Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 07.05.2013, 16:36:20
calinit calinit is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit Să nu furi software

Postez acest subiect (poruncă derivată a Decalogului) la "Generalități" și nu la "Morala creștină" pentru simplul motiv că unii consideră furtul/însușirea/preluarea de software/produse informatice în afara normelor creștine.

Am renunțat la Windows și Microsoft când am realizat că folosirea lor înseamnă furt! Eu nu am cumpărat licențe niciodată...

Să nu furi... Adică, a lua ceva fără nici un drept de la cineva, păgubindu-l, se numește furt (potrivit DEX). A lua software de la cineva fără să fie dispus să ți-l dea gratis înseamnă că-l păgubești, deci înseamnă că furi. Adică, a opta poruncă a Decalogului lui Moise și al creștinilor...

Freeware și open source

Freeware sunt acele programe pentru computer care au drepturi de autor înregistrate și sunt accesibile pentru a fi utilizate gratuit, pentru o perioadă nelimitată de timp.
„Termenul „cu sursă deschisă” (open source)” https://ro.wikipedia.org/wiki/Surs%C4%83_deschis%C4%83” (Wikipedia).
Dacă freeware sunt programele liber de folosit, dar fără acces la codul sursă, tot ce este open source este la dispoziția utilizatorului de-a modifica, folosi și chiar vinde în interes personal orice program sau cod sursă pentru oricare dintre indivizii dispuși să cumpere ceea ce pot lua gratis (!?). Sunt oameni dispuși să plătească pentru a le merge bine și a deveni „funcționali”, dar nu sunt dispuși să învețe nimic pentru a folosi cum se cuvine ceea ce deja oricum folosesc (cum altfel ar mai supraviețui economia de piață dacă nu prin „ați uitat să introduceți cablul cu ștecher în priză”, informație care costă!). Și chestia asta nu se cheamă creștinism. Lenea nu este o virtute creștină, ba este chiar un păcat!

Open source e o întreagă filosofie despre ceea ce poți să faci singur cu ajutorul specialiștilor în domeniu. Dar se poate citi mult și bine pe „goagăl”...

Dar oare suntem dispuși să acceptăm și noi ceva care presupune puțină muncă? Creștinismul nu este o, dpv politic, chestie de stânga, „a pomenii”! Creștinismul este o dreaptă pură: MUNCĂ!

P.S. Sunt dispus oricând (și ca mine sunt mulți utilizatori de software open source - vezi și forumurile) să ofer informații PE GRATIS despre software gratuit și prin acest topic, în măsura timpului disponibil.

Last edited by calinit; 07.05.2013 at 16:38:42.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 07.05.2013, 22:17:12
calinit calinit is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit Se pare că pe nimeni nu interesează!

Furtul e mult mai ușor și onestitatea nu interesează pe nimeni!

Să ne fie de bine!

Subiect închis. Hristos a Înviat și Adevărat că a Înviat!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.05.2013, 22:39:49
-radu-'s Avatar
-radu- -radu- is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.02.2012
Locație: Oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 31
Implicit

Bună. Pe mine mă interesează subiectul ăsta. Dacă timpul îți permite, spune-mi și mie cu ce aș putea înlocui windows-ul. M-ar interesa în special:
- să pot edita un text, să îl pot trimite și să se poată deschide documentul și de pe alt calculator care utilizează windows și word
- navigat pe internet, cu mail, youtube etc
- programe cu care să pot deschide fisiere audio, video, fotografii
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.05.2013, 02:40:33
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Prin definitie, software -ul nu prea poate fi furat, doar copiat.

Si din cate stiu copiat <> furat, cel putin atat timp cat nu te intitulezi autorul original al copiei.

