Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.03.2011, 14:45:43
mishul mishul is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit Video - Nate Pfeil

http://www.youtube.com/watch?v=yhX7m3rF20c

Un clip care cand a l-am vazut in urma cu aprox. 2 ani, m-am simtit... mai jos ca praful.
Un clip care deschide ochii.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.04.2013, 19:21:18
Heaven's Avatar
Heaven Heaven is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2013
Locație: Tg-Jiu
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit

Vad ca nu mai merge linkul, uite aici -> http://www.youtube.com/watch?v=8aQBt...YowMqw&index=1
Si eu am vazut acest videoclip acum 1-3 luni,nu mai stiu sigur,prima oara am crezut ca e cam exagerat videoclipul si ca tipul a fost cam dur,insa l-am urmarit din nou ieri si acum cateva minute si mi-am dat seama ca e poate prea bland,e incredibil cum societatea din ziua de azi ne tine ocupati pe unii cu niste activitati desarte,parca am uitat ca pe acest pamant suntem doar calatori si viata este doar un abur care se arata putintel si apoi piere,ar trebui sa lasam totul si sa ne rugam neincetat pentru iertarea pacatelor noastre.
__________________
Dulceata pentru suflet :
Canoanele Maicii Domnului (alcatuite de Sfantul Ioan Damaschin)
Canoanele aghioritice ale Maicii Domnului
"Luati seama ca tare este scump Raiul si TARE ESTE GREU de ajuns la Rai!" (Parintele Paisie Olaru)

Last edited by Heaven; 05.04.2013 at 19:35:47.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.04.2013, 22:28:20
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heaven Vezi mesajul
Vad ca nu mai merge linkul, uite aici -> http://www.youtube.com/watch?v=8aQBt...YowMqw&index=1
Si eu am vazut acest videoclip acum 1-3 luni,nu mai stiu sigur,prima oara am crezut ca e cam exagerat videoclipul si ca tipul a fost cam dur,insa l-am urmarit din nou ieri si acum cateva minute si mi-am dat seama ca e poate prea bland,e incredibil cum societatea din ziua de azi ne tine ocupati pe unii cu niste activitati desarte,parca am uitat ca pe acest pamant suntem doar calatori si viata este doar un abur care se arata putintel si apoi piere,ar trebui sa lasam totul si sa ne rugam neincetat pentru iertarea pacatelor noastre.
Ti-ai pus o noua poza la avatar care te aseamana si mai mult cu o membra mai veche de aici,heaven ca si tine Heaven.
Aproape am crezut ca este comentariul ei,numai ca citindu-l mi-am dat seama ca nu este ea,stiluri diferite!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.04.2013, 22:37:03
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Mesaj in stil neoprotestant,face apel la emotii primare,te ia tare!
Ideea de baza este buna,dar constructia mesajului are hibe;nu mi-a placut cand s-a referit la Dumnezeu ca la un personaj sadic dandu-i Lui Iisus paharul urii cu placere.O erezie.
Unde apare acest amanunt in Biblie?

Mesajul lui nu este indeajuns,as vrea sa stiu exemplul lui personal,el cum face?Cum traieste in Iisus?
Cum se pregateste de viata vesnica?
Sau de fapt nu vreau sa stiu,deoarece sunt foarte ocupata cu studiatul si cititul altor materiale ortodoxe,de-ale noastre.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 05.04.2013 at 22:49:29.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.04.2013, 11:19:17
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Da. Mesajul are stilul neoprotestant. Si intr-adevar uneori denatureaza exprimarea iubirii lui Dumnezeu. Da Il face pe Dumnezeu razbunator. Intr-un fel mesajul este dominat de litera legii Vechiului Testament. Si mesajul pune accent pe ce faci tu, lipseste lucrarea harului.
Dar... dar... indemnul pe care il transmite, pocainta si schimbarea, rodul faptelor... sunt lucruri reale. Exista pericolul ca multi ortodocsi, reali, din cei care merg la biserica sa sufere de formalism sau sa creada ca dreapta credinta te mantuieste. Oameni carora le lipseste iubirea. Oameni care desi spun ca nu isi gasesc satisfactie in faptul ca pacatosii vor merge in iad, ca ceilalti de alte credinte merg in iad. Ne lipseste stradania si jertfa. Mie imi lipseste.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Predici audio si video. alexdu Generalitati 12 04.01.2012 21:41:47
Iubeste-ma asa cum esti tu ! VIDEO carmina Mari Duhovnici si predicile lor 10 21.03.2009 20:37:29
Linkuri Video Youtube schimnic Despre Biserica Ortodoxa in general 0 21.12.2008 01:50:07
Jocurile video Silviu Generalitati 24 22.06.2007 15:00:44