Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 13.05.2006, 18:55:29
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Eu folosesc "popa" pentru majoritatea preotilor. Putini merita sa te adresezi lor cu Parinte, pentru ca putini se ridica la nivelul indatoririlor lor. Acum cei mai multi nu te inmormanteaza, nu te cununa, si mai stiu eu ce daca nu primesc "dovada financiara de credinta". "Prea sfintenia voastra"... ce naiba, Dumnezeu e sfant, Hristos e sfant, restul suntem pacatosi si nici unul dintre noi nu merita acest adjectiv.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 03.06.2006, 11:03:38
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Eu folosesc "popa" pentru majoritatea preotilor. Putini merita sa te adresezi lor cu Parinte, pentru ca putini se ridica la nivelul indatoririlor lor. Acum cei mai multi nu te inmormanteaza, nu te cununa, si mai stiu eu ce daca nu primesc "dovada financiara de credinta". "Prea sfintenia voastra"... ce naiba, Dumnezeu e sfant, Hristos e sfant, restul suntem pacatosi si nici unul dintre noi nu merita acest adjectiv.
Tind sa cred ca esti strain de duhul ortodox. Cati preoti ai cunoscut tu incat ai tras concluzia ca preotimea nu merita cinstire din partea credinciosilor? Ai citit oare ce spune Sfantul Ioan Gura de Aur despre preoti? "Daca vezi un preot beat cazut in sant, du-te si-i saruta mana ca Harul Duhului Sfant salasluieste in el. Caci pacatele lui nu se amesteca cu niciun chip cu harul preotiei primit la hirotonie".
Unui preot nu te adresezi cu "popa", ca altfel si el ar fi indreptatit sa ti se adreseze cu "pacatosule", "nevredincule", "rusinatule", "necuratule" etc. Unui preot te adresezi cu "Sfintia voastra" sau pur si simplu "Parinte". "Prea Sfintia voastra" este o adresare catre un episcop.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 03.06.2006, 11:48:58
najhat najhat is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.04.2006
Mesaje: 68
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Eu folosesc "popa" pentru majoritatea preotilor. Putini merita sa te adresezi lor cu Parinte, pentru ca putini se ridica la nivelul indatoririlor lor. Acum cei mai multi nu te inmormanteaza, nu te cununa, si mai stiu eu ce daca nu primesc "dovada financiara de credinta". "Prea sfintenia voastra"... ce naiba, Dumnezeu e sfant, Hristos e sfant, restul suntem pacatosi si nici unul dintre noi nu merita acest adjectiv.
cea mai multa lume vede numai pe omul din popa,adica omenescul;nu vede si pe preotul din popa,preotia,care este dumnezeiasca si care n-o desfiinteaza si n-o umbreste nevrednicia-pacatele-preotului.Bun sau rau,vrednic sau nevrednic,el este sluga -unsul-lui Dumnezeu,si daca Dumnezeu il rabda asa cum e[tot asa cum ne suporta si pe noi,toti pacatosii],de ce nu-l suportam si noi oamenii?
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.06.2006, 18:37:33
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Citat:
În prealabil postat de phradmon
Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Eu folosesc "popa" pentru majoritatea preotilor. Putini merita sa te adresezi lor cu Parinte, pentru ca putini se ridica la nivelul indatoririlor lor. Acum cei mai multi nu te inmormanteaza, nu te cununa, si mai stiu eu ce daca nu primesc "dovada financiara de credinta". "Prea sfintenia voastra"... ce naiba, Dumnezeu e sfant, Hristos e sfant, restul suntem pacatosi si nici unul dintre noi nu merita acest adjectiv.
Tind sa cred ca esti strain de duhul ortodox. Cati preoti ai cunoscut tu incat ai tras concluzia ca preotimea nu merita cinstire din partea credinciosilor? Ai citit oare ce spune Sfantul Ioan Gura de Aur despre preoti? "Daca vezi un preot beat cazut in sant, du-te si-i saruta mana ca Harul Duhului Sfant salasluieste in el. Caci pacatele lui nu se amesteca cu niciun chip cu harul preotiei primit la hirotonie".
Unui preot nu te adresezi cu "popa", ca altfel si el ar fi indreptatit sa ti se adreseze cu "pacatosule", "nevredincule", "rusinatule", "necuratule" etc. Unui preot te adresezi cu "Sfintia voastra" sau pur si simplu "Parinte". "Prea Sfintia voastra" este o adresare catre un episcop.
