Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 26.04.2014, 16:05:26
FearGod FearGod is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.04.2014
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Pai in cazul asta credinciosul nu e credincios. Credinciosul caruia ii pasa de bani si nu de ce i-a spus preotul nu a inteles nimic din ce a auzit. Pana la urma preotul mai mult decat sa invete prin cuvant si exemplu personal (stiu ai sa te legi de partea cu exemplul personal) nu poate. De aici in colo responsabilitatea ii revine credinciosului. Si tocmai asta este problema ca uneori, din puncul unora de vedere accentul cade pe ban si nu pe invatatura si traire.
Credinciosul constata,el e simplu, fara cunostinte temeinice de teologie,el pur si simplu vede ca in urma unor slujbe religioase trebuie sa plateasca


Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Stii ce salariu se primeste de la stat? Preotul are si el familie, are copii de crescut, are copii la faculatate, are nevoi ca si noi toti ceilalti. Stii cate cazuri sociale de preoti exista? Stii cati preoti fara salariu de la stat sunt? Nu.
Din cate stiam 1100 de lei preot debutant,iar cei mai in varsta 2000 de lei,daca sunt cazuri sociale de preoti inseamna ca biserica nu e unita ca preotii nu sunt frati nu se ajuta intre ei,eu asa stiu ca primii crestini puneau toti banii la un loc si se imparteau fiecaruia dupa nevoi,si mai stiu ca nu crestinau oameni pe bani,

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nici asta nu stii. Nu te supara, dar mi se pare normal ca inainte sa vorbesti despre ceva este sa te informezi. Calugarii muncesc. Nu stau toata ziua cu burta la soare si le pica de sus. Si munca pe care o fac multi dintre ei omul din lumea, din comoditate nu o mai face de ceva vreme. Dar si presupunand ca nu ar munci, tu stii cu ce se confrunta calugarul in manastire? Ce ispte trebuie sa indure? Esti sigur ca stresul omului din lume este mai mic decat al calugarului? Esti sigur ca este mai usoara calea calugarului?
Am zis eu ca nu muncesc?? si da stresul calugarului e mai mic decat al omului in ziua de azi,pe mine daca i se pune chef patronului sa ma dea afara eu nu mai am ce manca,in schimb calugarul are painea cea de toate zilele asigurata.


Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Pentru ca nu stii. Iar. BOR a spus ca "taxele" au rol orientativ si nu sunt obligatorii. Daca cineva nu vrea sa de, nu da. Asa ca nu impune nimeni nimic.
De ce le-au mai pus taxele alea??? asa de flori de mar?? e ca si cum o tipa merge topless pe strada si in bikini si zice "mai eu nu sunt curva dar daca totusi vreti sa stam de vorba eu nu ma impotrivesc...dar nu va impun nimic sa stiti" nu impui dar arati calea ce trebuie de urmat


Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
"Nu judeca si nu vei fi judecat". Sau ti-ai scos barna din ochiul tau pentru a vorbi de paiul celuilalt.
Etalonul este Hristos si pe el trebuie sa Il urmam.
Nu judec un om anume,judec o "institutie" o practica care indeparteaza oamenii de Hristos,nu pot sa inchid ochii la orice si nici nu ma poti santaja emotional cu ce spune Iisus,nu trebuie ca tu sa faci greseli in speranta ca nu te judeca nimeni cum a spus Iisus,intelegi?
Iisus Hristos e Calea,Adevarul,si Viata dar pana sa ajung sa-L cunosc am nevoie de preoti,de biserica.Ca din nu stiu ce motive,numai D-zeu stie,a ales sa nu se arate direct oamenilor(probabil liberul arbitru) si atunci noi trebuie sa-L cautam si unde sa-l caut daca nu la biserica?? de aceea de la biserica ma astept la o moralitate mai inalta fata de restul societatii,am alte asteptari.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 26.04.2014, 16:13:39
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Discutia este inutila. Nu stii multe lucruri din viata Bisericii si majoritatea lucrurilor din invatatura ei. Nu te supara, dar asta este realitatea. Pot sa te corectez cu privire la ce spui (si sa iti si aduc dovezi), dar asta nu va ajuta.
Ce va ajuta in schimb ar fi sa mergi la biserica, sa studiezi invataturile Bisericii, sa traiesti in conformitate cu acestea, iar cand vei reusi si vei putea fi un model atunci vom putea continua aceasta discutie.
Cel mai usor lucru este sa ii judecam pe ceilalti, cat de gresit procedeaza ei, iar daca este sa intoarcm discutia spre noi vom gasi mereu alibiuri pentru tot ce facem... sau nu facem.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 26.04.2014, 16:42:28
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.987
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
Mama mea care este la tara imi cere mereu bani pentru biserica,la inceput am zis ca e ok eu fiind ortodox dar m-am interesat mai bine si am intrebat-o pentru ce sunt acei bani(in fiecare an da cam 200 de lei) si mi-a spus ca banii sunt pentru rugaciunile preotului,de paste,mosii de vara,iarna,etc si am intrebat "cine nu are bani sa dea nu se mai roaga preotul" si mi-a raspuns ca da,si ca banii sunt strict pt rugaciuni,pentru reparatii si alte cheltuieli se cer bani in plus
Eu stiam ca preotii sunt bugetari primesc salariu si pensie pt munca prestata,mai primesc in plus bani la nunti,botezuri,inmormantari,dar si la rugaciuni???? chiar asa in biserica noastra totul se plateste?? cum ramane cu "fara plata ati primit fara plata sa dati" se pare ca la noi credinta se plateste,nu scoti banul nu se roaga nimeni pt tine,daca gresesc corectati-ma.
11. Dacă noi am semănat la voi cele duhovnicești, este, oare, mare lucru dacă noi vom secera cele pământești ale voastre?(1Cor9,11)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #14  
Vechi 26.04.2014, 17:09:18
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
Nu-mi place deloc chestia asta cu cerutul banilor,taxe la orice,nimic nu e gratis.
Mă gândeam eu că ție-ți place să fie totul pe gratis.
Ai vreun handicap, ceva? Care e motivul de cerșești să fie mocca?
Ia mai lăsați voi milogeala asta!
Când te duci la bodegă nu ceri nimic pe gratis. Vrei doar pe datorie :)
Reply With Quote
  #15  
Vechi 26.04.2014, 17:50:46
FearGod FearGod is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.04.2014
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Discutia este inutila. Nu stii multe lucruri din viata Bisericii si majoritatea lucrurilor din invatatura ei. Nu te supara, dar asta este realitatea. Pot sa te corectez cu privire la ce spui (si sa iti si aduc dovezi), dar asta nu va ajuta.
Ce va ajuta in schimb ar fi sa mergi la biserica, sa studiezi invataturile Bisericii, sa traiesti in conformitate cu acestea, iar cand vei reusi si vei putea fi un model atunci vom putea continua aceasta discutie.
Cel mai usor lucru este sa ii judecam pe ceilalti, cat de gresit procedeaza ei, iar daca este sa intoarcm discutia spre noi vom gasi mereu alibiuri pentru tot ce facem... sau nu facem.
Eu nu am spus sau pretins ca sunt vreun invatat in teologie,asta si astept de la tine sa ma corectezi,sa vii cu argumente cu dovezi,de aia esti platit(in cazul in care esti preot) preotii au de a face cu oameni nepregatiti,noi aia care cotizam cu bani la salariu dumneavoastra asteptam argumente,ce e rau in asta?? ca mine sunt milioane in tara asta,adica noi nu avem voie sa primim raspunsuri ci doar sa fim obedienti??

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
11. Dacă noi am semănat la voi cele duhovnicești, este, oare, mare lucru dacă noi vom secera cele pământești ale voastre?(1Cor9,11)
"Dar noi nu ne-am folosit de dreptul acesta,ci rabdam totul ca sa nu punem vreo piedica Evangheliei lui Hristos"

Eu asta observ in ziua de azi ca se pun piedici,oamenii cand li se cer bani isi pierd credinta in Evanghelie si in D-zeu

