Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 16.03.2014, 04:15:30
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalois Vezi mesajul
Multumesc Demetrius, parca simt o boare de incurajare in urma cuvintelor tale.
Numai ca furtuna din mintea mea este in continuare nepotolita, confuzia fiind ceea ce traiesc, nu claritatea convingerilor.
Credinta ce este? Ignorarea, respingerea sau negarea gandurilor care vin din firea omului (apropos, singura fire pe care omul o stie, acea fire care il face sa fie viu cu orice pret, care percepe cauzalitatea si care cerceteaza ce are in jur, cat mai departe cu putinta, ca sa inteleaga ce este el, cu mijloacele puse la dispozitie), vidul ramanand in urma acestor actiuni, vid care trebuie umplut cu ceva, deoarece noi, oamenii, NU putem trai fara un reper, umpland acest vid cu ganduri care nu se mai sincronizeaza cu totalitatea experientelor noastre, ci, din contra, cu orice este contra experientelor noastre: viata vesnica (nici o experienta nu zice ca ar exista), reincarnarea (asijderea), cele 9 fecioare la dispozitie sexuala ale musulmanilor (aici diavolul a luat-o rau pe aratura, dar, cu toate astea, uite ce de adepti are...), cam astea fiind toate credintele de azi ale omului, care contrazic experienta vietii. Si mai sunt cei care "cred" in moartea definitiva: ai trait cateva zeci de ani si asta a fost totul. Acestia sunt cei care NU neaga, ignora sau resping realitatea de mai sus, ci se raporteaza exclusiv la ea.
Iata tabloul pe care il are in fata Dumnezeu. Intrebarea ar parea ca este: cine a pictat tabloul? Dumnezeu, ar fi primul raspuns, caci El a pictat orice este de vazut. Diavolul,ar fi al doi-lea raspuns, caci prea este dezlanat acest tablou. Dar, personal, as fi ipocrit sa afirm ca asta e intrebarea ce ma framanta. Intrebarea mea (caci de aceea am inceput topicul) este DE CE exista acest tablou? Daca acest tablou are un scop, care este acela?
Ca sa fiu mai lapidar, cred ca scopul este de neinteles de catre fiintele umane, care trebuie sa tinda catre acest scop. Si aici apare disfunctionalitatea: trebuie sa ajungem intr-un loc pe care nu il intelegem, nu il putem intelege, dar este singurul loc in care putem ajunge.
Ei bine, daca Diavolul nu ar fi existat, daca Lucifer nu ar fi cazut, nu ar fi corupt pe Eva, apoi pe Adam s.a.m.d., topicul meu nu ar fi existat: da, Omul a cazut prin liberul arbitru, s-a separat de Dumnezeu prin neascultare. Dar, atata timp cat asta s-a intamplat cu o interventie din exteriorul Omului, adica a lui Lucifer, iar acesta NU a fost exclus din lume, univers sau metaunivers, ci a ramas sa fiinteze cu oarece puteri, ba chiar active, ba chiar sa il ispiteasca pe Fiul lui Dumnezeu, ba chiar sa ajunga sa ii omoare pe ulrimii 3 profeti, ba chiar sa ajunga sa poarte un razboi peste toata firea si peste toti Oamenii pana la sfrsit (sa aiba puterea de a impinge catre iad si moarte vesnica MILIARDE de suflete ca al meu si al tau, suflete de Oameni), iar la sfarsit sa aiba un razboi intre ingerii lui si ingerii lui Dumnezeu..., inseamna ca acesta, Lucifer, este foarte important pentru creatie, pentru Dumnezeu.
Iar eu, Marius (caci asa ma cheama), cu mintea cu care am fost lasat pe pamant, fac exact aceleasi lucruri pe care le-a facut Lucifer. Fac contra Domnului. Scriu aici si ma duc la spovedanie si ma rog, pentru ca nu vreau sa fiu contra Domnului, dar sunt.
Raspunsurile standard din cateheza nu m-au ajutat, astept raspunsuri personale.
Citind atent mesajul tău constat că nu e confuzie ceea ce trăiești, gândurile tale sunt fluide și legate corect dezvăluind convingeri clare de credință și care nu prea lasă loc vid, însă tu agiți mintea ta și o învolburezi pentru că tu nu te mulțumești cu credința, ci vrei semne, dovezi, verificări, fără să accepți că Iisus Hristos(în numele Căruia ești botezat, mai mult ca sigur) S-a jertfit cu speranța că ne va mântui pe toți cei care l-am răstignit, fiindcă inima Lui e plină și debordează de Duh Sfânt, iar asta e suficient deoarece Duhul Sfânt conduce cu putere tot ce I se închină.

