Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 26.11.2012, 12:07:48
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Probabil ce mai buna foto-postare pe acesta tema, atat prin calitatea fotografiilor care fac mesajul cvasi-imposibil de evitat si prin numarul de comentarii de pe blog (interesante de citit).

http://www.narcisvirgiliu.ro/blog/mami-de-ce/
Reply With Quote
  #112  
Vechi 26.11.2012, 16:14:14
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Eu inca nu-mi explic cum de aceasta practica(avortul) este atat de raspandita iar numerosi doctori o practica??
La urma,urmei sunt si implicatii medicale care intervin post-avort,de ce totusi medicii sunt dispusi sa duca la bun sfarsit un avort cu acelasi entuziasm cu care trateaza un om suferind.
Intr-un fel juramantul lui Hipocrate este incalcat deoarece nu se urmareste binele si grija pt viata unuia dintre pacienti- fatul.
Este clar ca "buna ziua".
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 26.11.2012, 17:10:19
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ai să fii surprinsa de cât de dumnezei se cred mulți dintre doctori.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #114  
Vechi 26.11.2012, 19:35:12
piedonee's Avatar
piedonee piedonee is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Mesaje: 177
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ap2010 Vezi mesajul
O femeie normala psihic nu are niciun motiv sa ajunga la intreruperea sarcinii.Atunci cand se hotaraste sa faca un copil poate merge la orice cabinet de planificare familiala,iar in urma analizelor i se poate spune daca exista riscuri de a naste copii cu malformatii genetice; daca nu doreste sa aiba copii poate folosi metode de contraceptie,iar daca nasterea copilului este urmarea unui viol il poate da spre adoptie sau interna la un centru de plasament.Nu exista deci nici un motiv pentru avort,care de fapt este o crima.
Da e usor sa zici ca dupa un viol pastrezi copilul.....dupa ce treci printr-o trauma psihica care abia abia te tine pe picioare sa nu faci vreo"tanpenie" mai pastrezi cauza ca macar in fiecare noapte sa ai cosmaruri...adica trebuie sa te mai sacrifici o data dupa ce trauma prin care treci nu are valoare este de nedescris....!eu zic cei care sustin DOAR acest punct de vedre a violului ca copilu sa fie pastrat sa ii fereasca Dumnezeu sa treaca print-o astfel de trauma fara CUVINTE!!! numai psihologi si chiar psihiatri stiu cu ce se confrunta in astfel de cazuri....!cosmaruri,vise urate ,resentimente si restul,e bine sa constientizam si trauma care nu e ceva"ca buna ziua"e un viol ! cred ca si o astfel de femeie are dreptul la viata si nu la un chin si o tortura psihica continua.

Last edited by piedonee; 26.11.2012 at 19:59:35.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 26.11.2012, 20:08:25
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

sunt de acord ca multi vorbesc cu usurinte despre cum ar trebui procedat in anumite situatii, dau chiar retete ptr diferite situatii. De aceea consider nepotrivit sa dai lectii de viata in cazul unor probleme/situatii prin care nu ai trecut.
Asta e una. Dar faptul ca un puiut,fie el si de 1 zi e viu, are suflet si e si el in grija lui Dumnezeu e o certitudine ptr noi crestinii. De aceea, ptr nici un motiv in lume nu e indreptatita crima.
A zis cineva ca si animalele isi pararesc puii.Dar noi, oamenii suntem, sau ar trebui sa fim, mai presus decat animalele. Puiutii mei sunt bine, si ii multumesc Domnului ptr asta. Dar chiar daca in urma unor situatii nefericite unul din ei s-ar imbolnavi grav, nu l-as parasi niciodata. Nu atata vreme cat in pieptul acesta mai bate o inima de mama.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #116  
Vechi 26.11.2012, 20:14:13
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
A zis cineva ca si animalele isi pararesc puii.Dar noi, oamenii suntem, sau ar trebui sa fim, mai presus decat animalele.
Să nu uităm faptul că animalele sunt influențate de căderea omului din Rai, bietele, deși nu au avut nici o vină, au preluat suferința, consecință a păcatului omului...starea lor este influențată de starea omului cazut în păcat.

Last edited by ovidiu b.; 15.02.2013 at 22:15:01.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 15.02.2013, 17:29:30
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Un articol despre amploarea avorturilor printre elevele de liceu din Valsui.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 15.02.2013, 21:22:52
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit In principiu CONTRA!

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Pentru ce motiv?


PS: daca exista deja un topic cu acest argument, va rog sa mi-l postati.
Aici bineinteles este discutabil, daca o fata este violata, va alege avortul si nu este de condamnat. Un copil trebuie sa insemne iubire si sa fie dorit! Dar altfel nu. Sa ne gandim putin si la implicatiile emotionale sau la cele medicale. Este un mare risc... Mie mi-a placut ca am gasit tot aici pe acest site un material in care se discuta ca barbatul este vinovat in egala masura, poate chiar mai mult. Pentru ca, zic eu... cum sunt barbatii (Doamne multumesc ca nu toti): nu lua anticonceptionale pt ca te ingrasi, nu ma protejez eu pt ca ... in fine, nu facem nimic numai sa nu imi vi gravida! Si normal ca in aceste conditii se intampla. Si atunci vine el: dar eu nu vreau copii, dar ti-am zis.... Si ea ce face? Si mai ales de ce? O sa fac o paranteza aici. Eu intotdeauna cand am intalnit un baiat, de am discutat mai mult, in dorinta de a afla cum gandeste l-am intrebat cum ar rectiona daca i-as spune ca eu am un copil, eu 23 de ani, am sa zicem un copilas de 1 an dintr-o relatie... Ce credeti ca mi-au raspuns baietii scumpi? Unul dintre ei zice, nu sunt pregatit sa fiu tata, nu as accepta o fata cu un copil, celalalt: dar e o chestie de familie, cum sa fiu cu o fata care are un copil. Dar daca totusi fata are un copil, ce presupune? Sa stea singura toata viata? De ce femeile accepta copiii altora, barbati cu copiii si invers nu? Sa inchid paranteza, ce sa faca aceea tanara cand se poate intampla ce se intampla? Eu zic asa, sa fie din iubire acel copil in primul rand si chiar daca vor ramane singuri, o speranta pentru ei mai exista.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 16.02.2013, 00:28:14
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit Avortul este o dubla crima

"Intreruperea sarcinii, indiferent de modul cum este practicata, era considerata dintotdeauna o crima cutremuratoare; de aceea, si in Juramantul lui Hipocrate (+375 I.H.) care este acceptat pana azi drept juramant medical, medicul, slujitorul vietii se angajeaza in fata lui Dumnezeu si al oamenilor: "...nu voi da femeii substante avortive...". Deci, avortul il putem considera crima cu premeditare; chiar daca dupa legile omenesti nu este sanctionat, dar in judecata lui Dumnezeu va fi chiar mai aspru pedepsit decat uciderea unui om.

Avortul este o dubla crima: in primul rand, impotriva lui Dumnezeu care a creat acea fiinta, si apoi impotriva acelui suflet care, nefiind unit cu Hristos prin taina Sfantului Botez, va fi lipsit de slava lui Dumnezeu, ramanand intr-un loc intunecos pana la infricosata judecata cand, prin mila lui Dumnezeu va fi izbavit. Asupra femeii insa, ramane un mare pacat de moarte." (Parintele Serafim Man)
http://www.crestinortodox.ro/sfaturi...ma-139430.html
Reply With Quote
  #120  
Vechi 17.02.2013, 19:57:46
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Avort pro sau contra

in cazuri de viol, aici numai o femeie/fata poate da un sfat- daca e bine de facut avort sau nu! Desi nici un barbat nu poate spune ca intelege prin ce trece o fata sau o femeie care a fost violata, omeneste le intelege pe celea care in cazuri din acestea fac avort!

In rest, in celelalte situatii, avortul ar trebui interzis prin lege- decretul din 1966 in aceasta privinta era foarte bun!

Eu sunt de acord ca o femeie , din punct de vedere a statului, are dreptul sa dispuna de propria viata asa cum vrea, insa in momentul cand face avort ea dispune si de o alta viata, ceea ce nu se poate accepta!

In cazul acelor femei care au nascut si nu au mijloacele financiare pentru a asigura conditii normale de dezvoltare si educare a copiilor, exista varianta adoptiei sau sa-i dea in grija statului!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Radiestezie pro sau contra? mirabela Generalitati 52 26.07.2012 14:32:28
Despre avort... amatyyy Homosexualitatea 173 23.09.2011 11:37:36
Solutie contra avort! ladyanda Generalitati 44 24.12.2010 19:13:14