Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 12.02.2009, 14:27:48
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kosmy022 Vezi mesajul
cine-s aia? ce e la pucioasa?
deci acuma eshti shi mincinos? poi domnule daca n-ai reushit sa ma demonstrezi eretic acuma spui ca ei au zis? aia de la pucioasa? poi asta e interpretarea mea... eu asha fac legatura... in mintea mea chiar daca unii se cam mira...

nu spun ca e corecta...

nu spun ca e de la Duhul Sfant, ca eu sunt un pacatos mirean din BOR...

dar dumneat cu ce te ocupi? cu minciuna?

poi atinci de ce tzi-ai pus icoana aia langa nick? ca sa induci lumea in eroare?

dar nu-i exclus ca shi pucioshii sa spuna de la Dumnezeu ashea... dar eu nu shtiu, poate din tot felul de interpretari am ajuns sa intzeleg ashea...

dar dumneata ai ramas suparat, shi pentru aia indrazneshti sa mintzi? cu atata nonshalantza? poi atunci ia arata-mi dumneata unde e scris ce am zis eu de catre Pucioshii mei cei dragi, shi atunci recunosc ca am greshit facandu-te mincinos...
Reply With Quote
  #12  
Vechi 12.02.2009, 14:34:20
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihai07 Vezi mesajul
asa zic aia de la pucioasa
pentru tine e postarea anterioara a mea,


shi imi cer scuze ca am apasat greshit!

deci kosmy022, ma iarta ca nu tzie tzi-am raspuns anterior...

poi nu e clar?

6 vase, vin enorm ca sa le shtearga faradelegile,

poi e nuntashii al doilea 6

e neamul lor cu religia invartoshata shi cu preotzii decazutzi devenind doar superstitzii al treilea 6

shi dintr-o astfel de nunta, din tatal minciunii shi maica patimashe a patimii nu poate sa iasa decat fiul faradelegii...

sau nu e vinul shi trupul spre iertarea pacatelor caci vinul cel vechi nu a fost deajuns? caci s-a terminat?

dar precis exista shi la sfintzii parintzi astfel de interpretari...

caci vezi dumneata Hristos nu i-a osandit, pe cei din Cana, pe nuntashi, ci a cercat sa-i aduca spre Mantuire...
Reply With Quote
  #13  
Vechi 12.02.2009, 14:41:28
kosmy022 kosmy022 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2009
Locație: Romania, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

ok, multumesc, Mihai

Citat:
În prealabil postat de Z.Lidia Vezi mesajul
Totusi, betiile, certurile, barfele care apar mai mereu la nunti, ma indispun.
Cu ajutorul lui Dumnezeu, impreuna cu parintii si prietenii, am reusit sa n-am asa ceva la propria nunta. Cei de care ma temeam oarecum ca or sa strice atmosfera s-au jenat de decenta generala a petrecerii si n-au facut nimic iesit din comun , asa ca a iesit o petrecere frumoasa. Deci...nadejde, ca se poate! :)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 12.02.2009, 14:55:49
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Am participat la nunti unde nu a fost pusa muzica, dar si la nunti unde s-a dansat toata noaptea. Eu una, recunosc ca nu stiu sa dansez sirbe, geamparale, etc., dar cred ca muzica creaza o admosfera placuta. Sunt impotriva manelelor si a muzicii turcesti, dar nu impotriva muzicii noastre traditionale de nunta. Cat priveste vinul nu vad de ce sa nu se puna la masa...voi nu beti cateodata acasa cate un pahar de vin? Cine are patima betiei se imbata si acasa si la nunta. Cumpatarea trebuie sa fie atat in privinta dansului cat si in cea a vinului.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 12.02.2009, 14:56:40
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kosmy022 Vezi mesajul
ok, multumesc, Mihai

Cu ajutorul lui Dumnezeu, impreuna cu parintii si prietenii, am reusit sa n-am asa ceva la propria nunta. Cei de care ma temeam oarecum ca or sa strice atmosfera s-au jenat de decenta generala a petrecerii si n-au facut nimic iesit din comun , asa ca a iesit o petrecere frumoasa. Deci...nadejde, ca se poate! :)
pentru ce-i multzumeshti ca te-a mintzit?

da, asha se cuvine sa faca un bun creshtin, sa multzumeasca shi pentru cele bune shi pentru cele rele... caci de la Dumnezeu sunt lasate toate spre folosul nostru... daca ne shtim folosi, caci daca inghitzim minciuna shi o raspandim ca pe adevar atunci la nimic nu ne foloseshte... dar precis shi dumneata ai crezut ca-s eretic fiindca Fenomenul Noului Ierusalim era pus de cineva la topicl secte

"Doamne, Doamne al meu, ce cautzi Tu printre talhari?"
Reply With Quote
  #16  
Vechi 12.02.2009, 21:11:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
pentru ce-i multzumeshti ca te-a mintzit?

da, asha se cuvine sa faca un bun creshtin, sa multzumeasca shi pentru cele bune shi pentru cele rele... caci de la Dumnezeu sunt lasate toate spre folosul nostru... daca ne shtim folosi, caci daca inghitzim minciuna shi o raspandim ca pe adevar atunci la nimic nu ne foloseshte... dar precis shi dumneata ai crezut ca-s eretic fiindca Fenomenul Noului Ierusalim era pus de cineva la topicl secte

"Doamne, Doamne al meu, ce cautzi Tu printre talhari?"
Pentru cei păcătosi si tâlhari a venit ! ! ! Pentru cei mandri si judecatori ca noi !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 12.02.2009, 21:40:57
valentin.viliga's Avatar
valentin.viliga valentin.viliga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2008
Locație: arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 467
Cool

Citat:
În prealabil postat de vsovi Vezi mesajul
Domnule, prin ale 6 vase cu vin nou a vrut Domnul sa ne arate defapt cum se nashte fiul faradelegii ala din tatal minciunii shi maica patimashe a patimii, caci am impresia ca 666 ascunde acest trist adevar, faptul ca noi facem din Taina sfanta a casatorie o casa cu bar-bordel, ca avem impresia ca e liber la toate spurcaciunile daca ne-am cununat religios ori suntem cu acte in regula....

poi nu a spus Domnul ca vor fi ca ingerii in Ceruri? deci cei casatoritzi sub Sfanta Taina trebuie sa ajunga sa fie, sa formeze cu dragoste, smerenie shi rabdare sfant un singur Trup Ingeresc, neadulterin shi nedesfranat shi necurvesc... caci raspunderea celor casatoritzi este mai mare decat a celor necasatoritzi caci lor li se incredintzeaza suflete de copii...

deci dintr-o casatorie din asta de forma, formala doar pentru a obtzine certificatul de vrednic shi prin asta avand liber la toate spurcaciunile sub umbrela casatoriei, deci de aici apare fiul faradelegii.... shi de aia au fost necesare 6 vase... dar pentru traditzaia asta mai sunt necesare inca 6 shi pentru cardashia preotzimii cu aceste faradelegi inca 6 shi astfel iata 666... ar putea fi o explicatzie caci copilul daca nu se boteaza intru sfanta Treime, asha cum a fost botezat Hristos, cum sarbatorim noi in 6 ianuarie, atunci nu i se shterg faradelegile parintzilor, shi Dumnezeu o sa le arunce peste copii pana la al 4-lea neam, celor ce il urasc pe Dumnezeu.
esti beton frate... de unde le mai scoti nu stiu
__________________
valentin_top_bizant
Reply With Quote
  #18  
Vechi 13.02.2009, 13:50:34
danyel danyel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2006
Locație: Cluj Napoca, Ardeal ,Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.306
Implicit

Am citit ca unii duhovnici si chiar Ioan Gura de aur sunt impotriva nuntii cu lautari pentru ca nu ar fi crestineasca

Dar, in societatea de azi nu cred ca s-ar mai pune problema unei nunti fara lautari, fara joc, se mai practica, la Oastea Domnului preponderent dar am mai auzit si pe la unele familii ortodoxe evlavioase ca dupa cununie au facut o simpla masa fara muzica si fara alcool

Nu cred ca dansul (decent) si bautura (cu cumpatare) constitue un impediment in a fi crestin bun, pana la urma, Dumnezeu nu vrea sa fim vesnic tristi si sa nu ne bucuram sincer si curat de evenimentele importante ale vietii

Insa ceea ce se intampla azi la nunti e total necrestinesc..bautura peste masura, dansuri si jocuri dracesti de-a dreptul, glume, barfe si injuraturi, cheltuiala fara masura, inganfare, laudarosenie (cati bani am dat) si lista poate continua

