Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.01.2008, 22:41:26
nimeni nimeni is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.01.2008
Mesaje: 67
Implicit

este interesant. as vrea sa vad productia impreuna cu noua perspectiva pe care o ofera. am inteles-o pe cea crestina, am vazut-o pe cea de la hollywood al lui gibson, am vazut-o si pe cea de pe discovery, chiar imi doresc ceva proaspat. perspectiva musulmana.

nu am inteles atitudinea de mai sus de dispret fata de altii oameni. dragii mei nu faceti cinste adevaratului crestin. mai usor pentru ca oricat va chinuiti sunteti si vo la fel ca si mine plini de pacate, defecte si uraciune.

referitor la iisus in coran? iisus exista in coran fara a avea importanta pe care a avut-o in crestinism. cat despre profetul lor mohamed? bravo lui ca a reusit sa faca ceea ce nu au reusit apostolii sa scoata arabii din idolatrie si sa le arate calea spre o religie monoteista care in sine are aceleasi principii precum iudaismul si crestinismul.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.01.2008, 22:42:37
nimeni nimeni is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.01.2008
Mesaje: 67
Implicit

stiu ca iranienii nu sunt arabi.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.01.2008, 22:44:54
nimeni nimeni is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.01.2008
Mesaje: 67
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
UN FILM CARE IL minimalizeaza pe cel care este calea ,adevarul si viata nu poate fi de la Dumnezeu ,sau facut cu voia lui ci mai degraba cu voia vicleanului,ca sa insele pe cit mai multi prin acest film ,dintre cei care il vor vedea ,sa le puna o piedica in calea unei eventuale crestinari.ATENTIE MARE ACI!
sofiaiuga. draga mea. tu inca speri sa crestinezi o populatie comparativa cu cea crestina? avand in vedre fanatismul lor crezi ca este necesar un film sa le intareasca credinta? nu cred. nu am vazut filmul nu stiu despre e forma de propaganda este vorba...

Reply With Quote
  #14  
Vechi 28.01.2008, 11:38:24
Grigorie Grigorie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2006
Mesaje: 376
Implicit

Am stat de vorba cu un iranian venit in Romania si convertit la ortodoxie. L-am intrebat despre educatia si viata religioasa a iranienilor. Mi-a spus ca exista destui iranieni care se opun actualului sistem islamic si s-ar bucura daca acesta ar fi rasturnat. Numai ca propaganda oficiala este puternica si nu iese nimic la iveala. Ca si la noi pe vremea lui Ceausescu, impresia pentru un observator extern este de lipsa a oricarei opozitii si de urmare intocmai a liderilor.
Din punctul de vedere al educatiei religioase, aceasta nu este profunda pentru majoritatea iranienilor. Coranul este in araba, limba pe care iranienii obisnuiti nu o inteleg.

Acest iranian mi-a spus ca a vazut in copilarie filmul lui Zefirelli despre Iisus si a plans. Acel film, desi cu multe metehne, a avut puterea sa miste destui iranieni. Daca in Iran ar exista libertate religioasa, crestinismul ar putea avea un succes de care poate ca nu ne dam seama.
Recunosc ca punctul lui de vedere este unul optimist. Pe mine m-a luat prin surprindere, dar poate ca exista si alti iranieni care gandesc ca el.

Intr-o prima etapa, poate ca e bine ca se face acel film despre Iisus, chiar daca scenariul se bazeaza pe Coran. Subiectul "Iisus" nu va mai fi tabu si cei innteresati vor cauta mai multe despre acesta, poate si din perspectiva crestina.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 31.01.2008, 16:31:27
florina.stan florina.stan is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2007
Mesaje: 15
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ancah
G Dovada Lumina de Pasti intarzie daca nu sunt si musulmani, care sa se roage. Dumnezeu vrea sa ii atraga si pe ei spre Adevar si iata ca se foloseste de film ca de un mijloc in acest scop. Cu siguranta ca oamenii vor fi sensibilizati si vor privi cu alti ochi lumea crestina.
Doamne!!! Ce am putut sa citesc! Ca lumina nu vine daca nu sunt musulmani?!?!?

Scuze, stiu singur ca lumina nu vine daca nu sunt ARABI ORTODOCSI!

Si sunt inca destui, Slava Domnului!
Reply With Quote
  #16  
Vechi 31.01.2008, 17:05:42
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florina.stan
Citat:
În prealabil postat de ancah
G Dovada Lumina de Pasti intarzie daca nu sunt si musulmani, care sa se roage. Dumnezeu vrea sa ii atraga si pe ei spre Adevar si iata ca se foloseste de film ca de un mijloc in acest scop. Cu siguranta ca oamenii vor fi sensibilizati si vor privi cu alti ochi lumea crestina.
Doamne!!! Ce am putut sa citesc! Ca lumina nu vine daca nu sunt musulmani?!?!?

Scuze, stiu singur ca lumina nu vine daca nu sunt ARABI ORTODOCSI!

Si sunt inca destui, Slava Domnului!
shi eu m-am mirat, dar nu-i exclus shi ce zice ancah, ca doar nu a oprit pe nimeni Hristos ca sa vina la el, iar daca cineva e oprit, atunci shi lumina e oprita, fireshte... ca lumina a venit pentru ca ORICINE crede in El shi in Cine L-a trimis sa se mantuiasca shi sa mosteneasca viatza vesnica, adica a-l Cunoashte pe Dumnezeu.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 30.11.2008, 00:18:52
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit Iranieni-islam-orthodoxie

Citat:
În prealabil postat de Grigorie Vezi mesajul
Am stat de vorba cu un iranian venit in Romania si convertit la ortodoxie. L-am intrebat despre educatia si viata religioasa a iranienilor. Mi-a spus ca exista destui iranieni care se opun actualului sistem islamic si s-ar bucura daca acesta ar fi rasturnat. Numai ca propaganda oficiala este puternica si nu iese nimic la iveala. Ca si la noi pe vremea lui Ceausescu, impresia pentru un observator extern este de lipsa a oricarei opozitii si de urmare intocmai a liderilor.
Din punctul de vedere al educatiei religioase, aceasta nu este profunda pentru majoritatea iranienilor. Coranul este in araba, limba pe care iranienii obisnuiti nu o inteleg.

Acest iranian mi-a spus ca a vazut in copilarie filmul lui Zefirelli despre Iisus si a plans. Acel film, desi cu multe metehne, a avut puterea sa miste destui iranieni. Daca in Iran ar exista libertate religioasa, crestinismul ar putea avea un succes de care poate ca nu ne dam seama.
Recunosc ca punctul lui de vedere este unul optimist. Pe mine m-a luat prin surprindere, dar poate ca exista si alti iranieni care gandesc ca el.

Intr-o prima etapa, poate ca e bine ca se face acel film despre Iisus, chiar daca scenariul se bazeaza pe Coran. Subiectul "Iisus" nu va mai fi tabu si cei innteresati vor cauta mai multe despre acesta, poate si din perspectiva crestina.
Buna ziua tuturor
Uite eu traiesc in Canada si aici sint foarte multi iranieni si foarte multi arabi si foarte multi pakistanezi si east-indiani toti musulmani.

Eu nu cunosc mult din islam, insa pot sa va spun ceea ce am vazut si vad zilnic:
1. iranienii, sigur nu sint arabi si se simt foarte ofensati daca sint numiti arabi. Cultutra lor este superioara celorlalti din celletale natii, asta e ste clar. Sint maierati, educati si au cultura.
2. arabii sustin ca sint mari musulmani; se roaga mereu, insa sint murdari, cel putin cei de aici pe care-i vad eu zilnic. Ramadan pentru ei este ceva sfant, deci nu maninca, fac post negru pe zi-lumina apoi se infrupteaza cu de toate, maninca pina pesnesc; dupa ramadan, merg si fumeaza, merg in baruri, agata femei, insa specialitatea lor cea mai mare este minciuna, mint extraordinar de mult in orice, insa mult mai putine minciuni decit alte natii de musulmani. Banii sint foarte importanti pentru ei, casnicia e un contract.
3. east indians muslims: ei sint vechii paria din india de vest, unde a fost cotropire pakistana au fost tratati mai bine, si asa au devenit musulmani. Acestia sint cei mai periculosi dupa cum se dovedeste aici in canada; nu au scrupule de a te inlatura daca cumva esti alb de culoare,: modifica file in computer ca sa dovedeasca ca esti incapabil, mint, se unesc impreuna si depun marturie falsa impotriva ta, cistiga intotdeauna. In general sint cei care cunosc cel mai putin meserie, dar cei care ocupa cele mai bune si bine platite locuri de munca;
4. pakistanezi: murdari, mincinosi, invidiosi, gelosi, rauvoitori si foarte falsi; la fel casatopria este un contract. Se folosesc de east-indieni muslim ca sa obtina ceea ce vor; nu cumpara case pentru ca sint jurati sa nu plateasca interese la banca. Orice cumpara trebuie sa fie cu bani lichizi.

