Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.10.2012, 00:32:33
iustin10 iustin10 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.01.2010
Mesaje: 2.305
Implicit

Nu vreau sa zic ca in rest liturghia nu are folos si semnificatie.
Dar cred ca ar trebui sa ne comportam la fiecare liturghie ca si cum ar urma sa ne impartasim,si sa ne bucuram pentru cei ce o fac,sa ne hranim cu lumina de pe chipul lor.
Adica sa nu uitam nici o clipa ca acesta e momentul pt care s-a adus jertfa ,pentru a se imparti oamenilor sub chipul vazut al painii.
Jertfa nu se aduce pt sine,ci pentru noi,cei ce participam acolo,chiar daca datorita intinarii noastre nu suntem demni sa ne apropiem de ea
Dar ,prin impartasirea copiilor ,invatam si noi cum trebuie sa ne apropiem de Domnul .
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.10.2012, 01:47:51
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Cuvant al Parintelui Teofil Badoiu despre Sfanta Liturghie

Unde se slujeste Sfanta Liturghie zilnic, multa binecuvantare se revarsa de la Dumnezeu. Stiti ca Parintii Bisericii spun ca cea mai mare fapta buna pe care o poti face intr-o zi e sa asculti Sfanta Liturghie.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.10.2012, 08:58:08
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

"Sfânta Liturghie mai ține lumea!"
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.10.2012, 10:08:00
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ea poate a vrut sa vada cum este.
Multumesc, Sophia. Intr-adevar, am vrut sa vad cum este, caci citisem niste studii despre Sf Liturghie care m-au facut curioasa. Insa nu aceta este motivul principa pentru care am mers, ci ca, biserica mea fiind la 110 km departare si neputand sa merg in acea duminica atat de departe, am doorit sa ma inchin intr-o biserica romaneasca. In plus, ii prnisesem unui parinte in urma cu vreo doi ani ca voi incerca sa trec pe la BO, dar inca nu reusisem.

Ma rog, nu e atat de important ce cautam eu pe acolo, insa ,citind ca Sf impartasanie e punctul central, culminant, al liturghiei (nu ca celelalte nu ar fi importante, dar ce poate fi mai maret decat impartasirea cu Hristos?), am simtit doar tristete vazand ca masa Domnului e intinsa dar nimeni nu vrea sa manance cu El. Caci daca dintr-o intreaga biserica nimeni nu este pregatit, atunci cat de pregatiti suntem de moarte, caci nimeni nu stie daca va trai maine? In afara de unele restrictii canonice, in ce priveste trairea in curatie, trebuie sa fim mereu pregatiti.

Acum, eu nu cred ca nimeni in acea sala nu era pregatit, ci ca oamenii nu au fost invatati ca Sf Impartasanie nu se ia numai dupa Postul Mare sau o data pe an. Nu i-a indemnat nimeni sa se impartaseasca, asa cum face parintele de care a vorbit Solveig. Nici macar versetul postat de mine nu apartine intelepciunii mele, ci este citat dintr-un studiu ortodox. Asa ca las pe altii mai competenti ca mine sa vorbeasca in locul meu:

http://www.teologie.net/2010/01/05/c...ne-impartasim/
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14

Last edited by Doriana; 09.10.2012 at 10:10:06.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.10.2012, 10:53:21
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul

Acum, eu nu cred ca nimeni in acea sala nu era pregatit, ci ca oamenii nu au fost invatati ca Sf Impartasanie nu se ia numai dupa Postul Mare sau o data pe an. Nu i-a indemnat nimeni sa se impartaseasca, asa cum face parintele de care a vorbit Solveig.
Părerea mea este că au fost îndemnați. Oare preotul acela, ieșind cu Sfintele nu a spus: "Cu frică de Dumnezeu, cu credință, cu dragoste să vă apropiați !" ? M-ar mira, este o rubrică obligatorie în Liturghia răsăriteană.

Dar, adevărul e altul: nu mai dăm doi bani pe ce ne îndeamnă cei trimiși de Dumnezeu să evanghelizeze. Din ce spune preotul "să luăm aminte", din aceea uităm. Din ce spune "drepți să ascultăm Sfânta Evanghelie", din aceea se relaxează mintea noastră. Din ce spune "Domnului să ne rugăm", din aceea sporovăim cu domnul de alături.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 09.10.2012 at 11:08:47.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.10.2012, 11:57:05
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Acum, eu nu cred ca nimeni in acea sala nu era pregatit, ci ca oamenii nu au fost invatati ca Sf Impartasanie nu se ia numai dupa Postul Mare sau o data pe an. Nu i-a indemnat nimeni sa se impartaseasca, asa cum face parintele de care a vorbit Solveig. Nici macar versetul postat de mine nu apartine intelepciunii mele, ci este citat dintr-un studiu ortodox. Asa ca las pe altii mai competenti ca mine sa vorbeasca in locul meu:
Imi amintesc de un caz despre care am auzit odata. Cica un parinte, iesind cu Sfintele Taine, dupa ce a rostit cele oranduite ("Cred, Doamne, si marturisesc..."), a privit indelung la coada care se formase pentru a se impartasi, si pentru ca unii vorbeau intre ei sau se inghesuiau, a spus: "Va rog sa treceti pe dreapta cei care va considerati cu adevarat vrednici pentru a primi Sfintele Taine, si pe stanga cei care NU se considera vrednici". Dupa care s-a indreptat cu Sf Potir catre cei "nevrednici", care erau foarte putini, sa-i impartaseasca, iar celorlalti le-a cerut sa revina la spovedit.
Fratilor, nu exista om pregatit cu adevarat pentru Sf. Impartasanie. Doar smerenia ne face vrednici prin recunoastrea faptului ca... nu suntem vrednici. Preotul care "se joaca" cu Sfintele Taine, impartasind duminica de duminica, de-a valma, pe cei care se cred vrednici, va da socoteala (poate aici, poate dincolo, poate in amandoua). Oricum nu noua, aici, ni se cuvine sa vorbim despre asta si MAI ALES nu "celorlalti", neortodocsi, li se cuvine sa vorbeasca. Sunt lucruri care "se simt" si "se traiesc" intr-un anume fel. Chiar si aceasta "traire", unii o au, altii nu, unii o au de la inceput, altii abia dupa ani descopera "transformarea", iar altii niciodata. Cum oranduieste Dumnezeu. Dar, cine descopera cu adevarat frumusetea ortodoxiei, tot ce era considerat "frumos" mai inainte, paleste. Ori, pentru asta trebuie sa fii mereu acolo, la sfanta liturghie, iar cand constati ca nu te mai interseaza nimic in jurul tau, decat mantuirea lumii, nu judecarea ei, acesta e un semn ca te afli pe drumul cel bun. Atunci, orice viciu ai fi avut (betiv, fumator, curvar, hot de buzunare, etc) dispar ca si cum n-ar fi fost vreodata. Totul este sa "fii acolo" si "sa asculti" Cuvantul.
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.10.2012, 13:54:11
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Oricum nu noua, aici, ni se cuvine sa vorbim despre asta si MAI ALES nu "celorlalti", neortodocsi, li se cuvine sa vorbeasca....nu te mai interseaza nimic in jurul tau, decat mantuirea lumii, nu judecarea ei.
Bine, Mosh-Neagu... Noi putem sa nu mai vorbim. Vom tacea, insa problema va ramane. Caci, la fe de periculoasa ca mandria de a te simti intotdeauna vrednic, este falsa smerenie, care te face sa te simti mereu suficient de nevrednic incat sa nu te impartasesti niciodata cu Hristos. Si la fel de periculoasa este cufundarea intr-un misticism exagerat, care ne hraneste artificial sentimentele si ne face sa nu mai vedem clar realitatea ca suntem de fapt departe de Dumnezeu.

Si chiar vorbim pentru ca ne intereseaza mantuirea lumii, nu judecarea ei. Pe de alta parte, Biserica trebuie sa fie pregatita in permanenta ca sa fie judecata, daca tot sustine ca este lumina lumii. Caci atunci cand lumina se stinge, oamenii striga. iar cand e prea puternica, de asemenea. Si daca o mica observatie te lezeaza si nu o poti suporta, caci o percepi ca o judecata, ce te vei face la adevarata si cumplita judecata?
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.10.2012, 14:41:48
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Bine, Mosh-Neagu... Noi putem sa nu mai vorbim. Vom tacea, insa problema va ramane. Caci, la fe de periculoasa ca mandria de a te simti intotdeauna vrednic, este falsa smerenie, care te face sa te simti mereu suficient de nevrednic incat sa nu te impartasesti niciodata cu Hristos. Si la fel de periculoasa este cufundarea intr-un misticism exagerat, care ne hraneste artificial sentimentele si ne face sa nu mai vedem clar realitatea ca suntem de fapt departe de Dumnezeu.

