Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.04.2010, 18:21:18
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit O intrebare,crestinism sau ura?

Pana unde acest razboi catolici vs ortodocsi?Pana unde ura,rautatea si contrazicerile?Uitam oare ca suntem Biserici surori,uitam oare ca folosim icoane amandoua religiile?Uitam ca cinstim Sfintii minunati ai lui Dumnezeu?Uitam ca aproape aceleasi Taine le folosim amandoua Biserici,uitam oare dragostea lui Hristos,toleranta,iertarea,iubirea?Uitam oare inceputul si istoria Bisericii?Uitam oare Biserica Crestina care a existat odata?Uitam oare dragostea catolicilor si respectul catolicilor fata de noi?De ce ne contrazicem in tot,de ce credem ca ei sunt pacatosi,urati si mai stiu eu cum(lucru absurd),de ce credem ca numai noi ne mantuim si detinem adevarul absolut?Cum poti sa spui ca un catolic se duce in iad?Cum poti sa spui ca urasti un catolic si sa-l ataci si sa-i ataci traditia?Suntem crestini,credinciosi sau laici cu interese politice?Uitam oare ca Mantuitorului ii place dragostea,iubirea si respectul fata de ceilalti?Mai ales ca sunt catolici,foarte apropiati de noi si cu aproape aceleasi obiceiuri ,mentalitate si traditie?Eu sunt ortodox si nu doresc sa imi schimb religia.Pretuiesc ortodoxia,citesc cartile Sf.Parinti,imi plac Sf.Parinti ortodocsi dar am mare respect si pentru catolici,mi se par fratii nostri,sunt mandru ca atatia oameni sunt crestini,atatia oameni sunt catolici si ortodocsi.S-au pus intrebari pe teme de casatorie,multi au indemnat oamenii respectivi care au cerut ajutor sa treaca repede la ortodoxie ca e mare pericol,ca catolicii vor arde in iad,ca catolicii sunt hoti etc.Nu pare absurd,ilogic si urat?Pare a realitate?Pare a ceea ce ne-a invatat Hristos?Ce dorim?Sa avem mai mult atei sau crestini(ortodocsi si catolici)?Ganditi-va putin la lucrul asta.Exista mantuire pentru toti cei care respecta poruncile ale lui Hristos Dumnezeu.De ce suntem asa de ridicoli si spunem ca catolicii sunt necurati sau ca unificarea catolicilor cu ortodocsii(doar ei,adevaratul crestinism) este satanic sau mai stiu eu ce.E absurd,ridicol,de tot rasul.NOI SUNTEM FRATI!Mereu cautam noi ortodocsii sa ii mai intepam cu ceva pe catolici,daca gasim vreo neregula la ei gata:uite ce au facut catolicii,ereticii..bla bla.Oare asta ne-a zis Hristos sa facem?Oare asta ii place lui Hristos?Avem si noi,in ortodoxie nenumarate cazuri,nereguli(calugarii care stiti voi ce fac,preotii acuzati de diferite lucruri,exorcizarea de la Tanacu si multe altele)Haideti sa incercam sa fim frati,sa ne iubim si sa ne respectam unul pe altul caci nu suntem atei si rauvoitori.Hristos a inviat,Doamne ajuta!Ce parere aveti de cele scrise?Iubirea este cel mai de pret lucru.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.04.2010, 18:39:12
luminita- luminita- is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.03.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 180
Implicit

