Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 10.06.2013, 10:13:07
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Mă rog.
Pe mine personal nu prea mă interesează cine sau nu se mântuiește, câtă vreme pentru mine e clar că în ceea ce mă privește, mântuirea e un obiectiv îndepărtat și greu de atins.

Dar rămân la părearea că adevărul de credință trebuie mărturisit: mântuirea e ÎN Biserică. C-o mai fi și pe la alții, deja e altă mâncare de pește care n-ar trebui să ducă la o atitudine gen culcat pe-o ureche.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #122  
Vechi 10.06.2013, 10:17:46
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Așa gândesc și eu. Biserica e mama noastră.
Și adevărul trebuie mărturisit. Nu mai am vreme să continui. Și cred că m-aș repeta, oricum.

Last edited by N.Priceputu; 10.06.2013 at 10:20:24.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 10.06.2013, 11:18:08
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Concentrându-ne atât de mult pe problema ecumenismului trecem prea ușor peste ceea ce este cel mai important în Ortodoxie. Uităm că ea înseamnă, de fapt, creștinismul autentic, uităm, prea adesea că ce ne interesează este viața în Hristos.

Dacă vrem să păstrăm credința adevărată, nu ne este de folos să dăm citate interminabile care au un „anti-” în față, ci să o trăim la modul cel mai autentic cu putință; și să nu uităm că mărturisirea credinței se face cu propria viață, căci fără faptă este moartă, puterea ei venind tocmai din unirea cu făptuirea.
Tocmai aici este problema, că ecumenismul, sau cel puțin un anumit ecumenism, este în esența lui un atentat la ortodoxia autentică, la creștinismul autentic. Cine este ecumenist, în sensul în care se înțelege în general fenomenul, ăla nu prea mai este ori nu prea mai rămâne ortodox; cu timpul ortodoxia lui se corupe sub influența "Zeului toleranței". Azi tolerezi una, mâine tolerezi alta și te poți trezi poimâine că nu te va mai tolera pe tine Dumnezeu! Nu întâmplător a apărut la noi acea carte "Zeul toleranței și descreștinarea creștinismului"; acesta este sensul autentic al acelui tip de ecumenism: descreștinarea creștinismului. Din nefericire această carte este pur și simplu trecută cu vederea la nivel public și oficial, nu am auzit să se discute mai nimic din ea decât pe vreo câteva situri internet, în rest o tăcere aproape conspirativă. Iar acea carte chiar pune niște probleme adevărate și grele, dând exemplu de cum ar trebui să se manifeste profetic și responsabil o Biserică ce se consideră pe sine ca Biserică, neîngropând adevărul sub tăcerea nedreptății.

Iar pe de altă parte, nu înțeleg cine i-ar reține pe ortodocși de la a fi ortodocși adevărați. Cumva eu sau dumneata îi ținem pe pravoslavnici așa cu o legătură nevăzută să nu cumva să fie ortodocși? Ți se pare cumva că niște postări pe un forum, pe care le citesc poate câțiva zeci de inși (sau poate nici nu le citesc), ar fi de natură să împiedice milioane sau zeci de milioane de pravosvlavnici să fie cu adevărat pravoslavnici?
Reply With Quote
  #124  
Vechi 10.06.2013, 11:32:55
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ar putea să-i împiedice faptul că se consideră așezați bine într-o credință exprimată corect. Aderența formală la o mărturisire corectă teoretic și apartenența formală la Biserica adevărată (și unică) este considerată suficientă pentru mântuire de către mulți. Iar asta ne-a dus pe toți în prăpastia în care ne aflăm. Ne credem vii (pentru că a fi drept-credincios asta înseamnă), dar suntem morți.
Reply With Quote
  #125  
Vechi 10.06.2013, 11:35:39
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

uite aici un parinte care si traieste ortodoxia dar si marturiseste ortodoxia si este impotriva ereziilor ,a ecumenismului si masoneriei:

