Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 08.05.2013, 10:15:35
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si eu doresc sa fiu recompensat cu 100Ron pentru fiecare data cand ai dat 'quote' la un mesaj al meu pe forumul asta.
Si n-am primit nimic inca, asta inseamna ca m-ai furat sistematic?
Prestezi cumva în urma unui contract? Ai o activitate comercială? Ai spus undeva _în_clar_ chestia asta?
Da? Voi avea grijă nici măcar să nu te mai citesc.
Nu? Vino cu niște motive creștine. De poți. De nu, fură liniștit în continuare!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #12  
Vechi 08.05.2013, 10:24:05
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Intreb,pentru ca lucrez mult pe calculator,studii de caz,lucrari de cercetare etc si multe sunt nevoita sa le transfer profesorilor,care,evident ca utilizeaza windowsul.Si daca in momentul in care ar deschide documentele transferate de mine nu le-ar putea citi,ar fi o mare problema...
Cam asa functioneaza moralitatea celor care incearca sa ne dea lectii de moralitate din spatele unor interese pur financiare.

Mai intai, incearca prin toate metodele legale si ilegale si mai ales imorale, sa stabileasca un monopol, astfel incat alternativele la ceea ce vand ei sa fie cat mai mici sau deloc, folosind puterea financiara si politica (tot una pana la urma) astfel incat sa fie siguri a toata lumea are in principiu doua alternative: ori cumpara de la ei, la preturile stabilite de ei, ori intra in conflict cu legea.

Pe urma, ca si cand asta nu ar fi suficient, platesc si o campanie ipocrita de marketing prin care incearca sa asimileze copierea unui produs intelectual, indiferent de circumstante, cu furtul.

Argumente nu exista, dar ce conteaza, exista destui papagali care sa repete mecanic lozincile care li se baga in cap.

Iar cand vorbesc de circumstante, tu ai dat un exemplu foarte bun: nu ai nevoie neaparata de MS Office, dar nici nu poti sa trimiti un document exportat din OpenOffice in format MS Office, cu incertitudinea ca nu va arata la fel in MS Office.

Sau la randul tau, ce poti faca daca primesti un document in MS Excel dar care nu se deschide sau printeaza corespunzator?

Da, se intampla, si cei care lucreaza efectiv ceva stiu, nu si cei care doar se plimba pe internet, messenger si vad filme pe youtube, facand in schimb apologia alternativelor 'open source'.

Da, exista alternative, dar nu si cand e vorba de chestii serioase si mai ales cand e vorba de inter-operare cu cei care nu folosesc astfel de alternative.

Si mai exista si alte astfel de situatii, dar binenteles ca victimele marketingului pervers nu au urechi si ochi.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 08.05.2013, 10:29:57
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Prestezi cumva în urma unui contract?
Irelevant.

Citat:
Ai o activitate comercială?
Irelevant.

Citat:
Ai spus undeva _în_clar_ chestia asta?
Pe pagina anterioara.
Si m-ai citat deja dupa ce am facut asta.

Citat:
Da? Voi avea grijă nici măcar să nu te mai citesc.
Deci recunosti ca fiind legitima pretentia mea?
Si m-ai citat deja, dupa ce am emis in clar aceasta pretentie.

Deci daca nu primesc 100ron de la tine, esti un furacios.

Citat:
Nu? Vino cu niște motive creștine. De poți. De nu, fură liniștit în continuare!
Ai auzit de "povara dovezii"? Daca faci o afirmatie, trebuie sa fii capabil si sa o sustii.
Ori, cei ca tine au venit cu o teorie, dar nu sunt capabili sa o sustina.

Nu toti suntem oi, mai sunt unii care si gandesc, vrei sa-ti fie acceptata pozitia?
Argumenteaz-o.

Dar ai dovedit deja pe topicul asta, ca nu esti capabil decat sa bati din picior "asa vreau eu sa fie si gata", deci nimic nou..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 08.05.2013, 10:44:23
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calinit Vezi mesajul
Postez acest subiect (poruncă derivată a Decalogului) la "Generalități" și nu la "Morala creștină" pentru simplul motiv că unii consideră furtul/însușirea/preluarea de software/produse informatice în afara normelor creștine.

Am renunțat la Windows și Microsoft când am realizat că folosirea lor înseamnă furt! Eu nu am cumpărat licențe niciodată...

Să nu furi... Adică, a lua ceva fără nici un drept de la cineva, păgubindu-l, se numește furt (potrivit DEX). A lua software de la cineva fără să fie dispus să ți-l dea gratis înseamnă că-l păgubești, deci înseamnă că furi. Adică, a opta poruncă a Decalogului lui Moise și al creștinilor...

