Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.01.2015, 17:39:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

"Părintele a refuzat să facă din ortodoxie o ideologie."


Hai sa fim seriosi, oricat am incerca sa o scaldam, cu greu putem incadra faptele/vorbele la capitolul asta "soft".


Oricum nu ma mira tentativa asta, venind de la par. Necula, ca vorba aia: nu vorbesti de funie in casa spanzatului.


Probabil se stie legatura dumnealui cu Oastea Domnului, o organizatie para-ortodoxa, care desi s-a nascut in sanul ortodoxiei, are un istoric si o ideologie mai degraba sectara decat ortodoxa.


Si la ora actuala o parte din ei sunt sectari in toata regula, iar cealalta parte are dificultati majore, ca si dumnealui de altfel (asa cum reisea dintr-o conferinta la care am participat acum multi ani) sa inteleaga ca pozitia ortodoxiei in istoria crestina nu este cea a unui cult printre multe altele.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 29.01.2015, 18:55:24
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, da...bine că e vrednic de ascultare pr. Părintele Gheorghe Anițulesei care denigrează tot ce-i stă în cale, începând cu PF Daniel. Asta numai duh creștin nu e, dar fiecare cât poate și cât pricepe.

Last edited by ovidiu b.; 29.01.2015 at 19:06:58.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 29.01.2015, 19:07:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Mai bine asculti ce zice, nu cine zice.


Binecuvantarea de a te ruga "Sf." Francisc sau "sanctificarea" lui intr-o biserica ortodoxa cu toata bunavointa dar nu se pot incadra la "Părintele a refuzat să facă din ortodoxie o ideologie."


Cu greu se poate incadra si la categoria politica ecumenica absolut necesara si in limite cat de cat sanatoase.

Da cine stie, poate ca si multe alte prorocii care ii sunt atribuite ad-hoc si vorbe de duh si etc. o fi si asta o chestie care ii este atribuita fara baze reale.
Si pictura poate a facut-o altcineva, sau a vrut sa fie altceva si nu o iesit cum trebuia.
Si etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 29.01.2015 at 19:11:47.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 29.01.2015, 19:26:59
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu am nevoie de argumente aduse în neștiință de cauză, sunt vechi înregistrările alea, credeam că ai adus și tu ceva mai nou. Am ascultat și ascult pe cei care l-au cunoscut, cunosc destule persoane care l-au cunoscut, printre ei chiar preoți.

Apoi, e cam greu să zdruncini credința unui om care a primit ajutor de la Dumnezeu prin mijlocirea părintelui. Pe omenii ăștia chiar nu mai ai cum să-i smintești, oricât de multe argumente contra ai aduce.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.01.2015, 19:34:59
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Eu abia am aflat acum cateva zile de ele.

Nici aici nu cred ca au mai fost postate, doar a treia inregistrare, asta mai exact:


Parintele Arsenie Papacioc si P. Ioanichie Balan -despre ratacirile P. Arsenie Boca


https://www.youtube.com/watch?v=w9AAI9iwvkM

Pe un topic mai vechi care a fost inchis.


Dupa ce cu cateva zile inainte trecusem pe la un targ unde la un stand era plin de lucrari cu par. Arsenie Boca, ma refer in special la cele cu pretentii iconografice, dar nu pot sa observ ca apar tot mai multe "marturii" din ce in ce mai suspecte, carti scoase in numele lui mergandu-se pana la plagiat (se plangea cineva pe aici de o poezie furata in acest nobil scop) si multe altele care deja miros a altceva.


Si nici nu cred ca merita efortul sa deschid un subiect nou, m-am multumit sa cer doar o opinie particulara, dar imediat mi-a sarit in ochi topicul asta "la obiect" si "proaspat".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 29.01.2015, 19:45:37
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sunt vechi înregistrările, în fine, nu e important.

Legat de cărți care apar peste noapte ca ciupercile după ploaie și fără nici o binecuvântare, da sunt de acord cu tine. E clar că scopul lor este unul comercial și mai puțin duhovnicesc, dar asta nu are nimic de a face cu personalitatea părintelui.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 29.01.2015, 20:16:36
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Într-adevăr, multe cărți apar dintr-un nebinecuvântat interes comercial și este bine ca oamenii să înțeleagă asta. O spun în cunoștință de cauză, cunoscând personal un editor care dorea să vândă niște minuni atribuite Părintelui.

