Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.11.2012, 18:34:34
davidescu davidescu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2012
Mesaje: 6
Implicit Lamuriri la frustrarile fetelor

Am dat din intamplare peste acest forum. Bunul Dumnezeu m-a calauzit aici. Slavit fie numele Sau. Bucuria mi-a fost umbrita insa de misandria excesiva a unor fete frustrate.
Asta seara intentionez sa aduc cateva lamuriri cu privire la frustrarile lor.

1. Nu toti barbatii sunt parsivi, superficiali,ahtiati dupa sex, bestii.
Doar unii dintre ei sunt asa.
2. Nu e adevarat ce spuneti voi, ca barbatii se uita la aspectul fizic, iar femeile la suflet.
Mai degraba e invers.Ca femeie, ca sa fii eligibila nu trebuie sa arati cine stie ce, ci mai degraba conteaza sa ai hainele curate, iar daca ai o personalitate placuta, vei atrage barbatii pe banda rulanta.

Pai, ia sa vedem, eu nu am vazut pe net cel putin, sa vina vreo femeie sa se planga ca e singurica pentru ca nu o vrea niciun barbat. Nici in realitate nu am vazut asa ceva. Exceptand cazurile in care femeia e extrem de urata, diforma, i-a cazut părul la 18 ani, are sindromul proteus, e supra/mega ponderala sau are probleme psihice grave. Daca luam o domnisoara de 1:55 h, cu o fizionomie banală, slaba ca o scandura DAR cu o personalitate placuta, pai fata asta, hai sa zic, n-o sa atraga balaurii in calduri, insa baietii cuminti si inteligenti vor face coada la ea (si ea nu se va uita la ei).

La baieti e mai greu. Chiar daca arati ok, daca nu ai a o atitudine dominanta, daca nu ai o gașcă, daca nu esti putin nesimtit, cu greu te vei lipi de vreo fata. Nu mai spun ca daca esti usor neatragator, iti gasi foarte greu percehea sau nu-ti vei gasi deloc.
Cand femeile se plang ca sunt singure, de fapt se plang ca nu si-au gasit pe barbatul din imaginatia lor. Cand barbatii se plang ca sunt singuri, de fapt se plang ca nu-i vrea nicio femeie.

Nu barbatii aleg femeile, ei doar propun, iar femeile accepta sau refuza propunerea.
Asa ca tu ca femeie, nu ai de ce sa te plangi ca anumiti barbati s-au purtat cu tine in ultimul hal, cand tu insati i-ai ales.
Nu exista iubire in afara atractiei. Daca femeia nu se simte atrasa de barbat, aceasta ar putea sa-l vada cel mult ca pe un amic, chiar daca respectivul barbat are un suflet foarte bun, e inteligent samd. Femeile sunt atrase de barbatii care detin insusiri favorabile ce tin de reproducere si supravietuire. Iata cateva insusiri ce tin de reproducere si supravietuire: trasaturi fizice cat mai masculine, atitudine dominanta, chiar usor agresiva, siguranta de sine, initiativa. De multe ori, fetele/femeile confunda aceste insusiri cu nesimtirea, badarania, aroganta. Multi barbati nu au aceste insusiri, doar simuleaza ca le au, iar femeile cad in plasa, inselate fiind de aparente. Mai pe scurt, femeile sunt atrase de frumusete fizica si atitudine de mascul alfa, pozitie sociala si bani.

Spuneam mai sus, mai precis la punctul 1, ca nu toti barbatii sunt ahtiati dupa sex, parsivi samd ci doar acei barbati pentru care aveti voi ochi si de care va simtiti atrase.
Atragi ceea ce esti si esti ceea ce atragi!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.11.2012, 18:40:38
Zeytin Zeytin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2011
Locație: United Kingdom
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Cata profunzime!

P.S. Ce varsta ai?
__________________
"Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunea, ca atunci cand Il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine." - Marcu Ascetul
Reply With Quote
  #3  
Vechi 09.11.2012, 19:41:51
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Ma gandesc ca ati inteles gresit pe undeva...
Fetele respective au facut niste afirmatii care privesc experientele lor particulare-ori de aici,scuzati-ma dar discutia nu se poate redirectiona spre majoritatea barbatilor.
Eu asa am inteles...ori cateva fete care au ceva experiente neplacute cu cativa barbati,oare inseamna acelasi lucru ca au avut relatii nefericite cu toti barbatii?

Ideea este ca se inregistreaza o scadere a valorilor pozitive in societate si este normal ca acest lucru sa interfereze si relatiile de familie,sau oricare alte relatii intre barbati si femei.

Bineinteles ca si reciproca este valabila.
Am intalnit si barbati care au avut relatii dezastruoase cu femei nepotrivite,cu laturi negative pe care nu le banuiau la o femeie,o creatura atat de delicata :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 09.11.2012, 20:13:23
UNNOOM
Guest
 
Mesaje: n/a
Talking

Si totusi... trebuie sa recunosti ca o fata frumoasa si desteapta are de unde sa selecteze barbatul pe care il prefera iar restul trebuie sa se multumeasca cu ce ramane!