ai dreptate...daca se va mai continua mult asa se va ajunge din nou ca pe vremea comunismului din Germania,cum era atunci ca cine nu era format dupa idealul lui Hitler de om de rasa pura era omorat(doar ca istoria se stie pt a se evita ceva nu pt a se repeta)...trebuie sa ii lasam pe toti in pace sa isi respecte religia lui..ce vina are cineva ca nu s-a nascut ortodox?...nu trebuie sa transformam religia intr-o politica
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.04.2010, 18:56:04
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Pana unde acest razboi catolici vs ortodocsi?Pana unde ura,rautatea si contrazicerile?Uitam oare ca suntem Biserici surori,uitam oare ca folosim icoane amandoua religiile?Uitam ca cinstim Sfintii minunati ai lui Dumnezeu?Uitam ca aproape aceleasi Taine le folosim amandoua Biserici,uitam oare dragostea lui Hristos,toleranta,iertarea,iubirea?Uitam oare inceputul si istoria Bisericii?Uitam oare Biserica Crestina care a existat odata?Uitam oare dragostea catolicilor si respectul catolicilor fata de noi?De ce ne contrazicem in tot,de ce credem ca ei sunt pacatosi,urati si mai stiu eu cum(lucru absurd),de ce credem ca numai noi ne mantuim si detinem adevarul absolut?Cum poti sa spui ca un catolic se duce in iad?Cum poti sa spui ca urasti un catolic si sa-l ataci si sa-i ataci traditia?Suntem crestini,credinciosi sau laici cu interese politice?Uitam oare ca Mantuitorului ii place dragostea,iubirea si respectul fata de ceilalti?Mai ales ca sunt catolici,foarte apropiati de noi si cu aproape aceleasi obiceiuri ,mentalitate si traditie?Eu sunt ortodox si nu doresc sa imi schimb religia.Pretuiesc ortodoxia,citesc cartile Sf.Parinti,imi plac Sf.Parinti ortodocsi dar am mare respect si pentru catolici,mi se par fratii nostri,sunt mandru ca atatia oameni sunt crestini,atatia oameni sunt catolici si ortodocsi.S-au pus intrebari pe teme de casatorie,multi au indemnat oamenii respectivi care au cerut ajutor sa treaca repede la ortodoxie ca e mare pericol,ca catolicii vor arde in iad,ca catolicii sunt hoti etc.Nu pare absurd,ilogic si urat?Pare a realitate?Pare a ceea ce ne-a invatat Hristos?Ce dorim?Sa avem mai mult atei sau crestini(ortodocsi si catolici)?Ganditi-va putin la lucrul asta.Exista mantuire pentru toti cei care respecta poruncile ale lui Hristos Dumnezeu.De ce suntem asa de ridicoli si spunem ca catolicii sunt necurati sau ca unificarea catolicilor cu ortodocsii(doar ei,adevaratul crestinism) este satanic sau mai stiu eu ce.E absurd,ridicol,de tot rasul.NOI SUNTEM FRATI!Mereu cautam noi ortodocsii sa ii mai intepam cu ceva pe catolici,daca gasim vreo neregula la ei gata:uite ce au facut catolicii,ereticii..bla bla.Oare asta ne-a zis Hristos sa facem?Oare asta ii place lui Hristos?Avem si noi,in ortodoxie nenumarate cazuri,nereguli(calugarii care stiti voi ce fac,preotii acuzati de diferite lucruri,exorcizarea de la Tanacu si multe altele)Haideti sa incercam sa fim frati,sa ne iubim si sa ne respectam unul pe altul caci nu suntem atei si rauvoitori.Hristos a inviat,Doamne ajuta!Ce parere aveti de cele scrise?Iubirea este cel mai de pret lucru.

Eu cred ca aceasta iubire de care vorbesti este pana in punctul de a-ti fi afectata mantuirea! Adica frati, frati dar asta nu inseamna ca pot rosti Crezul cu Filioqve numai pentru ca trebuie sa ne iubim... Sa stii ca eu am o prietena foarte buna catolica si nu o vad cu coarne dar nici nu ma bucur ca e catolica, pentru ca mergand la cununia ei am ramas foarte dezamagita de randuiala cununiei care practic nu exista... Uscaturi sunt si intr-o parte si in alta! A tolera anumite practici in ideia fratiei, nu stiu am rezerve! Fiecare cu credinta lui, dar citind mult despre schisma, mi-au ramas papii ca fiind aprigi doritori sa conduca rasaritul, sa o catolicizeze... si exmple in istorie sunt destule...si cred ca dorinta lor inca exista! Logic ca cei care sunt astazi nu au fost atunci, si totusi ca frati in Domnul ii accept si ii iubesc pentru ca la Dumnezeu e judecata!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.04.2010, 21:19:54
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gabriela8 Vezi mesajul
Eu cred ca aceasta iubire de care vorbesti este pana in punctul de a-ti fi afectata mantuirea! Adica frati, frati dar asta nu inseamna ca pot rosti Crezul cu Filioqve numai pentru ca trebuie sa ne iubim... Sa stii ca eu am o prietena foarte buna catolica si nu o vad cu coarne dar nici nu ma bucur ca e catolica, pentru ca mergand la cununia ei am ramas foarte dezamagita de randuiala cununiei care practic nu exista... Uscaturi sunt si intr-o parte si in alta! A tolera anumite practici in ideia fratiei, nu stiu am rezerve! Fiecare cu credinta lui, dar citind mult despre schisma, mi-au ramas papii ca fiind aprigi doritori sa conduca rasaritul, sa o catolicizeze... si exmple in istorie sunt destule...si cred ca dorinta lor inca exista! Logic ca cei care sunt astazi nu au fost atunci, si totusi ca frati in Domnul ii accept si ii iubesc pentru ca la Dumnezeu e judecata!