39. Iar El, răspunzând, le-a zis: Neam viclean și desfrânat cere semn, dar semn nu i se va da, decât semnul lui Iona proorocul.(Mt12,39)

Tocmai experiențele atât de deșarte ale vieții firii trupești demonstrează că reperul e dincolo de ea și doar acest reper dă oricui puterea de a se transcende pe sine. De ce?
Pentru a cunoaște viața veșnică și a împărtăși din ea fericirea veșnică.

Dacă te uiți mai atent vei vedea că neascultarea lui Adam a venit din interiorul lui, de la trupul lui și n-are legătură(decât simbolică) cu lucifer.

11. Iubiților, vă îndemn ca pe niște străini ce sunteți și călători aici pe pământ, să vă feriți de poftele cele trupești care se războiesc împotriva sufletului.(1Petru2,11)

Cum am spus la început, diavolul este în trupul omului, nicăieri altundeva. Trupul are o mare inerție statică ce îl împotrivește aspirațiilor sufletești și transcendenței pentru care ne-a dat viață Duhul Sfânt.

6. Eu am zis: "Dumnezei sunteți și toți fii ai Celui Preaînalt".
7. Dar voi ca niște oameni muriți și ca unul din căpetenii cădeți.(Psalmi81,6-7)


Spui că tu faci aceleași lucruri ca lucifer contra Domnului, iar eu îți răspund că da, dar le faci de dinainte de a afla despre lucifer, ceea ce demonstrează că diavolul era deja în tine și nu din cauza lui lucifer păcătuiai, ci din cauza atracțiilor(patimilor) tale trupești.

Răspunsurile standard din cateheză sunt general valabile și acoperitoare, dar nu sunt exacte precum cele personale.
Eu am spus că la timpul potrivit vei descoperi ceea ce ai nevoie fiindcă Dumnezeu știe inevoile noastre mai bine ca noi, dar de noi depinde să fim deschiși la Cuvântul Lui, astfel că înțelegerea unui aspect sau altul se datorează recepției noastre mai mult sau mai puțin deschise.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #52  
Vechi 16.03.2014, 08:24:00
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalois Vezi mesajul
Nu te supara, dar am zis deja ca raspunsurile conform STAS nu au ajuns la inima mea si ca doresc raspunsuri personale. Sau raspunsuri care sunt ale unor sfinti care stiu ce zic, dar care sa mi se adreseze, nu care sa fie conforme cu gramatica dogmei. Asa, pot cita si adapta si eu raspunsuri impenetrabile (sau greu penetrabile).
De fapt, ceea ce am scris mai sus îmi răspunde mie însumi la întrebarea enunțată de Mihail (după Heidegger). Îmi pare rău că nu a ajuns și la inima ta. Nu sunt în măsură să dau răspuns întrebărilor tale. Cred că Mihail ți-a arătat bine unde și cum trebuie să cauți.
Reply With Quote
  #53  
Vechi 16.03.2014, 12:13:53
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Diavolul este Ego-ul care se afla in noi oamenii.

Ingerii cazuti sunt oamenii care s-au nascut din nou prin botez din Duhul Sfant dar s-au intors inapoi in lume si la pacatele ei , astfel rastignindu-L a doua oara pe Hristos dupa cum spune Pavel in Evrei 6:

6 "Cu neputință este pentru ei, dacă au căzut, să se înnoiască iarăși spre pocăință, fiindcă ei răstignesc loruși, a doua oară, pe Fiul lui Dumnezeu și-L fac de batjocură."

Evrei 10:

"26. Căci dacă păcătuim de voia noastră, după ce am luat cunoștiință despre adevăr, nu ne mai rămâne, pentru păcate, nici o jertfă,
27. Ci o înfricoșată așteptare a judecății și iuțimea focului care va mistui pe cei potrivnici.
29. Gândiți-vă: cu cât mai aspră fi-va pedeapsa cuvenită celui ce a călcat în picioare pe Fiul lui Dumnezeu, și a nesocotit sângele testamentului cu care s-a sfințit, și a batjocorit duhul harului."