:P
Reply With Quote
  #5  
Vechi 09.11.2012, 20:21:35
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Până la urmă când selectează fata sau băiatul nu e mare treabă
Reply With Quote
  #6  
Vechi 09.11.2012, 20:31:01
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de davidescu Vezi mesajul
La baieti e mai greu. Chiar daca arati ok, daca nu ai a o atitudine dominanta, daca nu ai o gașcă, daca nu esti putin nesimtit, cu greu te vei lipi de vreo fata. Nu mai spun ca daca esti usor neatragator, iti gasi foarte greu percehea sau nu-ti vei gasi deloc.
Chiar nu vreau sa atac pe nimeni. Dar tipicul asta e extremist si ataca unele persoane absolut gratuit. E bolnavicios si daunator.
In plus e fara substanta si incoerent. Citatul de mai sus se incadreaza perfect la categoria (sper sa nu fie initiat si un topic in sensul asta) "Lamuriri la frustrarile unor baieti" (sa nu generalizam totusi). Compexul de inferioritate se citeste, nu printre randuri, ci fix in continutul randurilor. Si situatia descrisa e departe de a corespunde cu realitatea.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 09.11.2012, 21:15:56
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

"Linguseala este hrana prostului dar citeodata si desteptul isi inmoaie buzele in ea "

Adica : femeile/fetele ortodoxe nu sunt deloc asa cum apreciaza userul (pai si sa nu il criticam pt o asemenea parere ?!?!) si nici barbatii ... desi, de multe ori, si ei vor sa se poarte asatfel !

Spre irosirea noastra , mai intotdeauna si mai intii ne manifestam, mai mult, social/comunitar/lumeste si abia apoi ne aducem aminte ca suntem si ortodocsi !
Iar cind vedem pe cineva care totusi tine f. tare de modelul de vietuire in dreptate si adevar (nu este cazul aici despre userul incepator), ne deranjeaza tare si ii si punem eticheta de fundamentalist ruinator al...


Desi noi iubim doar adevarurile spuse de noi , trebuie sa vedem si multul adevar din postarea userului , chiar daca asta ar trebui sa ne supere rau si sa ne deranjeze asa, la modul religios !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #8  
Vechi 09.11.2012, 22:57:08
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Citat:
În prealabil postat de davidescu Vezi mesajul
Am dat din intamplare peste acest forum. Bunul Dumnezeu m-a calauzit aici. Slavit fie numele Sau. Bucuria mi-a fost umbrita insa de misandria excesiva a unor fete frustrate.
Asta seara intentionez sa aduc cateva lamuriri cu privire la frustrarile lor.

1. Nu toti barbatii sunt parsivi, superficiali,ahtiati dupa sex, bestii.
Doar unii dintre ei sunt asa.
2. Nu e adevarat ce spuneti voi, ca barbatii se uita la aspectul fizic, iar femeile la suflet.
Mai degraba e invers.Ca femeie, ca sa fii eligibila nu trebuie sa arati cine stie ce, ci mai degraba conteaza sa ai hainele curate, iar daca ai o personalitate placuta, vei atrage barbatii pe banda rulanta.

Pai, ia sa vedem, eu nu am vazut pe net cel putin, sa vina vreo femeie sa se planga ca e singurica pentru ca nu o vrea niciun barbat. Nici in realitate nu am vazut asa ceva. Exceptand cazurile in care femeia e extrem de urata, diforma, i-a cazut părul la 18 ani, are sindromul proteus, e supra/mega ponderala sau are probleme psihice grave. Daca luam o domnisoara de 1:55 h, cu o fizionomie banală, slaba ca o scandura DAR cu o personalitate placuta, pai fata asta, hai sa zic, n-o sa atraga balaurii in calduri, insa baietii cuminti si inteligenti vor face coada la ea (si ea nu se va uita la ei).

La baieti e mai greu. Chiar daca arati ok, daca nu ai a o atitudine dominanta, daca nu ai o gașcă, daca nu esti putin nesimtit, cu greu te vei lipi de vreo fata. Nu mai spun ca daca esti usor neatragator, iti gasi foarte greu percehea sau nu-ti vei gasi deloc.
Cand femeile se plang ca sunt singure, de fapt se plang ca nu si-au gasit pe barbatul din imaginatia lor. Cand barbatii se plang ca sunt singuri, de fapt se plang ca nu-i vrea nicio femeie.

Nu barbatii aleg femeile, ei doar propun, iar femeile accepta sau refuza propunerea.
Asa ca tu ca femeie, nu ai de ce sa te plangi ca anumiti barbati s-au purtat cu tine in ultimul hal, cand tu insati i-ai ales.
Nu exista iubire in afara atractiei. Daca femeia nu se simte atrasa de barbat, aceasta ar putea sa-l vada cel mult ca pe un amic, chiar daca respectivul barbat are un suflet foarte bun, e inteligent samd. Femeile sunt atrase de barbatii care detin insusiri favorabile ce tin de reproducere si supravietuire. Iata cateva insusiri ce tin de reproducere si supravietuire: trasaturi fizice cat mai masculine, atitudine dominanta, chiar usor agresiva, siguranta de sine, initiativa. De multe ori, fetele/femeile confunda aceste insusiri cu nesimtirea, badarania, aroganta. Multi barbati nu au aceste insusiri, doar simuleaza ca le au, iar femeile cad in plasa, inselate fiind de aparente. Mai pe scurt, femeile sunt atrase de frumusete fizica si atitudine de mascul alfa, pozitie sociala si bani.