E greu acum sa ne debarasam de unele obiceiuri inradacinate, de s-ar fi ascultat sfatul lui Ioan gura de Aur poate ca arata mult mai bine familia crestina, vedeti voi..acum ar fi chiar un soc sa interzica preotii nuntile cu lautari si joc (am inteles ca un duhovnic a oprit de la impartasire pe cineva care a facut nunta cu joc) probabil incet incet daca fiecare crestin ar incepe sa tina la traditii sanatoase s-ar mai schimba lucrurile desi ma indoiesc
__________________
"Cine seamana in firea pamanteasca va secera din firea pamanteasca putrezirea dar cine seamana in Duhul va secera din Duhul Viata Vesnica"Galateni 6;8

Pacea lui Hristos, la care ați fost chemați, ca să alcătuiți un singur trup, să stăpânească în inimile voastre, și fiți recunoscători.(Coloseni 3:15)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 13.02.2009, 15:02:37
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de danyel Vezi mesajul
Am citit ca unii duhovnici si chiar Ioan Gura de aur sunt impotriva nuntii cu lautari pentru ca nu ar fi crestineasca

Dar, in societatea de azi nu cred ca s-ar mai pune problema unei nunti fara lautari, fara joc, se mai practica, la Oastea Domnului preponderent dar am mai auzit si pe la unele familii ortodoxe evlavioase ca dupa cununie au facut o simpla masa fara muzica si fara alcool
Adica cand vine vorba de nunta, invataturile Sf. Ioan Gura de Aur pot fi contorsionate si interpretate de crestinul de rand dupa cum "s-au schimbat vremurile"?

Pai ce facem aici? De unde atata selectivitate? De ce nu acceptati atunci ecumenismul sau homosexualitatea, ca si ele sunt marci ale lumii moderne? Sunt o gramada de crestini ce se auto-denumesc progresisti, accepta aceste lucruri pentru ca in opinia lor multe din invataturile de acum doua mii de ani nu se mai aplica azi. Dar acestia sunt "eretici". Pai cu ce diferiti dumneavoastra de ei daca judecati la fel ca ei in aceasta privinta?

Mie imi miroase a ipocrizie.

Si daca e cum spun, inseamna ca cei din Oastea Domnului sunt cei care respecta cu adevarat invatatura, pentru ca stiu ei ce stiu, in timp ce ceilalti pacatuiesc.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 13.02.2009, 15:22:31
kosmy022 kosmy022 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.02.2009
Locație: Romania, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Adica cand vine vorba de nunta, invataturile Sf. Ioan Gura de Aur pot fi contorsionate si interpretate de crestinul de rand dupa cum "s-au schimbat vremurile"?

Pai ce facem aici? De unde atata selectivitate? De ce nu acceptati atunci ecumenismul sau homosexualitatea, ca si ele sunt marci ale lumii moderne? Sunt o gramada de crestini ce se auto-denumesc progresisti, accepta aceste lucruri pentru ca in opinia lor multe din invataturile de acum doua mii de ani nu se mai aplica azi. Dar acestia sunt "eretici". Pai cu ce diferiti dumneavoastra de ei daca judecati la fel ca ei in aceasta privinta?

Mie imi miroase a ipocrizie.

Si daca e cum spun, inseamna ca cei din Oastea Domnului sunt cei care respecta cu adevarat invatatura, pentru ca stiu ei ce stiu, in timp ce ceilalti pacatuiesc.
scrabble, una e invatatura Bisericii si alta e un sfat, o parere spusa la un moment dat, chiar de Sf Ioan Gura de Aur. Nunta cu/fara lautari nu e o dogma a Bisericii, nu are Biserica o reglementare legata de asta. Eretic e numai cine incalca dogmele Bisericii
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ruprea tainei casatoriei lungu9 Nunta 15 27.12.2012 06:15:00
Sfanta Taina a Cununiei anagnoste Intrebari utilizatori 15 14.04.2012 16:05:20
Petrecerea Sfintelor Pasti caliyo Sfintele Pasti - Invierea Domnului 8 10.04.2011 16:51:27
Taina Cununiei - Casatoria multiscan Intrebari utilizatori 0 18.08.2010 22:08:06
Dupa cat timp se poate face nunta? AlainaRai Nunta 2 23.01.2010 19:06:00