Despre indepartarea poporului de clerul ecumenist, in semn de protest. #
Marturisirea ca necesitate.
Cine nu marturiseste adera la al treilea tip de ateism, dupa cei care neaga existenta lui Dumnezeu si dupa eretici, cf. Sf Grigorie Palama.
Din scrierile teologilor contemporani renumiti (Staniloae, Andrutsos s.a.) trebuie retinut numai ceea ce este in acord cu Traditia. IPS Serafim de Pireu este o nadejde pentru ortodoxie si un exemplu pentru ceilalti episcopi. Necanonicitatea “icoanelor” Sfintei Treimi.[cea cu porumbelul]
Faptul ca Duhul Sfant sufla unde voieste nu inseamna ca se pot mantui ereticii. Rara impartasire este un obicei antipatristic si antitraditional, pe care l-au combatut Sfintii Colivazi. Traditionala in Biserica este deasa impartasire, fara spovedanie inainte de fiecare impartasire, dar cu deasa marturisire a gandurilor, catre duhovnic. Despre patrunderea clericalismului in ortodoxie, dinspre romano-catolicism. Masoneria si ecumenismul. Masoneria este sub anatema, clericii masoni trebuie caterisiti, iar mirenii masoni afurisiti. Revenirea lor la ortodoxie trebuie facuta prin spovedanie si mirungere.

Pr Theodoros Zisis- Manastirea Adamclisi (jud. Constanta), 30 mai 2013, partea 3 din 3

http://www.youtube.com/watch?feature...=5YtTLhpokNs#!

Last edited by antiecumenism; 10.06.2013 at 11:37:57.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 10.06.2013, 11:59:25
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Ne credem vii (pentru că a fi drept-credincios asta înseamnă), dar suntem morți.
Eu am impresia că (din păcate) imensa masă a celor botezați nici măcar nu se crede a fi în vreun fel. Și asta, evident, din lipsa catehizării minime.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #127  
Vechi 10.06.2013, 12:07:16
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Da, și e foarte dureroasă indiferența față de ei.
Reply With Quote
  #128  
Vechi 10.06.2013, 20:17:41
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
Nu știu ce citat ai dat, însă nu înțeleg cum poate fi doar parțial adevărat, când asta este ceea ce spune Hristos: „Cel ce aude acestea dar nu face, asemenea este celui care-și zidește casa pe nisip”.
Totodată, El spune despre Sine că este Calea, Adevărul și Viața; nu doar Adevărul. Toate acestea sunt împreună: cine este pe Cale, este în Adevăr și are Viață. Nu poți fi în adevăr fără să fii pe cale, adică fără să făptuiești, precum și făptuirea fără credința în Hristos este zadarnică. În ambele cazuri ești lipsit de Viață.
Am gasit si citatul: http://www.familiaortodoxa.ro/2011/0...marturisesc-i/
"Cu alte cuvinte, nici de-un înger al lui Dumnezeu nu se cuvine să asculte cineva, dacă acesta propovăduiește o credință deformată. Dimpotrivă, credinciosul e dator să asculte cuvintele celui ce îi învață pe alții adevărul, chiar și când se întâmplă ca acesta să nu aibă o viață conformă cu cuvintele lui. Dacă învață drept, remarcă același Sfânt Părinte, nu lua aminte la viața lui, ci la cuvintele lui.
Dogmele credinței sunt absolut hotărâtoare pentru viața duhovnicească a credincioșilor. De aceea, când sunt mărturisite, dogmele îl sfințesc pe omul care le mărturisește. Dogmele drepte cuvântate despre Dumnezeu sfințesc sufletul, adică au un caracter sfințitor, potrivit Sfântului Ioan Gură-de-Aur, iar Sfântul Maxim Mărturisitorul remarcă că orice om se sfințește prin mărturisirea exactă a credinței. "

Nimeni in ortodoxie nu spune ca ar conta doar invatatura. Cred ca am repetat asta de vreo 100 de ori. Dimpotriva, in ecumenism se propaga ideea ca dogmele nu sunt importante, ci trairea, ar rezulta ca cine spune de dogme nesocoteste trairea. Deci e o perceptie de acolo, nu din ortodoxie, in niciun articol ortodox n-o sa gasim asa ceva, ca nu conteaza si faptele.
Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Ție asta ți se pare esențial, de aici neînțelegerea dintre noi și dintre tine și cei pe care-i socotești ecumeniști. Eu consider că mai în adevăr este omul, indiferent de confesiunea lui, care nu stă indiferent la suferința celui căzut, decât cel cu o credință impecabilă la nivel teoretic, dar care trece pe lângă. Prefer un catolic implicat cu tot sufletul, cu toată sinceritatea în trăirea credinței, unui ortodox indiferent. Genul acesta de gândire este ceea ce tu numești ecumenism, probabil. Însă ea are temei evanghelic.
Aceeasi problema, nimeni in ortodoxie nu o sa spuna ca nu conteaza faptele, doar in protestantism. In schimb, in ecumensim se propaga ideea ca nu conteaza credinta, doar faptele si trairea. Tu insusti spui ca asta crezi si tu. Umanismul ateu pune accent pe faptele bune, ortodoxia pe har, credinta si fapte. O fapta bune e o fapta buna, indiferent ca o face un ateu sau un ortodox. Dar, cum spune Sfantul Serafim de Sarov, o fapta buna fara credinta nu este mantuitoare, doar insotita de credinta. La fel si alte religii sau culte. Nu trebuie sa ma crezi pe mine, ci pe sfinti, nu pe pastori.
Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Iar dacă credința s-ar uni cu fapta în poporul nostru, fiți siguri că s-ar întări atât de mult, încât nimic din afară n-ar mai putea-o dărâma. Voi vedeți că este gata să se prăbușească, de aceea sunteți alarmați; și este adevărat, însă e gata să cadă pentru că e slabă, pentru că temelia ei nu este pe piatră, după cum a arătat Domnul
Intotdeauna au fost erezii in Biserica si intotdeauna au luptat sfintii si credinciosii impotriva lor. Nu e vorba de alarmare, e vorba de dragoste de oameni si de Dumnezeu, adica de adevar. Ortodocsii iubesc adevarul, pentru ca adevarul este de la Dumnezeu, de aceea unii spun adevarul si din dragoste. Si tu poti intelege asta si vei vedea lucrurile mai clar (nu ma refer doar la tine).
Reply With Quote
  #129  
Vechi 11.06.2013, 07:41:58
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Este curios pentru mine cum se discută în jurul ecumenismului amestecîndu-se două lucruri care sunt de fapt distincte:
a) ecumenismul, ca fenomen cu specificul lui, teoretizat și tâlcuit masiv de teologii ortodocși, dintre care mulți sunt bătrâni îmbunătățiți, așadar oameni vrednici de crezare;
b) opiniile unor forumiști, care, deși nici unul dintre ei nu a mărturisit că adoptă învățătura ecumenistă, au fost considerate ecumeniste și, implicit, au dus la considerarea acelora ca fiind ecumeniști în diverse grade.

Este un lucru curios și care ar merita o analiză explicativă.

Mă limitez la o singură apreciere: după opinia mea, nici unul dintre cei care au fost considerați aici pe forum ca fiind ecumeniști și iubiriști (și dau ca exemplu pe laurastifter, pe N.Priceputu, pe Maris_, uneori pe Mihailc și mă adaug și pe mine la listă în virtutea deselor dispute cu antiecumeniștii înverșunați) nu au nici în clin nici în mânecă cu ecumenismul. Nu promovează învățături greșite, nu atacă dogmele Bisericii, nu relativizează adevărul de credință, nu răstălmăcesc Crezul, nu interpretează în duh eretic Evanghelia, nu contestă autoritatea Părinților, nu minimalizează conținutul și valoarea slujbelor, nu strâmbă învățătura Bisericii privind Sfintele Taine etc. Atunci de unde conflictul de idei și acuza de ecumenism?