Filipeni 3 :
"18. Căci mulți, despre care v-am vorbit adeseori, iar acum vă spun și plângând, se poartă ca dușmani ai crucii lui Hristos.
19. Sfârșitul acestora este pieirea. Pântecele este dumnezeul lor, iar mărirea lor este întru rușinea lor, ca unii care au în gând cele pământești."

Ingerii cazuti sunt cei care au esuat, care nu au reusit sa biruiasca ispitele lumesti.

Ingerii buni sunt sfintii. Cei care au renutat definitiv la lume, si-au luat crucea si-au rastignit trupul (poftele carnii) si au renuntat la ei insisi (omorand ego-ul din ei ) - "Faca-se voia Ta si nu a mea".

Marcu 10:
"29. Iisus i-a răspuns: Adevărat grăiesc vouă: Nu este nimeni care și-a lăsat casă, sau frați, sau surori, sau mamă, sau tată, sau copii, sau țarine pentru Mine și pentru Evanghelie,
30. Și să nu ia însutit - acum, în vremea aceasta, de prigoniri - case și frați și surori și mame și copii și țarine, iar în veacul ce va să vină: viață veșnică."

Luca 14
"26 Dacă vine cineva la Mine și nu urăște pe tatăl său și pe mamă și pe femeie și pe copii și pe frați și pe surori, chiar și sufletul său însuși, nu poate să fie ucenicul Meu."

Luca 20:
"35. Iar cei ce se vor învrednici să dobândească veacul acela și învierea cea din morți, nici nu se însoară, nici nu se mărită.
36. Căci nici să moară nu mai pot, căci sunt la fel cu îngerii și sunt fii ai lui Dumnezeu, fiind fii ai învierii."
Reply With Quote
  #54  
Vechi 17.03.2014, 21:05:00
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.191
Implicit

Răspuns patristic, nu fără o nuanță de umor fin, la întrebări despre lucruri cu mult mai presus decât înțelegerea noastră bazată exclusiv pe posibilitățile imanente ale intelectului.

Sfântul Chiril al Ierusalimului, Cateheza a XI-a, fragment:

"Dacă cineva - de-ar fi cu putință - s-ar urca în primul cer și ar privi pe îngerii care se găsesc acolo și dacă, apropiindu-se de ei, i-ar întreba cum a născut Dumnezeu pe Fiul Său, probabil că ar răspunde: Deasupra noastră avem îngeri mai mari; întreabă-i pe aceia. Urcă-te la al doilea cer, ajungi chiar la al treilea, iar de poți, la tronuri și domnii, începătorii și stăpânii; chiar dacă ar ajunge cineva la aceia, lucru cu neputință, nici ei nu vor spune ceva, căci nici ei nu știu"
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #55  
Vechi 17.03.2014, 22:16:01
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2014
Mesaje: 95
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Fiecare fiinta creata de Dumnezeu, este importanta pentru Dumnezeu.

Frumoasa afirmatie, dar incoprehensibila, in lipsa unui scop al acestei importante. Definirea acestui scop va duce la masura importantei.


Pentru ca ai pacate personale, poate marturisite, poate nu, dar in mod sigur nu sunt marturisite cu pocainta autentica.
Sensul acestor intrebari "filosofice" este tocmai de a ascunde aceste pacate, sa le gaseasc o scuza ca avand la origine anumite incertitudini religioase, filosofii, etc.

Sa stii ca asa este, in momentele de maxima pocainta, NIMIC din ce stiam nu mi s-a mai parut important, in afara de rugaciune si iar rugaciune. Numai ca asta a tinut putin timp.

Poftim.
Multumesc Alin.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 17.03.2014, 23:07:08
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2014
Mesaje: 95
Implicit