Aici e vorba de respect reciproc: cand vorbesc direct cu un preot ma adresez cum m-as adresa cu orice alta persoana, respectuos... desi multi preoti m-au facut pacatos, anticrestin(nu pentru ca nu as crede in Dumnezeu, sau pt ca nu as crede in Hristos, ci pentru ca spuneam ca Mantuirea se poate produce si fara biserica). Il respect si il admir pe Sf Ioan Gura de Aur, cum respect orice om ce a dus o viata atat de corect morala, dar asta nu inseamna ca sunt automat de acord cu tot ce a spus. In final va atrag atentia ca cei mai multi care parasesc religia crestina o fac din cauza preotilor, pt ca nu vor sa vada ca exista crestinism dincolo de institutia religioasa si de ierarhia monahala.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.06.2006, 21:09:14
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Aici e vorba de respect reciproc: cand vorbesc direct cu un preot ma adresez cum m-as adresa cu orice alta persoana, respectuos... desi multi preoti m-au facut pacatos, anticrestin(nu pentru ca nu as crede in Dumnezeu, sau pt ca nu as crede in Hristos, ci pentru ca spuneam ca Mantuirea se poate produce si fara biserica). Il respect si il admir pe Sf Ioan Gura de Aur, cum respect orice om ce a dus o viata atat de corect morala, dar asta nu inseamna ca sunt automat de acord cu tot ce a spus. In final va atrag atentia ca cei mai multi care parasesc religia crestina o fac din cauza preotilor, pt ca nu vor sa vada ca exista crestinism dincolo de institutia religioasa si de ierarhia monahala.
Mantuirea nu poate veni decat prin Biserica. Omul comunica cu Dumnezeu prin rugaciune, iar Dumnezeu comunica cu omul prin Sfintele Taine. Omul nu poate avea acces la Sfintele Taine dacat prin preot. Preotul reprezinta astfel legatura noastra cu Dumnezeu. Repet, oricat de pacatos ar fi, harul Duhului Sfant primit la hirotonie va salaslui in el pana la moarte, altfel nici noi n-am mai avea acces la harul Duhului Sfant.
Iti amintesc ca si preotii sunt oameni, si ei gresesc. Oare ei nu merita iertare? "Si ne iarta noua greselile noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri". Exagerezi cand afirmi ca majoritatea preotilor incalca grav pravila.
Eu iti recomand sa pleci in cautarea unui preot care sa iti satisfaca cu adevarat exigentele.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.06.2006, 00:58:10
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Citat:
În prealabil postat de phradmon
Citat:
În prealabil postat de Alexandr_Bazil
Aici e vorba de respect reciproc: cand vorbesc direct cu un preot ma adresez cum m-as adresa cu orice alta persoana, respectuos... desi multi preoti m-au facut pacatos, anticrestin(nu pentru ca nu as crede in Dumnezeu, sau pt ca nu as crede in Hristos, ci pentru ca spuneam ca Mantuirea se poate produce si fara biserica). Il respect si il admir pe Sf Ioan Gura de Aur, cum respect orice om ce a dus o viata atat de corect morala, dar asta nu inseamna ca sunt automat de acord cu tot ce a spus. In final va atrag atentia ca cei mai multi care parasesc religia crestina o fac din cauza preotilor, pt ca nu vor sa vada ca exista crestinism dincolo de institutia religioasa si de ierarhia monahala.
Mantuirea nu poate veni decat prin Biserica. Omul comunica cu Dumnezeu prin rugaciune, iar Dumnezeu comunica cu omul prin Sfintele Taine. Omul nu poate avea acces la Sfintele Taine dacat prin preot. Preotul reprezinta astfel legatura noastra cu Dumnezeu. Repet, oricat de pacatos ar fi, harul Duhului Sfant primit la hirotonie va salaslui in el pana la moarte, altfel nici noi n-am mai avea acces la harul Duhului Sfant.
Iti amintesc ca si preotii sunt oameni, si ei gresesc. Oare ei nu merita iertare? "Si ne iarta noua greselile noastre, precum si noi iertam gresitilor nostri". Exagerezi cand afirmi ca majoritatea preotilor incalca grav pravila.
Eu iti recomand sa pleci in cautarea unui preot care sa iti satisfaca cu adevarat exigentele.
Eu personal nu am de ce sa ii iert pentru ca nu imi fac mie rau in mod direct.Eu doar sustin ca este o dovada de ipocrizie din partea unui preot sa sustina ca toata clasa monahala este sfanta. Vreau sa te intreb ceva: daca de maine ar disparea toti preotii, si totusi ar ramane crestini obisnuiti, atunci nu s-ar mai mantuii nimeni?