Cred că răspunsul vine din tipul de discurs, mai întâi precum și din concepția asupra raportului dintre intelect și sentiment în interiorul conceptului de credință.

Credința nu este doar un corpus de declarații retorice, nu este o sumă de afirmații considerate adevărate, nu este un text rece într-o inimă de piatră și nici un text înfierbântat de ura împotriva aproapelui.
Sentimentul cosubstanțial cu credința este iubirea, este compasiunea caldă, compătimitoare, participativă la suferința aproapelui, la suferința lumii, adică a omenescului întreg.
Credinciosul nu se vede dezbinat de oameni ci, dincolo de diferențele dintre oameni în varii planuri, creștinul credincios se înțelege pe sine și se simte frate, părtaș, la aceeași omenitate care viețuiește pretutindeni.
Credinciosul pune accent pe comuniune iar nu pe comunitate. Comunitatea aduce iz de dezbinare (față de alte comunități), comuniunea cheamă și menține unirea, către Adevăr.
Poți spune că Dumnezeu este Făcătorul lumii dar să o spui scrîșnind din dinți, pe ton de ură și revoltă. Poți striga în piețe că Pavel și ceilalți sunt robii lui Dumnezeu care cheamă pe oameni la mântuire dar să o faci ca femeia care avea duh pitonesc și pe care Pavel o ceartă. Poți spune orice adevăr, că nu te doare gura sau tastatura, dar să minți în Hristos. Poți declama la nesfârșit Evanghelia, o poți rosti și la TV, poți spune și face multe, dar inima ta să nu fie în Duhul Sfânt. Poți minți și când spui-afirmi adevărul în formule corecte, dar credința ta să fie eretică. Întrucât credința și adevărurile ei nu înseamnă fraze memorate și reproduse, nici replici date cu scopul de a rușina pe semenul care, poate, a folosit un cuvânt sau altul mai puțin potrivit. Ori a greșit de-a binelea, undeva.

Credința e un sistem omogen de gânduri, sentimente, vorbe, acțiuni care sunt înrîurite de Duhul Sfânt, Cel plin de Iubirea lui Hristos Cel răstignit și înviat și Care S-a înălțat la Ceruri și șade la dreapta Tatălui etc.

Orice ruptură, orice scăpare din UNITATEA componentelor credinței duce la minciună, la contraperformanță, la rătăcirea de pe Cale și la pierderea Vieții și Adevărului.

Adevăratul Hristos nu se trăiește și nu se predică cu resentimente față de cel rătăcit. Creștinismul, spune Paisie Aghioritul nu viază când e practicat cu sârmă ghimpată.

Aici în disputele acestea nu e vorba de fapt despre ecumenism, întrucât nimeni nu este ecumenist declarat sau dovedit, așa încât să lupte cu vreun antiecumenist sadea,
ci e vorba despre oameni care au moduri de înțelegere și de trăire foarte diferite, pe alocuri, în ceea ce privește viața de credință.
Adevărul de credință nu se răspândește cu bazuka și cu knutul, ci cu duhul umilit, cu inima înfrântă și smerită înaintea lui Dumnezeu și a semenilor. Cu pace. Omul care și-a însușit practica rugăciunii și se ține la rugăciunea de toată vremea vorbește în duh apropiat de Hristos, trăiește în pace și dă pacea lui de la Cel Care ne dăruiește Pacea Lui.