Oameni buni!
Inteleg de la voi ca:
1. Nu este de folos oamenilor sa-l cunoasca nemijlocit pe Dumnezeu, caci lui Lucifer nu i-a folosit. Ei trebuie sa-L descopere nerational si sa-L slujeasca rational.
2. Oamenii NU POT intelege structura si functionarea Metauniversului. Ei tebuie sa accepte ca acest univers are legi straine de legile percepute in aceasta viata.
3. Oamenii nu IL pot intelege pe Dumnezeu (vezi citat din Chiril). Ei trebuie sa-L accepte si sa-L iubeasca pe Dumnezeu, fara sa-L inteleaga.
4. Lumea in care oamenii fac cele de la punctele 1, 2 si 3, este mai mult o iluzie ce trebuie suportata si negata, contrazisa, desi ea pare atat de pregnanta. Ea are legi imuabile, cum ar fi gravitatia, electromagnetismul, forta tare si forta slaba, eventualele stringuri care prezic 9 sau 12 dimensiuni, cauzalitate si succesiune a evenimentelor, dar este competata de legi despre care nu stim nimic, care permit manifestarea in aceasta lume a unor existente din metaunivers, cum ar fi a unui suflet, a duhurilor rele (acolitii lui Lucifer), a ingerilor, a lui Iisus Hristos. Noi trebuie sa contrazicem aceste legi imuabile si sa afirmam manifestarile incerte.
5. Mintea oamenilor este capabila sa intelega legile acestei lumi, dar nu este capabila sa inteleaga legile metalumii. La ce ne foloseste mintea? De ce ni s-a dat aceasta minte? Mintea mea ma deranjeaza in efortul de a ma mantui, sau ma ajuta? In aceasta ordine de idei, deoarece mintile oamenilor nu sunt identice structural si potential, pe unii ii ajuta si pe unii nu. Pentru unii este inteligibil ceva si pentru altii nu. Asa ca atunci cand lasi in lume legi pentru toti oamenii, trebuie sa faci in asa fel incat sa nu-i deraiezi pe unii de la cale, cu prea multe informatii precise, dar nici sa-i lasi insetati pe altii de ceea ce poate fi cunoscut. Aceasta dilema, Iisus Hristos a rezolvat-o prin lasarea sfintilor pe pamant, care au revelat adevaruri cognoscibile, pentru cei ce au urechi de auzit, ochi de vazut si minte de inteles.
Consider, asadar, ca intrebarile mintii mele au raspuns, dar acest raspuns nu este util tuturor crestinilor, de aceea Biserica nu are raspunsuri standard, ci fiecare trebuie sa le caute si sa le gaseasca,caci ele exista sau vor aparea.
De aceea consider ca aceste rapunsuri pot aparea pe un forum anonim, care nu duce la implicarea Bisericii. Consider ca daca un preot, calugar sau mirean studios, are aceste raspunsuri (sau trimiteri catre scrieri care le au), le poate da aici fara sa aduca probleme Bisericii. Tocmai de aceea le caut aici. Daca cineva dintre voi cunoaste aceste lucruri, partial sau mai profund, din lecturile pe care eu nu le-am avut sau nu am ajuns inca la ele, va rog sa raspundeti sub orice semnatura, caci nu va fi oficial.
Asadar, revin la intrebarea pusa in deschiderea topicului, ca si la cele gasite pe parcurs.
Daca veti considera necesar, le pot reformula.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 18.03.2014, 08:04:44
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalois Vezi mesajul
Oameni buni!
Inteleg de la voi ca:
1. Nu este de folos oamenilor sa-l cunoasca nemijlocit pe Dumnezeu, caci lui Lucifer nu i-a folosit. Ei trebuie sa-L descopere nerational si sa-L slujeasca rational.
2. Oamenii NU POT intelege structura si functionarea Metauniversului. Ei tebuie sa accepte ca acest univers are legi straine de legile percepute in aceasta viata.
3. Oamenii nu IL pot intelege pe Dumnezeu (vezi citat din Chiril). Ei trebuie sa-L accepte si sa-L iubeasca pe Dumnezeu, fara sa-L inteleaga.
4. Lumea in care oamenii fac cele de la punctele 1, 2 si 3, este mai mult o iluzie ce trebuie suportata si negata, contrazisa, desi ea pare atat de pregnanta. Ea are legi imuabile, cum ar fi gravitatia, electromagnetismul, forta tare si forta slaba, eventualele stringuri care prezic 9 sau 12 dimensiuni, cauzalitate si succesiune a evenimentelor, dar este competata de legi despre care nu stim nimic, care permit manifestarea in aceasta lume a unor existente din metaunivers, cum ar fi a unui suflet, a duhurilor rele (acolitii lui Lucifer), a ingerilor, a lui Iisus Hristos. Noi trebuie sa contrazicem aceste legi imuabile si sa afirmam manifestarile incerte.
5. Mintea oamenilor este capabila sa intelega legile acestei lumi, dar nu este capabila sa inteleaga legile metalumii. La ce ne foloseste mintea? De ce ni s-a dat aceasta minte? Mintea mea ma deranjeaza in efortul de a ma mantui, sau ma ajuta? In aceasta ordine de idei, deoarece mintile oamenilor nu sunt identice structural si potential, pe unii ii ajuta si pe unii nu. Pentru unii este inteligibil ceva si pentru altii nu. Asa ca atunci cand lasi in lume legi pentru toti oamenii, trebuie sa faci in asa fel incat sa nu-i deraiezi pe unii de la cale, cu prea multe informatii precise, dar nici sa-i lasi insetati pe altii de ceea ce poate fi cunoscut. Aceasta dilema, Iisus Hristos a rezolvat-o prin lasarea sfintilor pe pamant, care au revelat adevaruri cognoscibile, pentru cei ce au urechi de auzit, ochi de vazut si minte de inteles.
Consider, asadar, ca intrebarile mintii mele au raspuns, dar acest raspuns nu este util tuturor crestinilor, de aceea Biserica nu are raspunsuri standard, ci fiecare trebuie sa le caute si sa le gaseasca,caci ele exista sau vor aparea.
De aceea consider ca aceste rapunsuri pot aparea pe un forum anonim, care nu duce la implicarea Bisericii. Consider ca daca un preot, calugar sau mirean studios, are aceste raspunsuri (sau trimiteri catre scrieri care le au), le poate da aici fara sa aduca probleme Bisericii. Tocmai de aceea le caut aici. Daca cineva dintre voi cunoaste aceste lucruri, partial sau mai profund, din lecturile pe care eu nu le-am avut sau nu am ajuns inca la ele, va rog sa raspundeti sub orice semnatura, caci nu va fi oficial.
Asadar, revin la intrebarea pusa in deschiderea topicului, ca si la cele gasite pe parcurs.
Daca veti considera necesar, le pot reformula.
Observ o mare învârtoșare la inima ta, poate tocmai din cauza informațiilor deținute.
Răspunsurile pe care le aștepți nu le-a descoperit nimeni, poate doar lucifer(pe care-l scrii cu majusculă); ai grijă.

