Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.08.2005, 17:30:34
Tudor Tudor is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.07.2005
Mesaje: 88
Implicit

Credeti ca folosim corect termenul de "pocait" atunci cand facem referire la un sectant (de ex. adventist) ? Eu unu sincer, cel putin in biserica ortodoxa, stiu ca pocainta inseamna cu totul altceva. Am cunostinte "pocaiti" si stiu ce vorbesc.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.09.2005, 09:35:39
Mikhael Mikhael is offline
Member
 
Data înregistrării: 31.08.2005
Mesaje: 52
Implicit

Citat:
În prealabil postat de admin
Credeti ca folosim corect termenul de "pocait" atunci cand facem referire la un sectant (de ex. adventist) ? Eu unu sincer, cel putin in biserica ortodoxa, stiu ca pocainta inseamna cu totul altceva. Am cunostinte "pocaiti" si stiu ce vorbesc.
E o greseala ca s-a ajuns ca teremenul "pocait" sa insemne sectant. Intelesul sau e cu totul altul.

"Pocăiţi-vă, căci Împărăţia cerurilor este aproape"(Matei 3:2, Matei 4:17, Marcu 1:15, Luca 13:3)
Sunt numeroase referiri in Noul Testament in legatura cu acest cuvant. Vine din greaca si inseamna "schimbare a mintii", schimbare in bine, intoarcere la Dumnezeu. Toti ne nastem pacatosi, si multi traim in pacat toata viata. Pocainta este salvarea. Intoarcerea de la pacat la Dumnezeu.
Hristos folosea acest cuvant, adresandu-se evreilor, pentru ca acestia se indepartase-ra de credinta adevarata, traiau cu pacate tot mai grave. Dar, daca stam sa ne gandim, nu s-au schimbat prea multe. Si noi facem tot aceleasi greseli, in ultimul timp chiar mai grave, si totul merge din ce in ce mai rau.

Chiar nu-mi dau seama cum de a ajuns un cuvant care reprezinta unul din cele mai importanta concepte ortodoxe sa fie asociat cu sectantii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.10.2005, 14:26:48
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de admin
Credeti ca folosim corect termenul de "pocait" atunci cand facem referire la un sectant (de ex. adventist) ? Eu unu sincer, cel putin in biserica ortodoxa, stiu ca pocainta inseamna cu totul altceva. Am cunostinte "pocaiti" si stiu ce vorbesc.
Ar vrea ei!!!! De altfel tinand cont de faptul ca aceasta este o dorinta folositoare si bineplacuta inaintea Lui Dumnezeu, nu este exclus ca multi dintre acestia sa fie in mod real pocaiti, sa sufere metanoia, sau/si sa duca o viata bineplacuta Lui Dumnezeu si mantuitoare!:) Lasandu-ne de rusine in ipocrizia si vorbaria goala, a multora care se pretind ortodocsi!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 21.11.2005, 17:02:18
Abell's Avatar
Abell Abell is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.09.2005
Locație: Suceava
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 119
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Abell
Implicit

A fi pocait nu inseamna un titlu, pocainta este un proces care dureaza o viata.
Prin pocainta omul se apropie de Dumnezeu si primeste iertarea prin Harul Sau. Pocainta implica o schimbare a vietii facuta de Duhul lui Hristos. Nimeni nu se poate pocai prin sine insusi sau prin faptele sale, aceasta fiind o lucrare facuta de Duhul Sfant in el.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 03.01.2006, 06:50:38
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cred ca poporul nostru foloseste gresit acest termen. Din pacate cei mai multi dintre noiu, avem o cunoastere superficiala a credintei. Sa speram ca in viitor vom avea mai multa dorinta de a ne apropia intradevar de cresinism. Aici intra si tratarea tuturor cu toleranta. si eu, intalnind acum cativa ani niste martori ai lui iehova, i-am tratat destul de urat. Imi pare rau... Din discutiile pe care le-am avut cu colegii mei, am inteles ca Martorii au facut multe deservicii celor din confesiunea protestanta. Anyway, cred ca a fi pocait, inseamna sa ai smerenie, sa-ti recunosti pacatele in toata vemea si sa ai clipa mortii tot timpul in fata ochilor.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 13.01.2006, 14:55:33
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Abell
A fi pocait nu inseamna un titlu, pocainta este un proces care dureaza o viata.
Prin pocainta omul se apropie de Dumnezeu si primeste iertarea prin Harul Sau. Pocainta implica o schimbare a vietii facuta de Duhul lui Hristos. Nimeni nu se poate pocai prin sine insusi sau prin faptele sale, aceasta fiind o lucrare facuta de Duhul Sfant in el.
Adevarat graiesti!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 13.01.2006, 15:03:03
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mircea
Cred ca poporul nostru foloseste gresit acest termen. Din pacate cei mai multi dintre noiu, avem o cunoastere superficiala a credintei. Sa speram ca in viitor vom avea mai multa dorinta de a ne apropia intradevar de cresinism. Aici intra si tratarea tuturor cu toleranta. si eu, intalnind acum cativa ani niste martori ai lui iehova, i-am tratat destul de urat. Imi pare rau... Din discutiile pe care le-am avut cu colegii mei, am inteles ca Martorii au facut multe deservicii celor din confesiunea protestanta. Anyway, cred ca a fi pocait, inseamna sa ai smerenie, sa-ti recunosti pacatele in toata vemea si sa ai clipa mortii tot timpul in fata ochilor.
Poporul nostru nu foloseste nicidecum gresit, acest termen, cainta, pocainta; starea metanoica, ne-a dat posibilitatea sa mai fim aici la rascrucea tuturor necazurilor, smeriti, dar vii, de atata amar de vreme!
Stiinta, cunostinta, este cea care este, dar trairea da dimensiunea adevaratei credinte si a faptuirii! Asta-i piatra de poticnire pentru demagogi, pentru ipocriti, si alti asemenea, de care sa ne fereasca Dumnezeu! Aceasta este smerenia si amintirea
ne-incetata a mortii!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.04.2006, 00:40:19
marinaru
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Eu am auzit ca cei pocaiti sunt in alte religii si nu ortodoxe. Nu am auzit niciodata in biserica sa se spuna despre cineva acesta s-a pocait. Daca s-ar spune ar insemna ca s-a intamplat ceva rau...cel putin asa am inteles mereu...chiar daca in biblie vad ca se spune sa te pocaiesti.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.05.2006, 00:07:36
the_fisher_2004 the_fisher_2004 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Mesaje: 1
Implicit

Pocainta inseamna intoarcere, schimbarea directiei la 180 de grade, inseamna sa realizezi ca esti pe un drum gresit(te indepartezi de Dumnezeu) si sa te intorci la 180 de grade (sa te apropii de Dumnezeu). Exista mai multe exemple in Biblie dintre care unul e foarte sugestiv: Pilda fiului risipitor, pilda in care un fiu plecat de acasa ajunge rau de tot si decide sa se intoarca acasa la tatal lui, care era bogat si sa-l roage sa-l primeasca macar ca sclav. Acest fiu s-a pocait, s-a intors de pe un drum gresit, s-a intors acasa.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.11.2006, 16:18:06
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit

Doamne ajuta!

http://www.filocalia.ro/referat/1/Pocainta

Este foarte important sa nu ii judecam pe cei care nu fac parte din Biserica noastra ortodoxa. Dumnezeu sa se indure si de ei si sa ii ajute sa inteleaga ca s-au rupt din trupul Mantuitorului care ar fi avut mare nevoie de ei; Cuvantul ne indeamna sa scoatem mai intai barna din ochiul nostru, ca sa fim cu adevarat crestini, sa incercam sa scoatem barna din propriul ochi si, cine stie, dupa aceea poate vom reusi sa scoatem paiul din ochiul celuilalt!

Dumnezeu ii cunoaste pe cei care incearca sa se pocaiasca...nu-i asa?

Doamne ajuta!

Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Termenul ipocrit costel Generalitati 12 01.02.2012 11:44:14
Ce inseamna a fi pocait? Bast-et Secte si culte 116 26.11.2010 22:55:50