Cei suferinzi, cei nefericiți, să-și amintească un lucru verificat în Biserică: să închinăm toate necazurile noastre lui Dumnezeu, să le primim cu recunoștință și să le folosim ca prilejuri pentru a ne înmuia și înnobila inima. Cel care, suferind fiind, se lasă învins de suferință și cârtește, nu numai că pierde șansa de a se întări duhovnicește dar păcătuiește fiind răutăcios și dușmănos cu aproapele. Chiar când ține predici antiecumeniste, corecte în declarație dar eretice în duhul/atitudinea dușmănoasă și extrem de intransigentă cu care le spune.
Să învățăm să suferim în duhul iubirii jertfelnice, iar nu în cel al iubirii de sine și al disprețuirii aproapelui. Dacă este vreunul ecumnist pe aici, cred că e suficient cât i-am arătat în ce constă greșeala, întrucât sunt postate multe materiale lămuritoare. Antiecumenism e dat o sumedenie de citate și a oferit mulțime de linkuri. De texte, așadar, nu ducem lipsă. Ne mai rămâne doar să învățăm să le și folosim, să le probăm prin vorbele noastre către aproapele, justețea.
Să ne smerim mintea și vorba, de voim să fim antiecumeniști. Ecumenismul înflorește tocmai acolo unde găsește intoleranță și mândrie, bine camuflate, ca un mormânt plin de putreziciune și pe deasupra ornat epitafuri pompos antiecumeniste, izvorâte din duhul lui "Eu nu, ăla da!".

Nici un antiecumenism declarat nu va convinge pe nimeni, cu atât mai puțin pe Bunul Dumnezeu, că își merită numele de creștin (ortodox) dacă antiecumenistul cu pricina răspândește un duh al dezbinării, al intoleranței, al urii.
Antiecumenismul se predică fiind. Fiind, iar nu vorbind acuzator. Fiind un mădular viu în Biserică. E suficient, cred.

P.S. Vă amintiți eșecul obștii din filmul "După dealuri"? Îl explică preotul, tânguindu-se, la final în duba poliției: ar fi trebuit să fim smeriți, zice...

Last edited by cezar_ioan; 11.06.2013 at 08:06:46.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 11.06.2013, 07:52:39
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Un argument des invocat în sprijinul intoleranței față de oamenii din alte confesiuni este așazisul radicalism ortodox.
Unii, găsind o scuză și un scut protector pentru mânia lor și pentru alte tare de caracter, au scornit accentul acesta mincinos care zice că Biserica promovează radicalismul. Înțelegînd, chipurile, prin aceasta că Biserica apără Adevărul (de parca ar avea nevoie Hristos să fie apărat de noi), că luptă pentru El și alte bazaconii care inversează fără rușine raportul dintre Dumnezeu și om.
Ei bine, se confundă două cuvinte: radical și radicalism.

A fi radical și vertical și drept: una la mână, prin Duhul lui Dumnezeu, prin Mare Mila Lui.
Radicalismul e alta, ca orice ism: o degenerare prin rigiditate, programatică; o căzătură ideologizată, o dictatură a urii, ca orice dictatură. O viclenie agresivă foarte. Evident, rătăcire de la Cale, din Cale.
Să ne ferim de duhul radicalismului, ascuțindu-ne simțurile detectării lui în propria lume lăuntrică și în relații. Duhul radicalismului împiedică pe creștin să fie radical, drept în Hristos. Ce înseamnă a fi radical în Hristos? Toată Biserica o cântă, de la începuturi, în multe feluri. Printre altele, lucru de căpătâi, înseamnă ce spune psalmul 50, de exemplu.

Nimeni nu mai vrea să sufere pentru necazul lumii?
Toată lumea vrea să țină lecții și predici?
Oare toți suntem făcuți să demascăm și să alungăm?
Nimeni nu mai e dispus să poarte Crucea omenității lumii?

Atunci, la ce bun atâtea adevăruri?...

Last edited by cezar_ioan; 11.06.2013 at 08:09:09.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ecumenismul ancah Despre Biserica Ortodoxa in general 43 15.04.2014 21:26:13
ORTODOXIA SI ECUMENISMUL cristir Despre Biserica Ortodoxa in general 563 08.07.2013 03:58:38
Ortodoxia și ecumenismul monoteist doctor_faustus Despre Biserica Ortodoxa in general 2 04.10.2010 22:48:14
Ecumenismul IonelaCristina Biserica Ortodoxa si Massmedia 10 03.04.2007 17:46:17