Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.11.2010, 19:29:51
Templier Knight's Avatar
Templier Knight Templier Knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.11.2010
Locație: Unknown
Religia: Ortodox
Mesaje: 262
Implicit Ateii nu mai pot dovedi..

Oricare știință, oricât de ateistă ar fi ea, se confruntă cu o întrebare căruia nu-i poate da vreun răspuns. Evoluționismul poate explica originea vieții pentru ultimii 5 miliarde de ani. Big Bang-ul poate explica originea Universului prezent. Universul provine dintr-un punct cosmic foarte instabil, având o materie extrem de deasă. Dar știința nu poate răspunde la această ultimă întrebare: de unde provine acest punct cosmic care apoi a explodat? Astfel ajungem la “prima cauză”. Din moment ce pentru ce orice reacție există o reacție opusă și egală, și pentru orice efect există o cauză, pentru orice efect inițial trebuie să existe mai întâi o primă cauză. Știința nu are niciun răspuns pentru “prima cauză”. Știința a mers până la Big Bang, dar înainte de Big Bang nu mai știe nimic, admițând faptul că “nu știm nimic ce s-a întâmplat înainte”.

Iată ce declară fizicianul Robert Jastrow, un ateist convins: “Există o mare problemă. Știința a demonstrat că Universul a explodat într-un anumit moment. Dar, se pune problema: ce a cauzat producerea acestui efect? Cine sau ce a pus materia și energia în Univers? Universul a fost creat din nimic sau a existat înainte anumite materiale? Și știința nu poate să răspundă la aceste întrebări.”
__________________
"Daca Hristos n-a inviat, zadarnica este atunci propovaduirea noastra, zadarnica si credinta voastra" (I Corint. XV, 14)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 29.11.2010, 13:53:46
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Așa e, dar un ateu ar zice că de vreme ce n-a văzut Big Bangul nu are nicio dovadă că n-a fost nimic înainte și ceea ce e pur speculativ nu e convingător pentru ei. :))
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.11.2010, 14:32:30
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Nici credinciosii nu stiu cum a aparut Universul si viata pe pamant. Noi credem ca Dumnezeu le-a facut posibile si ca le mentine in stare de functionare, insa nu stim cum a facut El toate acestea, cum functionam si ce ne rezerva viitorul. Pentru raspunsul la increbarile CUM? va trebui sa mai asteptam probabil moartea sau Judecata de Apoi.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 29.11.2010, 15:05:31
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

De fapt scriptura ne zice cum a apărut viața, chiar dacă mai ridică și ea semne de întrebare.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 29.11.2010, 20:35:12
codana's Avatar
codana codana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2008
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 523
Implicit salut,florin-ionut

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Nici credinciosii nu stiu cum a aparut Universul si viata pe pamant. Noi credem ca Dumnezeu le-a facut posibile si ca le mentine in stare de functionare, insa nu stim cum a facut El toate acestea, cum functionam si ce ne rezerva viitorul. Pentru raspunsul la increbarile CUM? va trebui sa mai asteptam probabil moartea sau Judecata de Apoi.
si daca, omul ar sti cand si cum a fost creat sau a luat fiinta universul,ar fi el lapte si miere???acest lucru nu este necesar de stiut,iar dumnezeu in prestiinta sa, a hotarat corect,parerea me
__________________
Ioan,3.16;1Corinteni,13.4-7
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.11.2010, 00:15:04
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Oricare știință, oricât de ateistă ar fi ea, se confruntă cu o întrebare căruia nu-i poate da vreun răspuns.
Si asta e un argument in favoarea religiei? Cum?

Nu exista stiinta ateista. La fel cum nu exista stiinta teista.
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.11.2010, 17:23:50
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Scriptura ne spune "ce" s'a intamplat si "ce" se intampla inca... ea nu ne spune insa si "cum" au loc toate !
A descoperi "cum" s'au intamplat si se intampla toate este datoria stiintei.

Cand omul citeste Scriptura cu credinta... el nu mai are nevoie de demonstratia stiintei.

Totusi, stiinta nu este rea, atata timp cat accepta ca sunt lucruri care ii vor scapa intotdeauna de sub "lupa".
Stiinta descopera si declara sentintele rostite de Scriptura, insa nu pe calea credintei, ci pe a demonstratiei.

Totul se schimba insa cand stiinta nu stie unde sa se opreasca.
Atunci stiinta devine luciferica.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #8  
Vechi 30.11.2010, 17:49:14
konijiro's Avatar
konijiro konijiro is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.04.2009
Mesaje: 1.114
Implicit

Citat:
Scriptura ne spune "ce" s'a intamplat si "ce" se intampla inca...
Am putea considera ca Scriptura ne-ar spune ce s-a intamplat si daca relatarile din Scriptura ar putea fi coroborate cu ceva surse istorice credibile. Elemente centrale Bibliei, cum ar fi Potopul sau Exodul, ca sa nu mai vorbim de insusi caracterul divin al lui Isus, trebuie acceptate cu titlu de credinta, pentru ca dovezi pentru ele nu prea exista, in afara Scripturii. Si aia nu e dovada, e text scris cu un scop clar, care numai impartial nu era.

Deci, pana la aparitia acestor surse independente, imi rezerv dreptul de a vedea Biblia ca pe o colectie de mituri.

Citat:
A descoperi "cum" s'au intamplat si se intampla toate este datoria stiintei.
Foarte frumos spus. Ai omis insa sa adaugi: "atata timp cat descoperirile stiintei nu contrazic lucrurile in care credem noi".
Pentru ca daca o face, stiinta devine brusc inamicul nr. 1.