Spuneam mai sus, mai precis la punctul 1, ca nu toti barbatii sunt ahtiati dupa sex, parsivi samd ci doar acei barbati pentru care aveti voi ochi si de care va simtiti atrase.
Atragi ceea ce esti si esti ceea ce atragi!

E destul de adevarat cam tot ce ai spus aici. Sunt de acord cu tine. Eu sunt convinsa ca orice femeie care respecta cat de cat niste principii atat religioasa cat si de natura sociala, va avea mereu de unde sa aleaga. Cam atata o sa spun, pentru ca atunci cand am incercat sa ofer niste sfaturi, am fost aspru judecata pe threadul "suferinta fetei nemaritate". Ai postat ceva bun, felicitari!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 09.11.2012, 23:58:44
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

[quote=davidescu;480666]Am dat din intamplare peste acest forum. Bunul Dumnezeu m-a calauzit aici. Slavit fie numele Sau. Bucuria mi-a fost umbrita insa de misandria excesiva a unor fete frustrate.

adica aici pe forum ai intalnit mandria excesiva la fetele respective?? e o prima impresie? pentru ca prima impresie cam inseala... si-apoi, e foarte important in orice fel de relatie premisa de la care se pleaca! ce este prioritar in viata fiecaruia/ fiecareia....

Daca luam o domnisoara de 1:55 h, cu o fizionomie banală, slaba ca o scandura DAR cu o personalitate placuta, pai fata asta, hai sa zic, n-o sa atraga balaurii in calduri, insa baietii cuminti si inteligenti vor face coada la ea (si ea nu se va uita la ei).

eventual tine si un registru in care noteaza evaluarile per total... ar fi un sfat competent si de urmat, chiar daca depaseste vreuna sablonul schitat de tine :)))

La baieti e mai greu. Chiar daca arati ok, daca nu ai a o atitudine dominanta, daca nu ai o gașcă, daca nu esti putin nesimtit, cu greu te vei lipi de vreo fata. Nu mai spun ca daca esti usor neatragator, iti gasi foarte greu percehea sau nu-ti vei gasi deloc.

sau daca n-o poti convinge, zapaceste-o....

Nu barbatii aleg femeile, ei doar propun, iar femeile accepta sau refuza propunerea.
Asa ca tu ca femeie, nu ai de ce sa te plangi ca anumiti barbati s-au purtat cu tine in ultimul hal, cand tu insati i-ai ales.

parca mai conteaza ce se propune, cand viata e atat de scurta! de ce fie precauta femeia in alegeri, sa preveada consecintele propunerilor, riscand sa-i scape asemenea "trairi intense"!

Nu exista iubire in afara atractiei.

te referi la eros sau agape? fiind oameni, putem spune ca pana la mijloc suntem ortodcsi si de la mijloc in jos.... in functie de "nevoi"?

Mai pe scurt, femeile sunt atrase de frumusete fizica si atitudine de mascul alfa, pozitie sociala si bani.

si-n concluzie, e pe apucate!! iar pe principiul vae victis, cele ramase singure trebuie sa indure "realitatea" ca nu sunt "atractive" din moment ce nu "se prinde nimic"!!

deosebirea in toata invalmaseala asta e ca un om (inclusiv femeia) cu teama de Dumnezeu trebuie sa stie cine e!! al cui e si pe ce principii/ porunci isi sprijina viata si deciziile. care procedeaza dupa "sfaturile" descrise de tine merge clar pe cararea larga, batatorita cu bune intentii care da drept in iad :)
mai fa o revizuire!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 10.11.2012, 00:09:51
Andra_07 Andra_07 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.09.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 214
Implicit

Din pacate, am mai zis-o si pe alt thread, in prea multe cazuri, nu conteaza cine esti absolut deloc. Conteaza doar ce cred altii ca esti. Sincer, chiar imi pare rau ca se intampla lucrurile asa. Asta e realitatea. Exista oameni buni, sinceri, modesti, credinciosi care sunt crezuti drept inchisi, plictisitori. Dar exista si oameni zeflemitori, agresivi, foarte orgoliosi care sunt crezuti drept aparatorii crestinatatii.
In final, totul se reduce la o perceptie personala pe care o proiectam asupra fiecarui om intalnit.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lamuriri despre teologie si stiinta VladCat Teologie si Stiinta 12 11.04.2011 00:24:14
Ce va manifestati frustrarile? Melissa Generalitati 9 05.02.2011 23:26:40
Udatul fetelor in a doua zi de Pasti patinina34 Generalitati 8 25.04.2009 13:57:51
Cateva lamuriri achimovjan Impartasania (Taina Euharistiei) 6 18.07.2008 13:04:35
lamuriri maslinul Rugaciuni 0 29.07.2007 23:29:17