Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 04.03.2011, 23:15:31
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Intreb din nou:
De ce nu sunt dati spre adoptie?
Nu pricep de ce sunt adunati acolo si nu dati la familii care isi doresc copii si nu pot avea.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #32  
Vechi 05.03.2011, 00:46:52
mishul mishul is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Intreb din nou:
De ce nu sunt dati spre adoptie?
Nu pricep de ce sunt adunati acolo si nu dati la familii care isi doresc copii si nu pot avea.
Eu as prefera ca acei copii sa ramana acolo, in maini pur si simplu... ceresti.


De 2 ori am fost la Valea Plopului... si am ramas mut de cata bunatate zboara printre oameni.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 05.03.2011, 12:11:23
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mishul Vezi mesajul
Eu as prefera ca acei copii sa ramana acolo, in maini pur si simplu... ceresti.


De 2 ori am fost la Valea Plopului... si am ramas mut de cata bunatate zboara printre oameni.
Of, barbatii carora nu le trebuie copiii...
De ce?
De ce esti impotriva adoptiei si a da o sansa unor familii fara copii si care isi doresc si pe de alta parte o familie iubitoare fiecarui copil?
Un copil are nevoie de familie pentru o viata si nu numai sa stea pana la 18 ani intr-un camin si apoi sa fie lasat pe strazi.
Si o familie laica poate sa le ofere maini ceresti si bunatate si educatie inlcusiv ortodoxa.

Eu nu stiu ce este acolo la Valea Plopului. M-ar interesa sa stiu ce fel de copii ajung acolo, la ce varste si ce se intampla cu ei totusi.
Si de ce sa se faca acolo un monopol pe ei? Am inteles ca deja sunt sute de copii adunati acolo. Care este rostul?
E frumos ca parintele ii ajuta, dar o vreme numai. Pe urma trebuie sa le dea drumul la adoptie, la familii.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #34  
Vechi 05.03.2011, 12:25:08
mishul mishul is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Of, barbatii carora nu le trebuie copiii...
De ce?
De ce esti impotriva adoptiei si a da o sansa unor familii fara copii si care isi doresc si pe de alta parte o familie iubitoare fiecarui copil?
Un copil are nevoie de familie pentru o viata si nu numai sa stea pana la 18 ani intr-un camin si apoi sa fie lasat pe strazi.
Si o familie laica poate sa le ofere maini ceresti si bunatate si educatie inlcusiv ortodoxa.

Eu nu stiu ce este acolo la Valea Plopului. M-ar interesa sa stiu ce fel de copii ajung acolo, la ce varste si ce se intampla cu ei totusi.
Si de ce sa se faca acolo un monopol pe ei? Am inteles ca deja sunt sute de copii adunati acolo. Care este rostul?
E frumos ca parintele ii ajuta, dar o vreme numai. Pe urma trebuie sa le dea drumul la adoptie, la familii.
Impotriva adoptiei nu am fost niciodata. Dar sa ajunga intr-o familie... mai putin crestina, e in dezavantajul lor.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 05.03.2011, 15:01:27
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Sophia,

Stiu ca nu e usor ca un copil de acolo sa fie dat spre adoptie. Nu cunosc insa detaliile, dar legea le pune piedici.

Sa stii ca scopul pe care il urmareste parintele este familia. Sunt copii care s-au nascut acolo si acum sunt studenti. Sunt copii care au fost adusi acolo si acum au intemeiat familii, s-au asezat la casele lor. Deci ceea ce se intampla la valea Plopului este mai mult decat o salvare temporara a unor suflete... Este o mantuire care tinde catre Cer de fapt!

Trage o fuga si viziteaza-i. O sa te bucuri daca iti vei sacrifica un weekend pentru a vedea Raiul pe pamant.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ajutor pentru valea plopului Chrisu Reguli generale de utilizare a forumului 29 12.04.2012 00:10:28
Incendiu la asezamantul de la Valea Plopului Veniamin Stiri, actualitati, anunturi 2 17.12.2011 21:08:01
Valea Plopului - asezamant al iubirii crestine bitea48 Intrebari utilizatori 3 26.05.2011 18:22:32
2% pentru copiii de la Valea Plopului gigelchiazna Stiri, actualitati, anunturi 1 04.10.2009 20:12:07
2 % din impozit pt copiii de la Valea Plopului florina.stan Stiri, actualitati, anunturi 3 07.01.2009 21:16:46