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Mă gândeam eu că ție-ți place să fie totul pe gratis.
Ai vreun handicap, ceva? Care e motivul de cerșești să fie mocca?
Ia mai lăsați voi milogeala asta!
Când te duci la bodegă nu ceri nimic pe gratis. Vrei doar pe datorie :)
Mai omule stii ceva eu pot sa ma rog si singur nu am nevoie de intermediari si sincer sa fiu nu dau 2 bani pe rugaciunile preotilor care cer bani ca sa stii si tu treaba asta,mie nu-mi plac alaturarile asta credinta+bani rugaciuni+bani eu altfel il vad pe D-zeu si pe Iisus.Asa spune in scripturi ca trebuie sa fii handicapat ca sa te bage inseama preotul pe gratis??? nu prea cred
Unde ai pomenit tu milogeala de la crestini?? crestinul adevarat daca ii cere preotului rugaciuni ii da daca are bani,eu nu am intalnit oameni de o asemenea fatarnicie sa ii ceara preotului rugaciuni sa aibe bani si sa nu dea intentionat,aia nu mai e credinta,inseamna ca ala e prost,se milogeste omul sarac nu unu care are bani
Deci repet nu mai cereti bani ca loviti in credinta oamenilor si dati motive ateilor sa atace biserica.
Daca nu ma credeti intrati pe forumurile din Romania sa vedeti ca sunt sute de subiecte pe aceeasi tema adica banii
Reply With Quote
  #16  
Vechi 26.04.2014, 18:33:04
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
Eu nu am spus sau pretins ca sunt vreun invatat in teologie,asta si astept de la tine sa ma corectezi,sa vii cu argumente cu dovezi,
Nu. Nu te intereseaza argumentele. Tu "stii" deja ce e bine si ce e rau. Tie ti se pare normal ca tu sa poti gresi, sa faci ce vrei, sa nu iti dai interesul pentru Biserica, sa astepti sa te "invete" altii nu sa te straduiesti singur, sa primesti ajutor atunci cand ai nevoie (de orice natura), dar preotii sa traiesca din salarii mizere de 600 de lei si daca se poate sa cerseasca la coltul strazii.

Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
de aia esti platit(in cazul in care esti preot)
Nu sunt preot.

Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
preotii au de a face cu oameni nepregatiti,
Exista doua categorii de oameni nepregatiti:
1. Cei care nu au acces si au nevoie de mai multa atentie si mai mult efort in catehizare.
2. Cei care vor sa le pice din cer, nu vor sa faca efort si pentru asta fiecare va trebuie sa raspunda. Nu doar preotul.

Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
noi aia care cotizam cu bani la salariu dumneavoastra asteptam argumente,ce e rau in asta??
E rau pentru ca vezi preotul ca pe un functionar care trebuie sa stea la dispozitia ta.

Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
ca mine sunt milioane in tara asta,adica noi nu avem voie sa primim raspunsuri ci doar sa fim obedienti??
Stai linistit ca inca nu i-am vazut pe cei obedienti. Cam ce astepti? Stii cati preoti sunt? Stii cati "credinciosi"? Cum vrei sa ajunga un preot la atatia oameni? Daca s-ar pune problema cresterii nr de preoti tot tu ai fi cel nemultumit ca trebuie sa "intretii" atatia preoti. Dar nici pe la biserica nu vrei sa dai. Repet, preotul nu este un functionar la dispozitia ta. Este la dispozitia ta atat timp cat arati interes, deschidere si faci un efort.


Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
Eu asta observ in ziua de azi ca se pun piedici,oamenii cand li se cer bani isi pierd credinta in Evanghelie si in D-zeu
Nu pierd ce nu au avut. Cel pe care il intereseaza banul nu are credinta, are superstitie.



Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
Mai omule stii ceva eu pot sa ma rog si singur nu am nevoie de intermediari
Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Pot sa ghicesc? In perceptia ta nu este nevoie de preot pentru a ajunge la Dumnezeu?
Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
Ghicesti gresit,chiar este nevoie de preot,
Uite ca totusi nu am gresit.



Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
Daca nu ma credeti intrati pe forumurile din Romania sa vedeti ca sunt sute de subiecte pe aceeasi tema adica banii
De asta este lumea plina de "sfinti".
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 26.04.2014, 19:04:11
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FearGod Vezi mesajul
Unde ai pomenit tu milogeala de la crestini??
La tine.
Nu cred că ești creștin dar asta-i altă discuție.

