Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 08.12.2007, 22:26:06
dulcineea dulcineea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.08.2007
Mesaje: 105
Implicit

am primit de multe ori intrebarea :daca Mantuitorul a murit pe Cruce ,voi de ce o vedeti ca ceva sfant.ea a fost un obiect de tortura, cauza mortii Lui Hristos.as vrea sa imi dea cine stie argumente cu care sa le pot explica dece.


doamne ajuta
Reply With Quote
  #2  
Vechi 08.12.2007, 23:17:42
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dulcineea
am primit de multe ori intrebarea :daca Mantuitorul a murit pe Cruce ,voi de ce o vedeti ca ceva sfant.ea a fost un obiect de tortura, cauza mortii Lui Hristos.as vrea sa imi dea cine stie argumente cu care sa le pot explica dece.


doamne ajuta
Mai exista topicuri cu acest subiect. Vei afla mai multe informatii de acolo. Cunoastem obiectiile teologie protestante cu privire la Sfanta Cruce. Teologia protestanta nu intelege ca Jertfa de pe Cruce a Mantuitorului este o dovada a iubirii, nu este un act prin care Tatal pedepseste omenirea prin Fiul. Cum se poate rusina Fiul lui Dumnezeu de Sfanta Cruce, de moartea Sa jerfelnica prin care a biruit pacatul? Evangheliile chiar subliniaza ca Domnul se indrepta spre patima Sa de buna voie. Crucea este biruinta. Teologia protestanta se opreste doar la moarte si suferinta. desparte crucea de inviere.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.12.2007, 23:21:49
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

As adauga. Domnul sfinteste lumea incepand cu Sine, cu trupul Sau, in iubirea Sa. In insasi purtarea crucii, in jertfirea Sa, Domnul desfiinta pacatul si sfintea faptura. Toata viata Domnului este purtare a crucii si desfiintare a pacatului. Si intruparea Sa, a Celui care "in chipul lui Dumnezeu fiind, ia chip de rob" (Filip. II, 7) , si nasterea in pestera, si faptul ca El «prin care toate s-au facut" vietuind pe pamant "nu are unde sa-si plece capul"; si hulirea din partea fariseilor ca «strica legea», sau "ca sta la masa cu vamesii si pacatosii", El "plinitorul legii", si Cel "fara de pacat..." etc.
Dar crucii, iubirii, ii urmeaza viata. Asa cum viata naste din iubire, din cruce naste o noua viata, invierea. Crucea descopera aceasta bogatie - de daruri si de intelesuri. Ea este fundamental descoperire a iubirii dumnezeiesti. Domnul spune : "Cine va cauta sa-si scape viata sa o va pierde ; iar cine o va pierde, o va dobandi" (Luca XVII, 33). Desigur, nu este vorba aici de pierdere, de desfiintare a fiintei, a constiintei, a chipului divin din noi, caci "Fiul Omului n-a venit sa piarda, ci sa mantuiasca" (Luca IX, 55). Este vorba de lepadare si de pierdere a iubirii patimase de sine, a raului, a ceea ce a devenit stricacios in noi, "pentru ca ceea ce este muritor sa fie inghitit de viata" (II Cor. V, 4). E vorba de rastignirea unei lumi si firi vechi pentru a obtine in schimb, cum spune Mantuitorul, "o dobanda", un "castig", mai multa "viata", un plus de existenta. "A muri este castig", zice Sfantul Pavel (Filip. I, 21) ; "Grauntele de grau... daca moare, multa roade aduce" (Ioan XII, 24). Invierea este deci o imbo*gatire a persoanei, a vietii; este o noua stare si calitate a fiintei, a fapturii, a trupului, care in Hristos Cel inviat devine "duhovnicesc, nestricacios, nemuritor" (I Cor. XV, 40-43). Iar crucea e calea si usa spre aceasta noua viata. De aceea Biserica o preamareste : "Bucura-te cruce vistie*rul vietii; bucura-te cruce, vasul luminii; bucura-te cruce usa taine*lor...!".

Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.12.2007, 14:19:40
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

nu exista, nu-i adevarat... slava Domnului ca pt subiectul acesta avem dovezi si-n Biblie.

inca din Vechiul Testament se prooroceste... sau se cinsteste, nu stiu cum sa spun... crucea.
"Israel insa si-a intins mana sa cea dreapta si a pus-o pe capul lui Efraim, desi acesta era mai mic, iar stanga si-a pus-o pe capul lui Manase. Inadins si-a incrucisat mainile, desi Manase era intaiul nascut." (Facere 48, 14)

"Si i-a zis Domnul: "Treci prin mijlocul cetatii, prin Ierusalim, si insemneaza cu semnul crucii (litera "tau" care in alfabetul vechi grec avea forma unei cruci) pe frunte, pe oamenii care gem si care plang din cauza multor ticalosii care se savarsesc in mijlocul lui [...] sa nu va atingeti de niciun om, care are pe frunte semnul "+"! "" (Iezechiel 9, 5-6)

mai sunt si in Noul Testament dar deocamdata nu mai am timp..
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.12.2007, 14:21:49
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

uf.... nu stiu de ce s-au sters primele cuvinte... am vrut sa spun asa:

sectantii vor neaparat citate din Biblie... daca le dai un motiv care nu-i din biblie atunci nu exista, nu-i adevarat... slava Domnului ca pt subiectul acesta avem dovezi si-n Biblie.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Cruce DanielaTM Rugaciuni 5 14.04.2016 11:19:05
Sfanta Cruce si vrajitoria florina_drossu Vrajitoria 3 08.03.2010 18:08:05
Sfanta Cruce NiCcoleta Intamplari adevarate 15 09.11.2009 20:37:18
Sfanta Cruce Zomby Intamplari adevarate 0 10.09.2008 14:13:52
Sfanta Cruce Mario_25i Intamplari adevarate 6 08.12.2007 11:39:26