Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 20.05.2009, 08:21:12
veronika veronika is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2007
Mesaje: 22
Lightbulb Analogii pentru Sf. Treime

O analogie pentru Sf. Treime cred că ar fi MINCIUNA.


A spune adevarul inseamna a raspunde la o intrebare oferind o informatie corecta și conforma cu realitatea. Cuvantul fara de fapta este minciuna, fapta fara de cuvant este realitate si numele faptei este adevarul.

Noi mintim atunci când ne simtim obligati sa raspundem la o intrebare la care nu vrem sa raspundem. Mintim atunci cand ni se cere o informatie pe care nu vrem să o dam.

Minciuna are in principiu 3 forme de baza și anume:

1. OMISIUNEA
2. ILUZIA
3. CONFUZIA

Toate acestea trei forme ale minciunii au un singur scop si anume acela de a nu se oferi o informatie atunci când ea e ceruta, deci toate, una sunt.

Omisiune inseamna ca pur si simplu sa nu oferim o informatie care ni se cere, iluzie inseamna sa ne prefacem ca oferim o informatie afirmand ca exista un lucru sau ca el nu exista cand de fapt nu e adevarat si confuzie inseamna sa ne prefacem ca oferim informatia care ni se cere oferind un surogat sau afirmand ca ceva asemanator cu ceea ce e adevarat e de fapt responsabil de o situatie anume.

Minciuna este si ea supranaturala la fel ca si Dumnezeu pentru ca nu e obligatoriu sa se supuna legilor naturii si ea trebuie musai sa fie intotdeauna crezuta pentu ca sa poata avea efect spre deosebire de adevar care nu are nevoie sa fie crezut intotdeauna pentru a avea efecte.

Daca toti am oferi toate informatiile despre noi oricui, totul ar deveni un haos. Societatea noastra se bazeaza pe minciuna si acela care minte fiind crezut de toata lumea, practic ajunge un dumnezeu pentru ca el creaza oarecum prin cuvant si ii stapaneste pe toti astfel.

M-ar mira daca nu ati sterge acest mesaj!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 20.05.2009, 08:38:04
veronika veronika is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2007
Mesaje: 22
Implicit

Diavolul se mai spune cum ca el ar mai fi si "maimuta Lui Dumnezeu". Despre el mai stim cum ca ar fi "tatal minciunii". Daca minciuna poate fi o analogie așa de eficienta pentru Sf. Treime, iar diavolul este "tatăl minciunii", deci este un "tata", atunci cred ca ar putea fi si el o analogie pentru Dumnezeu. Mai stim despre diavol si cum ca el a vrut sa fie egalul lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 20.05.2009, 11:46:27
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

cred totushi ca diavolul este falsa analogie relativa la Dumnezeu...

minciuna prin OMisiune este cea mai grava, caci te tzine legat cu frica, la fel cum "adevarul" pentru slava de la oameni nu poate fi considerat decat o barfa sau o para...

dar problema este invartosharea de la Cale... caci minciuna nu este o minciuna propriuzisa ci un "adevar", un sofism, care presupune o intzelepciune shi o cunoashtere care este lasata sa se intzeleaga dar care defapt este fals caci stau pe o minciuna plina de vicleshug, shi astfel starnind iubirea omului de placerile iubirii nebune de sine, de duhul minciunii maririi de sine, de ura fratzilor de dispretzul pacatoshilor impreuna cu pacatele lor, te ridica in slavile Cer6urului c aci itzi da ca motivatzie shi sens munca la imbogatzirea acestei cumomori furate... shi tu nesesizand interesul ascuns shi necrezand in Dumnezeu fie din neshtiintza, din neputintza, din tot felul de motive, te darui milei shi bunatatzii de a ingurgita impreuna cu ele shi pacatul, care este defapt o pervertire a firii spre obijunuintza cea dulce a rerepetarii la nesfarshit a naravului care te-a gadilat trupeshte ori orgoliceshte atunci cand sharpele te-a atins cu vorbele sale marshave shi cu pielea lui plina de mucilagii... te-a fermecat prima oara iar apoi tu reretraieshti cu dor aceleshi minciuni la urma urmei, caci n-ai sesizat la vremea potrivita cand anume ai inceput sa bei, sa fumezi, sa mintzi shi sa te prefaci ca lucrezi: "arata ca lucrezi" ...