Dintre toti, cei mai prietenosi sint iranienii.

Parrere personala: nu cred ca vre-unul din ei e sincerdestul sa creada in Hristos, altfel decit ei cred prin religia-mama.

Religia musulmana este dispersata in mai multe tipuri de culte religioase( mai mult de 11 la numar) la fel ca si crestinismul: sint cei extremisti(arabi - dar nu toti-east-indiani, pakistanezi) si cei ne-extremisti(iranianii). Sanse: iranienii dar nu toti.

Crestinismul aici in America: sint foarte multe secte religioase(nenumarate), care se dau drept crestini pentru ca au ales sa creada o parte din biblie doar.

Filmele au mesajele lor, insa interpretarile sint foarte personale si subiective.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 30.11.2008, 00:33:56
scrabble
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de patinina34 Vezi mesajul
nu cumpara case pentru ca sint jurati sa nu plateasca interese la banca.
Probabil ai facut confuzie cu cuvantul "dobanda", in engleza "interest". Nu-i nimic, nici Raducioiu dupa trei luni de stat in Italia nu mai stia romaneste.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 30.11.2008, 01:02:40
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Musulmanii,rataciti,uraciosi,nestiutori...Or sa vada probabil la moarte daca sunt cei mai drepti...Mohamed,cine o mai fi si acesta nimeni nu stie.Si tocmai profetul Lui Dumnezeu ,Mohamed,un arab ....cate ratacire..
Reply With Quote
  #20  
Vechi 30.11.2008, 01:31:04
patinina34's Avatar
patinina34 patinina34 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.11.2008
Locație: peste oceane si peste mari
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.185
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru patinina34
Implicit dobinda= interese la banca

Citat:
În prealabil postat de scrabble Vezi mesajul
Probabil ai facut confuzie cu cuvantul "dobanda", in engleza "interest". Nu-i nimic, nici Raducioiu dupa trei luni de stat in Italia nu mai stia romaneste.
Mie mi se apre ca este acelasi inteles, dar e drept daca ai citit ca sint in Canada, ai tras concluzii........ ai dreptate, insa pentru mine e important ca totusi ai inteles mesajul meu.

Multumesc pentru remarca, voi fii mai atenta pentru cei mai putin obisnuiti sa citeasca "colorat" cu alte cuvinte presarate din alte limbi.

Gresala este a mea, cer scuze daca am adus ceva ofense limbii romane, nu era in intentia mea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Acatistul Domnului nostru Iisus Hristos Calea, Adevarul si Viata tatolivia Intrebari utilizatori 0 09.10.2011 15:10:56
Cei 17 ani lipsa din viata lui Iisus RedTears Generalitati 37 24.01.2010 20:26:37
Despre multul rau pe care l-am facut cu unele postari ale mele aci mihailt Generalitati 2 05.01.2010 18:17:06
Ce parere aveti despre acest film ,l-ati vazut? ce v-a atras? tigerAvalo9 Resurse ortodoxe on-line 7 04.05.2009 22:38:47
Viata lui Iisus ,cum vi se pare filmul ,stiti mai multe despre el? tigerAvalo9 Generalitati 12 08.11.2008 13:13:18