Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Biserica Romano-Catolica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 24.03.2010, 16:38:33
lorecha lorecha is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 17.03.2010
Mesaje: 3
Question Am nevoie de ajutorul vostru

Buna,

Am nevoie de ajutorul vostru pentru ca încerc fără sa reușesc prea bine sa explic unui prieten frumusețea ritmului bizantin, el fiind obișnuit cu ritmul ascultat ni bisericile catolice? El este francez și catolic, dar eu am încercat sa-i descopăr puțin din universul ortodox, si am ascultat împreună o parte din liturghia ortodoxa...la sfârșit am fost ușor dezamăgită,, pentru ca, pentru el, care nu înțelege limba romana, ritmul ii se pare trist, funebru, neinteresant...Exista liturghia ortodoxa în limba franceza?

Sper ca veți citi mesajul meu si ca îmi veți răspunde, pentru aceasta va mulțumesc...

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 24.03.2010, 18:05:25
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit Sf. Liturghie in franceza

Citat:
În prealabil postat de lorecha Vezi mesajul
Buna,

Am nevoie de ajutorul vostru pentru ca încerc fără sa reușesc prea bine sa explic unui prieten frumusețea ritmului bizantin, el fiind obișnuit cu ritmul ascultat ni bisericile catolice? El este francez și catolic, dar eu am încercat sa-i descopăr puțin din universul ortodox, si am ascultat împreună o parte din liturghia ortodoxa...la sfârșit am fost ușor dezamăgită,, pentru ca, pentru el, care nu înțelege limba romana, ritmul ii se pare trist, funebru, neinteresant...Exista liturghia ortodoxa în limba franceza?

Sper ca veți citi mesajul meu si ca îmi veți răspunde, pentru aceasta va mulțumesc...

Doamne ajuta!
Da, exista liturghie ortodoxa tradusa in lba franceza si se oficiaza la unele bis. ortodoxe in Franta, cred. Textul Sf. Liturghii este acelasi, in general, tradus in diverse limbi si cu unele mici diferente in functie de unele dintre practicile specifice locale etc (de ex. ordinea rostirii unor rugaciuni ar putea fi putin diferita, sau poate Sf. Liturghie scurtata - unele ectenii, rugaciuni mai mici scoase/omise si pastrate doar sau mai mult momentele principale etc, dupa cum cred preotii/episcopii locului de cuviinta, in fc-tie de anumite considerente, criterii si/sau prioritati etc). Sf. Liturghie care se savarseste in decursul anului in bis. crestin-ortodoxe este, in principiu, cea a Sf. Ioan Gura-de-Aur (Hrisostomul), cu mici exceptii, care ar fi Postul Sf. Pasti cand in afara duminicilor se savarseste mai mult Sf. Liturghie a Darurilor mai inainte Sfintite (scrisa si lasata de Sf. Grigorie Dialogul), si in alte 10 ocazii in care se slujeste Sf. Liturghie a Sf. Vasile Cel Mare, care este cam aceeasi ca si cea a Sf. Ioan Gura-de-Aur, dar putin mai lunga, cu unele rugaciuni in plus (am uitat care sunt exact cele 10 dintre duminicile si sarbatorile in care se slujeste Sf. Liturghie a Sf. Vasile Cel Mare, dar gasesti info pe net etc). Cateva info aici: http://www.crestinortodox.ro/editori...ite-87535.html
S-ar putea sa ii fi parut mai trist si fiindca suntem in Postul Pastelui, cand este o perioada a tristetii si a sobrietatii, oricum.
Postez aici dedesubt, cateva info (inclusiv textul, 2 variante) pe care am reusit sa le gasesc pe net (cautand pe google dupa 'La Divine Liturgie de Saint Jean Chrysostome') referitor la Sf. Liturghie tradusa in franceza:
http://www.pagesorthodoxes.net/litur...rysostome1.htm
http://www.pagesorthodoxes.net/liturgie/liturgie.htm
http://www.crypte.fr/liturgiestjeanchr.html
Nota: Grecescul 'Kyrie eleison' (adica 'Doamne miluieste') care apare la raspunsuri in textul liturgic in franceza (la primul dintre link-urile de mai sus), s-ar traduce in franceza prin 'Aie pitie, Seigneur' ori 'Seigneur, aie pitie' (nu stiu de ce au lasat varianta greceasca acolo, poate ca pers. care a tradus nu a stiut exact varianta in franceza, sau poate ca a vrut sa pastreze originalul in greaca etc, cine poate sti...). In unele biserici, insa, datorita pers. de diferite nationalitati care frecventeaza, in ultima vreme exista si unele tendintze de slujire a Sf. Liturghii in mai multe limbi, poliglot/cosmopolit (de ex. pe langa in limba principala locala, se rostesc ori citesc si unele pasaje si ectenii, rugaciuni etc in greaca, rusa, latina, engleza, franceza etc, depinde).
Reply With Quote
  #3  
Vechi 24.03.2010, 18:10:56
Cehoslovacia Cehoslovacia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.10.2009
Locație: Viena
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Am avut discutii pe aceasta tema chiar cu ortodocsi (prin botez cel putin), si nu putini, care mi-au marturisit ca dincolo de bunele intentii, nu reusesc a aprecia in mod veritabil frumusetea ritului bizantin, pe care, comparandu-l cu alte rituri mai "modeste" dpdv estetic cel mai adesea invocat ca exemplu fiind cel catolic si intreaga estetica catolica dealtfel - il percep ca fiind "pagan", "incarcat de artificii", oarecum obscur, iar asta dincolo de propria simtire duhovniceasca. Pur si simplu nu reusesc a se identifica cu ritul practicat in biserica ortodoxa.
Si eu am avut eu insami aceasta problema.
De pilda momentul in care spre sfarsitul slujbei se colecteaza bani in palarie si toata lumea prezenta se opreste din rugaciune pentru a se cauta in buzunare, zornaie banii... Mi s-a parut mai mult decat urat. Cantecele. Cu rusine marturisesc ca nu imi plac cantecele, mereu mi s-a parut nefiresc sa canti in biserica fie tanguirea fie preaslavirea. Insa nu e nevoie sa imi placa, asa cum nu e neaparat nevoie sa fac judecati de valoare despre rit, cu atat mai putin de ordin estetic. Nu am rezolvat in nici un alt fel "nemultumirile" pe care mi s-a intamplat sa le resimt in legatura cu ceea ce se intampla la biserica altfel decat neacordandu-le importanta comparativ cu masura in care imi resimt apartenenta prin pocainta la biserica si modul in care prezenta mea in acel spatiu in cadrul slujbei imi anuleaza ideea identitatii sociale de dinainte sau de dupa acel moment, grija si judecata lumeasca specifica acestei identitati.
Imi pare rau daca am scris aiurea. De fiecare data cand am incercat sa vorbesc despre credinta (ortodoxa) oamenilor care se aflau pe oricare alte pozitii - fie catolicism, fie ateism, fie ortodoxism "adormit" - am constatat de fiecare data cu neputinta ca astfel de discutii arareori depasesc stadiul polemicii, si si mai rar ajung a fi ziditoare de suflet. Eu am convingerea ca intelegerea ritului ortodox tine exclusiv de onestitatea trairii individuale a fiecaruia vis-a-vis de el insusi si de Dumnezeu; cel putin in cazul meu asa a evoluat, si incerc sa nu prea am pareri - astfel ca tot ce fac pana in prezent pentru a-i descoperi prietenului meu (la fel, catolic, la fel, francez) spatiul credintei mele este sa ma rog lui Dumnezeu pentru el.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 24.03.2010, 18:12:38
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Cehoslovacia, zici ca ai avut aceasta problema si tu. In prezent o mai ai?
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 24.03.2010, 18:15:41
Cehoslovacia Cehoslovacia is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.10.2009
Locație: Viena
Religia: Ortodox
Mesaje: 5
Implicit

Nu, nu o mai am, cel putin nu mai reprezinta nicidecum ceea ce s-ar numi o "problema"
Reply With Quote
  #6  
Vechi 24.03.2010, 18:25:48
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

http://forum.teologie.net/viewforum.php?f=47 ..merita cercetat si pe aici
Reply With Quote
  #7  
Vechi 24.03.2010, 18:30:08
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
Wow
Adaug si eu un http://www.youtube.com/watch?v=O11gaR9KA-M
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.03.2010, 19:16:57
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Probabil ca prietenul dv este mai obișnuit cu ritul catolic apusean. Se poate familiariza cu ritul catolic răsăritean. Singura parohie greco-catolică românească din Franța este la Paris, dar parohii greco-catolice ucrainiene probabil că sunt mult mai numeroase. Cel mai bine este să se intereseze la dieceza de care aparține unde este cel mai apropiat loc în care poate beneficia de o liturghie catolică răsăriteană.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #9  
Vechi 24.03.2010, 19:19:47
Jane Says Jane Says is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.02.2010
Locație: KooKooLand
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.091
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Probabil ca prietenul dv este mai obișnuit cu ritul catolic apusean. Se poate familiariza cu ritul catolic răsăritean. Singura parohie greco-catolică românească din Franța este la Paris, dar parohii greco-catolice ucrainiene probabil că sunt mult mai numeroase. Cel mai bine este să se intereseze la dieceza de care aparține unde este cel mai apropiat loc în care poate beneficia de o liturghie catolică răsăriteană.
Nu e aproape la fel cu cea ortodoxa ?
__________________
„Ca o carpa lepadata toata dreptatea noastra” (Is 64,5)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 24.03.2010, 19:24:52
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Jane Says Vezi mesajul
O varianta ce imi pare a suna mult mai bine (desi cei obisnuiti cu muzica psaltica m-ar putea contra imediat) - http://www.youtube.com/watch?v=AE1Fz...rom=PL&index=1

Si eu cred ca preferinta pentru ritul bizantin cu tot ce presupune el (cantari, pictura, arhitectura...) depinde foarte mult de o stare a spiritului, insa el serveste pentru a reflecta foarte bine doctrina ortodoxa. Loreche, tu doresti sa il convertesti pe acel baiat la ortodoxie? Te intreb, pentru ca diferentele intre catolicism si ortodoxie sunt mult mai mari decat ce se vede si ce aude la suprafata - adica stilurile diferite de pictura, arta si muzica... Ma gandesc ca numai un om care simte ortodox e in stare sa aprecieze ritul bizantin. Daca el simte catolic, tot cantarile si bisericile lui simple i se vor parea inegalabile. Si in acest caz, ma gandesc ca poate ar trebui sa incerci altceva... Oricum, foamea vine mancand. Iertare daca am suparat, mi-am spus si eu punctul de vedere.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
este nevoie de ajutorul vostru. iulyaan Generalitati 13 28.09.2011 19:44:59
1200 de persoane au nevoie de ajutorul vostru danielatontsch Umanitare 0 27.01.2010 20:42:53
Caut si nu gasesc, dar cu ajutorul vostru... Florin-Ionut Generalitati 4 02.11.2009 08:39:59
Am nevoie de ajutorul vostru mayaionescu Generalitati 15 19.06.2009 20:15:52
Am nevoie de ajutorul vostru! Lia Rugaciuni 2 09.02.2008 12:03:46