Fenomenul acesta creat de media în jurul Părintelui Arsenie nu face decât să împiedice cunoașterea lui reală, lumea nemaiputând face deosebirea între ce este adevărat și ce este minciună. Aici poate fi identificată cu adevărat lucrarea diavolului, care calchiază, imită fără să creeze, construind false realități, încețoșând atmosfera mai ales acolo unde „riscul” ca cineva să cunoască adevărul este mai mare.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 29.01.2015, 22:49:34
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Probabil că te referi la acest text:

"- Vine timpul, si e foarte aproape, cand toti preotii vor repara bisericile, iar altii vor construi altele noi, dar nelucrand ei la sufletul omului, vor ramane bisericile goale, cucuvelele vor canta intr-insele. Roadele slabirii in dreapta credinta a teologilor in facultati si seminarii vor fi preotii, care vor fi si mai slabi ca invatatorii lor; mai ales in Transilvania ortodoxia aproape ca va disparea, ultima reduta va fi Sibiul, dar va cadea si acesta. Dumnezeu nu forteaza mantuirea nimanui. Cine are minte sa ia aminte."
.
Cred ca ambele avertismente ale parintelui din citat se regasesc in realitate
Si grija exagerata pentru aspectele materiale ale biseriscilor in detrimentul slujirii sufletului oamenilor, si,probabil si slabirea pregatirii teologice a studentilor si a dascalilor. Aici nu am informatii, dar presupun ca exista un asemenea trend .Dimpotriva ,eu mereu am fost increzatore in preotii nostrii,preotii din parohii mici care isi fac cu daruire misiunea lor, precum si in tinerii care se pregatesc pt aceasta menire. Dar increderea mea era zdruncinata chiar de cei din interiorul sistemului care afirmau ca lucrurile nu stau chiarb asa. O oarecare aplecare spre material am vazut si eu
Apoi si pozitia geografica,mai ales a Transilvaniei ,de confluent a culturilor, precum si toleranta religioasa care domneste in acea zona, poate duce treptat la scaderea acoperirii Ortodoxiei . Asta nu inseamna cum bine observa cineva ,ca dispare ortodoxia,ci ca se diminueaza intr-un anume teritoriu
Poate ne-am culcat prea usor pe urechea ca suntem un taram ales , aceasta ne a facut sa fim prea siguri pe noi si prea comozi , si aceasta comoditate duce la diluarea eforturilor , si la amortirea credintei in popor
Cand va disparea Ortodoxia ,va disparea si jertfa neintrerupta care se adduce in bisericele Ortodoxe,si atunci va fi sfarsitul. Nu cred ca la aceasta s-a referit parintele ...
Reply With Quote
  #19  
Vechi 29.01.2015, 22:58:07
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Si grija exagerata pentru aspectele materiale ale biseriscilor in detrimentul slujirii sufletului oamenilor, si,probabil si slabirea pregatirii teologice a studentilor si a dascalilor. Aici nu am informatii, dar presupun ca exista un asemenea trend.
Cred că trendul este de a se studia tot mai mult, de a avea și proeții masterate și doctorate. În schimb, s-ar putea să fie o problemă la formarea duhovnicească, ce nu poate fi deprinsă decât trăind-o. Marii duhovnici sunt mari rugători și mari pescari de oameni. Iar pentru aceasta este nevoie de dragoste și de meșteșug.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 29.01.2015, 23:06:34
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Într-adevăr, multe cărți apar dintr-un nebinecuvântat interes comercial și este bine ca oamenii să înțeleagă asta. O spun în cunoștință de cauză, cunoscând personal un editor care dorea să vândă niște minuni atribuite Părintelui.
Omul care caută sincer, cu siguranță nu se va opri doar la aceste "minuni", mai mult sau mai puțin inventate. Omul care caută doar senzaționalul, va rămâne cu senzaționalul.

Din păcate, mulți dintre cei care dau mărturie, nepregătiți fiind, nu realizează că riscul de a cădea în exagerări este foarte mare.
Reply With Quote
Răspunde