Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #501  
Vechi 15.01.2015, 11:11:42
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Tocmai aici e problema: ucigasii lor sunt niste ticalosi, in timp ce ucigasii nostri sunt eroi martiri.
Va felicit pentru rationament. Nu vreau sa ma intind mai mult decat imi este plapuma, cum se zice :), dar va incurajez sa va uitati si mai adanc in "istorie" si chiar mai sus pe scara ierarhica. Uciderile si razboiele cu caracter sfant au radacini foarte, foarte adanci.
  #502  
Vechi 15.01.2015, 11:40:31
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Luati de aici din libertatea de exprimare a teroristului ...https://www.youtube.com/watch?v=yJEvlKKm6og
Sa traducem si comentariul cu cele mai multe voturi:

"Esti un idiot si o plaga asupra societatii.
Hai sa demontez teoria ta absurda:
1. Gloantele folosite au fost NATO FMJ (full metal jacket), care au scopul mai degraba sa produca rani decat sa ucida, si sa strapunga o persoana, eventual pentru a atinge o alta.
ORICINE are experienta balistica si se pricepe la arme STIE ACEST LUCRU.
2. Glontul ar fi trecut fara indoiala prin tesutul moale, neprotejat, si ar fi lovit solul pastrand traictoria de tragere. Testul cu pepenele este o tampenie, nu are aceeasi densitate si integritate structurala cu un cap sau corp uman.
Intreabati orice expert in balistica, natarailor.
3. Video-ul nu este sufient de lung cat sa arate sangele, dar exista fotografii online care arata acest lucru.
4. Presupunem ca teoria ta idioata este corecta - cine l-a omorat pe politist atunci? Illuminati? Mossad-ul? Extraterestrii?
5. Daca un politist a fost impuscat de catre altcineva, sau nici macar nu a fost ucis, daca aceasta este teoria ta idioata... cu ce afecteaza asta celelalte crime sau evenimente? Sau vrei sa spui ca nici astea nu au avut loc?

Nu este prima data cand incerci sa construiesti teorii prin care sa fie blamati evreii si Israelul, deci stim exact ce scop urmaresti. Fie esti cel mai credul retardat paranoic din lume, fie esti un demon caruia ii place sa agite spiritele si sa instige la ura."


De obicei am o atitudine mai simpla in fata teoriilor conspirative, apeland la intrebari gen punctul 4.
Ii cer celui care construieste teoria sa-si duca rationamentul pana la capat si sa arate alternativele pe care el le considera potential valabile. In 99,9% din cazuri isi da seama cat de penibil este, chiar in timp ce vorbeste, incat renunta.

Stimabililor, duceti-va "rationamentul" pana la capat cand emiteti teorii de genul asta. Aveti dreptate, nu s-a intamplat nimic din ceea ce ne spune media. Astept de la voi sa spuneti ce s-a intamplat de fapt, nu doar sa ne spuneti ca nu e adevarat ceea ce vedem.

Last edited by Inorogul; 15.01.2015 at 11:48:32.
  #503  
Vechi 15.01.2015, 11:46:07
cristirg cristirg is offline
Banned
 
Data înregistrării: 26.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 577
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Acuma, dacă tot știi lecția, acceptă-l și pe cristig, deși pare că a uitat de omenie, de când cu evenimentul ăsta care îi dă apa la moara resentimentelor cronice...
-cum am uitat de omenie daca imi pasa de oamenii ucisi in Siria,Nigeria...
  #504  
Vechi 15.01.2015, 11:51:03
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristirg Vezi mesajul
-cum am uitat de omenie daca imi pasa de oamenii ucisi in Siria,Nigeria...
Nu te arunca aiurea in pareri de rau generalizate. Cine stie care dintre ei o fi spus sau ras la vreun banc sau caricatura cu iz religios la viata lui.
  #505  
Vechi 15.01.2015, 12:12:08
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Sa traducem si comentariul cu cele mai multe voturi:
Se pare ca nu ai invatat la scoala sa numeri. Care cifra e mai mare 1082 sau 134?

Adevarul e ca nu e nevoie de aritmetica pentru o atitudine simpla la astfel de teorii conspirative.
  #506  
Vechi 15.01.2015, 12:26:46
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Fara sa vreau sa particip la discutiile despre "a fost sau nu a fost".
Uite efectul unui proiectil cal 7.62 tras de aproape asupra gelului balistic (o chestie care respecta destul de fidel densitatea corpului uman ) .

https://www.youtube.com/watch?v=H1eP-oqGXb4
  #507  
Vechi 15.01.2015, 13:22:47
Inorogul
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Se pare ca nu ai invatat la scoala sa numeri. Care cifra e mai mare 1082 sau 134?
Mi-a scapat comentariul ala cu 1082 voturi (am crezut ca e reclama initial). Ai dreptate.

Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Adevarul e ca nu e nevoie de aritmetica pentru o atitudine simpla la astfel de teorii conspirative.
Nu stiu care este atitudinea simpla despre care vorbesti.
Daca esti cu adevarat interesat de acest subiect, cu teoria conspirativa (personal nu sunt), zice cineva asa:
"Gloantele standard x39 FMJ incep sa ricoseze sau sa se fragmenteze abia dupa aproximativ 15" de tesut moale"
"In legatura cu trauma, depinde foarte mult de context. Depinde de zona lovita si de munitia folosita. Cel mai probabil munitia folosita in acest caz era un surplus de la o conserva ("spam can" - nu am traducerea exacta dar banuiesc ca spune ca e o munitie de slaba calitate). Calitatea munitiei este foarte importanta atunci cand analizezi traume balistice.
Si tipul munitiei conteaza de asemenea. Un glont FMJ, care a fost cel mai probabil folosit, este facut pentru a strapunge armuri, nu este facut pentru a cauza traume interne, precum cele cu cap cruce. Nu ar cauza un cap sa explodeze, asa cum pretind <<razboinicii din fotoliu>>.
Ar trebui sa fie o gaura masiva la iesirea glontului ... care a fost obturata vederii pentru ca era culcat la pamant.
Nu spun ca teoria este incorecta, ar putea fi foarte bine adevarata. Intamplator am foarte mare experienta cu armele si am zis sa-mi dau si eu cu parerea.
De asemenea, in zilele noastre multe AK-uri vin cu o multitudine de calibre: 5.45, .22 si chiar 12ga. Un 5.45 are greutatea la jumtate fata de un 7.62. Putea foarte bine sa fie un 5.45, pentru ca Rusia a inceput sa foloseasca acest calibru foarte des in ultimul timp.
........
Acest tip de calibru, de la mica distanta ar cauza o gaura de intrare extrem de mica, deoarece dimensiunea lui este aprope cat un .22."

LE: am aflat ce e surplusul de "spam cans". Nu are legatura cu conservele, evident, dar sunt cele mai ieftine pe piata.

Last edited by Inorogul; 15.01.2015 at 13:33:21.
  #508  
Vechi 15.01.2015, 13:46:05
iuliu46 iuliu46 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.12.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.321
Implicit

Surplus de conserva ? L-au impuscat cu pateu Ardealul ? Sau cu fasole cu costita ?

Spam can inseamna ca gloantele vin vrac si le bagi tu in incarcator.
  #509  
Vechi 15.01.2015, 13:47:32
AlbertX AlbertX is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.05.2014
Locație: Sibiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.066
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Puteti sa scrieti sute de pagini, nimic nu ma poate convinge ca noi niste simpli oameni pacatosi, avem drept de viata si de moarte asupra altor pacatosi! Caci asta spuneti voi, bineinteles cu alte cuvinte sub care va invartiti in acelasi cerc.
Yasmina, ai dreptate, nimeni nu are drept de viata si de moarte asupra oricarui om. Dumnezeu este singurul care ingaduie sau nu ca un lucru sau altul sa se intample, eu asa stiu.

Jurnalistii, daca ar fi fost amendati legal la fiecare caricatura defaimatoare la adresa credintei, probabil ca s-ar fi oprit singuri. Din pacate pentru ei, se pare ca au fost chiar incurajati (financiar) sa continue sa publice acest tip de caricaturi cu tenta sexuala defaimatoare.

Este la fel de adevarat ca printre noi traiesc tot felul de dezaxati extremisti, de toate credintele, care se aprind foarte usor atunci cand au senzatia ca sunt jigniti. Acesti bolnavi ar trebui sa ingrijoreze pe toata lumea si nu islamismul, crestinismul sau orice alta credinta.

Este evident ca nici un om sanatos la cap nu este capabil sa ucida alt om, doar pentru a-si impune un anumit punct de vedere, facand abstractie de comunism si alte nenorociri de acest gen motivate pseudofilosofic doctrinar.

Din pacate gruparile teroriste finantate de diversi miliardari extremisti dezaxati au inceput sa comita din ce in ce mai multe crime, in numele islamului, si singura cale de a fi oprite este cea la care asistam ca se contureaza.
  #510  
Vechi 15.01.2015, 14:05:52
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlbertX Vezi mesajul
Este la fel de adevarat ca printre noi traiesc tot felul de dezaxati extremisti, de toate credintele, care se aprind foarte usor atunci cand au senzatia ca sunt jigniti. Acesti bolnavi ar trebui sa ingrijoreze pe toata lumea si nu islamismul, crestinismul sau orice alta credinta.
Ah' Doamne cum e sa te lupti cu morile de vant! Si uite asa am realizat ca ma aflu pe un forum inclinat de religiozitate.

"Ah! atuncea ți se pare că pe cap îți cade cerul:Unde vei găsi cuvântul Ce exprimă adevărul?" - e o retorica eminesciana nu eu sunt de vina...
Subiect închis