Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Reguli in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 15.05.2009, 21:17:26
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Andrei, sesizez o usoara ironie sau suparare in tonul tau si sincer, nu inteleg de ce. Mi-ai spus ca doresc sa ascund capul ca strutul in pamant. Pai Andrei, tu nu ma cunosti sufiicient de bine, nici eu nu mi-am exprimat punctul de vedere legat de "a lua atitudine concret", ca sa spui ca asta e atitudinea pe care eu o adopt! Cred ca inainte de a-mi raspunde taios..mai bine era de ma intrebai asa; Jenica, tu personal ce faci ptr a ajuta Romania? Ce faci perosnal pentru a ajuta acolo in dreptul tau ca tot spui ca trebuie sa schimbam cu noi intai.. Si eu ti-as fi raspuns politicos, ca si eu fac parte din consiliul bisericii, ca sunt membra a fundatiei "Alaturi de voi", ca saptamanal impreuna cu alte membre si doamne din Focsani cercetam batranii si bolnavii din parohie si multe altele. Vezi, tu decat sa emitem judecati..despre un om pe care nu il cunoastem mai bine intrebam direct ce ne doare. Ai o parere proasta despre mine personal, iti par inculta, iti par habotnica spune-mi frate in fata! Sau pe sleau cum spun eu.. Cat despre nemancare, nu stiu de ce cad tinerii in biserica insa stiu de ce cad eu, desi ttraiesc in Ro si nu de foame cad nici de mirosul tamaii..crede-ma! Daca vrei sa ajuti Romania hai sa facem ceva impreuna prin fundatia "Alaturi de voi". Ceva concert..o simpla atitudine nu tine de foame celor ce cad..crede-ma..
Reply With Quote
  #42  
Vechi 15.05.2009, 21:27:56
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

De ce unora li se face rau in biserica?
Mie mi se face rau de multe ori si de dureri de spate nu mai spun.
In primul rand pentru ca multi au probleme de sanatate si vin totusi la biserica.
Pe urma:
1. Lipsa de aer si mirosuri. Iarna se mai tin geamurile si usile inchise ca e frig, dar de cum se incalzeste ar trebui deschise. Bisericile in genreal nu se prea aerisesc.
2. Inainte vreme tamaia avea un parfum placut deosebit. Acum nu stiu daca ea insasi are un miros chimic puternic, sau se mai aduga ceva in cadelnita. Si daca se mai pune si prea multa, se sufoca de multe ori si parintele cu ea.
3. Nemancatul: daca ai tinut post pentru a te impartasi este tare greu. Pana se ajunge la momentul impartasaniei este atat de mult, deci mai mult de 24 ore fara mancat deloc! si cate ore fara baut lichid.
Si mai ai si masa incarcata pentru pomenire, cu parfumuri de bunatati, sub nas.
Mancarea proasta a saracului. Se prea poate ca unii sa nu prea aibe ce manca.
De aceea ar trebui facute poate si niste diferentieri la post. Dupa ce oamenii abia au ce manca, mai trebuie sa si posteasca...!
4. Se intampla ca unii oameni sa aibe pierderi de minerale, sau de glucoza, iar unele femei sa aibe probleme cu hormonii (mai ales in unele perioade ale lunii).
Barbatii nu stiu ce inseamna asta!
Toti acesti oameni nu sunt pacatosi, tocmai pentru ca desi cu suferinte, vin si stau la slujba.
5. La biserici nu exista de regula toalete si mai mult nu spun.
Banci sau scaune trebuie sa fie pentru ca exista persoane varstnice dar si ai tinere bolnave, slabe si cu dureri de oase, sau chiar handicapate.
Stiti ce inseamna durerea de mijloc, de coloana, de picioare? Nu va doresc sa aflati vreodata.
Slujba tine mai mult de 3 ore de multe ori, mai ales acolo unde se tine o singura slujba in saptamana si cu parastase dupa ea.
V-ati intrebat vreodata cat efort depun cei ce canta la strana, mai mult de 3 ore? Nici un artist nu canta atat de mult neincetat, in picioare. Se mai fac pauze, mai canta altii.
La strana nu exista asa ceva.
Eu stiu ca in biserica trebuie sa te simti in largul tau, ca sa nu fi abatuta de la rugaciune si nu sa stai in permanent chin si sa te gandesti: "Doamne, cat mai este, ca nu mai pot?"
Sa nu judecam oamenii fara sa le stim suferintele. Sa ne bucuram de credinta lor si sa-i ajutam sa nu si-o piarda, sa vina cu darg la biserica.
Dumnezeu nu ne cere astfel de sacrificii inutile.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 15.05.2009, 23:00:24
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Andrei, ar trebui sa nu uiti ca si tu esti roman! CHiar daca ai plecat, esti roman! Nu mai dispretutiti pe cei ce raman in tara..nu suntem toti, prosti, saraci, neumblati, muritori de foame...
Jenica, cred ca tu ai dat niste conotatii gresite postarii lui Andrei. Nu era vorba de dispret, de ce imediat te-ai gandit la asta? Omul a remarcat o problema si a dorit sa o dezbata. Este adevarat ca multa lume, pe tot globul, nu numai in Romania, are probleme de sanatate din cauza alimentatiei precare, bazata pe mancare de sinteza, ieftina ce-i drept. Este o realitate. Romanii sunt si ei ca multi altii, nu sunt buricul pamantului si nu e cazul sa mai adaugam si mania persecutiei la alte neajunsuri.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 15.05.2009, 23:40:26
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Cred ca din cauza mincarii foarte sarace in minerale si vitamine, mai ales a mincarii ieftine a saracilor multa lume lesina la Slujbe de la statul in picioare, sau daca nu lesina ies des afara pentru citeva minute bune pentru a sta jos pe undeva si a lua aer. Eu opersonal l-am carat pe un tinar care se facuse alb la fata.