Tu crezi ca pentru adaosul Filioqve catolicii nu se vor mantui?Tu crezi ca pentru ca Papa este liderul Bisericii Catolice si crede in extraterestri nu se va mantui?Tu crezi ca daca isi fac crucea altfel nu se vor mantui?E absurd.Papalitatea nu mai vrea de mult timp sa conduca ortodoxia,suntem in sec 21 iar mesajul Urbi et orbi si rugaciunile care le fac pentru noi sunt mai mult decat binevoitoare si cu un mesaj clar:iubirea,fratia.Noi facem rugaciuni pentru catolici?Sau ii atacam?
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.04.2010, 21:41:23
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Tu crezi ca pentru ca Papa este liderul Bisericii Catolice si crede in extraterestri nu se va mantui?
Dar papa nu crede în extratereștri. E o aiureală.

Citat:
Papalitatea nu mai vrea de mult timp sa conduca ortodoxia,suntem in sec 21
Papalitatea nu a dorit niciodată să conducă ortodoxia, luternaismul sau penticostalismul. Din poruncă divină, papa a condus, conduce și va conduce în orice secol Biserica Catolică, până în Ziua Domnului, când, Cristos domnind în mod vizibil, misiunea sa pe pământ se va fi încheiat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.04.2010, 21:42:02
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9 Vezi mesajul
Tu crezi ca pentru adaosul Filioqve catolicii nu se vor mantui?Tu crezi ca pentru ca Papa este liderul Bisericii Catolice si crede in extraterestri nu se va mantui?Tu crezi ca daca isi fac crucea altfel nu se vor mantui?E absurd.Papalitatea nu mai vrea de mult timp sa conduca ortodoxia,suntem in sec 21 iar mesajul Urbi et orbi si rugaciunile care le fac pentru noi sunt mai mult decat binevoitoare si cu un mesaj clar:iubirea,fratia.Noi facem rugaciuni pentru catolici?Sau ii atacam?
Pai daca tu crezi ca un om se mantuieste doar pentru ca respecta poruncile,de ce Sfintii Parinti au facut atatea sinoade si au dat anateme?Catolicii nu gandesc ca tine.Ei stiu ca Biserica e doar una,cu diferenta ca ei spun ca noi suntem schismatici.
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.04.2010, 21:43:35
Ioana-Andreea's Avatar
Ioana-Andreea Ioana-Andreea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 630
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Ioana-Andreea
Implicit

