Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 11.09.2014, 22:00:15
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

“Tu, Doamne, care Te-ai ostenit să mă cauți și să mă afli, și Te-ai răstignit ca să mă izbăvești de robia diavolului, mă rog și mă cuceresc Ție, pentru Crucea aceasta pe care ai fost întins și pironit și ai suferit cu atîta iubire de oameni pentru a noastră mîntuire, pe care stropind-o cu sudorile Tale, cu lacrimi și Sîngele Tău, deasupra căreia ai rugat pe Tatăl pentru iertarea vrăjmașilor Tăi, ai făgăduit tîlharului raiul și Ți-ai dat duhul Tău Tatălui Tău, mă rog Ție și cer de la Tine să se facă nouă, în ziua judecății, Crucea Ta, unealtă a vieții și nu a morții și pierzării; să ni se facă cheia raiului în ceruri, ca să împărățim cu Fiul în veci”...


Sfîntul Apostol Pavel, zice: Cuvîntul Crucii, pentru cei ce pier, este nebunie; iar pentru noi, cei ce ne mîntuim, este puterea lui Dumnezeu (I Corinteni 1, 18). Acest adevăr îl vor cunoaște toți păgînii și necredincioșii cînd vor vedea Sfînta Cruce, semnul Fiului Omului, venind pe norii Cerului cu slavă și strălucire negrăită. Atunci vor cunoaște necredincioșii și sectanții că Sfînta Cruce este arma prin care Iisus Hristos, Mîntuitorul nostru a zdrobit porțile iadului, a deșertat cămările cele dedesubt ale lui și a deschis porțile cele cerești; a surpat prin ea puterea vrăjmașului și boldul morții și a pierdut închinarea la idolii cei fără simțire.
Acesta este semnul Fiului Omului, semnul purtător de biruință cu care Atotțiitorul Dumnezeu al creștinilor a supus și tras la adevărata închinare a cinstitului și slăvitului Său nume toată lumea creștină. Prin semnul Crucii se pleacă înaintea Lui tot genunchiul, al celor cerești, al celor pămîntești și al celor de dedesubt (Filipeni 2, 10).
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 13.09.2014, 22:37:28
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit



Doamne Iisuse Hristoase, dulce Mantuitorul sufletului meu, marturisesc inaintea Ta, intru aceasta zi a rastignirii Tale, in care ai patimit si ai luat moarte pe Cruce pentru pacatele noastre, ca eu sunt cel ce Te-am rastignit cu pacatele mele cele multe si cu faradelegile mele cele rele. De aceea ma rog bunatatii Tale celei nemarginite, ca sa ma faci si pe mine partas sfintelor Tale Patimi, cinstitelor rani si mortii Tale celei de viata facatoare, pentru ca sa ma invrednicesc, prin darul Tau, sa castig si eu asemenea Tie, pentru dragostea Ta, precum Tu cel milostiv le-ai rabdat pentru mantuirea mea, intarindu-ma pururea cu aceeasi putere si rabdare ce ai avut cand Te-au rastignit nemultumitorii evrei.
De aceea intareste-ma, Doamne, ca sa pot ridica cu bucurie de astazi inainte Crucea Ta cu deplina pocainta, intristarea mortii Tale sa o simt, precum au simtit o Preasfanta Ta Maica, ucenicii Tai si mironositele femei. Si-mi inviaza simtirile mele cele sufletesti, ca sa cunoasca moartea Ta, precum ai facut de Te-au cunoscut si zidirile cele neinsufletite, care s-au miscat la rastignirea Ta; cum Te-a cunoscut talharul cel credincios si, rugandu-Ti-se, l-ai primit in rai.
Da-mi, Doamne, si mie, talharului celui rau, darul Tau, precum ai dat atunci aceluia, si iarta pacatele mele pentru Sfintele Tale Patimi, si ma primeste prin pocainta impreuna cu el in rai, ca un Dumnezeu si ziditor ce-mi esti. Asemenea fa cu toti crestinii, vii si morti, precum se roaga Tie in toate zilele Sfanta Biserica si le lasa lor toate pacatele si-i invredniceste pe ei de imparatia Ta si sa vada lumina Ta si sa mareasca slava Ta. Ma inchin Crucii Tale, Hristoase si zic catre dansa: "Slava ei pentru dragostea Ta."
Bucura-te preacinstita Cruce a lui Hristos, ca prin tine s-a mantuit lumea, ridicand asupra ta pe Iisus tintuit. Bucura-te, pom preamarit, pentru ca Tu ai tinut rodul vietii ce ne-a mantuit din moartea pacatului.
Bucura-te toiagul cel tare ce ai sfaramat usile iadului. Bucura-te cheia imparateasca ce ai deschis usa raiului. Ma bucur si eu, pentru ca vad pe vrajmasii Tai surpati, iar pe prietenii Tai ca imparatesc in ceruri, pe vrajmasii Tai biruiti de puterea Ta, iar pe crestinii, ce Ti se inchina, inarmati cu puterea Ta. O, Rastignitul meu Hristoase, cate ai patimit pentru noi, cate rani, cate scuipari, cate batjocuri si necinste ai rabdat pentru pacatele noastre, pentru ca sa ne dai pilda de adevarata rabdare! De aceea cum pot eu sa fug de Cruce, vazand pe Hristos ca este ridicat pe ea? Cum sa-mi para grele chinurile vazand pe Stapanul meu ca le iubeste si le cere si le socoteste Lui de mare cinste? Rusine-mi este, cu adevarat, de ma voi intrista de relele ce-mi pricinuiesc oamenii, sau de ispitele ce-mi aduc diavolii, trupul si gandul meu cel rau, sau pentru saracia si bolile ce-mi vin din voia lui Dumnezeu pentru pacatele mele, deoarece acestea toate le trimite pentru ca sa ma apropie mai mult de El pentru ca sa-L slavesc si sa ma pedepsesc in aceasta viata pentru binele meu, pentru ca sa ma odihnesc cu mai multa marire intru imparatia Lui cea vesnica.
Si de vreme ce este asa, inmulteste-mi, Doamne, ostenelile, ispitele si durerile, dar sa-mi inmultesti impreuna si sa-mi prisosesti si rabdarea si puterea, ca sa pot rabda toate cate mi s-ar intampla. Pentru ca recunosc ca sunt neputincios de nu ma vei intari, orbi de nu ma vei lumina, legat de nu ma vei dezlega, fricos de nu ma vei face indrazneti, rau de nu ma vei preface in bun, pierdut de nu ma vei ierta, robi de nu ma vei rascumpara cu bogata si dumnezeiasca Ta putere si cu darul Sfintei Tale Cruci, careia ma inchin si o maresc acum si pururea si in vecii vecilor.



Amin!
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 13.09.2014 at 22:40:32.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.09.2014, 16:18:18
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit Troparul sfintei cruci!

" Mântuiește, Doamne, poporul Tău și
binecuvintează moștenirea Ta; biruință
binecredincioșilor creștini asupra celui
protivnic dăruiește și cu Crucea Ta
păzește pe poporul Tău.
Cel ce Te-ai înălțat pe Cruce de
bunăvoie, poporului Tău celui nou
numit cu numele Tău, îndurările Tale
dăruiește-i, Hristoase Dumnezeule.

Veselește cu puterea Ta pe credinciosul
nostru popor dăruindu-i lui biruință
asupra protivnicilor, având ajutorul

Tău armă de pace, nebiruită biruință "
__________________
" Fiti buni intre voi si milostivi, iertand unul altuia, precum si Dumnezeu v-a iertat voua in Hristos "
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.03.2015, 22:04:45
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Duminica a III-a din Postul Mare

În această Duminică, a III-a din Postul Mare, vă propun spre lectură și meditație câteva rugăciuni și cântări în cinstea Sfintei Cruci:


Astăzi înainte merge Crucea Domnului, și credincioșii o primesc pre dânsa cu dragoste și câștigă tămăduiri sufletului și trupului și de toată boala. Pre aceasta o sărutăm cu bucurie și cu frică; cu frică pentru păcat, că nevrednici suntem, iar cu bucurie pentru mântuirea pe care o dă lumii, Cel Ce S-a pironit pre ea, Hristos Domnul, Care are mare milă.”
Cel ce Te-ai înălțat pre Cruce de bunăvoie, poporului Tău celui nou numit cu numele Tău, îndurările Tale dăruiește-i, Hristoase Dumnezeule. Veselește cu puterea Ta pre binecredincioșii creștini, dăruindu-le lor biruință asupra celor potrivnici, având ajutorul Tău armă de pace, nebiruită biruință.” (Condacul Sfintei Cruci)
Mare este puterea Crucii Tale, Doamne, că s-a înfipt în loc și lucrează în lume; și a arătat, din pescari, Apostoli, și din păgâni mucenici, ca să se roage pentru sufletele noastre.”
Crucea lui Hristos, nădejdea creștinilor și povățuitoare celor rătăciți, limanul celor înviforați, ceea ce ești în războaie biruință, lumii întărire, bolnavilor tămăduire, morților înviere, miluiește-ne pre noi.”
Crucii Tale ne închinăm, Stăpâne, și sfântă Învierea Ta o lăudăm și o mărim.” (Crucii Tale)
Mântuiește, Doamne, poporul Tău, și binecuvântează moștenirea Ta, biruință binecredincioșilor creștini asupra celui potrivnic dăruiește, și cu Crucea Ta păzește pre poporul Tău.” (Troparul Sfintei Cruci)
Doamne, armă asupra diavolului Crucea Ta o ai dat nouă, că se îngrozește și se cutremură, nesuferind a căuta spre puterea ei, că morții a sculat și moartea o a surpat, pentru aceasta ne închinăm Îngropării Tale și Învierii.” (din slujba Sfântului Maslu)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 15.03.2015, 22:45:46
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Sfântul Maxim Mărturisitorul spune c㠀žtoate cele văzute se cer după cruce și toate cele gândite au nevoie de mormânt€œ, întrucât toate se îndreaptă spre Cuvântul Cel înviat din morți, €žSingurul existând de Sine Însuși și având prin circumscriere toate cele provenite din El (Capete teologice I, 67, Filocalia, vol. 2, p. 149). Taina Crucii ne revelează puterea lui Dumnezeu în suferință, în Cruce: €žCând sunt slab, atunci sunt tare€œ (II Corinteni 12, 10). De aceea, Hristos Cel răstignit pe Cruce este €žpentru iudei sminteală, pentru neamuri, nebunie€œ, iar pentru creștini €žputerea lui Dumnezeu și înțelepciunea lui Dumnezeu€œ (I Corinteni 1, 23-24).
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 15.03.2015 at 22:49:22.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.09.2015, 21:41:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Mantuieste, Doamne, poporul Tau si binecuvinteaza mostenirea Ta; biruinta binecredinciosilor crestini asupra celui potrivnic daruieste si cu Crucea Ta pazeste pe poporul Tau.
Condacul Inaltarii Sfintei Cruci
Cel ce Te-ai inaltat pe Cruce de bunavoie, poporului Tau celui nou, numit cu numele Tau, indurarile Tale daruieste-i, Hristoase Dumnezeule. Veseleste cu puterea Ta pe credinciosul nostru popor, daruindu-i lui biruinta asupra potrivnicilor, avand ajutorul Tau arma de pace, nebiruita biruinta.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 15.09.2015, 10:47:34
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Pot să înțeleg și să accept rugăciunea către Dumnezeu în care se face referire la Cruce.

“Mântuiește, Doamne, poporul Tău, și binecuvântează moștenirea Ta, biruință binecredincioșilor creștini asupra celui potrivnic dăruiește, și cu Crucea Ta păzește pre poporul Tău.” (Troparul Sfintei Cruci)

Dar poate mă lămurește cineva cum e posibil să compui așa ceva:

Citat:
O, de trei ori fericita si preacinstita Cruce, tie ne inchinam credinciosii si te marim, veselindu-ne de dumnezeiasca ta inaltare. Ca o pavaza si arma nebiruita, ocroteste si acopera cu darul tau pe cei ce canta : Bucura-te, cinstita Cruce, pazitoare a crestinilor !
Citat:
Ma inchinam Crucii Tale, Hristoase si zic catre dansa: "Slava ei pentru dragostea Ta."
Bucura-te preacinstita Cruce a lui Hristos, ca prin tine sa mantuit lumea, ridicand asupra ta pe Iisus tintuit. Bucura-te, pom preamarit, pentru ca Tu ai tinut rodul vietii ce nea mantuit din moartea pacatului.
Bucura-te toiagul cel tare ce ai sfaramat usile iadului. Bucura-te cheia imparateasca ce ai deschis usa raiului.
Citat:
Bucura-te, preacinstita si de viata facatoarea Crucea Domnului, care alungi pe diavoli cu puterea Celui ce S-a rastignit pe tine, a Domnului nostru Iisus Hristos, si S-a pogorat la iad si a calcat puterea diavolului si te-a daruit noua pe Tine, cinstita Crucea Sa, spre alungarea a tot pizmasului. O, preacinstita si de viata facatoare Crucea Domnului, ajuta-mi cu Sfanta Doamna Fecioara, Nascatoare de Dumnezeu, si cu toti sfintii in veci.
Citat:
Sfanta Cruce a lui Iisus Hristos, indeparteaza de la mine orice primejdie orice arma taietoare!
Sfanta Cruce a lui Iisus Hristos, revarsa asupra mea tot binele.
Sfanta Cruce a lui Iisus Hristos fa sa ajungem pe calea mantuirii.
Sfanta Cruce a lui Iisus Hristos, departeaza de la mine atingerea mortii!

Sfanta Cruce a lui Iisus Hristos fii intreaga mea nadejde
Sfanta Cruce a lui Iisus Hristos, fa ca duhul rau sa fuga de la mine in vecii vecilor. Amin!
Citat:
Bucură-te, lemn binecuvântat cu care s-a șters ocara lemnului neascultării lui Adam și prin care lumii a înflorit binecuvântare spre chemarea tuturor în livezile cele tainice ale Raiului.
[...]
Bucură-te, înfrânarea cea dorită a pustnicilor și desfătarea fecioarelor, corabia mântuirii monahilor și scutul apărării drepților, păzește-ne pe toți de toată răutatea vrăjmașilor noștri nevăzuți și ne povățuiește prin patima Celui răstignit spre a răbda și noi toate încercările vieții cu nădejdea ajungerii întru bucuria cea nesfârșită a lui Hristos. Amin.
Ce este Crucea pentru ortodocși pînă la urmă, o făptură inteligibilă? O ființă angelică? Cum adică să i ne închinăm? Da, cinstim icoanele, obiectele sfinte inclusiv Crucea prin care Dumnezeu își revarsă puterea anti-demonică și prin care dobîndim poate har de Sus. Dar compozițiile de mai sus sînt, scuze, vecine cu erezia.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 15.09.2015, 11:18:29
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cum adică să i ne închinăm? (...) Dar compozițiile de mai sus sînt, scuze, vecine cu erezia.
O obiectie asemanatoare aducea si catalin2, acum vreo trei ani, pe topicul "Exaltatio Sanctae Crucis". Si el se straduia sa arate cat de eretica este Biserica.

Explicatia trebuie mereu cautata la Sfintii Parinti: inchinarea la Sfanta Cruce inseamna adorarea lui Cristos. Potrivit Sfintei Traditii, El a sarutat Crucea inainte de a o ridica pe umeri. El a sfintit Crucea cu preasfant sangele Sau.

Iar Sfintii Parinti nu au zis altceva decat au zis Sfintii Apostolii. Scris este: "Crucea pentru noi este Isus Cristos pe care Il predicam" (1 Cor 1:23)

Cititi predica aceasta a celui mai fermecator dintre Sfintii Parinti, neintrecut de niciun altul in puterea cuvantului sau, cel mai apropiat de inima mea:
http://www.ioanguradeaur.ro/category/despre-cruce/
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 15.09.2015, 12:21:12
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
O obiectie asemanatoare aducea si catalin2, acum vreo trei ani, pe topicul "Exaltatio Sanctae Crucis". Si el se straduia sa arate cat de eretica este Biserica.

Explicatia trebuie mereu cautata la Sfintii Parinti: inchinarea la Sfanta Cruce inseamna adorarea lui Cristos. Potrivit Sfintei Traditii, El a sarutat Crucea inainte de a o ridica pe umeri. El a sfintit Crucea cu preasfant sangele Sau.

