Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 01.05.2008, 01:17:56
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
altii le poseda cu patima si astfel, la gandul ca trebuie sa se desparta de ele, se intristeaza, ca bogatul din Evanghelie.
eu am vazut si multi saraci care poseda cu patima si nu vor sa dea, pacat ca nu inteleg ca lorusi isi dau, nu altora.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 01.05.2008, 10:29:08
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Asta nu-i bine Mirela. Eu am intalnit oameni care desi nu prea aveau ce manca, dadeau bani ca si cand prisoseau in toate. De ce faceau acest lucru? Cred ca daruind, se daruiau pe ei si sub acesta forma.
Diana, se uita si in ograda vecinului, pentru a vedea cat daruieste, pentru ca nu se simte in biserica, ca fiind in alt loc. Ajunge si la forfota, pentru ca asta face si in lume. Cand vor fi altfel in biserica, vor deveni altfel si cand daruiesc.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 04.05.2008, 22:13:28
ioanhodean's Avatar
ioanhodean ioanhodean is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 335
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru ioanhodean
Implicit

:( om sarac sau bogat..toti trebuie sa se uite la bogatul din Evanghelie..ca atata timp cat ai ceva si nu dai saracului,esti bogat..
Reply With Quote
  #34  
Vechi 06.05.2008, 06:33:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorstor
milostenia nu are nimic comun cu santajul de imagine pe care il practica cei ce strang bani in timpul slujbei.Sf liturchie nu trebuie tulburata nici prin imbratisari sau strangeri de mana daca vii mai tarziu.cine vrea sa stranga bani pt milostnie sa o faca cuviincios nu profitand de o sfanta slujba!
Sfanta LITURGHIE nu trebuie in nici un fel tulburata si in general ca regula, Biserica nu-i loc de forfota si galagie , ci oaza de liniste , bun simt si reculegere. Totusi mi se pare cam dur termenul de santaj !
Reply With Quote
  #35  
Vechi 06.05.2008, 17:27:18
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
[color=green]este necesar sa se umble cu tavita in Biserica in timpul Liturghiei? intr-o secunda toata lumea este in genunchi si se roaga, iar apoi toti se cauta prin haine, buzunare, femeile in genti si portofele si toata lumea face zgomot, se mai aud si niste bani marunti care cad pe jos...este destul de enervant pentru ca se duce toata pacea interioara de dupa rugaciune si nimeni nu se mai concentreaza acolo unde trebuie; intrebarea mea este de ce se practica acest lucru? nu sunt suficiente casutele puse langa icoane, unde pune fiecare cat crede de cuvinta?[/color]
Consider ca acesta problema poate fi rezolvata (daca intradevar deranjeaza) doar discutand in particular (sau nu) cu parintele slujitor. Postand pe forum nu veti afla alinare... ci doar pareri pro si contra....:) De cele mai multe ori rezolvarea sta chiar in "mainile" noastre. :rolleyes:
Reply With Quote
  #36  
Vechi 06.05.2008, 20:25:15
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
Citat:
În prealabil postat de Dia20_diana
[color=green]este necesar sa se umble cu tavita in Biserica in timpul Liturghiei? intr-o secunda toata lumea este in genunchi si se roaga, iar apoi toti se cauta prin haine, buzunare, femeile in genti si portofele si toata lumea face zgomot, se mai aud si niste bani marunti care cad pe jos...este destul de enervant pentru ca se duce toata pacea interioara de dupa rugaciune si nimeni nu se mai concentreaza acolo unde trebuie; intrebarea mea este de ce se practica acest lucru? nu sunt suficiente casutele puse langa icoane, unde pune fiecare cat crede de cuvinta?[/color]
Consider ca acesta problema poate fi rezolvata (daca intradevar deranjeaza) doar discutand in particular (sau nu) cu parintele slujitor. Postand pe forum nu veti afla alinare... ci doar pareri pro si contra....:) De cele mai multe ori rezolvarea sta chiar in "mainile" noastre. :rolleyes:
da aveti dreptate, dar am vrut sa aflu daca si in alte biserici din tara este la fel :)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 18.06.2008, 13:26:56
pacatoasa.. pacatoasa.. is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.02.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 44
Implicit

Am fost anul trecut la Man Sucevita.......a fost atat de frumos:):rolleyes: , doar ca:la poarta era BILET DE INTRARE. VA dati seama in ce se transforma manastirile noastre(vorbind de bani)...........nu asta m-a deranjat, ci ma gandeam de ex la un om sarac, care ar fi vrut sa vina la slujba la aceasta Sf Manastire, nu ar fi putut intra, deoarece trebuia sa plateasca biletul de intrare???:dontgetit:..........o persoana si-a facut curaj si a intrebat pe stareta manastirii de ce trebuie sa platim o taxa pt a intra in incinta mamastirii.....stareta a raspuns cu nonsalanta:"Sa dam Cezarului ce-i al Cezarului!":| Si eu eram de fata.....am ramas:|
Reply With Quote
  #38  
Vechi 18.06.2008, 15:06:15
Dia20_diana Dia20_diana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2007
Mesaje: 307
Implicit

nu am fost niciodata prin partile Moldovei, desi imi doresc foarte mult, dar am impresia ca manastirile din Moldova au devenit mai mult obiective turistice decat lacasuri de rugaciune si poate de asta s-a inceput cu perceperea de taxe
Reply With Quote
  #39  
Vechi 18.06.2008, 16:42:55
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Diana, multe din aceste manastiri au devenit mai mult obiective turistice pentru ca noi am devenit mai mult turisti. Intram doar sa ne bucuram ochiul, sa facem o poza ... si inima tot uscata ramane. In aceste locuri avem un mers ratacitor, un mers care nu apartine pelerinului.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 18.06.2008, 16:57:35
cozia cozia is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.549
Implicit

asa este Costel, si pe undeva o inteleg si pe Maica Stareta...cu alte cuvinte ea ne spune" Daca ati venit ca turisti, atunci PLATITI asa cum o fac turistii in toata Europa",ca tot ne-am integrat... nu veniti aici pozind in mironosite, iar cind intrati incepe vizitarea VIZUALA, si flash-urile aparatelor incep sa lumineze din toate partile.

Pina si la Venetia am vazut cum credinciosii locali au o intrare separata si fara bilet. Sunt convins ca si Maica Stareta daca te vede frumos imbrobodita si cu ginduri curate nu-ti va mai cere nici un bilet.
Reply With Quote
Răspunde