Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 02.03.2011, 14:50:39
calator prin ploaie calator prin ploaie is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.01.2011
Locație: intre rai si iad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Wink

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cum poti sa spui in public despre cineva ca are probleme psihice? Ai cumva licenta de psiholog si ai tras concluzia asta dupa ce i-ai parcurs miile de mesaje scrise aici? Daca e intr-adevar asa, oricum n-o sa te creada si n-o sa-l ajuti cu nimic spunandu-i tu. Daca nu e, atunci nu cred ca o sa-i convina asa o caracterizare.

Poate ca omul se face "nebun pentru Hristos" fara sa-i pese de aprecierea publicului, de unde stii tu? Oare nu este mantuire pentru toata lumea? De ce sa-i tai tu elanul? De unde stii tu ca o sa ramana pucios pana la sfarsit? Lasa-l in pace si vezi-ti de ale tale. Daca vrei totusi sa critici pe cineva, alege cuvintele mai cu grija.

SUBSCRIU! De cand vrea outul sa fie cocos? E un defect sa te erijezi in atoatecunoscator, cand nu esti...Spune multe...fratele meu.....
Reply With Quote
  #32  
Vechi 02.03.2011, 15:53:00
mishul mishul is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
vsovivi iti recomand un psiholog! Sincer,suferi de vreo boala psihica?
Cumva judeci?
Reply With Quote
  #33  
Vechi 02.03.2011, 16:28:01
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Și încă o chestiuniune foarte importantă, păi ăștia sunt niște ignoranți care vorbesc pe net despre 21 mai 2011 ca fiind ziua și anul 7000 de la Noe și au legat-o de sfârșitul gLumii. E complet fals, și Mesia a fost arătat lui Israel după 5500 de ani de la căderea lui Adam și Eva. Iar Noe și potopul și ieșirea din ape nu a fost după 500 de ani ci după 2000 sau 2500 de ani de la căderea primului om. Iar acum suntem deci la 7500 de ani de la Creație... deci calculelele lor sunt complet absurde. Nu-i credeți că va fi după cum zic ei ziua dreptății că ea este deja demultă vreme, din 1955 se derulează Ziua cea Mare a Domnului, dar nici pe cei ce susțin că nu știe numai Tatăl când va fi ea ca să treceți pe tânjală și să păcătuiți liniștiți să nu-i credeți că zic ei cică cum că nimeni nu știe când va fi... numai Tatăl... păi cum să nu știe Fiul și Duhul din moment ce toată puterea și toată judeacata I s-a dat în Cer și pe Pământ? Oare nu știe judecătorul când va face judeacata? Deci astăzi este judeacata! Citiți și veți afla, aflând veți înțelege... și dacă veți înțelege unii vor alege să meargă în Rai după sfinți iar alții în iad... după draci, funcție de faptele și de viața lor.

Last edited by vsovivi; 02.03.2011 at 16:34:50.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 02.03.2011, 18:52:17
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Cum poti sa spui in public despre cineva ca are probleme psihice? Ai cumva licenta de psiholog si ai tras concluzia asta dupa ce i-ai parcurs miile de mesaje scrise aici?
Am spus ca-i RECOMAND un psiholog! L-am si intrebat daca are probleme psihice. Nu am certitudinea,de aceea am dat aceste replici. Eu unul asa cred... vroiam o confirmare. Judecati si voi cu mintea voastra. Pana la urma iata ce (v-)am intrebat eu:

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
El (vsovivi) (...) se crede mai in varsta,crede ca a venit ziua sfarsitului in 1955,ca la puciosi vorbeste Dumnezeu si multe altele. Sa ma ierte Dumnezeu,dar asta denota normalitatea si stabilitatea psihica a acestui individ?? Ba mai mult,unii chiar il apreciaza si incurajeaza!
Deci...

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Daca nu e, atunci nu cred ca o sa-i convina asa o caracterizare.
Nici mie nu-mi convine sa mi se spuna de puciosi si alte lucruri ERETICE pe un forum ortodox! Doamne,chiar nu mai ia nimeni atitudine?? Chiar atat de orbi am ajuns? Ba chiar ii incurajam pe eretici si le luam si apararea! Am spus de probleme psihice pt. ca asta ar fi varianta cea mai buna pt. el,adica sa punem totul pe un comportament care nu si-l poate controla. Ca daca ceea ce scrie o face cu luciditate mi se pare ceva grav,sincer.

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Poate ca omul se face "nebun pentru Hristos" fara sa-i pese de aprecierea publicului, de unde stii tu?
Am luat in calcul si varianta nebuniei pt. Hristos,cel putin la inceput. Dupa aceea m-am interesat despre puciosi si am putut desfiinta aceasta teorie. Va recomand sa studiati si voi mai bine pe puciosi.

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
cu toate astea ceea ce v-am spus nu e minciună! Și sufletește chiar sunt pucios, un fel de copil al lor chiar dacă am 90 și ceva de ani, și 2, 3, 4, 5, 6, 7... nu mai știu eu câți.
Poftim... astea sunt idei de om normal,in plina maturitate? Deci ori e nebun,ori o face cu intentie (ceea ce ar fi mai grav).

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Deci Cuvântul lui Dumnezeu nu este eretic și pucioșii nu sunt sectă iar sfârșitul e Astăzi căci știe și Fiul și Duhul și nu numai Tatăl, din 1955 și până când se va termina ea
Asta e vreo dogma crestin-ortodoxa? Aratati-mi si mie care sfinti parinti sunt deacord cu asta!!!

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
iată că pe mine m-a găsit, dar vouă vă pare rău că pe voi nu v-a găsit...
Deci... nebun sau eretic??

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Nu-i bai frate răul, pardon Raul, o linu-i lin...
Ia un diazepam ceva...
Reply With Quote
  #35  
Vechi 02.03.2011, 19:09:10
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Dragul meu, tu ce spate crezi că ai, de ceri așa la plural ca să fiu exclus... cine ești și cine te închipui? Ți-am spus că nu fac parte dintre pucioși, și ți-am spus că ei sunt prooroci veritabili... i-am mărturisit fără să-i cunosc fizic, ci doar din ce scriu ei sunt sigur că darul e de la Dumnezeu. Am și eu informațiile mele, unele cad din Cer.

Tu vorbești despre eresuri, secte, că ne faceți favoruri, voi, adică cine sunteți voi și cine suntem noi? Voi sunteți ăia care nu-L primiți pe Domnul? Păi mai bine vă întrebați voi cui anume slujiți dacă Domnul este Cel ce grăiește peste pământ vestindu-se întru venirea Sa și voi nu-i slujiți Lui!

Nu ai înțeles nimic din ce am scris dar persiști în a te mira de nevinovăția ta și de indulgența ta când îți dai seama că ai de-aface cu un nebun care mai și face pe nebunul și nu vrea să-ți asculte sfatul milos adică să se drogheze cu diazepan... așa în ironie...

Și zici că ai cititi și i-ai cunoscut pe pucioși? Deci umbli și cu vrăjeala... Păi dacă nu știi că eu nu fac parte dintre ei ci sunt la distanță de sute de kilometri și nu i-am întâlnit niciodată cum atunci ai pretenția de a nu fi luat drept un mincinos farseur?..

Iar dacă nu ai priceput vârsta mea și te-ai legat de vârsta mea de 93 de ani și 7 luni în loc să mă respecți ca pe un moș, ce se cuvine oare? Cum crezi că ar trebui să tratez eu un dezinformator și un tip ce-mi dă lecții sau mă evacuează... la vârsta mea?

Și cum demonstrezi că ești mai ortodox ca mine? Nu pricepi că sunt și eu tot ortodox? Dar iată că îmi pui etichete și nume de sectă și de eretic fiindcă nu vrei să crezi pe Adevărul așa cum cred eu. Oare de la cine ai învățat așa, de la Ana sau de la Caiafa? Și unde ai văzut greșeala: sub Mesteacăn sau sub Arțar?

E treaba ta și te iert, că nu-s supărăcios, și chiar mă bucur că mi-ai dat prilejul de a te iubi mai mult ca pe mine însumi... la fel cum îi iubesc pe pucioși și pe orice frate ortodox care primește sau nu pe Domnul. Căci Tatăl nu judecă pe nimeni, nici Maica.

Nu oricui le este dat... Ferice de cel ce crede și rabdă până la sfârșit Calea cea strâmtă... dată de sus prin sfinți.

Cine nu crede... poi să fie sănătos!

Last edited by vsovivi; 02.03.2011 at 19:16:50.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 02.03.2011, 19:17:51
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

daca apreciez ceva la vsovivi, e ca nu se supara mai deloc.
chiar daca nu stiu sa fi fost vreodata in acord cu el, mi-e ... simpatic.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 02.03.2011, 19:18:21
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Bla,bla,bla... Intelege ca Biserica Ortodoxa NU este deacord cu puciosii,niciun preot,niciun calugar,nimeni! Si nu-mi spune ca toti acesti sfinti parinti (care slava Domnului ii mai avem) se vor duce in iad impreuna cu noi,care criticam si nu imbratisam dogmele puciosilor! Intelege ca nu sunt 10 drumuri,ci doua! Deci ori asa ori asa! Treaba ta,faci cum vrei,dar scuteste-ne cu ironiile tale si modul in care postezi. Parerea mea mi-am spus-o fara nicio constrangere: pari mai degraba a nebun decat a inteligent!

PS cel putin ma bucur si am satisfactia ca am reusit sa te fac sa scrii normal. Te prinde mult mai bine,bravo! Ce-ar fi sa inceapa si penticostalii sa scrie cu bolboroseli??
Pt. vsovivi:

Bla,bla,bla... Intelege ca Biserica Ortodoxa NU este deacord cu puciosii,niciun preot,niciun calugar,nimeni! Si nu-mi spune ca toti acesti sfinti parinti (care slava Domnului ii mai avem) se vor duce in iad impreuna cu noi,care criticam si nu imbratisam dogmele puciosilor! Intelege ca nu sunt 10 drumuri,ci doua! Deci ori asa ori asa! Treaba ta,faci cum vrei,dar scuteste-ne cu ironiile tale si modul in care postezi. Parerea mea mi-am spus-o fara nicio constrangere: pari mai degraba a nebun decat a inteligent!

PS cel putin ma bucur si am satisfactia ca am reusit sa te fac sa scrii normal. Te prinde mult mai bine,bravo! Ce-ar fi sa inceapa si penticostalii sa scrie cu bolboroseli??

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
daca apreciez ceva la vsovivi, e ca nu se supara mai deloc.
chiar daca nu stiu sa fi fost vreodata in acord cu el, mi-e ... simpatic.
Asta e alta poveste... insa care nu ar trebui sa-si aibe locul intr-o comunitate ortodoxa!

Last edited by Raoul; 02.03.2011 at 19:33:05.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 02.03.2011, 19:47:23
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Bla,bla,bla... Intelege ca Biserica Ortodoxa NU este deacord cu puciosii,niciun preot,niciun calugar,nimeni! Si nu-mi spune ca toti acesti sfinti parinti (care slava Domnului ii mai avem) se vor duce in iad impreuna cu noi,care criticam si nu imbratisam dogmele puciosilor! Intelege ca nu sunt 10 drumuri,ci doua! Deci ori asa ori asa! Treaba ta,faci cum vrei,dar scuteste-ne cu ironiile tale si modul in care postezi. Parerea mea mi-am spus-o fara nicio constrangere: pari mai degraba a nebun decat a inteligent!