Fericiți cei săraci cu duhul că a lor este împărăția cerurilor.(Mt5,3)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #58  
Vechi 18.03.2014, 09:19:48
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalois Vezi mesajul
Mintea oamenilor este capabila sa intelega legile acestei lumi, dar nu este capabila sa inteleaga legile metalumii. La ce ne foloseste mintea? De ce ni s-a dat aceasta minte? Mintea mea ma deranjeaza in efortul de a ma mantui, sau ma ajuta?
Îmi pare că te cramponezi de dorința de a pătrunde cu mintea tot, fie el creat sau necreat. Cred că gândești metacosmosul în termenii cosmosului socotindu-l pe alt plan, însă de aceeași natură. Nu este vorba despre o altă dimensiune spațio-temporală (care ar putea fi gândită și percepută tot cu mijloace create), ci este vorba despre ceea ce transcende spațiu-timpul (acestea fiind create de Dumnezeu - este un capitol în Dogmatică).

Dacă ipoteza problemei este greșită nu ne putem aștepta decât ca și rezultatul să fie greșit.
Cunoașterea lui Dumnezeu este posibilă, El însuși chemându-ne la aceasta; și pentru asta ne-a dăruit Duhul, despre care a spus că „vă va învăța pe voi toate”. Deci cine vrea să-L cunoască pe Dumnezeu în Duhul Sfânt Îl va cunoaște (în harul Duhului Sfânt, căci Persoanele Sfintei Treimi în sine sunt neîmpărtășibile; ca orice persoană, de altfel).

Cu privire la modurile de cunoaștere, Părintele Galeriu vorbea adesea de cele trei lumini: a ochilor (cea fizică), a minții și a harului (prin credință). Deci fără credință, printr-o cercetare analitică nu se pot înțelege tainele dumnezeiești. Analitic, de altfel, nu vei putea înțelege taina nici măcar a unei persoane omenești, pe care, însă, o vei putea cunoaște iubind-o.

Duminica trecută a fost cinstit Sfântul Grigorie Palama - teologul harului dumnezeiesc. Predica părintelui Galeriu la această duminică ar putea să-ți lămurească multe. O poți găsi pe arhiva-ortodoxă, atât text, cât și audio.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 18.03.2014, 21:18:38
EzioAuditore
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalois Vezi mesajul
1. Nu este de folos oamenilor sa-l cunoasca nemijlocit pe Dumnezeu, caci lui Lucifer nu i-a folosit.
Este o parere personala insa eu vad diferit. Lucifer nu este Satana. Lucifer il reprezinta pe Adam cel cazut. Satana este sarpele.
Iar sarpele este iluzia libertatii pe care ego-ul prin mintea irationala o ofera in oglinda omului. Gen 3:
"1. Șarpele însă era cel mai șiret dintre toate fiarele de pe pământ, pe care le făcuse Domnul Dumnezeu."