Citat:
Cand omul citeste Scriptura cu credinta... el nu mai are nevoie de demonstratia stiintei.
Nu stiu ce intelegi tu prin generalizarea asta ("om"), dar uite, eu sunt un om, si consider ca nu exista nici o virtute in a crede in ceva fara absenta dovezilor. Si nu vorbesc de nici o demonstratie a stiintei, ci de surse istorice independente, care se documenteze fapte importante, cum ar fi, de pilda, invierea.
Repet: afirmatiile cu caracter extraordinar cer dovezi pe masura. Abordarea religioasa (adica aceea din citatul mai sus, bolduit), care spune ca trebuie sa credem oricum, e nascuta tocmai din inabilitatea religiilor de a oferi dovezi intru sutinerea proprillor afirmatii.

Altfel da, stiu, ratiunea e inamicul nostru, de la Sfintii Parinti pana la Martin Luther. Daca sap un pic, sigur gasesc ceva lideri ortodocsi in viata care sustin acelasi lucru.

Citat:
Totusi, stiinta nu este rea, atata timp cat accepta ca sunt lucruri care ii vor scapa intotdeauna de sub "lupa".
Dupa cum spuneam mai sus: stiinta e foarte buna cand ne incalzeste casele, cand ne vindeca de boli, cand ne permite sa calatorim repede si eficient, cand ne faciliteaza accesul la informatie. Insa devine brusc rea cand "decide sa il ignore pe zeul nostru" si isi baga nasul in chestii diavolesti, gen evolutie, etc. Nu?

Citat:
Totul se schimba insa cand stiinta nu stie unde sa se opreasca.
Atunci stiinta devine luciferica.
Exemple?
__________________
Traieste o viata implinita. Daca exista zei, si sunt drepti, nu le va pasa cat de devotat lor ai fost, ci vei fi binevenit datorita virtutilor de care ai dat dovada de-a lungul vietii. Daca exista zei, si sunt nedrepti, oricum nu ai vrea sa le fi devotat lor. Iar daca nu exista zei, atunci vei fi disparut pur si simplu, dar vei fi trait o viata nobila, care va ramane in amintirile celor dragi. - Marc Aureliu
Question everything.

Last edited by konijiro; 30.11.2010 at 18:00:04.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 01.12.2010, 18:41:43
ai2 ai2 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Locație: Micul Paris medieval
Mesaje: 1.625
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
Și știința nu poate să răspundă la aceste întrebări.”
1) Religia nu ofera niciun raspuns in acest sens. Basca mai inventeaza basme puerile dupa cum zicea Einstein.
2) Daca stiinta inca nu ofera un raspuns la niste intrebari, ce relevanta are asupra religiei?
3) Imagineaza-ti ca ai fi trait acu' 100 de ani (sau 200). Ce-ai fi zis? Ca ateii nu pot dovedi precesia periheliului lui Mercur. Te mai intreb inca o data, care-i relevanta stadiului la care a ajuns stiinta in momentul in care iti pui tu asemenea probleme?
4) Ceva imi spune ca te-ai documentat despre stiinta insa nu la nivelul la care puteai sa ajungi. Multe surse incercand sa popularizeze stiinta nu explica foarte bine care este stadiul la care s-a ajuns si asta se dovedeste un lucru periculos cand atatia crestini abia asteapta sa inteleaga ca stiinta nu e perfecta.
5) Abia astept sa citesc vreun forum ortodox peste vreo 50 de ani sa vad ca nu mai pot dovedi ateii.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 01.12.2010, 18:52:45
mishul mishul is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
1) Religia nu ofera niciun raspuns in acest sens. Basca mai inventeaza basme puerile dupa cum zicea Einstein.
2) Daca stiinta inca nu ofera un raspuns la niste intrebari, ce relevanta are asupra religiei?
3) Imagineaza-ti ca ai fi trait acu' 100 de ani (sau 200). Ce-ai fi zis? Ca ateii nu pot dovedi precesia periheliului lui Mercur. Te mai intreb inca o data, care-i relevanta stadiului la care a ajuns stiinta in momentul in care iti pui tu asemenea probleme?
4) Ceva imi spune ca te-ai documentat despre stiinta insa nu la nivelul la care puteai sa ajungi. Multe surse incercand sa popularizeze stiinta nu explica foarte bine care este stadiul la care s-a ajuns si asta se dovedeste un lucru periculos cand atatia crestini abia asteapta sa inteleaga ca stiinta nu e perfecta.
5) Abia astept sa citesc vreun forum ortodox peste vreo 50 de ani sa vad ca nu mai pot dovedi ateii.
Daca chiar erai ateu, nu aveai ce cauta aici sa te razboiesti cu 'saracii oameni religiosi'. Si asa nu demonstrezi nimic. Ceva imi spune ca esti in balanta( Sa crezi sau sa nu crezi in ceva mult superior noua?). Si nu e cazu' sa imi raspunzi, repet, nu demonstrezi nimic, niici mie nici altcuiva.

PS: nu ai cum sa demonstrezi 'INEXISTENTA' unei divinitati perfecte.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Relatia cu ateii WhiteChakra Generalitati 25 27.09.2011 05:58:24
ateii si iratiunea 2 flying Generalitati 5 10.01.2011 10:42:07
Ateii dorstor Umanitare 3 23.08.2008 00:05:06