Asemenea scene nu ar mai trebui sa existe intr-o lume civilizata. Catolicii cind ne vad se crucesc cum de putem sta 2 ore in picioare.

Oare nu este mai bine sa se introduca bancutele sau scaune permanente pentru a evita plimbareala in sus si in jos? Astfel oamenii vor putea sta jos si asculta toata slujba fara sa mai fuga afara

Nu mancarea este de vina, desi si asta este o problema, dar care tine de titlul topicului nu si de continut.
In paranteza fiind am totusi impresia ca oamenii nu cauta sa manince bine desi exista (inca) posibilitatea sa o faca fara costuri prea mari..

In legatura cu statul in picioare, nu cred ca din cauza asta se plimba unii pe afara si inapoi.

Acolo unde merg eu n-am vazut prea des persoane carora sa li se faca rau.
Insa avem probleme, e adevarat, cu atmosfera din biserica. De multe ori aerul este inchis, nu se aeriseste, aerul conditionat nu functioneaza, este prea cald etc.

Cu bancile, exista biserici ortodoxe cu banci ca la catolici (afara) insa cred ca nu este tocmai ok.
Spunea un preot ca din moment ce am venit sa ne intalnim cu Hristos si stam cu fatza spre Sf. Altar unde este Hristos, sa ne intrebam, cum sta Hristos in Sf. Altar? Pe o bancuta, comod, eventual picior peste picior?
Nu, sta pe cruce..
Si noua cred ca nu ni se cere prea mult daca e sa stam 2-3 ore in picioare.

Si mai este ceva, bisericile ortodoxe au strane. Ele ar trebui folosite pentru cei care au neputinte (reale, serioase), eventual sa fie folosite cu randul, frateste.

Din pacate insa, s-a impamantenit un obicei ciudat, acela de a-ti "cumpara" strana.
Unii preoti, ca sa stranga mai multi bani, au "vandut" stranele si asa ne-am trezit cu strane cu nume..
Si nu stau in ele cine are nevoie (neaparat) ci stau cei care au avut bani sa plateasca..
Ceea ce este rusinos, mai ales ca ajung unii oameni (femeile in special) sa se certe de la strane.

Insa cunosc doua Biserici in care preotii au refuzat atat sa ia bani pentru strane cat si sa "inmatriculeze" stranele chiar daca au fost persoane care au donat bani in mod expres pentru ele.

Unul din ei a tinut sa aduca aminte ca in primele comunitati, crestinii aveau toate bunurile in comun, pe care le foloseau frateste, dupa nevoi, si ar fi cazul ca macar frateste sa folosim si stranele asa cum si cei care doneaza o icoana nu saruta doar ei icoana, sau hainele pentru preot nu sunt folosite doar la slujbele care ii privesc strict pe respectivii, etc..
Reply With Quote
  #45  
Vechi 16.05.2009, 08:15:05
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Frumoasa postarea ta Alin! Exact acelasi lucru s-a intamplat si la noi la biserica. Parintele a refuzat sa "eticheteze" stranele tocmai ptr a da posibilitatea tuturor sa le foloseasca. Uneori, daca mai vine cate o mamica cu cate un copilas , cate un batran i se cedeaza locul. Daca vreun crestin se tot muta de pe un picor pe altul ..este intrebat politicos, vreti sa stati jos? Trebuie sa recunosc ca si parintele are o mare contributie in acesta atmosfera placuta a bisericii. Dupa ce a intrerupt de vreo 2 ori slujba si s-a uitat mustrator spre cel ce vorbea sau deranja..si-au "intrat in normal" crestinii nostri. Cu mandrie pot sa spun ca biserica noastra a fost numita de Protoierie cea mai curata si bine organizata biserica din Focsani.

