Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 09.11.2009, 21:20:46
ancuta1982 ancuta1982 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Mesaje: 1
Implicit ajutor

Sa va spun cate ceva despre mine ....
Sunt de religie ortodoxa, la fel si sotul meu. Socrii si cumnatii mei sunt oameni cu frica lui Dumnezeu, si merg la biserica mereu. Cumnatul e preot. Soacra incearca sa ne convinga pe amandoi (eu si sotul) sa mergem in fiecare duminica la biserica ... numai ca noi nu prea mergem ... mai mult asa din comoditate. Rar mergem .
Acum ne dorim foarte mult un coppil. Soacra imi zice mereu : "Roaga-te 40 de zile Sf Nectarie si te va ajuta". Am inceput sa ma rog. Am citit rugaciunea timp de 40 de zile, si inca o mai citesc atunci cand am nevoie de liniste sufleteasca. Minunea de a ramane insarcinata inca nu s-a implinit, dar eu am credinta ca Dumnezeu si Sf Nectarie imi vor asculta rugile. Va veni si randul meu. Poate cineva din Iasi va vedea mesajul meu, si se va ruga pentru mine la moastele Sf Nectarie, deoarece eu locuiesc cam departe, si nu stiu daca voi putea ajunge curand acolo. In schimb, continui sa ma rog.
DUMNEZEU SA NE AJUTE TUTUROR!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 09.11.2009, 22:56:55
eu-cristina83 eu-cristina83 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2008
Locație: Undeva in minunata Romanie
Mesaje: 256
Implicit

Tu te rogi Sfantului dar trebuie sa faci si miscare. Dumnezeu ne da dar nu ne baga si in traista. Imi aduc aminte o povestioara in care se spunea ca intr-o manastire in timpul slujbei s-a oprit curentul electric. Toti calugarii s-au pus pe rugaciuni....dar curentul nu se aprindea. Dupa mai mult timp unul dintre calugari s-a ridicat si s-a dus sa schimbe siguranta, iar curentul electric a venit imediat. Sunt sigura ca si Sf. Nectarie ti-ar spune sa mergi la Liturghie, la spovedit si la impartasit.
__________________
"Asa sa traiesti pe pamant, ca si cum nu ai fi, dar la plecare sa lasi un gol in urma ta."-"Nebunul", Savatie Bastovoi
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.01.2010, 11:53:37
kristta13 kristta13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Într-o zi mohorâtă și ploioasă de joi am mers la profesorul universitar doctor recomandat, în care ne pusesem mari speranțe în ceea ce privește copilul, dar nu a făcut decât să ne spună că nu are ce să-i facă, ba încă ne-a trimis să facem investigații suplimentare amănunțite, pentru că bănuia că problema era mult, mult mai gravă. Nu știu cum am ajuns acasă, am condus mașina în transă, iar odată ajuns acasă am început să plâng, într-o stare vecină cu nebunia. Stăteam amândoi jos în genunchi pe covor, cu obrajii scăldați în lacrimi, față în față, copilul dormea în camera alăturată, iar eu îi spuneam soției că plec și nu mă mai întorc, și că o să le trimit bani, că o să le port de grijă că eu nu mai pot îndura mai mult. Din toate aceste vorbe fără rost am fost oprit de palma nevestii care nu mai știa săraca cum să reacționeze. Am lăsat-o în casă și am început să bântui străzile fără țintă prin Iași. Pașii m-au purtat în cartierul vecin la biserica pe care o admiram demult pentru frumusețea ei arhitectonică și care adăpostește moaștele Sfântului Nectarie. Am intrat și am fost fermecat de liniștea și pacea din interior. M-am apropiat de moaștele Sfântului, nu știam despre el nimic și m-am închinat cum știam, am luat loc pe un scaun acolo și am lăsat liniștea locului să-mi pătrundă în suflet. Era acolo un părinte bătrân care citea așezat pe scaun, m-am apropiat de el și timid am intrat în vorbă cu el întrebând despre viața Sfântului Nectarie, despre faptul că dacă sunt catolic mă pot ruga lui. Și povestindu-i în linii mari necazul meu, plin de bunătate, m-a liniștit, mi-a zis să citesc o cărțulie cu viața sfântului și că totul o să fie bine. Am fost impresionat de faptul că printre altele, fără să scoată în evidență faptul, mi-a zis despre el însuși că, citez: „am fost bolnav de cancer”. Adică cum putea un om să vorbească despre cancer ca despre o gripă? Auzi, „am fost bolnav de cancer”… Adică finalitatea cancerului nu e moartea? Pe moment nu am dat atenție, dar gândurile astea m-au frământat după aceea mult timp… La câteva zile, la serviciu o colegă mi-a dat o cărțulie mică, roșie. Era Acatistul Sfântului Nectarie. Nu i-l cerusem, dar știind necazul meu a zis că mă va ajuta foarte mult, mai ales dacă îl voi citi în fiecare zi timp de patruzeci de zile. Am început să-l citesc, la început ca pe ceva mecanic, obligatoriu, ca pe un medicament pe care trebuie să îl iei zilnic, fie că-ți place sau nu, trebuie să te supui regimului. Treptat, am început să fiu intrigat de cele citite, voiam să cunosc mai multe despre viața Sfântului și în același timp descoperisem că Acatistul citit în liniștea bisericii devenea o rugăciune și chiar o comunicare cu Sfântul Nectarie, iar de la pangarul bisericii am făcut rost de cartea cu viața și minunile lui, citeam și nu mai puteam de bucurie pentru că descoperisem că minunile nu s-au întâmplat numai în veacurile trecute, ci chiar și în secolul nostru mai sunt sfinți, era chiar bizar să văd fotografia Sfântului Nectarie în carte, om ca toți oamenii, eu care eram obișnuit să văd sfinți pictați numai în icoane. Veneam în timpul zilei în biserică, când erau foarte puțini oameni și luam câte o carte din raft. Mă ascundeam după câte o coloană și citeam până uitam de mine. Așa am descoperit comoara care se ascundea în cărțile pangarului, comoara Ortodoxiei, scrieri care îmi mergeau la suflet, care mă învățau, care mă făceau să mă privesc introspectiv, să mă analizez. Cărțile respective îmi deșteptau tot felul de trăiri de la lacrimi până la râs, efectiv vibram la cele citite. Este dificil de descris în cuvinte emoțiile trăite. Am început să-mi doresc tare mult să mă spovedesc, dar nu așa superficial și mincinos, ci să-mi mărturisesc toate păcatele din copilărie și până atunci, să spun tot și să încerc să mă schimb. Tot apăreau amânări și tot felul de lucruri de făcut, dar chestia cu spoveditul nu-mi ieșea din cap, în fiecare zi mă gândeam numai la asta, zi de zi îmi răsuna în cap: „Spovedește-te! Spovedește-te!” Până când, într-o zi, am listat la serviciu la imprimantă un îndreptar de spovedanie găsit pe un site ortodox și am mers în apropierea locului unde muncesc, în curtea unei biserici, am luat loc pe o bancă, m-am rugat și am început să scriu, să scriu, umplând foi întregi de hârtie… Tot aceeași colegă de serviciu m-a îndrumat către Sfânta Mănăstire Sihăstria, la părintele Ciprian, la care am ajuns prin mare mila Domnului într-o zi de sâmbătă, 19 iulie. Am avut temeri mari și emoții cât am așteptat să intru, dar când am intrat și l-am cunoscut parcă tot zbuciumul sufletesc și emoțiile au pierit ca prin farmec. I-am povestit în linii mari cine sunt și ce necazuri am, m-a ascultat plin de bunătate, apoi m-a spovedit, eu fiind plin de rușine pentru cele citite…La sfârșit, mi-a zis printre altele că trebuie să mă botez, mi-a dat canon pentru vindecarea mea sufletească și a zis să-l sun ori de câte ori am nevoie de sfat și binecuvântare, iar în ceea ce privește botezul doar să am răbdare. Am ieșit de la el parcă zburând, ușurat și cu mare bucurie în suflet, mama soacră și soția m-au întâmpinat bucuroase în curtea mănăstirii, m-au sărutat și felicitat, fericite nevoie mare pentru mine… Ce zi binecuvântată a fost!!! De atunci îl tot sunam pe părinte și nu uitam să-l întreb când mă botează, dar mă amâna tot timpul! El mă amâna și eu așteptam câteva zile, și apoi iar îl sunam auzind: „răbdare, răbdare!” Dar în sfârșit am primit vestea cea buna: să mă pregătesc, să învăț Crezul, să am toate cele de trebuință pentru că vineri 22 august mă așteaptă la mănăstire, unde am fost botezat după tot tipicul Ortodox. Apoi, la biserica Sfântului Mare Mucenic Gheorghe de la Mitropolie, în Iași, am primit scump Sângele și Trupul Domnului nostru Iisus Hristos!!! Nu voi înceta să-I mulțumesc Domnului pentru mila Sa și pentru iubirea Sa de oameni pentru că eu păcătosul m-am învrednicit de o taină așa mare! M-am născut din nou pe 22 august, voi ține minte acest lucru toată viața mea netrebnică.
În linii mari, cam aceste lucruri am avut de povestit, altceva ce să mai zic, doar că acum lupt: cad, mă ridic, iar cad, iar mă ridic, dar nădăjduiesc în Domnul, Îi simt ajutorul și nu încetez să mă minunez de dragostea Lui pentru noi, însa chiar am „gustat și am văzut cât de bun este Domnul….”

PS:
Dacă mă întrebați despre băiețelul meu, vă pot spune că este bine și că multe s-au rezolvat în anul scurs. La noi la serviciu a fost angajată cam odată cu nașterea copilului meu o doamnă de origine germană care are o soră în Germania, chiar în orașul Wiesbaden unde întâmplător este o clinică oftalmologică foarte mare și prestigioasă, și unde ea s-a oferit, auzind de problema micuțului, să ne facă rost de programare. În decembrie anul trecut a mers ea cu soția și cu micuțul la consult în Wiesbaden, unde le-au zis că fiul nostru se dezvoltă normal, nu are alte afecțiuni, cu ochișorul stâng cel puțin deocamdată nu va vedea, dar că trebuie pusă o proteză oculară pentru dezvoltarea armonioasă a feței așa că am fost îndrumați în Stuttgart la un alt institut. Am avut mare noroc cu colega mea care vorbește nemțește, ea a mers în Germania cu soția mea și cu copilul, ea ne-a ajutat foarte mult, Domnul să o miluiască! În primăvara anului curent, 2009, înainte de Sfintele Paști am mers în Stuttgart la Institutul Jorg-Muller-Welt, unde fiului meu i s-a implantat proteza oculară, copilul obișnuindu-se repede cu ea. Privindu-l nici nu-ți dai seama că are ceva la ochișor! Vreau să spun că deplasarea, împreună cu anestezia și proteza au fost destul de costisitoare, dar ne-am împrumutat și am făcut rost de bani… În paralel am făcut și dosar de finanțare a tratamentului în străinătate prin Ministerul Sănătății ajutați de nașul meu de botez, de altfel o persoană cu relații în domeniul medical. Dar cei de la direcția sanitară ne-au avertizat că timpul este foarte scurt până la vizita de la Stuttgart și că e posibil să nu se aprobe finanțarea la timp… Așa a și fost, noroc că am avut bani împrumutați! La întoarcerea din străinătate, după o perioadă de timp, deși ne luasem gândul de la banii statului, am fost sunați de la direcția sanitară și ni s-a comunicat că vom primi totuși banii de la minister, chiar dacă retroactiv! Mare minune și mult ajutor de la Dumnezeu am primit cu banii ăștia, căci aveam mari datorii! De altfel, ajutor de la Sfântul Nectarie, de la Maica Domnului și de la Dumnezeu am primit de nenumărate ori pe tot parcursul călătoriilor atât în străinătate cât și în viața de acasă cu toate că nu meritam… Acum, când scriu aceste rânduri, așteptăm al doilea copil, tot băiețel, și, mă rog Sfântului Nectarie, Sfântului Ioan Rusul și Maicii Domnului să fie sănătos!
Doamne ajută!


Buna ziua!
Geo, am inteles ca ai fot in Eghina la Sf Nectarie.In luna februarie a acestui an doresc sa plec si eu printr- agentie in Eghina.Poti sa-mi oferi mai multe informatii cu privire la traseu,cazare la manastire,etc.
Multumesc anticipat
Critina
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.01.2010, 11:58:46
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de kristta13 Vezi mesajul
Buna ziua!
Geo, am inteles ca ai fot in Eghina la Sf Nectarie.In luna februarie a acestui an doresc sa plec si eu printr- agentie in Eghina.Poti sa-mi oferi mai multe informatii cu privire la traseu,cazare la manastire,etc.
Multumesc anticipat
Critina
Nu cunosc detalii legat de cazare... sau de masa... am fost cu niste parinti de la o manastire! si am fost pe cheltuiala lor si am fost cazati fara sa ne gandim la cazare... asa a lucrat Sf.Nectarie! Lucreaza cum nici nu te astepti!
Legat de traseu, stiu ca trebuie sa ajungi mai intai in Athena si de acolo in Portul Pireu! De acolo se ia feribotul pana in Eghina, poti merge cu masina pe vapor si cand ajungi urmaresti indicatorul care duce la Manastirea Sf.Nectarie e o Biserica Imensa! se vede de departe!
alte detalii nu stiu... iarta-ma!

Dumnezeu si Sf.Nectarie sa te umple de pace si bucurie!
__________________
Reply With Quote
  #25  
Vechi 24.01.2010, 13:52:53
kristta13 kristta13 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.12.2009
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Nu cunosc detalii legat de cazare... sau de masa... am fost cu niste parinti de la o manastire! si am fost pe cheltuiala lor si am fost cazati fara sa ne gandim la cazare... asa a lucrat Sf.Nectarie! Lucreaza cum nici nu te astepti!
Legat de traseu, stiu ca trebuie sa ajungi mai intai in Athena si de acolo in Portul Pireu! De acolo se ia feribotul pana in Eghina, poti merge cu masina pe vapor si cand ajungi urmaresti indicatorul care duce la Manastirea Sf.Nectarie e o Biserica Imensa! se vede de departe!
alte detalii nu stiu... iarta-ma!

Dumnezeu si Sf.Nectarie sa te umple de pace si bucurie!
Multumesc Geo!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Nectarie din Eghina Dodi Intamplari adevarate 8 08.08.2011 19:24:33
Manastirea Sfantului Nectarie din Eghina diaden Intrebari utilizatori 0 29.04.2011 01:04:14
Un site al Sf.Nectarie din Eghina! mary20 Moaste 2 04.03.2010 13:39:53
Viata Sfantului Nectarie din Eghina geo.nektarios Diverse Sarbatori 32 26.01.2009 03:20:42
Moastele Sfantului Nectarie de la Eghina Ionelaangel Moaste 1 30.10.2006 01:54:45