Eu nu am vazut,pe forum,certuri intre ortodocsi si catolici,ci intre ortodocsi si protestanti
__________________
"Viata nu este nimic altceva decat un sir de apropieri si departari de Dumnezeu" - Pr. Emilianos Simonopetritul
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.04.2010, 22:38:33
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Au fost certuri,contraziceri,rautate intre ortodocsi si catolici in trecut,daca cauti in arhiva gasesti.Gasesc mereu foarte multe mesaje de genul:Haide la ortodoxie ca BC e eretica,satanica,religie gresita sau cand se pun intrebari de genul ot sa ma casatoresc cu un catolic?sar oamenii si incep:adu-l neaparat la ortodoxie,cat de mult gresesti daca faci asta,convinge-l neaparat,explica-i ca nu-i buna religia etc .Sunt atatea rautati ,atatea conflicte peste tot intre ortodocsi si catolici.Unii nu pot concepe sa fii casatorit cu un catolic sau sa te duci la o slujba catolica.Si multe altele.Am vazut recent un om care intreba ce sa faca cu o cruciulita catolica,multe raspunsuri au fost de genul sa o daruiasca la catolici,sau ca nu e buna,unii au venit cu mesaje absurde ca ar fi necurata,unii erau atat de convinsi incat spuneau ca ortodoxia e dreapta credinta si spuneau sa arunce cruciulita.Absurbidate.Exagerare.Am dat niste exemple care mi-au venit in minte.Au si catolicii Sfinti Parinti,calugari de seama,invataturi.Crestinismul inseamna iubire nu atac,contraziceri si rautate.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.04.2010, 23:23:51
ovidiu-s's Avatar
ovidiu-s ovidiu-s is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2008
Locație: Targu Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 800
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tigerAvalo9
Pana unde acest razboi catolici vs ortodocsi?Pana unde ura,rautatea si contrazicerile?Uitam oare ca suntem Biserici surori,uitam oare ca folosim icoane amandoua religiile?Uitam ca cinstim Sfintii minunati ai lui Dumnezeu?Uitam ca aproape aceleasi Taine le folosim amandoua Biserici,uitam oare dragostea lui Hristos,toleranta,iertarea,iubirea?Uitam oare inceputul si istoria Bisericii?Uitam oare Biserica Crestina care a existat odata?Uitam oare dragostea catolicilor si respectul catolicilor fata de noi?De ce ne contrazicem in tot,de ce credem ca ei sunt pacatosi,urati si mai stiu eu cum(lucru absurd),de ce credem ca numai noi ne mantuim si detinem adevarul absolut?Cum poti sa spui ca un catolic se duce in iad?Cum poti sa spui ca urasti un catolic si sa-l ataci si sa-i ataci traditia?Suntem crestini,credinciosi sau laici cu interese politice?
Uităm oare că Biserica Ortodoxă cinstește mii de sfinți care s-au afirmat în primul rând ca păstrători ai Ortodoxiei în lupta cu eresurile promovate de catolici?
Haideți să ștergem pomenirea lor!
Uităm oare faptul că la următoarele puncte dogmatice, nu s-a ajuns încă la un adevăr comun, adică la Adevăr?
1. Filoque
2. Purgatoriul
3. Imaculata concepțiune
4. Folosirea statuilor
5. Infailibilitatea papală
6. Primatul papal
7.Celibatul preoților
8. Viaticum
9. Excluderea mirenilor de la împărtășirea din potir
10. Împărtășirea cu azimi
11. Absența rugăciunii de sfințire a darurilor

Mai sunt și altele mai "minore".
E frumos să credem că se vor mântui toți, inclusiv aceia care stăruiesc în rătăcirile lor, însă judecata lui Dumnezeu este dreaptă și nu ține de ceea ce credem noi că e bine sau nu.

Ioan 5.30 "precum aud, judec; dar judecata Mea este dreaptă, pentru că nu caut la voia Mea, ci voia Celui care M-a trimis. "

Așadar nu ține de noi mântuirea catolicilor, fie că ne place sau nu lucrul acesta. Dacă o Biserică a fost considerată eretică până acum, de acum înainte va fi considerată dreaptă?
__________________
Singurul scop al vieții e mântuirea sufletului, pregătirea lui pentru a intra în Rai (sf. Calinic)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.04.2010, 23:31:24
flying's Avatar
flying flying is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.03.2010
Locație: MIGREZ PRIN DIFERITE LOCURI ALE INIMII IN CAUTAREA LUI DUMNEZEU
Religia: Ortodox
Mesaje: 867
Arrow

cititi istoria si vedeti ce biserica s-a departat de Biserica Primara . Catolicismul e ,din pacate aproape mort spiritual, a fost invins de societatea secularizata ;Biserica Catolica e prea lumeasca ,s-a implicat in cele lumesti prea mult si nu se mai poate intoarce la mistic. Catolicismul e prea trufas sa recunoasca greselile pe care le-a facut si nu cred ca are umilinta intoarcerii la matca adevarata care este Ortodoxia.

vedeti videoclipul si lamuriti-va (parintele Arsenie Papacioc ):

http://www.youtube.com/watch?v=7o7UGLTauHI

nothing more to say!
__________________
https://youtu.be/mvZARLkQmLk
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sufletul in crestinism Petru Ianovici Intrebari utilizatori 44 18.10.2016 15:43:21
Falsul crestinism Vasile40 Generalitati 33 17.10.2016 11:24:02
Nationalism si crestinism Daniel777 Generalitati 46 22.09.2013 21:25:51
Umanism si crestinism catalin2 Despre Biserica Ortodoxa in general 13 07.08.2011 17:01:54