Mirela, nu am nimic Doamne iarta-ma cu Andrei! dar vezi bine ca el mi-a raspuns (mai zeflemitor) pe topicuri cu dedicatie pe unde nici nu postasesm..ma trimite sa ma aerisesc , sa cunosc lumea...sa vad cum traiesc oamenii ..nu m-am suparat , doar m-am mahnit..e o diferenta..si asta, doar ptr ca nu am aceeasi parere (in totalitate) cu el despre Pr Iustin. Eu nu pot sa gandesc ca el, ptr ca eu stau adesea langa parintele iar el ii asculta cuvantul pe net. Poate cand il va vedea ma va intelege... Acum sa nu deviez de la topic, poate fi si mancarea o problema dar asta nu o rezolva bancile.. Daca esti flamand, nu te simti mai bine daca stai jos. Apoi...cei ce postesc aspru cate 3 zile...cum de nu cad pe jos? Cred ca e iar o intrebare retorica.. E drept mai avem muuuuuult pana sa devenim civilizati, dar nu deveni astfel punand banci si aer conditionat in biseerica..ci daca schimbam intai inima si mintea....parerea mea..
Asta am vrut de la inceput sa spun de fapt...
Reply With Quote
  #46  
Vechi 16.05.2009, 15:37:06
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

O corectie mica pentru AlinB:
Iisus nu sta pe cruce! In Vinerea Mare da, il vedem murind pe cruce. In rest EL sta sus in cer. Nu stiu exact daca pe un tron sau cum si nu stiu cum este acolo.
Si se poate sta f.cuviincios si smerit si pe scaun/banca, fara picior peste picior.
In rest fiecare cu neputintele lui, pe care le stie si Dumnezeu acolo sus.
Acele strane de care vorbesc unii aici, exista in nr. mic, pe langa peretii bisericii, si sunt ocupate de oameni in varsta.
Mai exista si cele in fata, la cantareti. Sunt bune alea.
La catolici ele nu exista. Daca ai scaune la strana (unde se canta) bine, daca nu...
Si mai este ceva: bancile de la catolici au acele scanduri jos pe care poti ingenunchia. La noi la ortodocsi exista in schimb pernutele de ingenunchiat.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 16.05.2009, 16:05:40
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Smile

Sophia, spunea un parinte ca in toata perioada vietii noastre Hristos sta pe cruce in stare de jertfa. Abia cand ne mutam dincolo devine Judecator. Starea acesta pe cruce (sau de jertfa) insemna Iubirea Lui fata de noi. Noi vesnic IL lovim, IL tradam prin faptele noastre dar El se jertfeste pentru noi, si rabda..rabda din Iubire..asteptand bland, lovit, tradat, scuipat.. sa ne intoarcem la EL. Cand ne mutam la cele vesnice, va cere seama pentru Iubirea pe care ne-a acrodat-o iar noi am fost prea ocupati cu ale lumii sa o primim.. Atunci devine Dreptul Judecator.
Gandeste-te putin, daca L-ai vedea stand pe cruce in timpul Liturghiei, aievea??? Oare ce am simti?
Reply With Quote
  #48  
Vechi 16.05.2009, 16:50:31
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu asa am inteles si simt, ca El a urcat la cer dupa ce a murit pe cruce si sta la Tatal sau impreuna cu Duhul sfant si maica sa. De acolo de sus ne vede si ne ajuta si ne mustra. Dupa moarte...inca nu stiu.
Recunosc, mi-e greu sa-l vad pe cruce in timpul slujbei, poate si pentru ca la noi ortodocsii exista numai icoane cu chipul lui.
Catolicii au statuia cu Iisus pe cruce in biserica.
Daca ar fi in fata mea aevea?
Mai intai ce minunat ar fi in biserica si mai apoi ar vorbi cu noi si am putea sa-i spunem durerile noastre si sa-l intrebam direct totul si n-am avea nevoie de forumuri, preoti si scripturi.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 16.05.2009, 18:03:17
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ce reprezinta Liturghia?
Reply With Quote
  #50  
Vechi 16.05.2009, 18:04:06
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Acum sa nu deviez de la topic, poate fi si mancarea o problema dar asta nu o rezolva bancile.. Daca esti flamand, nu te simti mai bine daca stai jos. Apoi...cei ce postesc aspru cate 3 zile...cum de nu cad pe jos? Cred ca e iar o intrebare retorica.. E drept mai avem muuuuuult pana sa devenim civilizati, dar nu deveni astfel punand banci si aer conditionat in biseerica..ci daca schimbam intai inima si mintea....parerea mea..
Asta am vrut de la inceput sa spun de fapt...
problema nu este simpla, dar orice indreptare are un inceput. bancutele astea ar fi ca Salvarea care vine imediat ce o chemi si iti da primul ajutor; abia apoi ajungi la medic sa-ti faca examenul complet etc etc.

nu cred ca se face gaura in cer daca se pun niste banci in bisericile romanesti, pe langa stranele care asa cum s-a vorbit sunt insuficiente, si in general le folosesc batranii si bolnavii. insa uneori si cei aparent sanatosi au nevoie sa mai stea jos, ca sa nu cada din picioare. iar picior peste picior, eu nu stiu daca am vazut vreo 2 persoane stand asa la biserica.

singura problema reala, in legatura cu bancile astea, este ca in general bisericile din Romania sunt cam mici, iar bancile reduc si mai mult din spatiu.

noi aici avem o biserica mare, de asta e ok si cu banci (pe care se sta jos in general numai la predica):



Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Presa creeaza o imagine proasta Bisericii? Bogdan N Generalitati 114 22.06.2011 17:25:19
veste proasta - par iustin emanuel2007 Stiri, actualitati, anunturi 4 27.03.2009 15:38:16