Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.08.2013, 17:57:07
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Preotul la care ma impartasesc acum, la fel ca si alti doi de mai inainte, imi cere sa postesc sapte zile consecutiv inaintea Sfintei Impartasanii.
Pe ce se bazează dumnealui cînd cere șapte zile de post înainte? Întreabă-l te rog dacă e vreun canon sau temei din Tradiție care să susțină acest lucru.

Citat:
Impartasania saptamanala presupune post continuu, eventual duminica dupa Sfanta Impartasanie - oarece de dulce.
Asta dacă ar fi nevoie într-adevăr de cele 7 zile de post înainte.

Citat:
Am inteles de la un preot ca impartasania saptamanala trebuie insotita de o viata de post si rugaciune si nevointe, caci necuratul duce o lupta mai apriga sa-l scoata pe nevoitor de pe ring.
În afara postului care nu e obligatoriu să fie permanent pentru toată lumea, rugăciunea și nevoințele trebuie făcute de orice creștin care își zice ortodox. Acum depinde ce înțelegi prin aceste nevoințe: mortificarea trupului și/sau lupta hotărîtă împotriva demonilor care nu ne dau pace nicicînd?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 26.08.2013, 18:08:41
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Sophia,

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Mai intai ca exista liturghii si in timpul saptamanii la anumite sarbatori. Si atunci se impartasesc unii.
Preoții și călugării pot participa și mai des la Liturghie, dar mirenii anului 2013 nu au cum să facă asta. Doar dacă nu au de lucru sau sînt pensionari...

Citat:
2. Nu stiu daca exista un numar de zile de post prescris inainte de impartasanie.
Unii spun o saptamana, altii 3 zile, iar altii, dupa puteri.
Nici eu nu știu să fie o regulă universal valabilă în BO.

Citat:
3. Te referi numai la postul alimentar?

Eu am vazut ca exista oameni care se imprtasesc la fiecare liturghie (deci si mai des decat saptamanal). Cum fac ei nu stiu. Mai ales cei casatoriti...
Și eu sînt căsătorit și pot să petrec cîteva zile în curăție înainte și după Liturghie ca să mă pot împărtăși duminica. Nu e nici o greutate.

Citat:
As mai spune ca postul alimentar singur nu are prea multa valoare.
Corect.

Citat:
La intrebarea ta din titlu raspunsul meu este: nu e vorba de dispozitie, ci mai ales de putinta.
Cei care sunt vegani (deci nu mananca nimic animal) o fac tot timpul, deci nu au probleme si se pot impartasi teoretic ori cand vor (ca totusi mai este necesara si o alta pregatire).
Cei care sunt sanatosi si care mananca normal - aici e vorba de decizia fiecaruia.
Cei care au probleme de sanatate si trebuie sa manance sau sa evite anumite alimente, sa respecte o dieta, sau un program de alimentatie probabil ca primesc dezlegare de la preot.
Oricine poate să mănînce doar vegetale tot timpul. Problema e că puțini vor asta.

Poți să-mi dai un exemplu de oameni bolnavi care trebuie musai și neapărat să consume alimente de origine animală?

Citat:
Discutia este foarte delicata si ti-as recomanda sa intrebi un preot de mir si sa ne spui si noua.
Nu un preot, ci măcar vreo 20 de preoți. După care să fac o statistică. :)

Citat:
Impartasirea saptamanala sau mai deasa de atat nu cred ca presupune post continuu. Nu pentru mireni.
Nici eu nu cred. Dacă ar fi așa, atunci toți preoții ar trebui să fie vegetarieni 100%.

Citat:
Exista acea regula a ajunarii sambata de la o anumita ora. Unii spun ca in perioadele normale e suficient atat. In perioadele de post de dianintea unor sarbatori importante, se tine o saptaman macar. Sunt unii care pot si tin mai multe saptamani sai chiar tot postul (14 zile, 21, respectiv 40 zile).
Totate posturile trebuie ținute de orice creștin ortodox. Nu e opțional.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 26.08.2013, 18:10:56
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Pe ce se bazează dumnealui cînd cere șapte zile de post înainte? Întreabă-l te rog dacă e vreun canon sau temei din Tradiție care să susțină acest lucru.



Asta dacă ar fi nevoie într-adevăr de cele 7 zile de post înainte.



În afara postului care nu e obligatoriu să fie permanent pentru toată lumea, rugăciunea și nevoințele trebuie făcute de orice creștin care își zice ortodox. Acum depinde ce înțelegi prin aceste nevoințe: mortificarea trupului și/sau lupta hotărîtă împotriva demonilor care nu ne dau pace nicicînd?
Uf! Eu im duc povara mea asa cum pot. Nu intreb preotul de ce e asa si nu e altfel. Daca au spus trei la fel, eu fac ascultare si gata.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 26.08.2013, 18:13:49
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Ekaterina,

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Unii preoti recomanda trei zile de post, altii o zi, altii o saptamana. Depinde si de cel ce urmeaza sa se impartaseasca, de starea lui de sanatate, de ravna lui.
Rezultă implicit că orice preot care recomandă aceste perioade postesc în mod necesar tot atît înainte de fiecare Liturghie pe care o săvîrșesc.

