Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.05.2008, 23:32:02
Catalinddm Catalinddm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 31.05.2008
Mesaje: 12
Implicit

e si normal ca oamenii sa aiba ceva impotriva cu unele restrictii ale bisericii, doar diavolul nu doarme. Problema e ca noi stim multe si nu facem nimic fratilor. ce va recomand tuturor, functioneaza;
1) niciodata la o persoana care stiti ca e indecisa in privinta credintei sa sariti cu teorie, ca is sanse foarte mari sa se departeze de voi si sa vorbeasca de voi ca de niste nebuni care cred si au ochi de cal(am patit-o, cu toate ca eu nu am insistat dar na, prietenul nostru din chiparosi nu doarme);
2) Mantuitorul nostru la inceput le VORBEA Apostolilor cu Dumnezeistile Sale invataturi, iar dupa o perioada, Mantuitorul ii invata tacand(lasa faptele Sale sa vorbeasca);
3) plantati in sufletul sau cateva invataturi de baza si ele vor da roade in timp, iar pentru aceasta samanta, apa care o face sa dea rodul este rugaciunea. Asadar, fratilor rugativa pentru ei si veti vedea cum lucreaza Harul Domnului, dar sa staruiti.
Aceasta a III a parte o recomand celor care se grijesc de ceva timp si de sufletul lor si-si permit 10 minute la sfarsitul pravilei sau canonului sa le dedice celorlalti.
SA NU UITATI CA DOGMELE SI PORUNCILE BISERICESTI NU SUNT SIMPLE LEGI, ESTE UN MOD DE VIATA, iar ultima porunca lasata de Mantuitorul nostru Iisus Hristos este sa ne iubim unii pe altii precum si El ne-a iubit pe noi. Pacea Domnului fie cu voi
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.06.2008, 19:23:53
alexandra28again alexandra28again is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.07.2007
Locație: aaaaa
Mesaje: 614
Implicit

asa este,foarte adevarat.din proprie experienta spun ca prin teorie nu poti intoarce un om la credinta,sau il poti chiar indeparta(si de tine si Dumnezeu).si de multe ori,este bine sa te feresti sa te vada foarte pios.eu imi fac rugaciunea inainte de masa in ascuns pentru ca ii deranjeaza pe unii atata "piosenie".este greu pentru cel impietrit sa-L vada pe Dumnezeu si sa-L iubeasca.poate ati trecut si voi prin momente de impietrire si anumite lucruri poate va enervau(prea multa piosenie a anumitor oameni).sa incercam sa-i intelegem pe acesti oameni si sa ne inchipuim ca sunt bolnavi sufleteste sau pur si simplu orbi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 04.06.2008, 23:09:39
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexandra28again
asa este,foarte adevarat.din proprie experienta spun ca prin teorie nu poti intoarce un om la credinta,sau il poti chiar indeparta(si de tine si Dumnezeu).si de multe ori,este bine sa te feresti sa te vada foarte pios.eu imi fac rugaciunea inainte de masa in ascuns pentru ca ii deranjeaza pe unii atata "piosenie".este greu pentru cel impietrit sa-L vada pe Dumnezeu si sa-L iubeasca.poate ati trecut si voi prin momente de impietrire si anumite lucruri poate va enervau(prea multa piosenie a anumitor oameni).sa incercam sa-i intelegem pe acesti oameni si sa ne inchipuim ca sunt bolnavi sufleteste sau pur si simplu orbi.
Ai dreptate :( si mie mi s-a intimplat sa ma rog ina scuns sa nu ma vada cei din jurul meu, ceea ce eu consider un lucru trist :( Dar tu de cine te ereai sa nu te vada? De parintii tai si de rude? sau de cunoscuti si prieteni?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 04.06.2008, 23:55:10
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

va referiti ca va ascundeti sa va rugati? da sunt multe cazuri... eu..m-am rugat odata ptr.un concurs ceva...si au ras cei de langa mine..dar nu stiu de ce...:)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Este imposibil sa facem bine celorlalti daca suntem saraci? Florin-Ionut Umanitare 60 09.02.2011 19:58:11
sa respectam parerile celorlalti Mirela0110 Generalitati 68 12.12.2010 14:44:13
Suntem straini in ochii si inimile celorlalti costel Generalitati 8 23.12.2009 20:10:34