Freeware și open source

Freeware sunt acele programe pentru computer care au drepturi de autor înregistrate și sunt accesibile pentru a fi utilizate gratuit, pentru o perioadă nelimitată de timp.
„Termenul „cu sursă deschisă” (open source)” https://ro.wikipedia.org/wiki/Surs%C4%83_deschis%C4%83” (Wikipedia).
Dacă freeware sunt programele liber de folosit, dar fără acces la codul sursă, tot ce este open source este la dispoziția utilizatorului de-a modifica, folosi și chiar vinde în interes personal orice program sau cod sursă pentru oricare dintre indivizii dispuși să cumpere ceea ce pot lua gratis (!?). Sunt oameni dispuși să plătească pentru a le merge bine și a deveni „funcționali”, dar nu sunt dispuși să învețe nimic pentru a folosi cum se cuvine ceea ce deja oricum folosesc (cum altfel ar mai supraviețui economia de piață dacă nu prin „ați uitat să introduceți cablul cu ștecher în priză”, informație care costă!). Și chestia asta nu se cheamă creștinism. Lenea nu este o virtute creștină, ba este chiar un păcat!

Open source e o întreagă filosofie despre ceea ce poți să faci singur cu ajutorul specialiștilor în domeniu. Dar se poate citi mult și bine pe „goagăl”...

Dar oare suntem dispuși să acceptăm și noi ceva care presupune puțină muncă? Creștinismul nu este o, dpv politic, chestie de stânga, „a pomenii”! Creștinismul este o dreaptă pură: MUNCĂ!

P.S. Sunt dispus oricând (și ca mine sunt mulți utilizatori de software open source - vezi și forumurile) să ofer informații PE GRATIS despre software gratuit și prin acest topic, în măsura timpului disponibil.
Buna !
Download este un cuvint care exprima ceva.Altceva decit a fura! Asa ca daca-as fi o mare pasionata IT as download-a cam tot ce ..mișcă!!!Si nu m-as duce la spovedit cu asta! Dar nu-s! Asa ca,am scapat de "pacatul" cu pricina!!... Pace si Bucurie ,în Iisus Hristos,Domnul si Stapinul Universului! Si al software-lor.D-aia exista downloads! Pentru ca l-a lasat Domnul,pt saracii ,care nu-și pot cumpara licente,programe cu licente ca sa fiu mai limpede...Fii pe pace! Nu-ti mai fa griji! Programele de aia au fost facute,ca sa fie ..furate.Ceea ce-i de nefurat,oricum nu poate orice "neispravit" sa fure.Poti fi sigur de asta!
Hristos a INVIAT!Sa luam LUMINA,asadar! Si sa ne imbogatim in Hristos!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 08.05.2013, 10:50:21
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Programele america sunt la preturi romanesti ? Intreb, caci un Adobe Photo costa aprox 1000 de dolari. Windows 8 Pro e $249.99, nici Win 7 nu era mai iefint.
Sunt adaptate preturile la salariile romanilor?
Reply With Quote
  #16  
Vechi 08.05.2013, 11:11:38
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Programele america sunt la preturi romanesti ? Intreb, caci un Adobe Photo costa aprox 1000 de dolari. Windows 8 Pro e $249.99, nici Win 7 nu era mai iefint.
Sunt adaptate preturile la salariile romanilor?
Crezi ca le pasa?
Doar au monopolul, avand monopol au si bani, avand bani, iti pot impune ce vor ei, atat ca lege cat si modificarea standardelor morale astfel incat rezistenta la jaf sa fie considerata hotie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 08.05.2013, 11:19:32
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit Furtisaguri...

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Este adevarat,majoritatea dintre noi apelam la mici furtisaguri,minciuni sau facem alte multe pacate.Personal imi asum aceste aspecte.
Intr-adevar,se spune ca furtul este furt,ca nu exista furt mai mic sau mai mare.Totusi,judecand dupa impactul social,imi este greu sa pun semnul egal intre a jefui o banca sau a talhari un om si a utiliza un soft piratat.Sau,poate ma insel...
Totodata,pana acum nici nu am auzit de alternative pentru aceste softuri,insa sunt deschisa sa aflu mai multe.Bani sa mi le procur pe cele originale nu am.Referitor la optiunea oferita de initiatorul topicului,sunt curioasa aceste programe free cat sunt de acceesibile si daca in momentul in care transferi documente create cu ele spre cineva care utilizeaza windows,sunt recunoscute de sistemul de operare.
Intreb,pentru ca lucrez mult pe calculator,studii de caz,lucrari de cercetare etc si multe sunt nevoita sa le transfer profesorilor,care,evident ca utilizeaza windowsul.Si daca in momentul in care ar deschide documentele transferate de mine nu le-ar putea citi,ar fi o mare problema...
Heaven,omule,te acuz ca,uite..mi-ai furat timpul!!! Ce te faci?!! Ca un (bun) crestin)de pe CR ORT)iti pare rău,si...vrei(poate) sa mi-l dai inapoi?...Ehei..omule,nu se mai poate! Pt ca..timpul meu,s-a dus!!! Pe apa simbetei,pardon ,miercurii,sau ce zi o mai fi azi,ca..nu mai stiu.Sarbatoresc..STIND,pardon,scriind...Am facut "pogoramint" sa lipsesc de la munca.Am intrat pa-ici (cine m-o fi pus?Iar mi-i pun in cap pe unii!!!Va iubesc "ingraților"!!!)sa vad si sa mai aud ,ce mai zice,ce mai simte ,ce și cum mai tăriește...crestinu'.Măi,voi mă duceți cu capu'! Ori eu deja nu-s în toate mințile!!! Ce-i aia ca furam soft-uri.Io,personal,nu ma omor cu furaciunea asta,ca n-am mare treaba ptin IT (am alte furaciuni de prestat!!!,prin alte locuri!!,in zisa unora!!!)Dar crede-ma ca da as avea,as "fura" ,la greu...Si stii de ce? Pentru ca ,nu m-ar cauta nimeni sa-i dau SOFTu' inapoi.Nimeni nu s-ar lipsi de "orbecaiala" noastra nebuna ,pe net,ca sa ne lipseasca ,asadar,de programele lor.Ei au nevoie de noi,mai abitir decit avem noi nevoie de ei! Asa ca ,fii pe pace.Nu te lipseste Dumnezeu de RAI,pentru atita lucru.Download-ezi,nu furi! Ce-mi place!! Hristos a Inviat!
Reply With Quote
  #18  
Vechi 08.05.2013, 11:22:44
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

@Alin

Eu chiar sunt curioasa daca colegul nostru care a initiat acest topic ne va raspunde sau doar a vrut sa ne traga o "sapuneala" si cam atat! :)
Nu sunt o priceputa in ale IT-ului,recunosc,insa pentru mine,care lucrez atat de mult cu computerul,sa am certitudinea ca fisierele primite si transferate isi vor putea fi citite in forma lor initiala este foarte important.

@Parascheva

Mama mea cumpara windowsul cu licenta si programele pentru computerul de la servici,sigur nu da atat de mult,insa nici o suma de neglijat.
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #19  
Vechi 08.05.2013, 11:23:05
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Prestezi cumva în urma unui contract? Ai o activitate comercială? Ai spus undeva _în_clar_ chestia asta?
Da? Voi avea grijă nici măcar să nu te mai citesc.
Nu? Vino cu niște motive creștine. De poți. De nu, fură liniștit în continuare!
Bre, iar o luam de la coada/telson/cerci/cur/etc.? Alin are o argumentatie plina de bun-simt. Cind nu esti pe subiectul asta, nu sari in sus ca ars. Va apreciez mult pe amindoi. Tu ai, de obicei, un umor de calitate. Cind insa vorbeste patronul din tine, auleu! e ca in filmele sefe cu baieti "de dincolo de stele" (sau din Abis, daca vrei) care vorbesc prin gura alor nostri frati umani: te transformi intr-un individ cu replici rastite si caustice, din braileanul cu umor inteligent si fin.
Uite, de asta eu sunt un soi de pseudo-marxist teist, in chestiuni strict economice, fireste: capitalismul te transforma, si nu in bine: sarac, deznadajduit; bogat, o fiinta furios-defensiva, cu mina ocrotind maniacal buzunarul. Citeste-te singur, cind esti dezbarat de manie, sa vezi cum se joaca cu tine mesajele subliminale ale marketingului lu' Termopanu' si ale altora de-a Jekyll si Hyde. Uite, la Novell si Canonical: sunt firme gigantice? Da. Au pe piata si niste OS open source? Da. E vorba de OpenSuse (dupa care nu ma omor; e prea bloated; in gluma il numesc cu a mea FacSusu) si Ubuntu respectiv. Uite, universitati: amicii de la berkeley, aia de la springdale: stii la ce ma refer.
No, si apropos de "pseudo-marxist teist" (sau comunitarist, atentie, nu comunist): citeste pozitia Cuviosului Paisie Aghiritul pivind proprietatea. Nu o da la intors: e sfint in Sinaxar. Ok, eu sunt o putoare, sa zicem. Dupa tine, Alin sustine hotia, dupa perceptia ta originala; sa reducem la absurd: sa zicem ca asa e. No, dar Cuviosul, pe linga care toti de aici suntem juveti de termite stadiul unu, ce mai e? Intre Microsoft, care nu binevoiesc sa faca ce fac Novell, Canonical sau ROSA Linux sau Mageia (ultimele doua, succesoarele defunctei Mandriva): adica sa iba si un OS free pe piata, si un duhovnic mutat la Domnul si in Sinaxar pe deasupra, tu pe mina cui mergi? Nu realizezi cita lacomie iti trebuie ca, la asa resusrs sa nu vrei, din zgircenie, sa scoti si ceva gratuit? Ha? Se comapra profilul lor moral?
In momentul asta scriu de pe Ubuntu 13.10 Preview: si ma slujeste ok, neasteptat de bugless, pentru un preview. Insa cum zicea si d-na heaven: mai e chestie de documente si convertibilitate, maama lor... Asa ca imi instalez WPS Office de la chinezi, un .deb fireste, precum si MS Office, cu Wine, precum si alte programele termopanice, toate cumparate in prealabil, desi sunt sarac, dar le folosesc pe tispe computere si masini virtuale, cu emulatoru'.
Ubuntu, oricum devine, ca desktop, din ce in ce mai windows-like. Pentru securitate folosesc Tails sau Gentoo Hardened. Pe hardu' asta am si Termopanu', dar nu il folosesc pentru net, decit extrem de rar. Paranoic? Poate, dar am deja doua adrese de e-mail sparte, basca prima adresa a lu' mea, in total trei adrese spate la doi oameni in mai putin de trei ani: e cam mult pentru rabdarea mea. Acu' invat in nestire Java si altele, ca sa imi fac eu ce am nevoie, si sa imi deschid o afacere pe chestia asta; o parte din produse fiind open source: asa, din umanitate. E al naibii de greu pentru un cap de ex-bio sa invete si sa aplice algoritmi, dar ii iau ca model pe coreeni, pentru care si japaii sunt lenesi.
Saptamina Luminata binecuvintata, cu ginduri frumoase, pe mai departe!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.05.2013, 11:24:45
Theodore_of_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ivanacristescu Vezi mesajul
Heaven,omule,te acuz ca,uite..mi-ai furat timpul!!! Ce te faci?!! Ca un (bun) crestin)de pe CR ORT)iti pare rău,si...vrei(poate) sa mi-l dai inapoi?...Ehei..omule,nu se mai poate! Pt ca..timpul meu,s-a dus!!! Pe apa simbetei,pardon ,miercurii,sau ce zi o mai fi azi,ca..nu mai stiu.Sarbatoresc..STIND,pardon,scriind...Am facut "pogoramint" sa lipsesc de la munca.Am intrat pa-ici (cine m-o fi pus?Iar mi-i pun in cap pe unii!!!Va iubesc "ingraților"!!!)sa vad si sa mai aud ,ce mai zice,ce mai simte ,ce și cum mai tăriește...crestinu'.Măi,voi mă duceți cu capu'! Ori eu deja nu-s în toate mințile!!! Ce-i aia ca furam soft-uri.Io,personal,nu ma omor cu furaciunea asta,ca n-am mare treaba ptin IT (am alte furaciuni de prestat!!!,prin alte locuri!!,in zisa unora!!!)Dar crede-ma ca da as avea,as "fura" ,la greu...Si stii de ce? Pentru ca ,nu m-ar cauta nimeni sa-i dau SOFTu' inapoi.Nimeni nu s-ar lipsi de "orbecaiala" noastra nebuna ,pe net,ca sa ne lipseasca ,asadar,de programele lor.Ei au nevoie de noi,mai abitir decit avem noi nevoie de ei! Asa ca ,fii pe pace.Nu te lipseste Dumnezeu de RAI,pentru atita lucru.Download-ezi,nu furi! Ce-mi place!! Hristos a Inviat!
Adevarat a inviat, doamna! Aveti dreptate, ati spus-o intr-un fel foarte plin de umor. Si cu punctul pe i.
Reply With Quote
Răspunde