta, este imposibil sa poti observa "lucratura" pe care incearca sa ti-o faca. Dar chiar si asa, tot nu te poti pazi, pentru nu masonii sunt cei care trag de tine spre pacat, ci duhul care ii tine sub papuc pe fratii nostrii din Adam.
Si pentru ca sunt fratii nostrii si vrem ca si ei sa se mantuiasca, sa nu-i tulburam cu calomniile si prozelitismul la care ne indeamna acelasi duh al rautatii. Ci sa-i ajutam cu rugaciunea si cu pilda vie.

Si in speranta ca maine vom fi palmuiti de un mason, ca sa ii aratam ca invatatura lui Hristos nu e tot o conspiratie, sa le intoarcem si obrazul celalalt! Daca ei ne bleastama noi sa-i binecuvantam, daca ne silesc sa mergem cu ei o mila, noi sa fim gata se mergem doua, daca ne cer haina, noi sa fim gata sa le dam si camasa!
In felul acesta, prin pilda propriei noastre vieti, putem avea nadejde ca-i vom salva din lanturile inselaciunii. Daca nu pe toti, macar pe jumatate dintre ei.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.11.2012, 09:03:19
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

Nu am pus niciodata semnul egalitatii intre Francmasonerie si tot felul de curente (neo)kominterniste care perpetueaza orientarea agresiva contra ordinii spirituale a natiunilor si a religiei crestine, in general, a marilor religii.

Un eseu tulburator al Profesorului Ilie Badescu: Blestemul unui neam: tinerii cu „inimi bătrâne”
http://www.ziaristionline.ro/2012/11...inimi-batrane/

Mesajul meu era urmatorul: generatia pasoptista si-a facut datoria din plin fata de neamul sau. La fel, generatia interbelica. Generatia si elitele noastre insa incotro?
__________________
Andreea Stefan, ranita in incendiul de la Clubul Colectiv are nevoie de ajutorul nostru. http://inliniedreapta.net/jurnal/ape...ndreea-stefan/
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.11.2012, 08:32:26
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andra_v Vezi mesajul
Nu am pus niciodata semnul egalitatii intre Francmasonerie si tot felul de curente (neo)kominterniste care perpetueaza orientarea agresiva contra ordinii spirituale a natiunilor si a religiei crestine, in general, a marilor religii.

Un eseu tulburator al Profesorului Ilie Badescu: Blestemul unui neam: tinerii cu „inimi bătrâne”
http://www.ziaristionline.ro/2012/11...inimi-batrane/

Mesajul meu era urmatorul: generatia pasoptista si-a facut datoria din plin fata de neamul sau. La fel, generatia interbelica. Generatia si elitele noastre insa incotro?
Pentru a aprofunda acest subiect riscam sa discutam politica mai mult decat se cuvine.
Ceea ce nu stiu sigur daca am inteles corect, este faptul ca tu pui semnul egalitatii intre masonerie si elite. La ora actuala, masoneria romaneasca nu cumuleaza elitele (pe care le consider eu elite), ci mai degraba parvenitii societatii post-decembriste. Pe ici pe colo, s-o mai afla in randurile fratiei zidarilor si cate un om intre oameni care nu-si gaseste odihna sufleteasca intre "fratii" sai. Daca am sti cu certitudine cati % dintre masoni dau cu subsemnatul pe la Parchet, am putea face afirmatia ca masoneria din Romania este un fel de Cosa Nostra.

Si atunci, despre ce elite vorbim? Nu exista nici o echivalenta intre Nastase si Kogalniceanu; ambii premieri, ambii masoni, numai unul dupa gratii. Este un mic exemplu ce mi-a venit in minte.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.11.2012, 08:54:08
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Si ca o precizare suplimentara:
Kogalniceanu si contemporanii lui se trageau din oameni, sau macar din mijlocul unor oameni pentru care postul mare nu era o optiune. In ciuda inculturii si analfabetismului de la acea vreme, in ciuda unei intelegeri partial gresite a mesajului evanghelic, stramosii nostrii erau mai ravnitori ca noi. Astazi, pogoramintele si dezlegarile au facut din biserica stramosilor nostrii o adunatura de farisei si de fanatici, in sanul careia cate un bun crestin mai degraba se sminteste decat sa se sifnteasca.
Iata si explicatia mea pentru care doar unul dintre cei doi a intrat la puscarie. Raul nu se intruchipeaza in bietul suflet al fratelui Adrian. Raul si-a facut cuib in intreaga noastra natie, pentru pacatele parintilor nostri, necunoscute noua. Cat despre afilierea noastra la pacat, la superficialitate, cred ca e clar pentru toti dintre noi ca ne meritam soarta.
Suntem negrii la suflete, dar sa multumim lui Dumnezeu ca nu suntem precum catolicii sau protestantii. Va suna cunoscut?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Francmasoneria si masonii iluminati Brave New World Generalitati 8 09.09.2014 02:35:06
Francmasoneria CONDAMNATĂ de Biserica Romano-Catolică Decebal Biserica Romano-Catolica 1 18.08.2012 14:36:50
Ortodoxia dobrin7m Dogmatica 64 25.09.2011 20:23:28
ORTODOXIA cosmin_lovin Despre Biserica Ortodoxa in general 73 14.08.2008 13:43:58
Ortodoxia danyel Despre Biserica Ortodoxa in general 33 03.11.2007 14:59:22