Nu te mai tot milogi să-ți facă Biserica toate pe de-a moaca.
Dacă nu ești handicapat sau cerșetor, dă și tu un ban Bisericii!
Că nu mori.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 26.04.2014, 19:08:56
FearGod FearGod is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.04.2014
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Nu. Nu te intereseaza argumentele. Tu "stii" deja ce e bine si ce e rau. Tie ti se pare normal ca tu sa poti gresi, sa faci ce vrei, sa nu iti dai interesul pentru Biserica, sa astepti sa te "invete" altii nu sa te straduiesti singur, sa primesti ajutor atunci cand ai nevoie (de orice natura), dar preotii sa traiesca din salarii mizere de 600 de lei si daca se poate sa cerseasca la coltul strazii.
Ba da ma intereseaza chiar foarte tare,asta e si motivul pentru care mi-am facut cont aici ca sa gasesc raspunsuri,eu mi-am dat interesul pentru biserica locala,am platit aproape an de an fara sa cer justificari,tata a muncit cu ziua pe gratis.Probabil m-ai inteles gresit eu nu vreau ca preotii sa cerseasca vreau sa traiasca decent,si vreau sa se gasesasca o solutie la nivel inalt ca sa nu mai fie nevoiti sa ceara bani de la oameni in schimbul prestatiilor religioase,credinta in Hristos nu se vinde,rugaciunile catre El la fel si punct


Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
E rau pentru ca vezi preotul ca pe un functionar care trebuie sa stea la dispozitia ta.
Cu parere de rau asta este la momentul actual,doar un functionar,bugetar.
Sa renunte la salariul de la stat si te asigur eu ca oamenii ar plati mult mai mult si ar face mai multe donatii stiind ca acel preot nu are un salariu fix,ma pun in situatia mea cu siguranta as plati mai mult cand stiu ca cineva se roaga pt mine,familie etc

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Dar nici pe la biserica nu vrei sa dai. Repet, preotul nu este un functionar la dispozitia ta. Este la dispozitia ta atat timp cat arati interes, deschidere si faci un efort.
Dar banii pacatosilor sunt buni,nu-i asa?? e platit din banii cetatenilor tarii fie ca sunt atei,crestini etc si da e la dispozitia tuturor celor care il cauta,daca nu lua bani de la stat era liber nu avea constrangeri,asa el ia bani si de la stat si de la biserica si de la enoriasi



Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Uite ca totusi nu am gresit.
Ba da ai gresit pentru ca eu ma refer la preotii care cer bani,e nevoie de preoti de profi de religie ca sa invete oamenii,ce tu cand iti alegi un duhovnic nu cauti si tu unu bun???
Reply With Quote
  #19  
Vechi 26.04.2014, 19:17:03
FearGod FearGod is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.04.2014
Mesaje: 40
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
La tine.
Nu cred că ești creștin dar asta-i altă discuție.

Nu te mai tot milogi să-ți facă Biserica toate pe de-a moaca.
Dacă nu ești handicapat sau cerșetor, dă și tu un ban Bisericii!
Că nu mori.
Sunt chiar foarte crestin,sa stii ca nu toti crestinii ridica osanale inchizand ochii,eu cand merg la biserica merg pentru Hristos nu pentru preot
Eu nu ma milogesc eu constat cand ma duc la biserica(foarte rar ce-i drept)rad oamenii de mine "iar te duci bah la aia sa-ti ia banii,vezi ba ca ti s-au tocit pantalonii in genunchi" daca se merge pe trendul asta in 50 de ani dispare si biserica si credinta.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 26.04.2014, 19:24:47
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu te obligă nimeni să mergi la biserică, să dai bani. Stai necununat, lasă-ți copiii nebotezați dacă ai și poate s-o găsi și cineva să te înmormânteze...

Nu ai apărut cu gânduri sincere pe la noi, ci cu insinuări, acuze și chef de polemică. Ești liber să faci ce vrei cu viața ta.

Noi ne simțim bine în biserică, așa cum e. Nu îmi ia nimeni banii cu forța, dacă nu am, nu dau. Dar asta e altă poveste. Tu vorbești de principiu...
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare