Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 02.12.2009, 21:38:13
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit Spiritul civic

De ce n-avem si noi o tara curata ca Germania?

De ce se scuipa si se arunca gunoaie pe trotuar si în locurile publice, de ce nu exista preocupare pentru estetica strazilor?

De ce nu exista coeziune nationala?

Ce se poate face pentru schimbarea mentalitatilor, astfel ca cetatenii României sa devina oameni responsabili, respectuosi, cu simt si initiativa pentru îmbunatatirea mediului comun de trai?
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #2  
Vechi 02.12.2009, 21:42:31
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Traditie1 Vezi mesajul
De ce n-avem si noi o tara curata ca Germania?

De ce se scuipa si se arunca gunoaie pe trotuar si în locurile publice, de ce nu exista preocupare pentru estetica strazilor?

De ce nu exista coeziune nationala?

Ce se poate face pentru schimbarea mentalitatilor, astfel ca cetatenii României sa devina oameni responsabili, respectuosi, cu simt si initiativa pentru îmbunatatirea mediului comun de trai?
Coercitie - ai aruncat tigara, un milion amenda! Ai scuipat pe jos? - inca un milion.
Cainele tau a facut murdarie si n-ai strans? - 5 milioane
s.a.m.d.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 02.12.2009, 22:04:21
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Este f binevenit acest topic. Mai intai sa vedem ce inseamna simt civic.
Pentru mine nu inseamna numai sa am grija de mediul inconjurator, ci sa am grija de semenii mei, sa le iau partea, cand sunt pusi in situatii dificile, in care ei insisi nu se pot apara.
Comparatia cu Germania nu mi se pare buna din urmatoarele motive:
- popoarele germanice s-au nascut pentru a munci; acest lucru se vede in ravna cu care muncesc;
- Germania dupa razboi a fost finantata de americani, caci acestia si-au dat seama ca daca au de toate, nemtii nu vor mai deveni o forta exploziva, ca in Cel de II. Razboi Mondial. Germania va fi un pericol abia atunci cand va suferi de lipsuri, cand va fi in reale dificultati.
- Romania nu a beneficiat de aceleasi ajutoare; chiar dimpotriva: au dat dari dupa razboi.
- acum, dupa "revolutie", cand se spunea "nu ne vindem tara", la privatizari au cumparat in special oameni pusi sa distruga industria romana, nu s-o puna pe picioare. Vezi in acest sens interviul urmator:
http://www.razbointrucuvant.ro/recom...ripei-porcine/
Chiar daca unii romani s-au straduit si au reusit in afaceri, marea masa sufera de lipsuri si traiesc de azi pe maine. Sistemul social este insuficient.
Mita este inca la mare voga si face parte din darile cel mai grele.
Lumea nu mai e orientata spre citit si invatat; in schimb inghite ore in sir de TV, cu crime si violente.
Pentru a trezi simtul civic intr-o populatie saracita, trebuie exemplul personal al celor, care inca il mai au.
Sunteti gata sa dati exemplu personal de simt civic? Cum?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 02.12.2009, 22:35:49
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Este f binevenit acest topic. Mai intai sa vedem ce inseamna simt civic.
Pentru mine nu inseamna numai sa am grija de mediul inconjurator, ci sa am grija de semenii mei, sa le iau partea, cand sunt pusi in situatii dificile, in care ei insisi nu se pot apara.
Comparatia cu Germania nu mi se pare buna din urmatoarele motive:
- popoarele germanice s-au nascut pentru a munci; acest lucru se vede in ravna cu care muncesc;
- Germania dupa razboi a fost finantata de americani, caci acestia si-au dat seama ca daca au de toate, nemtii nu vor mai deveni o forta exploziva, ca in Cel de II. Razboi Mondial. Germania va fi un pericol abia atunci cand va suferi de lipsuri, cand va fi in reale dificultati.
- Romania nu a beneficiat de aceleasi ajutoare; chiar dimpotriva: au dat dari dupa razboi.
- acum, dupa "revolutie", cand se spunea "nu ne vindem tara", la privatizari au cumparat in special oameni pusi sa distruga industria romana, nu s-o puna pe picioare. Vezi in acest sens interviul urmator:
http://www.razbointrucuvant.ro/recom...ripei-porcine/
Chiar daca unii romani s-au straduit si au reusit in afaceri, marea masa sufera de lipsuri si traiesc de azi pe maine. Sistemul social este insuficient.
Mita este inca la mare voga si face parte din darile cel mai grele.
Lumea nu mai e orientata spre citit si invatat; in schimb inghite ore in sir de TV, cu crime si violente.
Pentru a trezi simtul civic intr-o populatie saracita, trebuie exemplul personal al celor, care inca il mai au.
Sunteti gata sa dati exemplu personal de simt civic? Cum?
Ai dreptate in ce spui insa asta tine de detalii auxiliare, problema de baza fiind de natura culturala nicidecum economico-sociala si de care nu avem cum sa scapam. Ca dovada avem diferenta URIASA intre regateni si ardeleni. Unii au fost calariti sute de ani de maghiari si nemti altii de turcaleti, rusi, mongoloizi si arabi. Observati diferenta!
Ca urmare mizeria si flegmatul in public cum se zice de catre cei din tarile civilizate "is here to stay FOREVER!"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.12.2009, 22:42:54
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pai, da, Andrei, de la unii am luat harnicia, de la altii am invatat spaga. Pe care am invatat-o mai bine?!?
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.12.2009, 22:51:13
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Pai, da, Andrei, de la unii am luat harnicia, de la altii am invatat spaga. Pe care am invatat-o mai bine?!?
Fiecare a invatat la perfectie ceea ce i s-a "predat"
De ce crezi ca ardelencele evita sa se amestece cu regatenii. Inainte ca familia sa accepte un regatean(ca) il(o) "testeaza" mult timp pentru a se convinge ca "nu scuipa "in public :))
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.12.2009, 00:08:24
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Coercitie - ai aruncat tigara, un milion amenda! Ai scuipat pe jos? - inca un milion.
Cainele tau a facut murdarie si n-ai strans? - 5 milioane
s.a.m.d.
Pai da, dar asa ai avea nevoie cam de un politist per persoana pe strada ca sa pazeasca. :D Ideal ar fi ca fiecare sa se pazeasca pe sine insusi.

Nu, nu stiu cum se pot schimba mentalitatile. Inclin sa cred ca cel mai eficient este prin exemplu personal, dar este si cel mai incet. Minuni peste noapte, cel putin in domeniul asta, nu se pot intampla.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 03.12.2009, 00:10:34
elizabeta elizabeta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Locație: Bucuresti
Mesaje: 711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Pai da, dar asa ai avea nevoie cam de un politist per persoana pe strada ca sa pazeasca. :D Ideal ar fi ca fiecare sa se pazeasca pe sine insusi.

Nu, nu stiu cum se pot schimba mentalitatile. Inclin sa cred ca cel mai eficient este prin exemplu personal, dar este si cel mai incet. Minuni peste noapte, cel putin in domeniul asta, nu se pot intampla.
Mai degraba de doi, caci unul din ei o sa arunce tigara...am glumit!
Si Germania si Franta si toate celelalte tari (mai putin tarile nordice) au fost in situatia asta si au rezolvat-o cu amenzi si campanii de educare. Asa stiu eu...
Reply With Quote
  #9  
Vechi 03.12.2009, 09:05:23
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elizabeta Vezi mesajul
Mai degraba de doi, caci unul din ei o sa arunce tigara...am glumit!
Si Germania si Franta si toate celelalte tari (mai putin tarile nordice) au fost in situatia asta si au rezolvat-o cu amenzi si campanii de educare. Asa stiu eu...
Da, o rezolvasera, dar problema e ca nu mai este asa curat acum nici la ei.
Cel putin in orasele mari. Din mai multe cauze - una este ca s-a mai amestecat populatia, au venit multi straini care au alta cultura civica, si alta ca si nemtii din noua generatie au devenit mai irespnsabili.
Nu am solutie.. Decat sigur, educatia.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 03.12.2009, 11:28:20
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La noi totul ne este caracteristic: harnicia - nu e nimeni mai gospodar ca noi daca ni se da un imbold, daca suntem impinsi de la spate. Lenea nu ne este caracteristica, ci mai degraba falsa impresie de a fi "smecheri", de a castiga fara prea mult efort. Totusi, intr-o competitie, romanul nu prea are concurenta; v-o spun din experienta.
Am fost plecat in Londra 9 ani. N-am vazut in viata mea atata amestecatura de culori si religii. Unii mai civilizati, altii mai din topor (sau din bananier). Nu conta unde: in metrou, pe strada, la serviciu sau (mai ales) la volan. Englezii nu sunt dintre cei mai harnici si nici dintre cei mai ordonati. Dar au o civilizatie dezvoltata si isi permit multe. Dupa parerea mea este cel mai civilizat sistem comunist, in sensul ca aparent te lasa sa faci ce vrei tu, dar au milioane de camere de luat vederi, totul este monitorizat. In plus, de la copii care merg la scoala primara si pana la batranii de pe strada, toti au in buzunar un celular. In momentul in care ai facut ceva, nu-ti spune nimeni nimic, dar suna la politie. Nici nu-ti dai seama cum te pomenesti cu 6-7 politisti langa tine. Care sunt pe jos, pe biciclete, pe cai, pe motociletete, cu masini simple sau de forta. Care nu sunt aroganti, nu te jignesc, nu urla, nu poarta pistoale. Daca am vedea cam ce mase de oameni se pun in miscare in preajma stadioanelor, v-ar trece toate transpiratiile, mai ales daca meciul n-a fost tocmai pe voia zecilor de mii de fani...
Eu cred ca, dintre cei care se intorc dupa o perioada de stat intr-o tara civilizata, lucrurile sunt cu totul altfel; sunt obisnuiti si cu respectul fata de semeni si cu sistemul bancar, si cu multe altele, dar mai ales sunt loviti in plin de ipocrizia, ignoranta, aroganta din aproape toate sistemele socio-economice! Un timp se lupta cu morile de vant, apoi se resemneaza si incep sa se confunde cu ceilalti, desi ei stiu ca undeva pute, undeva nu-i corect si nu-i drept sa fie asa!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Forumul Civic al Romanilor din Harghita, Covasna si Mures Decebal Stiri, actualitati, anunturi 6 30.01.2013 00:05:58
Spiritul de sacrificiu alexdu Generalitati 18 01.03.2011 15:54:09
Spiritul de turma Traditie1 Generalitati 11 27.02.2011 19:21:26
Zeitgeist sau spiritul vremurilor Gabriela4ever Intrebari utilizatori 4 11.07.2010 23:35:29