Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.12.2010, 16:33:50
IonelS IonelS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 974
Implicit Subminarea a Bisericii Ortodoxe Romane !

La o parohie din Bucuresti un protopop a permis ca preotii sa faca prin rotatie pe parohii, ca intr-o republica. S-a dus vesea si , la scurt timp, preotii din multe alte parohii Bucurestene au inceput sa faca presiuni pt a fi instituit si la ei acest sistem. Dar nu au cerut pe fata. Mai de graba prin acuzatii privind gestiunea, administrarea parohiei, etc. Parohii au inceput sa-si apere pozitia si circul a fost dezlantuit...In foarte multe parohii bucurestene preotii si parohii se cearta ca "necuratii", in strana, in impul slujbelor, in afara, in consiliile parohiale, in fata aceluias protopop...Se cearta si geaba ca situatia nu se schimba de ani buni...Sunt ani buni de cand acest sistem face tandari pacea parohiilor..
La inceput nu am inteles de ce protopopul nu actioneaza pt a controla situatia. Asta pana am auzit acuzatiile preotilor, care spuneau ca protopopul este "cotizat"...Deci protopopului cu pricina ii convine sa fie cotizat de un paroh santajat ! Acum chiar regret ca statul nu se implica in gestiunea BOR. Au ajuns parohiile ca Tarile Romane de alta data fata de Inalta Poarta !
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.12.2010, 19:24:26
Hector's Avatar
Hector Hector is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2009
Locație: Jungla poreclita Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de IonelS Vezi mesajul
La o parohie din Bucuresti un protopop a permis ca preotii sa faca prin rotatie pe parohii, ca intr-o republica. S-a dus vesea si , la scurt timp, preotii din multe alte parohii Bucurestene au inceput sa faca presiuni pt a fi instituit si la ei acest sistem. Dar nu au cerut pe fata. Mai de graba prin acuzatii privind gestiunea, administrarea parohiei, etc. Parohii au inceput sa-si apere pozitia si circul a fost dezlantuit...In foarte multe parohii bucurestene preotii si parohii se cearta ca "necuratii", in strana, in impul slujbelor, in afara, in consiliile parohiale, in fata aceluias protopop...Se cearta si geaba ca situatia nu se schimba de ani buni...Sunt ani buni de cand acest sistem face tandari pacea parohiilor..
La inceput nu am inteles de ce protopopul nu actioneaza pt a controla situatia. Asta pana am auzit acuzatiile preotilor, care spuneau ca protopopul este "cotizat"...Deci protopopului cu pricina ii convine sa fie cotizat de un paroh santajat ! Acum chiar regret ca statul nu se implica in gestiunea BOR. Au ajuns parohiile ca Tarile Romane de alta data fata de Inalta Poarta !
Eu nu pricep de ce postezi asta pe un forum. Crezi ca pot face ceva niste oameni simplii si fara vreo putere decizionala, ca cei de pe acest forum?
Mie mi se pare mesajul tau ca fiind nimic mai mult decat barfa la colt de ,,forum".
Daca esti preocupat de subminarea bisericii cred ca cel mai indicat e sa te adresezi, printr-o petitie, arhiepiscopului si nu sa barfesti pe forum.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reformarea Bisericii Ortodoxe Romane Atena Biserica Ortodoxa Romana 10 22.11.2008 19:14:48
istoria bisericii ortodoxe romane panaghia Despre Biserica Ortodoxa in general 3 11.08.2008 13:34:07
"Dosariada" Bisericii Ortodoxe Romane silviutotti Biserica Ortodoxa Romana 21 22.03.2007 20:26:35