Adam este spiritul. Eva este carnea. De aceea si spune cei doi vor fi un trup. Pentru ca sunt. Dar sarpele prin Eva il face pe Adam sa cada.
"Și a strigat Domnul Dumnezeu pe Adam și i-a zis: "Adame, unde ești?"
10. Răspuns-a acesta: "Am auzit glasul Tău în rai și m-am temut, căci sunt gol, și m-am ascuns". Gol - Slava Duhului Sfant nu-l mai acoperea, S-a ascuns adica flacara lui s-a stins, iar Dumnezeu il intreaba ironic "unde esti".
Reply With Quote
  #60  
Vechi 19.03.2014, 04:22:17
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 3.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Îmi pare că te cramponezi de dorința de a pătrunde cu mintea tot, fie el creat sau necreat. Cred că gândești metacosmosul în termenii cosmosului socotindu-l pe alt plan, însă de aceeași natură. Nu este vorba despre o altă dimensiune spațio-temporală (care ar putea fi gândită și percepută tot cu mijloace create), ci este vorba despre ceea ce transcende spațiu-timpul (acestea fiind create de Dumnezeu - este un capitol în Dogmatică).

Dacă ipoteza problemei este greșită nu ne putem aștepta decât ca și rezultatul să fie greșit.
Cunoașterea lui Dumnezeu este posibilă, El însuși chemându-ne la aceasta; și pentru asta ne-a dăruit Duhul, despre care a spus că „vă va învăța pe voi toate”. Deci cine vrea să-L cunoască pe Dumnezeu în Duhul Sfânt Îl va cunoaște (în harul Duhului Sfânt, căci Persoanele Sfintei Treimi în sine sunt neîmpărtășibile; ca orice persoană, de altfel).

Cu privire la modurile de cunoaștere, Părintele Galeriu vorbea adesea de cele trei lumini: a ochilor (cea fizică), a minții și a harului (prin credință). Deci fără credință, printr-o cercetare analitică nu se pot înțelege tainele dumnezeiești. Analitic, de altfel, nu vei putea înțelege taina nici măcar a unei persoane omenești, pe care, însă, o vei putea cunoaște iubind-o.

Duminica trecută a fost cinstit Sfântul Grigorie Palama - teologul harului dumnezeiesc. Predica părintelui Galeriu la această duminică ar putea să-ți lămurească multe. O poți găsi pe arhiva-ortodoxă, atât text, cât și audio.
Citat:
În prealabil postat de EzioAuditore Vezi mesajul
Este o parere personala insa eu vad diferit. Lucifer nu este Satana. Lucifer il reprezinta pe Adam cel cazut. Satana este sarpele.
Iar sarpele este iluzia libertatii pe care ego-ul prin mintea irationala o ofera in oglinda omului. Gen 3:
"1. Șarpele însă era cel mai șiret dintre toate fiarele de pe pământ, pe care le făcuse Domnul Dumnezeu."

Adam este spiritul. Eva este carnea. De aceea si spune cei doi vor fi un trup. Pentru ca sunt. Dar sarpele prin Eva il face pe Adam sa cada.
"Și a strigat Domnul Dumnezeu pe Adam și i-a zis: "Adame, unde ești?"
10. Răspuns-a acesta: "Am auzit glasul Tău în rai și m-am temut, căci sunt gol, și m-am ascuns". Gol - Slava Duhului Sfant nu-l mai acoperea, S-a ascuns adica flacara lui s-a stins, iar Dumnezeu il intreaba ironic "unde esti".
O bucurie să vă citesc mesajele.

@Ezio
În Filocalia am citit că șarpele întră cu totul acolo unde poate să-și bage capul; deci șarpele este tentația și de aceea trebuie să-i strivim capul de la bun început, deoarece(viclean fiind) dacă și-a vârât capul va intra cu totul.

”... și nu ne lăsa să cădem în ispită, ci ne izbăvește de cel viclean.”

Așadar, tentația(șarpele) din trupul său(Eva) îl face pe Adam să cadă; de fapt(dpmdv) nu a căzut, nefiind acolo sus niciodată, ci nu s-a ridicat la demnitatea rezervată lui de la Facere: desăvârșirea.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 19.03.2014 at 08:42:06.
Reply With Quote
Răspunde