Iar Sfintii Parinti nu au zis altceva decat au zis Sfintii Apostolii. Scris este: "Crucea pentru noi este Isus Cristos pe care Il predicam" (1 Cor 1:23)

Cititi predica aceasta a celui mai fermecator dintre Sfintii Parinti, neintrecut de niciun altul in puterea cuvantului sau, cel mai apropiat de inima mea:
http://www.ioanguradeaur.ro/category/despre-cruce/
Închinarea este numai către Dumnezeu. Că se folosește defectuos termenul în limbajul popular e altceva. Către creaturi ne îndreptăm cu o formă de cinstire sau de venerare. Deci închinarea la Sfinți și la Cruce este interzisă.

Deci da, foarte de acord cu cinstirea Crucii pe care a sfințit-o Însuși Hristos. Așa și trebuie înțeleasă Crucea și puterea ei, cum scrie în NT și cum tîlcuiește Sfîntul Ioan Gură de Aur. Dar nu am întîlnit în texul lui, nici în Biblie, personificarea Crucii și adresarea către ”ea” cu ”bucură-te”, ”fericită”, ”Sfîntă Cruce, depărtează..., fă..., fii întreaga mea nădejde (?!)” și ale ciudățenii trase de păr pînă la exagerare. Cum să se bucure și să fie fericită o bucată de lemn care nu e o ființă, domnule Dragomir?

Nu știu ce a scris Cătălin, nu-mi amintesc să fi citit.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 15.09.2015, 12:57:00
Grand Moff Hadrianus
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Pot să înțeleg și să accept rugăciunea către Dumnezeu în care se face referire la Cruce.

“Mântuiește, Doamne, poporul Tău, și binecuvântează moștenirea Ta, biruință binecredincioșilor creștini asupra celui potrivnic dăruiește, și cu Crucea Ta păzește pre poporul Tău.” (Troparul Sfintei Cruci)

Dar poate mă lămurește cineva cum e posibil să compui așa ceva:











Ce este Crucea pentru ortodocși pînă la urmă, o făptură inteligibilă? O ființă angelică? Cum adică să i ne închinăm? Da, cinstim icoanele, obiectele sfinte inclusiv Crucea prin care Dumnezeu își revarsă puterea anti-demonică și prin care dobîndim poate har de Sus. Dar compozițiile de mai sus sînt, scuze, vecine cu erezia.
Sau cu idolatria, mai bine zis.
Sfanta Cruce e sfintita prin chinul si moartea Celui "atarnat pe lemn" si inviat prin propriiile Sale puteri, a treia zi dupa Jertfa pe Cruce. Insa...desi sfintit, e totusi un obiect. Doar un obiect. Obiectele nu sunt animate. Asa cum un engolpion, un altar sau un omofor nu se pot bucura (ca altfel o dam in "si obiectele au viata/constiinta, la o scara infinitezimala", si alte Gaia-isme, si de aici in panteismul cel mai idolatru), asa nici Sf. Cruce nu se poate bucura sau altceva de genul. Insa, nu e mai pputin adevarat ca, fiind primul obiect care a avut contact, in sensul cel mai nemijlocit cu Sf. Jertfa a Mielului, Harul a cuprins-o, ca prima din partea inanimata a Creatiei. Dar de aici si pana la ciudatenii de genul citat de colegul nostru...e cale lunga. O fi si asta un compromis, din ratiuni strict pastorale, sau organizationale cum zic eu, compromis cu consecinte nu tocmai fericite, daca e sa privim cumularile de idei si atitudini determinate de-a lungul secolelor.

Last edited by Grand Moff Hadrianus; 15.09.2015 at 15:47:41.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Cruce DanielaTM Rugaciuni 5 14.04.2016 11:19:05
Sfanta Cruce NiCcoleta Intamplari adevarate 15 09.11.2009 20:37:18
Sfanta Cruce Zomby Intamplari adevarate 0 10.09.2008 14:13:52
sfanta cruce dulcineea Biserica Ortodoxa Romana 4 09.12.2007 14:21:49
Sfanta Cruce Mario_25i Intamplari adevarate 6 08.12.2007 11:39:26