deci diavolul este mai mult diversionist caci nu te lasa sa vezi cum singur te indulceshti de savarshirea pacatului complacandu-te sa te lamentezi shi sa itzi oferi din mila de sine, inca nishte pacate, caci nu ieshti inca satul de patima cea dulce a dorului dupa minciuni, dupa iluzii, dupa deshertaciuni, deci dupa nishte placeri ridicole shi care se arata atat de blande shi bune shi nevinovate la inceput... sunt ca nishte puishori dragalashi de balaure... ure catre Dumnezeu care mai tarziu te vor tara in abis shi absolut... lut sau chiar mai jos... dar din mila shi bunatate le primeshti impreuna lucrul shi fapta pe care o faci caci primul lucru greshit al faptei rele este sa faci faptele bune pentru interese meschine... apoi sa o faci pe jumatate, apoi sa o faci amestecata cu raul iar pe urma sa fi invoit cu raul shi deja sa nu-tzi mai pese... decat de slava de la oameni... de gloria celui ce a biruit binele shi de acum face la nesfarshit raul caci doar asha capata increderea ce acopera deznadejdea ca a devenit o mare shi multa putoare.....

deci azi sunt blande shi frumoase urmele pacatelor shi ne shi manca in mod placut exact asha ca shi blandele lasate de tzantzari... dar maine, cu sangele otravit ni se va umple tot sufeltul de tzinerea de minte a raului caci vom capata nevroza fara de sfarshit... deci e clar ca trebuie sa ne pazim shi de tzantzari dar shi de camila iertand pentru noi shi iubind pentru ei, pentru cei ce inca mai fac voile lui Dumnezeu shi mai pazesc Cuvantul Lui... deci sunt inca nemincinoshi shi prin viatza shi cuvantul lor o dovedesc in taina... caci nu pentru slava de la oameni... ishi duc crucea shi ocarile lor de la cei rai...
Reply With Quote
  #4  
Vechi 20.05.2009, 13:35:26
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de veronika Vezi mesajul
[...]
Sa inteleg ca ai studiat dogmatica (ortodoxa) referitoare la Sfanta Treime si ti s-a parut confuza si plina de lacune. Acum probabil ca ai venit aici ca sa-ti clarifici cunostintele acumulate sau ca sa ne demontrezi ca traim intr-o continua minciuna.

Daca vrei, vino cu intrebari concrete si-ti vom raspunde in masura in care ne vom pricepe. Asta ca sa nu ramana mesajul tau initial prea general si prea confuz.

Dar sa nu uiti ca, asa cum nu poti tu sa ne demonstrezi ca noi ne inselam in credinta noastra, asa nu poti nici tu sa ne demonstrezi ca Dumnezeu nu exista. Caci pana si realitatea si adevarul lumii care ne inconjoara inca nu ne sunt accesibile in mod stiintific si inca mai traim cu iluzia ca avem acces (macar si teoretic) la cunoasterea adevarului ultim al existentei.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 20.05.2009, 14:17:16
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Dar sa nu uiti ca, asa cum nu poti tu sa ne demonstrezi ca noi ne inselam in credinta noastra, asa nu poti nici tu sa ne demonstrezi ca Dumnezeu nu exista. Caci pana si realitatea si adevarul lumii care ne inconjoara inca nu ne sunt accesibile in mod stiintific si inca mai traim cu iluzia ca avem acces (macar si teoretic) la cunoasterea adevarului ultim al existentei.
Asa cum nu poti sa demonstrezi nici ca nu exista calutul roz...
Realitatea si adevarul nu sint si probabil nu vor fi niciodata accesibile in mod stiintific, stiinta nu are nici o iluzie cu privire la acest lucru. Stiinta are insa statutul de singura apropiere logica si consistenta de realitate si adevar. Stiinta nu minte, spune ceea ce stie la un moment dat. Si spune din ce in ce mai mult.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 20.05.2009, 17:27:47
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ce o zice Dumnezeu in Sinea Sa cand vede cat de mult il ocoleste omul. L-a adus la existenta si acesta spune ca nu exista. Ii iese in intampinare in fiecare zi, si acesta se face ca nu-L vede. Striga la el ca sta cu ochii inchisi in fata Sa, dar omul isi spune ca nu are ochi pentru El. Si ne mai intrebam de ce nu petrecem in adevar.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 20.05.2009, 18:07:36
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Ce o zice Dumnezeu in Sinea Sa cand vede cat de mult il ocoleste omul. L-a adus la existenta si acesta spune ca nu exista. Ii iese in intampinare in fiecare zi, si acesta se face ca nu-L vede. Striga la el ca sta cu ochii inchisi in fata Sa, dar omul isi spune ca nu are ochi pentru El. Si ne mai intrebam de ce nu petrecem in adevar.
Iar unii il au doar pe el in fata ochilor, cel putin asa pretind, nu mai vad nimic in jur. Si ne mai intrebam de ce e lumea asa de rea.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 20.05.2009, 18:38:57
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de topcat Vezi mesajul
Iar unii il au doar pe el in fata ochilor, cel putin asa pretind, nu mai vad nimic in jur. Si ne mai intrebam de ce e lumea asa de rea.
Cum poți vorbi astfel ? ? ? Atâta ai înțeles , că a-L avea pe Dumnezeu în minte, suflet și-n inimă, aduce lumea în răutatea ei ? ? ? Cum poți gândi astfel ?
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #9  
Vechi 20.05.2009, 21:11:49
veronika veronika is offline
Banned
 
Data înregistrării: 12.08.2007
Mesaje: 22
Implicit

Intr-adevar ma sperie ca nu ati sters mesajul! Înseamna ca astia de la New Age, dar mai ales filozofiile ăstora cu "dezvoltarea personala" sunt infinit mai intoleranti decat voi! Am sa va scriu un mesaj in care am sa le descriu metodele si asta sigur o sa va ajute pentru ca eu stiu foarte bine ca sunt foarte multe predici ortodoxe care afirma ceea ce sustin eu acolo. Ortodoxia impreuna cu celelate biserici crestine sunt mult mai evoluati decat ei.

Referitor la adevar el cam este unul din ceea ce reiese ca am explicat mai sus. Referitor la faptul că omul nu îl cunoaste pe Dumnezeu, dar totuși omul are intrebari despre Dumnezeu asta nu îl poate face pe Dumnezeu neapărat un mincinos in cazul in care omul este cel ce s-a departat primul de Dumnezeu. Prin această departare Dumnezeu poate de fapt să raspunda omului la inreabarea "Cum e omul departat de Dumnezeu?". Întrebările au și ele prioritatile lor la fel cum viata are prioritatile ei.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 20.05.2009, 21:59:39
topcat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Cum poți vorbi astfel ? ? ? Atâta ai înțeles , că a-L avea pe Dumnezeu în minte, suflet și-n inimă, aduce lumea în răutatea ei ? ? ? Cum poți gândi astfel ?
Da. Atita timp cit voi credeti ca e mult mai importanta mintuirea vostra egoista, nu am de ce sa cred ca va doriti o lume mai buna aici.
Nu comentez mai mult, ca nu are legatura cu acest topic.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Treime: 1=3 Va_iubesc Despre Sfanta Scriptura 56 24.10.2022 22:56:35
Sfanta Treime PuiMicGeorgiana Diverse Sarbatori 3 08.06.2014 22:58:57
Sfanta Treime Templier Knight Despre Biserica Ortodoxa in general 2 13.12.2010 17:50:55
Dumnezeu in Treime. Danut7 Generalitati 32 11.11.2010 12:40:29
Ratiune si Treime naephius Teologie si Stiinta 36 29.07.2009 18:47:30