Oare așa fac?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 26.08.2013, 18:19:53
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Daca citim canonul Sfintei Impartasanii, vedem ca nu se cuvine sa bagatelizam aceasta taina.
Sfînta Împărtășanie e ceea ce este mai sfînt în Biserica Ortodoxă. Cine dintre creștinii serioși are tendințe de bagatelizare?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 26.08.2013, 18:22:40
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Demetrius,

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Împărtășirea la fiecare prezență în Sfânta Liturghie este cel mai bun lucru de făcut.

Oare Iisus nu Se jertfește pentru toți cei prezenți la Sf. Liturghie?
Să fiu prezent la Liturghie și să nu mă împărtășesc este o lezmajestate.
N-am eu nevoie de jertfa Lui? Atunci de ce-s prezent?
Amin!

Se pare că nu trăiești în România, așa-i?
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 26.08.2013, 18:28:14
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Ioane,

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Cunoașteți alt motiv pentru care creștinii se împărtășesc cu Hristos?
Un motiv în plus ar fi, ca un bonus de la Domnul, tămăduirea trupului.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 26.08.2013, 19:07:00
arwein's Avatar
arwein arwein is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 582
Implicit

Preotii se impartasesc la fiecare Sf. Liturghie?
daca e asa, aceasta inseamna ca ei ar trebui sa posteasca (cu tot ce presupune Postul, nu numai restrictiile alimentare) tot timpul aproape. Poate ne raspunde un preot cum procedeaza cu enoriasii sai....
Pentru noi e orecum nerelevant, oricum majorittatea omanilor se impartasesc in timpul unui post. Dar in trebarea are si o alta nuanta;
-"ati fi dispusi sa postiti continuu" asta seamana a viata in pustie, nici macar a manastire.
- "pentru a va impartasi de fiecare data"- nici Parintii Pustiei nu se impartaseau de fiecare data, si ca sa zic asa, ei sunt campionii postului intre oameni.
Deci pana la urma intrebarea este de fapt; Sunteti gata sa va dati cu totul lui Hristos?
Aici imi vine o alta intrebare in minte: pentru cei care merg la manastiri duminica, la Litughie, ati vazut sihastrii veniti sa participe? S-au imparatasit? Daca simtiti ca raspunsurile au iz de indiscretie, poate imi raspundeti pe privat...
Reply With Quote
  #29  
Vechi 26.08.2013, 19:26:14
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Ekaterina,
Rezultă implicit că orice preot care recomandă aceste perioade postesc în mod necesar tot atît înainte de fiecare Liturghie pe care o săvîrșesc.
Oare așa fac?
Florin, acest lucru nu ma priveste. Eu nu ma impartasesc la fel de des ca un preot. Daca am avut o anumita neputinta (de exemplu in sarcina) si nu am putut sa postesc, i-am spus duhovnicului. Nu trebuie sa tinem postul ca pe o povara. Perioada aceasta de post sub ascultarea duhovnicului, este o minima pregatire, o mica jertfa din partea noastra.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 26.08.2013, 19:29:16
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de arwein Vezi mesajul
Preotii se impartasesc la fiecare Sf. Liturghie?
Eu așa știu.

Citat:
daca e asa, aceasta inseamna ca ei ar trebui sa posteasca (cu tot ce presupune Postul, nu numai restrictiile alimentare) tot timpul aproape. Poate ne raspunde un preot cum procedeaza cu enoriasii sai....
Ceea ce nu se întîmplă.

Nu știu să fie vreun preot pe aici care să și spună că e preot... Deci trebuie să mergi la un preot să-l întrebi dacă vrei răspuns.
Citat:
Pentru noi e orecum nerelevant, oricum majorittatea omanilor se impartasesc in timpul unui post.
Majoritatea nu se comportă în mod necesar cum e corect. Adevărul nu e musai deținut de cei mulți.

Citat:
Dar in trebarea are si o alta nuanta;
-"ati fi dispusi sa postiti continuu" asta seamana a viata in pustie, nici macar a manastire.
Eu mănînc numai vegetale și nu trăiesc în pustie... Nu e greu.

Citat:
- "pentru a va impartasi de fiecare data"- nici Parintii Pustiei nu se impartaseau de fiecare data, si ca sa zic asa, ei sunt campionii postului intre oameni.
Sihaștrii respectivi poartă de multe ori cu ei Sfînta Împărtășanie și nu știm noi cît de frecvent se împărtășesc. Dar să știi că nu-s rupți total de lume, mai au contact cu oamenii pentru cele necesare: mîncare, Sfintele Taine.

Citat:
Deci pana la urma intrebarea este de fapt; Sunteti gata sa va dati cu totul lui Hristos?
Apoi da, în fiecare zi trebuie să purtăm crucea, nu numai în marile posturi ca să [ne] demonstrăm cumva vrednicia înaintea apropierii de Potir.

Citat:
Aici imi vine o alta intrebare in minte: pentru cei care merg la manastiri duminica, la Litughie, ati vazut sihastrii veniti sa participe? S-au imparatasit? Daca simtiti ca raspunsurile au iz de indiscretie, poate imi raspundeti pe privat...
De unde să știm care e sihastru și care e călugăr cînd mergem la mănăstire? Oricum, problemele lor ne depășesc pe noi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.

Last edited by Florin-Ionut; 26.08.2013 at 19:39:38.
Reply With Quote
Răspunde