PS cel putin ma bucur si am satisfactia ca am reusit sa te fac sa scrii normal. Te prinde mult mai bine,bravo! Ce-ar fi sa inceapa si penticostalii sa scrie cu bolboroseli??
Pt. vsovivi:

Bla,bla,bla... Intelege ca Biserica Ortodoxa NU este deacord cu puciosii,niciun preot,niciun calugar,nimeni! Si nu-mi spune ca toti acesti sfinti parinti (care slava Domnului ii mai avem) se vor duce in iad impreuna cu noi,care criticam si nu imbratisam dogmele puciosilor! Intelege ca nu sunt 10 drumuri,ci doua! Deci ori asa ori asa! Treaba ta,faci cum vrei,dar scuteste-ne cu ironiile tale si modul in care postezi. Parerea mea mi-am spus-o fara nicio constrangere: pari mai degraba a nebun decat a inteligent!

PS cel putin ma bucur si am satisfactia ca am reusit sa te fac sa scrii normal. Te prinde mult mai bine,bravo! Ce-ar fi sa inceapa si penticostalii sa scrie cu bolboroseli??


Asta e alta poveste... insa care nu ar trebui sa-si aibe locul intr-o comunitate ortodoxa!
Păi Biserica Ortodoxă este a lui Iisus Hristos și Cuvântul lui Dumnezeu... problema este deci că voi încă nu ați crezut pe Adevărul, poate fie pentru că nu vă este dat fie aveți oarece minteresuri... aveți ceva ascuns, o taină a păcatului, deci e ceva dubios.

Și dacă Biserica Cerească și Pământească este a Lui, atunci a cui sunteți toți cei ce nu-L mărturisiți prin viața voastră? Pe cine mărturisiți voi și pe cine slujiți voi dacă sunteți așa de îndoielnici și v-ați coalizat cu toții ca să nu credeți în scripturi?

Și nu te mai flata crezând că tu m-ai făcut să scriu așa pe aici sau pe dincolo... că de bolborosit imi pare că de la mariamargareta ai învățat și dumneata ca să a-bilboroșești și dumneata crezând și răspândind zvonul că pe la Puciasa sau la sute de km distanță, prin Cluj adică, fiindcă eu locuiesc în Cluj, se bolborosește... un nebun care ți se pare că parcă e dar parcă totuși nu e...

Ne te mai chinui, e și gata.

Dar prea i-ați crezut pe toți scepticii și necredincioșii, oricine ar fi ei... mari sau mici, ortodocși sau nu... și până la urmă cu aia rămâneți cu bănuiala că o să fiți păcăliți sau crezuți nebuni. De ce fugiți de Cruce?

Eu vă mai mărturisesc odată că nu mă doare gura, că sufletește sunt pucios și chiar la vârsta mea sunt un copil de-al lor căci ei sunt prooroci veritabili și Cuvântul este al Domnului Dumnezeu, tot. Eu sunt doar o cirtuță, sper, dar Domnul se mărturisește pe Sine că nu are nevoie ca să-L mărturisească cineva căci Tatăl și Duhul Îl mărturisește. Și doar acela Îl mai mărturisește, care-L și plinește cu viața lui, adică Îl trăiește, Îl ascultă... nu doar ca pe o bârfă.

Dar voi credeți pe cine vreți voi.

Și oricât aș fi eu de nebun care mai și fac pe nebunul, asta nu-i o scuză ca să vă mint.

Deci Astăzi e ziua sfârșitului și a început din 1955. Amin.

Voi o să vă treziți și voi cândva, mai bine mai devreme decât prea târziu, așa că nu vă tulburați dacă nu vă e dat... nu e pentru cine se pregătește ci pentru cine se nimerește... vă e dat dar nu vreți să vă vindecați de semeția răutății... și dacă nu vreți ce să vă fac eu? Eu vreau căci eu sunt rău și semeț. Dar dragoste cu deasila nu e bine căci te vatămă... așa că n-aveți decât să vă luați libertatea de a huli la nesfârșit... că oricum ați v-aț luat-o deja.

Cine nu poate nu va fi osîndit dar gLumea a și fost osândită și pe vremea lui Moise, și pe vremea lui Lot, și pe vremea lui Iona... așa că nu mai așteptați judecata gLumii mereu că nu e vorba de gLume... ci de ceva mai rău... de om, de omul cel mincinos, rău și necredincios... de el e vorba acum, pentru că vrea să fie doar om și atât și nu vrea cu niciunchip să lase pe alții ca să-i facă Dumnezeu pe ei fii de-ai Lui, dacă vor și ei.

Last edited by vsovivi; 02.03.2011 at 20:17:55.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 02.03.2011, 20:08:23
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Asa e,si eu si toti sfintii parinti ortodocsi ne vom duce in fundul iadului ca nu vrem sa ascultam de puciosi. Interesanta gandire. Te las sa-ti continui discutiile cu adeptii tai... O seara placuta!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 02.03.2011, 20:30:33
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Asa e,si eu si toti sfintii parinti ortodocsi ne vom duce in fundul iadului ca nu vrem sa ascultam de puciosi. Interesanta gandire. Te las sa-ti continui discutiile cu adeptii tai... O seara placuta!
Au crezut mulți sfinți părinți și chiar preoți și ceva popor ortodox a crezut... dar încet încet mulți s-au lepădat, s-au întors în gLume de unde au lovit pe la spate... și să știi că necredincioșii cei răi se vor duce în fundul iadului până la urmă dacă fac fapte rele sau au viață păcătoasă oricât ai crede dumneata că e suficient să te numești tu pe tine ortodox și degeaba crezi că sfinții și Biserica nu au mărturisit slava Domnului și sf. Cetate a Noului Ierusalim, precum în Cer așa și pe Pământ, căci ei toți au mărturisit, toți care au fost sfinți, și mereu mărturisesc și nu e nimeni care să fie sfânt și să nu fi mărturisit plinirea Apocalipsei de către Dumnezeu... Asta este! Și sunt pe site la ei și mărturii. Chiar și păcătoșii o mărturisesc, și ereticii și sectele... chiar și nebunii păcătoși ca mine.

Dar nu vă poticniți dacă nu puteți crede... mai degrabă să fiți cinstiți decât muți sau mincinoși... să recunoașteți că nu credeți și să cereți îndurare și nu jertfe și semne și minuni, deci mai bine vă recunoașteți neputința și frica decât să invocați sfinții că cică ei sunt vinovați pentru că voi nu vreți să credeți. Mai bine grăiți ceva curat decât să țineți coaliția tăcerii. E mai cu obraz subțire decât trufia și impertinența și minciuna și persistența în ele.

Și da, viața veacului ce va să fie, asta este și va fi după Cuvântul lui Dumnezeu, tot, după chipul Său căci El le va face noi pe toate, Domnul nostru Iisus Hristos... și pe mine mă va face nou, dacă reușesc să ajung să-L ascult. Cine voiește... să-și schimbe firea și chipul cel ascuns în tufiș.

Mulțumesc pentru urare, doar că n-am adepți cu cine să o împart. Și nu e rău să ai prozeliți, problema e să nu fie ei mincinoși, ori liderul lor... Eu caut să-i fac Domnului prozeliți căci eu n-am nevoie să mă urmeze cineva pe mine căci pe Domnul este scris că e bine a-L urma omul, în toate, și nu om pe om căci orb pe orb ajung amîndoi în groapă fiindcă nu poate omul să-și dea sieși singur viață, nu poate.

Last edited by vsovivi; 02.03.2011 at 20:55:07.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Momente ale Liturghiei neintelese inca Florin-Ionut Sfanta Liturghie 29 20.09.2011 17:43:18
Acestea au trecut sau inca nu? Mihai36 Din Vechiul Testament 1 26.06.2011 16:05:21
Azi inca o mama s-a stins mara2008 Slujba inmormantarii 12 21.12.2008 14:03:10
inca o lovitura ecumenista podolski_2 Generalitati 39 10.11.2008 09:02:51
si pe langa asta , inca o problemuta ioanhodean Generalitati 13 16.06.2008 21:16:02