DEX -ul (pe care il invoci dar nu-l consulti cum trebuie) ti-ar putea da o mana de ajutor pentru a intelege diferenta, ca si videoclip -urile de pe link -urile mai sus.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 08.05.2013 at 02:45:48.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.05.2013, 07:50:58
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Hristos a Înviat!
Degeaba o dai de gard Alin: dacă autorul dorește să fie recompensat cu bani sau cu alte foloase materiale și tu te sustragi de la plata lor, asta se numește furt până la urmă. Și încalci cu bună știință (construindu-ți însă un întreg eșafodaj de argumente care să-ți anestezieze conștiința) cel puțin una din cele 10 porunci.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.05.2013, 08:38:17
Skizzer Skizzer is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.05.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 17
Implicit Adevar graiesti .

Hristos a Inviat .

Adevar graiesti calinit este furt dar problema e alta : de mici noi am fost invatati cu acest sistem de operare si majoritatea nu vor sa il schimbe sau daca ai 14-15 ani nu folosesti doar tu PC ca sa poti pune un OS FREEWARE , trebuie sa faci pe placul tututor ..si asta e aiurea ..

O varianta gratuita la un OS este UBUNTU ..
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.05.2013, 09:48:20
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Este adevarat,majoritatea dintre noi apelam la mici furtisaguri,minciuni sau facem alte multe pacate.Personal imi asum aceste aspecte.
Intr-adevar,se spune ca furtul este furt,ca nu exista furt mai mic sau mai mare.Totusi,judecand dupa impactul social,imi este greu sa pun semnul egal intre a jefui o banca sau a talhari un om si a utiliza un soft piratat.Sau,poate ma insel...
Totodata,pana acum nici nu am auzit de alternative pentru aceste softuri,insa sunt deschisa sa aflu mai multe.Bani sa mi le procur pe cele originale nu am.Referitor la optiunea oferita de initiatorul topicului,sunt curioasa aceste programe free cat sunt de acceesibile si daca in momentul in care transferi documente create cu ele spre cineva care utilizeaza windows,sunt recunoscute de sistemul de operare.
Intreb,pentru ca lucrez mult pe calculator,studii de caz,lucrari de cercetare etc si multe sunt nevoita sa le transfer profesorilor,care,evident ca utilizeaza windowsul.Si daca in momentul in care ar deschide documentele transferate de mine nu le-ar putea citi,ar fi o mare problema...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.05.2013, 09:51:03
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calinit Vezi mesajul
Furtul e mult mai ușor și onestitatea nu interesează pe nimeni!

Să ne fie de bine!

Subiect închis. Hristos a Înviat și Adevărat că a Înviat!
Ma intreb,citind replica ta venita la doar cateva ore dupa ce ai deschis topicul,daca intr-adevar iti doresti sa ii ajuti pe cei care ar avea deschiderea sa invete sau doar sa ii pui la zid...
__________________
Sa invatam de la ingerul nostru pazitor...http://www.youtube.com/watch?v=pG52f...&feature=share
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.05.2013, 11:10:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Hristos a Înviat!
Degeaba o dai de gard Alin: dacă autorul dorește să fie recompensat cu bani sau cu alte foloase materiale și tu te sustragi de la plata lor, asta se numește furt până la urmă. Și încalci cu bună știință (construindu-ți însă un întreg eșafodaj de argumente care să-ți anestezieze conștiința) cel puțin una din cele 10 porunci.
Si eu doresc sa fiu recompensat cu 100Ron pentru fiecare data cand ai dat 'quote' la un mesaj al meu pe forumul asta.
Si n-am primit nimic inca, asta inseamna ca m-ai furat sistematic?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.05.2013, 11:11:35
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Ma intreb,citind replica ta venita la doar cateva ore dupa ce ai deschis topicul,daca intr-adevar iti doresti sa ii ajuti pe cei care ar avea deschiderea sa invete sau doar sa ii pui la zid...
Buna remarca.
De fapt scopul este probabil sa arate altceva: ca a descoperit o noua forma de moralitate careia i-ar fi, chipurile, cu desavarsire fidel.
Probabil si singura despre care poate spune asta si strict circumstantial.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare