Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Despre Vecernie
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 04.12.2008, 13:20:49
Alexandra-Ioana Alexandra-Ioana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.11.2007
Mesaje: 91
Implicit Ceea ce nu se vede cu ochiul liber... trebuie neaparat vazut.

Citat:
În prealabil postat de efy Vezi mesajul
Giulia D-zeu ne-a dat creier sa gandim si inima sa simtim,sa ne urmam instinctul.Tu citeste si apoi cantareste opinia fiecaruia dar in final urmeaza-ti instinctul, ca si noi ca si tine suntem umani cu nimic mai presus.
Corect! Ne-a dat Domnul creier sa gandim si inima sa simtim. Tu spui "asculta-ti inima", dar ...
[SIZE=2]"[/SIZE][SIZE=2]Inima omului este mai vicleană decât orice și foarte stricată! Cine o va cunoaște!"[/SIZE] [SIZE=2]Ieremia 17:9. Intrebarea logica este atunci: cum sa iti fundamentezi deciziile pe o inima rea, vicleana si nespus de inselatoare.[/SIZE]
[SIZE=2]Casatoria se face pentru o data in viata. Probabil consideri ca multi se inchid intr-o "cutie" si nu mai ies de acolo cu ideile lor "demodate si invechite", dar foarte mult depinde totul de imaginea pe care o ai despre casatorie. Daca eu de ex. vad necesitatea ca viitorul meu sot sa fie un ghid si lider spiritual in familia noastra, astfel incat sa urmam principiile lui Dumnezeu si sa ma pot supune lui linistita, stiind ca si el se supune autoritatii lui Dumnezeu... ma intreb cu sinceritate ce numitor comun ar putea exista intre mine si un musulman. Mai ales... deloc de neglijat este doctrina musulmana, care printre altele sustine si ca cei care omoara acolo un crestin doi au mai multe sanse la mantuire...[/SIZE]
[SIZE=2]Nu este decizia mea de luat... si nici nu am vreun drept sa stau pe margine si sa arat cu degetul, dar cred ca trebuie luate mai multe aspecte in considerare, nu doar sentimentele si emotiile, care azi sunt ... si maine nu mai sunt.[/SIZE]


[SIZE=2]Multa pace! :)[/SIZE]
  #32  
Vechi 04.12.2008, 15:08:25
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alexandra-Ioana Vezi mesajul
Corect! Ne-a dat Domnul creier sa gandim si inima sa simtim. Tu spui "asculta-ti inima", dar ...

[SIZE=2]"[/SIZE][SIZE=2]Inima omului este mai vicleană decât orice și foarte stricată! Cine o va cunoaște!"[/SIZE] [SIZE=2]Ieremia 17:9. Intrebarea logica este atunci: cum sa iti fundamentezi deciziile pe o inima rea, vicleana si nespus de inselatoare.[/SIZE]
[SIZE=2]Casatoria se face pentru o data in viata. Probabil consideri ca multi se inchid intr-o "cutie" si nu mai ies de acolo cu ideile lor "demodate si invechite", dar foarte mult depinde totul de imaginea pe care o ai despre casatorie. Daca eu de ex. vad necesitatea ca viitorul meu sot sa fie un ghid si lider spiritual in familia noastra, astfel incat sa urmam principiile lui Dumnezeu si sa ma pot supune lui linistita, stiind ca si el se supune autoritatii lui Dumnezeu... ma intreb cu sinceritate ce numitor comun ar putea exista intre mine si un musulman. Mai ales... deloc de neglijat este doctrina musulmana, care printre altele sustine si ca cei care omoara acolo un crestin doi au mai multe sanse la mantuire...[/SIZE]
[SIZE=2]Nu este decizia mea de luat... si nici nu am vreun drept sa stau pe margine si sa arat cu degetul, dar cred ca trebuie luate mai multe aspecte in considerare, nu doar sentimentele si emotiile, care azi sunt ... si maine nu mai sunt.[/SIZE]



[SIZE=2]Multa pace! :)[/SIZE]
Felicitari pentru raspuns
  #33  
Vechi 04.12.2008, 21:17:20
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Si de ce ar trebui sa te supui sotului?Intr-un final este alegerea fiecaruia ce face cu propria viata.
Daca eu as simti ca am o cale spirituala,as refuza sa mi-o schimb datorita unui om.Pana aici de acord si cu tine.
Doar ca doamna care a scris acest post a vorbit despre faptul ca ea chiar a gasit o cale spirituala in islamism,deci...nu a facut schimbarea fortata de imprejurari.
A spus ca este fericita in acest mariaj,deci...care este problema?Doar ca apartine unei alte religii?
Revenim la vechile probleme atunci si ideea clara este ca multi nu pot tolera pur si simplu pe cei care au alte viziuni asupra vietii decat ei,ceea ce nu e tocmai in regula.
  #34  
Vechi 05.12.2008, 00:34:51
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Si de ce ar trebui sa te supui sotului?Intr-un final este alegerea fiecaruia ce face cu propria viata.
Daca eu as simti ca am o cale spirituala,as refuza sa mi-o schimb datorita unui om.Pana aici de acord si cu tine.
Doar ca doamna care a scris acest post a vorbit despre faptul ca ea chiar a gasit o cale spirituala in islamism,deci...nu a facut schimbarea fortata de imprejurari.
A spus ca este fericita in acest mariaj,deci...care este problema?Doar ca apartine unei alte religii?
Revenim la vechile probleme atunci si ideea clara este ca multi nu pot tolera pur si simplu pe cei care au alte viziuni asupra vietii decat ei,ceea ce nu e tocmai in regula.
Poi tu Heaven nu ai citit de la inceput discutia ea inca nici nu la cunoscut personal pe tipul numai pe messa probabil sau si deja are gind sa se casatoresaca.........
  #35  
Vechi 05.12.2008, 07:35:01
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Vorbeam despre Efy.
  #36  
Vechi 05.12.2008, 08:27:20
cmihai cmihai is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.08.2008
Locație: Romania, Banat, Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ellysgiulia Vezi mesajul
hmm....nu stiu de ce noi,crestinii suntem impotriva musulmanilor..si ei sunt oameni ca si noi,cred in acelasi Dumnezeu ca si noi.
ellysGiulia : Imi pare rau ca trebuie sa te contrazic ... iti spune un om care a trait ceva timp intre musulmani (datorita job-ului) ca Allah nu e tot una cu Dumnezeul nostru.
Allah e mandru, razbunator, gelos si doreste moartea celui ce il manie sau pacatuieste in fata lui, pe cand Dumnezeul nostru e numai IUBIRE, EL ne primeste inapoi la EL daca ne caim cu adevarat, EL vrea ca toti oamenii sa se mantuiasca, pe cand Allah vrea moartea celui necredincios, El si-a dat pe unicul sau fiu, pe Iisus Hristos, ca sa moara pentru noi (eu zic ca asta e dovada suprema de iubire) pentru ca sa fim rascumparati.
Si inca ceva musulmanii nu cred ca Iisus Hristos e fiul Dumnezeului cel viu, pentru ei EL e doar un profet mult mai prejos decat Mohamed.

Deci mediteaza la asta ... si ma rog sa te lumineze D-zeu sa vezi Adevarul.

Imi cer scuze si iertare daca am fost prea incisiv.


Doamne Ajuta!!
__________________
Putem pierde orice, afara de suflet, caci daca sufletul ne ramane inca n-am pierdut nimic !!!
Toate se pot reface, se pot dobandi la loc, afara de suflet !!!
  #37  
Vechi 07.12.2008, 12:55:42
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

'Religia' islamica e un sistem de idei si reguli care îmbolnavesc psihicul, fiind creatia unui bolnav psihic. Nu exista musulman zdravan la cap. cei mai multi sunt mincinosi, prefacuti.

Intereseaza-te câte din româncele casatorite cu musulmani au ajuns bine.
  #38  
Vechi 08.12.2008, 10:54:47
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Eu sunt convinsa ca sunt si parti reale in ce spuneti voi,stiu despre extremismul musulman si despre ce presupune el,insa cu ce nu sunt de acord este discriminarea tuturor celor ce nu sunt ortodocsi,pentru ca asta am vazut ca se face.
Traditie,este o afirmatie trasa de par rau sa afirmi ca nici un musulman nu este zdravan la cap si ca toti sunt asa si pe dincolo.Banuiesc ca nu i-ai cunoscut pe toti,asa este?
Deci,dincolo de acest adevar care nu contest ca exista (extremismul musulman este un fenomen cunoscut si o pata pe obrazul omenirii),eu consider tot o forma de extremism,chiar daca non-violent,sa arunci vorbe de ocara si sa tari prin noroi (verbal) oameni pe care nu i-ai cunoscut in viata ta,doar pentru ca apartin unor alte religii,asa cum am vazut ca se face pe acest forum.
  #39  
Vechi 08.12.2008, 19:28:41
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Discut zilnic cu musulamni din toata lumea pe internet si pâna acum am întâlnit foarte putini care sa nu aiba dereglari psihice (paranoia, dementa, schizofrenie, manie, retardare) si aceia erau tineri, sub 18 ani.


'Învataturile' islamice sunt un concept de idei care afecteaza psihicul uman.

Iata ce spune faimoasa Wafa Sultan, sirianca fosta musulmanca, de profesie psihiatra:

http://uk.youtube.com/watch?v=gTJ9aHYs-5I
  #40  
Vechi 08.12.2008, 19:57:42
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

De acord cu tine,e vorba despre extremism si e cutremurator,doar ca nu in fiecare tara islamica vom intalni asa ceva.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Casatoria intre o musulmanca si un crestin ortodox Shalom Nunta 37 06.12.2012 13:34:40
casatoria ortodoxa- musulman simona_fidela Nunta 4 15.05.2012 20:01:17
Musulman casatorit religios la Catedrala Dia20_diana Religia Islamica 4 14.11.2010 01:22:44
eu crestina el musulman Carine Generalitati 60 03.08.2010 22:06:28
HELP , VA ROG !!! Casatoria dintre o musulmanca si un crestin , TOTAL INTERZISA ??? dreamhappy Religia Islamica 40 11.01.2010 11:00:14