Si chiar vorbim pentru ca ne intereseaza mantuirea lumii, nu judecarea ei. Pe de alta parte, Biserica trebuie sa fie pregatita in permanenta ca sa fie judecata, daca tot sustine ca este lumina lumii. Caci atunci cand lumina se stinge, oamenii striga. iar cand e prea puternica, de asemenea. Si daca o mica observatie te lezeaza si nu o poti suporta, caci o percepi ca o judecata, ce te vei face la adevarata si cumplita judecata?
Daca omul s-ar lasa calauzit de harul lui Dumnezeu, ar sti ca nu are a se teme. Modul tau de a despica firul in patru privind Biserica Ortodoxa, nu este corect. Nici macar celor din interior nu le este ingaduit sa priveasca sub acest aspect lucrurile... Stie Dumnezeu ce si cum face. Voia noastra poate deveni sminteala pentru altii!
Cat despre "cumplita judecata" la care voi fi supus, nu pot decat sa ma cutremur. Ce-as putea spune? Ca nu ma tem? Faptele mele bune, sunt prea putine, iar unele sunt doar in mintea mea bune, cand de fapt aduc sminteala altora... Nadajduisc insa ca macar sa fiu si sa raman pentru totdeauna in "staul", chiar daca "behai" intr-o alta tonalitate decat oile cele bune!...
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #19  
Vechi 09.10.2012, 15:59:06
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Revin asupra acestui mesaj intrucat mi se pare ca ceva mi-a scapat.

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Caci, la fe de periculoasa ca mandria de a te simti intotdeauna vrednic, este falsa smerenie, care te face sa te simti mereu suficient de nevrednic incat sa nu te impartasesti niciodata cu Hristos. Si la fel de periculoasa este cufundarea intr-un misticism exagerat, care ne hraneste artificial sentimentele si ne face sa nu mai vedem clar realitatea ca suntem de fapt departe de Dumnezeu.
Ceea ce vedem noi, conteaza prea putin. Doar duhovnicul vede cum cum stau lucrurile si ne ajuta cum il indeamna pe el harul lui Dumnezeu; mai un canon, mai o fapta buna... Multi sfinti, au devenit astfel in urma ascultarii de duhovnic. Toate clelalte ipotetice posibilitati sunt vorbe goale pentru un preot-duhovnic cu har.

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Si daca o mica observatie te lezeaza si nu o poti suporta, caci o percepi ca o judecata, ce te vei face la adevarata si cumplita judecata?
Observatia pe care o faci, nu se refera la mine ca persoana. In acest caz as trece mai departe sau cel mult ti-as spune ca ai dreptate. Tu abordezi din pozitie "off-side" chestiuni delicate ale Bisericii Ortodoxe, pentru care noi insine avem mult respect si retinere in vorbarie. E o mare Taina, si orice astfel de abordare nu poate fi considerata decat "barfa". Iar asta ma intristeaza si ma doare. Cine nu poate intelege acest lucru, il plang si il compatimsc fiindca se afla pe cealalta parte a prapastiei. Cel putin asa cred eu!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #20  
Vechi 09.10.2012, 18:06:51
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Cine nu poate intelege acest lucru, il plang si il compatimsc fiindca se afla pe cealalta parte a prapastiei.
Nimeni nu poate intelege atat timp cat subiectul e tabu si mare taina si nu se discuta despre el. Daca tu ai inteles ceva ai inteles pentru ca altii ti-au explicat si nu ti-au zis: "Taci cu barfa, ca e mare Taina!"

Ma rog, sper ca acea compatimire a ta sa fie de fapt o compasiune sincera, iar plansul tau sa fie suficient si completat cu rugaciune pentru ca sa poti aduce in staul macar un suflet de pe cealalta parte a prapastiei. Sa te doara cand altii sunt dincolo, mandri si judecatori, nu sa te faca sa te simti superior, caci nu ai facut nimic in plus fata de ei. Si sa nu te multumesti numai cu faptul ca esti in turma, caci in turma nu sunt numai oi... Iar daca nu poti sa ii ajuti, sa gandesti despre ei asa cum vrei sa se gandeasca despre tine: "Stie Dumnezeu ce si cum face"...
Asa sa ne-ajute Dumnezeu...
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Liturghie danyel Sfanta Liturghie 81 02.11.2015 17:22:22
Sfanta liturghie Andy00 Resurse ortodoxe on-line 10 30.01.2015 16:29:07
Sfanta Liturghie EDI Despre Biserica Ortodoxa in general 8 02.05.2009 17:52:24
Sfanta Liturghie anavictoria Sfanta Liturghie 57 12.01.2009 20:38:22