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.06.2006, 20:52:38
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Ca vrei sau nu vrei sa asculti un anumit tip de muzica, e treaba ta.
"Crestinism liberal" nu exista, poate exista o razvratire sub aceasta masca. Si sa nu uitam ca modelul nostru, Iisus Hristos, desi Dumnezeu adevarat, spune: "Pentru ca M-am coborât din cer, nu ca sa fac voia mea, ci voia Celui ce M-a trimis pe Mine" (Ioan 6,38). Adica ASCULTARE.
Da, noi suntem liberi sa facem ce vrem, sa credem ce vrem, sa contestam ce nu ne place sau nu ne convine, dar pentru toate vom da socoteala la Judecata.
Da, e adevarat ca intrarea in rai nu se face nici pe bani, nici prin intermediari. Dar am sa-ti spun o chestiune mult mai cumplita: se va face pe baza ASEMANARII cu Fiul Omului, Iisus Hristos. Si n-am auzit de nimeni care sa o dobandeasca in afara Bisericii.
Si nu fii chiar asa de sigur ca se vor produce "schimbari", nici chiar daca va veni alta generatie de preoti. De 2000 de ani, diavolul tot incearca asta...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 11.06.2006, 21:04:43
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen
"Crestinism liberal" nu exista, poate exista o razvratire sub aceasta masca. Si sa nu uitam ca modelul nostru, Iisus Hristos, desi Dumnezeu adevarat, spune: "Pentru ca M-am coborât din cer, nu ca sa fac voia mea, ci voia Celui ce M-a trimis pe Mine" (Ioan 6,38). Adica ASCULTARE.
Da, noi suntem liberi sa facem ce vrem, sa credem ce vrem, sa contestam ce nu ne place sau nu ne convine, dar pentru toate vom da socoteala la Judecata.
Crestinismul liberal spre surprinderea ta accepta autoritatea lui Dumnezeu si atat. Ideologia crestinismului liberal(cunoscut si ca anarhic) sustine ca singura autoritate religioasa o reprezinta Dumnezeu, si nu e nevoie de intermediari sau de institutie religioasa pentru mantuire, ci de o relatie personala cu Creatorul.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 11.06.2006, 21:15:02
Eugen Eugen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.01.2006
Mesaje: 145
Implicit

Nu sunt surprins, nu vii cu nici o noutate. Toate cultele neoprotestante sustin asta.
Da, numai ca Dumnezeu L-a trimis pe Fiul Sau, Iisus Hristos, Care a intemeiat, prin Sfintii Apostoli, BISERICA. Nu a trimis pe nimeni altcineva in mod personal, asa ca toti ceilalti sunt IMPOSTORI, care vor sa-si ascunda razvratirea sub masca ascultarii "direct" de Dumnezeu.
Deci, nimic nou sub soare.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.06.2006, 21:28:02
Alexandr_Bazil Alexandr_Bazil is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2006
Mesaje: 352
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen
Nu sunt surprins, nu vii cu nici o noutate. Toate cultele neoprotestante sustin asta.
Da, numai ca Dumnezeu L-a trimis pe Fiul Sau, Iisus Hristos, Care a intemeiat, prin Sfintii Apostoli, BISERICA. Nu a trimis pe nimeni altcineva in mod personal, asa ca toti ceilalti sunt IMPOSTORI, care vor sa-si ascunda razvratirea sub masca ascultarii "direct" de Dumnezeu.
Deci, nimic nou sub soare.
Care ceilalti??? Eu aici nu vorbesc despre culte neoprotestante, care totusi se bazeaza pe religia organizata. Aici era vorba de ascultarea lui Dumnezeu fara intermediari, prin intermediul Noului Testament... poate ca sunt razvratiti, dar de ce e asta un lucru rau?? La vremea Sa si in contextul religios de atunci pana si Iisus era considerat un model revolutionar, pentru ca el a schimbat radical religia mozaica.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se foloseste religia ortodoxa de stiinta pentru promovarea binelui? AndyTh Teologie si Stiinta 9 26.03.2012 13:28:55
Cuvantul meu, cuvantul tau... NECTARIE Generalitati 16 25.01.2011 17:10:17
Sa faci ce spune popa, nu ce face popa costel Generalitati 20 25.11.2009 15:09:11
METANIERUL - ce este el si la ce (se) foloseste? geo.nektarios Rugaciuni 21 16.03.2009 15:30:57
Fa ce zice popa, nu ce face el... suntunOM Preotul 31 25.08.2007 01:34:00