Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.03.2008, 13:50:33
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

[color=green]este necesar sa se umble cu tavita in Biserica in timpul Liturghiei? intr-o secunda toata lumea este in genunchi si se roaga, iar apoi toti se cauta prin haine, buzunare, femeile in genti si portofele si toata lumea face zgomot, se mai aud si niste bani marunti care cad pe jos...este destul de enervant pentru ca se duce toata pacea interioara de dupa rugaciune si nimeni nu se mai concentreaza acolo unde trebuie; intrebarea mea este de ce se practica acest lucru? nu sunt suficiente casutele puse langa icoane, unde pune fiecare cat crede de cuvinta?[/color]
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.03.2008, 14:10:25
AndreiB AndreiB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.09.2007
Mesaje: 279
Implicit

din cite stiu, acest obicei se intilneste la catolici. stiu asta pentru ca am participat la multe slujbe catolice. la nici o bniserica ortodoxa, indiferent de regiune, nu am intilnit acest obicei.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.03.2008, 14:13:43
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

[color=green] la biserica la care ma duc eu se practica acest obicei, la fiecare slujba umbla printre credinciosi trei barbati cu tavite in maini, de asemenea la biserica de langa mine stau la intrare doua femei cu tavite, si la bunici la sat se intampla la fel, si sunt biserici ortodoxe[/color]
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.03.2008, 16:16:18
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Unde merg eu (biserica ortodoxa) sta cineva la usa cu tavita. Nu deranjeaza slujba, doar la iesire se dau, sau cand se ia anafora.
Inteleg ca sunt bani pentru biserica? Iar cei dati o data cu pomelnicul sunt pentru preot? Chiar ma intrebam care e rostul acestora.
Pe mine ma enerveaza cand imi baga tava sub nas (nu totdeauna, e drept), ca nu cumva sa trec fara sa dau. As prefera sa nu ma simt obligata.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.03.2008, 16:31:40
seminaristul seminaristul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Locație: buricu' pamantului ARAD
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiB
din cite stiu, acest obicei se intilneste la catolici. stiu asta pentru ca am participat la multe slujbe catolice. la nici o bniserica ortodoxa, indiferent de regiune, nu am intilnit acest obicei.
inseamna ca nu ai fost la atatea:D
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.03.2008, 16:47:43
getaballa getaballa is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.08.2007
Mesaje: 49
Implicit

In bisericile ortodoxe din Banat si Ardeal se umbla cu tavita,probabil obicei preluat de la bisricile catolice.Este bine, este rau, Dumnezeu stie?!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.03.2008, 18:31:32
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Diana, partea rea este forfota care produce tulburare. Insa, cu banii stransi sunt hranite multe persoane (asa se intampla la biserica unde merg). Nu as avea nimic impotriva sa nu se mai mearga cu tavita, dar cati dintre noi, scaldandu-se in acea liniste interioara de care vorbeai, alearga la sfarsitul liturghiei dupa sarmani? Eu as indrazni sa spun, ca daca am ajuns la acea liniste, nu vom mai fi deranjati de tavita. Dimpotriva, suntem deranjati tocmai pentru ca nu am ajuns la ea.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.03.2008, 19:20:58
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

[color=green] nu ma intelegeti gresit, nu ma dereanjeaza banii pe care ii dau, pentru ca oricum suma este mica, doar ca e cam deranjant sa se auda in mijlocul slujbei cum se cauta toata lumea prin buzunare, ma gandesc ca ar fi mult mai bine la inceputul slujbei cand se duce toata lumea sa sarute icoana, sa puna in casuta; pai chiar daca ajung la acea liniste cand ma impinge doamna din spate, iar cea din dreapta ma inghionteste, parca nu mai simt nimic, se duce totul, asta ma deranjeaza pe mine, aceasta galagie
da eu sunt din Banat, sa inteleg ca in alte zone din tara nu se practica acest obicei?[/color]
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.03.2008, 19:20:50
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Exact , aici in Bucuresti nu am vazut aceasta practica. Da, la terminarea slujbei , la iesire sta cineva cu o astfel de tavita . Intradevar ar fi deranjant in timpul slujbei sa se plimbe de colo colo pentru colecta, este mult mai corect, la sfarsit ,la iesire.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.03.2008, 20:28:31
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Da, este de dorit sa se faca la finalul slujbei. Dar ce este mai important, este ca acesti bani sa nu aibe o destinatie straina de ajutorul dat semenilor, binele comunitatii si al bisericii. M-as intrista sa stiu ca aceste mici sume ajung in buzunarele celor care nu ar trebui sa aiba buzunare pentru acesti bani. Eu prefer sa stiu ca am fost deranjat cateva minute ca anumite persoane sa poata zambi.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare